Aitu ganīšana  

 

.

 

Tefija skaidro uzvedības pamatprincipus jaunajam auniņam.

 

 

Ganu darba suņu personību tipi

.

Ievads

.

Ganu suņiem var identificēt septiņus personības pamattipus. Personību apraksti, kas atbilst katram tipam, tiks papildināti ar stratēģiju darbam ar katru personības tipu un īpašām apmācības tehnikām, kas var būt nepieciešamas, lai panāktu no katra suņa labāko sniegumu. 
Vairums suņu ir vairāku personību tipu sakopojums un to pazīmes suņi demonstrē dažādās pakāpēs. Personības tips, kurus jūsu suns izrāda, var atsevišķos gadījumos, mainīties līdz ar vecumu, apmācības pakāpi un briedumu. Savukārt citiem suņiem viens personības tips visā mūža garumā var spēlēt galveno lomu, nosakot suņa reakcijas un jūsu pieeju tā apmācībai. Papildus tam pastāv personības īpatnības, kas ietekmēs jūsu apiešanos ar suni, tās ir pastāvīgas un atšķiras no personības tipa. Īpatnības tiks apskatīts kontekstā ar suņa personības tipu.
Personības pamattipus raksturo atšķirības attiecībā uz suņa pašnovērtējumu, atsaucību pret saimnieku, talantu, entuziasmu un pašatdevi darbā ar ganāmpulku. Galvenie suņu personību pamattipi ir :

.
1. Talantīgs suns
2. Mazāk talantīgs suns
3. "Smags" suns
4. Suns ar zemu pašnovērtējumu
5. Nesteidzīgs suns 
6. Suns pārāk jūtīgs pret spiedienu
7. Strādīgs vai atjautīgs suns
.
Personības īpatnības, kas tiks apskatītas zemāk, ietver: 

.
- agresivitātes pakāpi, ar kuru suns apietas ar ganāmpulku; 
- suņa jutības pakāpi pret saimnieka autoritāti;
- suņa jūtības pakāpi pret ganāmpulka darbībām vai spiedienu.
.
1. Talantīgs suns
.
Talantīga suņa rakstura īpašības

.
Talantīgam vai spējīgam sunim ir ārkārtīgi spēcīgi instinkti, kas ļauj viņam darboties pilnīgi neatkarīgi. Šādam sunim nav pārliekas jūtības pret spiedienu, kā arī šāds suns prot „"asīt" aitu domas. Sunim ir dabiska tendence turēties attālumā no aitām un vadīšanas laikā tas prot pats uzturēt distanci no ganāmpulka. Suns reti kož aitām, pateicoties tendencei turēties attālumā, bet agrīnajos apmācības etapos var "iekampt" kādai aitai no aizmugures, ja ir noguris no manevriem. Pēc šāda "kampiena" suns parasti ātri atgriežas savā vietā un atkal vāc aitas kopā.
Sasniedzot vēlamo līdzsvaru, šāds suns var pilnā nozīmē apstāties. Viņš ir vienmēr pārliecināts par sevi un no sirds vēlas saturēt aitas kopā. Talantīgs suns sāk strādāt saimniekam, nevis tikai dzenāt aitas daudz agrāk nekā citu personības tipu suņi. 

.
Talantīga suņa uzvedības pamats

.
Šāda suņa uzvedība balstās uz izcilu pašpārliecinātību un dabiskām spējām. Kopš pirmā iznāciena pļavā kucēns sāk domāt, ka ir izpratis amatu un saimnieks ir vienkāršs ceļabiedrs. Un, jo vairāk suns tā domā, jo mazāk viņam ir vajadzības pēc jums – saimnieka, pēc jūsu klātbūtnes.
Ar šādu suni ir diezgan viegli strādāt, jo tas no dabas prot daudzas lietas darīt pareizi. Lai gan sarežģījumi var būt to pašu iemeslu dēļ, jo suns ir pārāk pārliecināts, ka spēj visu. Un tomēr talantīgs suns ir apdāvināts no dabas un pats domā, ka zina visu.

.
Darbs ar talantīgu suni

.
Pat visapdāvinātāko suni var "izslēgt", ja jūs jau no paša sākuma ķersieties pie lietas pārāk skarbi. Jums ir jābūt pacietīgam, nostādot komandas pārākumu pār instinktu un panākot no šā tipa suņiem uzticību jūsu lēmumiem un komandām. Tas var būt ļoti grūti īpaši situācijās, kad suns ir pārliecināts, ka aitas tūlīt izbēgs vai izklīdīs. Šāda tipa suns metīsies vākt aitas kopā un tam nav viegli saprast, ka jūs vēlaties, lai viņš dara to tikai tad, kad jūs no viņa to prasīsiet. 
Pateicoties tam, ka šāds suns reaģē uz situācijām dabiski, ir diezgan grūti piemeklēt atbilstošus apstākļus, lai iemācītu tam nepieciešamās komandas vai terminus.
Ir ļoti svarīgi, lai suns apgūtu terminoloģiju jau agrīnajos apmācības etapos. Ja jūs nebūsiet pietiekami uzmanīgs, pļavā jūs pēkšņi atklāsiet, ka suns strādā pa apli, astotnieku vai zigzagu bez jūsu komandas. Vienkārši suns ir pieradis noturēt aitas jums blakus un seko jūsu pārvietošanās maršrutam un neko citu! Tādejādi jums apzināti ir jāveido atšķirīgas mācību situācijas un jālieto terminus, kas palīdz veidot komandas pārākumu pār instinktu. Jums ir jācīnās, lai saglabātu suņa labvēlīgo attieksmi pret apmācību un jāļauj sunim pielietot tā dabiskās spējas un instinktus, vienlaikus apliecinot sevi kā vērtīgu partneri un grupas līderi.

.
Nodarbību tēmas talantīgajiem suņiem

.
Talantīgs suns visticamāk uzturēs pareizu distanci līdz aitām un jums nevajadzēt daudz piepūlēties, lai to iemācītu. Problēma ir tā, ka sunim, kurš to dara dabiski, jūs neiemācīsiet, ko nozīmē komanda "Prom!". Līdz ar to visgrūtākajās situācijās jūsu rīcībā nebūs komandas, ar ko padzīt prom suni no aitām. Līdz ar to jums ir mākslīgi jāveido situācijas, kurās suns nonāks pārāk tuvu aitām un jums parādīsies iespēja iemācīt tam komandas "Prom!" nozīmi.
Līdzīgi jūs varat pēkšņi atklāt, ka pēc otrās vai trešās nodarbības, jums apstājoties, suns arī apstājas un automātiski saglabā distanci līdz aitām. Bet kā jūs iemācīsiet sunim komandu "Stop!", ja suns apstājas pats pēc savas gribas? Un atkal jums būs jāveido situācijas, kad suns pietuvojas pārāk tuvu aitām un tad jūs liksiet tam apstāties vai nogulties.
Ejot atkāpjoties ar seju pret suni, lieciet viņam apgulties un necelties līdz brīdim, kamēr jūs esat atkāpies diezgan tālu. Un tad jūs dodat komandu "Gani!". Tas, iespējams, ir vienīgais ceļš, kā iemācīt sunim komandu "Gani!", jo suns no dabas pats prot sekot aitām.
Nodrošiniet, lai jūsu darbs ar talantīgu vai spējīgu suni progresētu pakāpeniski, izejot visus sākotnējās apmācības etapus. Pārliecināties, ka suns ir pareizi "sabalansēts" un spēj iet abos virzienos (pa un pret pulksteņrādītāju virzienu) vienādi labi un jūs neesat neko palaidis garām.
Atcerieties, ka katrs suns ir individuāls, un pat talantīgam sunim daži uzdevumi padosies grūtāk nekā citi. Nepieprasiet no suņa pārāk daudz pārāk agri, ar to jūs riskējat sabojāt suņa pozitīvo attieksmi pret apmācību un attīstīt sliktus ieradumus.
.
2. Mazāk talantīgs suns

.
Mazāk talantīga suņa rakstura īpašības

.
Šāda tipa suņu raksturi būs atkarīgi no ganu suņu šķirnes, ar kuru jūs strādājat. Pamatā mazāk talantīgs suns ir lielākā vai mazākā mērā apdalīts spējā „"asīt" ganāmpulku kā grāmatu un apjaust ganāmpulka nodomus un nākotnes darbības pirms vēl aitas uzsāks kustību. Šāds suns var būt par vāju, lai, balstoties tikai uz dabas dotām spējām, "turētu" aitu radīto spiedienu, vai arī tam nav dabiska instinkta, lai nodibinātu un noturētu līdzsvaru. Mazāk talantīgs suns var apjukt, ja aitas rīkojas neparedzami vai bēg.
Runājot par borderkollijiem, jāsaka, ka šāda personības tipa suns var būt apveltīts ar lielu vēlmi strādāt ar ganāmpulku, bet nav spējīgs veikt darbu tik pat delikāti, kā to varētu darīt vairāk talantīgs suns. Pat neskatoties uz labu apmācību un lielu pieredzi, šāds suns var aizrauties, pārāk aktīvi reaģējot un pretreaģējot.
Ja pieaudzis suns bezjēdzīgi "raustās" uz visām pusēm, tas var nozīmēt, ka suns "netur" aitu radīto spiedienu. Jauns suns laiku pa laikam var šādi "raustīties" savas nezināšanas un pieredzes trūkuma dēļ, bet pieaugušam sunim tas norāda uz talanta trūkumu.

.
Mazāk talantīga suņa uzvedības pamats

.
Ganīšanas uzvedība šādam sunim balstās uz dabisko spēju trūkumu. Neskatoties uz to, ka mazāk talantīgam sunim var būt instinkts un vēlme ganīt, dabiskās spējas veikt šo darbu viņam nav augstas. Tas nenozīmē, ka jums būtu jāatsakās no darba ar šādu suni, bet jums ir jāatceras, ka, lai kompensētu dabisko spēju trūkumu, sunim būs nepieciešama liela paklausības deva. 
Tas nozīmē, ka šādam sunim pārsvarā būs nepieciešama "nospied pogu!" veida apmācība, kuras laikā suns iemācīsies paļauties uz jūsu komandām, kas palīdzēs viņam ganīt efektīvi un ar panākumiem.
.
Darbs ar mazāk talantīgu suni
.
Darbs ar mazāk talantīgu suni prasa daudz pacietības un labas iemaņas. Ņemot vērā to, ka jūs nevarat paļauties uz suņa spējām "lasīt" ganāmpulku, jums pašam būs jākļūst par ekspertu šajā jomā. Jums būs jājūt un jāparedz ganāmpulka uzvedība tik savlaicīgi, lai paspētu pateikt sunim, kur un kad jāiet, un kā padarīt darbu!
Būs brīži, kad suns nespēs paveikt uzdevumu pietiekami labi un visi jūsu centieni būs vējā, jo viņš nav bijis spējīgs nospēlēt augsta līmeņa sadarbības partnera lomu. Ja jums būs vēlēšanās turpināt strādāt ar šādu suni, jums nāksies izprast un attīstīt viņa talanta līmeni.
Ja jūsu suns ir agresīvs, tas var radīt vairākas problēmas treniņos. Mazāk talantīgs suns ir tendēts strādāt ļoti tuvu aitām un tas var atraisīt mednieka - slepkavas instinktu, kas izpaužas pārāk stipros kodienos aitām. Šādam sunim nav pārāk lielu spēju līdzsvara veidošanā un agrīnajos apmācības etapos var būt sarežģījumi, liekot sunim atbrīvot ceļu aitām, mainīt virzienu vai apstāties.
Mazāk talantīga suņa apmācībā, lai panāktu darbam nepieciešamo kontroles līmeni, ir ārkārtīgi svarīgi, lai jūs spētu apturēt suni, iemācītu viņam strādāt ar aitām no attāluma, kā arī lai suns būtu spējīgs iet visos virzienos. 
Ja jums ir mazāk talantīgs suns, kas ir pārāk jūtīgs pret jūsu autoritāti vai kuram ir pazemināts pašnovērtējums, jums būs jābūt ļoti uzmanīgam, attīstot paklausību, lai nenovērstu suni no ganīšanas darba pavisam. Dabisko dotību trūkums dažreiz liek šādiem suņiem būt pārāk atslābinātiem, neizrādīt entuziasmu, un tie var tikt samērā viegli novērsti vai aizbaidīti no darba ar ganāmpulku. Strādājot ar mazāk talantīgu suni, jums pašam būs jābūt entuziasma un optimisma iemiesojumam.
Svarīgi, lai jūs un jūsu suns īpaši attīstītu abpusēju neatlaidību treniņos. Tikmēr, kamēr jūs abi gūstat baudu no treniņiem un jūs kā saimnieks esat apmierināts par katras suņa talanta kripatiņas attīstību, ir ieteicams turpināt nodarbības.

.
Nodarbību tēmas mazāk talantīgajiem suņiem

.
Šāda tipa suņu apmācībā var būt nepieciešami vairāki atkārtojumi un ilgāks laiks, salīdzinot ar talantīgu suni, lai saprastu, kas ir nepieciešams. Tomēr kopumā mazāk talantīga suņa apmācības programma neatšķirsies no citām. Dažos elementos jūsu suns nevarēs sasniegt visus uzdevumu izpildes augstumus vai arī nespēs darboties neatkarīgi no jums.

.
3. "Smags" vai spītīgs suns 

.
"Smags" vai spītīgs (turpmāk – spītīgs) suns ir dāsni apveltīts ar vēlmi dominēt. Tas jūt nepieciešamību dominēt pār pārējiem suņiem un ir gatavs izrādīt agresiju. Ja jums nepiemīt tikpat skarbs raksturs un arī atbilstošs fizisks spēks, šāds suns var censties dominēt arī pār jums! Spītīga suņa personības tips ir viena no ekstrēmākajām suņu raksturu spektra galējībām, kurai nav raksturīga tendence respektēt saimnieka personību. Savukārt suns ar zemu pašnovērtējumu ir otra galējība. Būtu ideāli, ja suns, ar kuru jūs strādājat, būtu personība ar rakstura tipu, kas atrodas starp šim abām galējībām. 
Daudzi spītīgi suņi mīl savus saimniekus, bet vienlaikus neciena tos. Lai apmācītu suni ganīšanas darbam, starp saimnieku un suni jāpastāv abiem elementiem - gan cieņai, gan mīlestībai. Daži saimnieki sastopas ar lielām grūtībām, vadot spītīgus suņus, jo notiek nepārtraukta cīņa starp saimnieka un suņa gribu.
Parasti spītīgs suns nav pārāk spēcīgs, bet var būt gana agresīvs. Šāds suns darbojas pēc principa "plēs un posti!" un kož aitām pie katras izdevības.
Parasti šādi suņi nav pārmērīgi apveltīti ar talantiem. Var būt arī tā, ka talants ir, bet spītīgs suns ir tik agresīvs un nīgrs, ka jums būs jāpiepūlas, lai saglabātu kontroli par viņu. Kontroles intensitātei ir jābūt tik lielai, ka apmācības galarezultātā jūs paliekat ar tipisku "nospied pogu!" suni. 
Tikai retos gadījumos spītīgi suņi necenšas uzkundzēties saimniekam un tad var saskatīt to talantus. Tomēr šāda talantu demonstrācija var neturpināties ilgi un ar laiku rakstura negatīvās iezīmes ņem virsroku par dabas dotajām spējām. 

.
Spītīga suņa uzvedības pamats

.
Spītīga suņa uzvedība bāzējas uz vēlmi dominēt un tendenci nepārtraukti testēt saimnieka spēju kontrolēt situāciju. Šādu uzvedības faktoru saimniekam būs jācenšas savaldīt visu suņa mūžu.

.
Darbs ar spītīgu suni

.
Ja saimniekam nav patiesas aizrautības ar savu suni un nav vēlmes visu laiku karot par dominanci, ir ieteicams apsvērt citu nodarbi, nevis ganīšanu. Var gadīties, ka izdosies izveidot labu fermas suni, bet diez vai izdosies radīt īstu ganu.
Jāpārliecinās, ka jūsu suņa rakstura tips ir noteikts pareizi un tas nav kļūdaini klasificēts kā spītīgs suns, ja ir atklātas tikai dažas pārliekas spīts pazīmes, kas var rasties dēļ suņa parastā "lecīguma". "Lecīgam" sunim var būt lielas spējas, ja tam piemīt arī talants. Ja jūs neesat drošs, vai suņa spītīgums ir viņa raksturā, vai tas rodas no nepareizas apiešanās un apmācības, konsultējieties ar pieredzējušiem ekspertiem, kas sniegs jums padomu un palīdzēs.
Pievērsiet uzmanību suņa vecākiem, viņu darbam ar ganāmpulku, apmācības līmenim, parunājiet ar cilvēkiem, kas pazīst suņa vecākus un to darba spējas. Ja abi vecāki arī manīti centienos nostumt malā saimnieku, tad ar šādu suni strādāt nav ieteicams, it īpaši, ja jūs esat maz pieredzējis hendleris / gans.
Spītīgs suns var būt absolūti savādāks mājās, - pieņemams, mīļš un labs. Bet, satiekoties ar ganāmpulku un iedarbojoties instinktiem, šāds suns var pārvērsties.
Ir ļoti svarīgi, lai darbā ar spītīgu suni jums būtu labi atstrādāta komanda "Stop!". Spītīgu suni kustībā ir ļoti grūti apturēt un jums ir jāseko, lai tas neaizmūk. Kā jau tika teikts, šāds suns grib "plēst un postīt" un nelaiž garām iespēju iekampt sānā aitai, kas pagadās pa ķērienam. Šāda nevēlama darbība jāpārtrauc.
Vienā ziņā tas var atgādināt spiediena jūtīga suņa uzvedību, ar to atšķirību, ka kodiens šoreiz ir kaut kas vairāk nekā diskomforts – suns vēlas ieiet ganāmpulkā, satvert un turēt medījumu! Jums var gadīties arī spītīgs suns, kas vienlaikus ir apveltīts ar īpašu jūtību pret spiedienu. Tas padarīs jūsu uzdevumu vēl grūtāku!
Kad jūs sākat strādāt ar suni, jūs varat pat nenojaust, ka tas ir spītīgs suns. Vienīgais signāls, kas par to var liecināt, ir tieksme kost aitām un kost stipri. Tikai vēlāk treniņu procesā jūs atklāsiet, ka suns nepārtraukti testē arī jūs pašu.
Jums nāksies iejaukties nepārtraukti un būs jācenšas pārliecināt suni tā nedarīt, jo tā ir jūsu līmeņa kontrole. Ja jūs vienkārši stāvēsiet malā un novērosiet, kā spītīgs suns to vēlētos, var garantēt, ka suņa uzvedība kļūs nepieņemama un tas arvien stiprāk kodīs aitām. Šāds suns nevar pildīt aitu gana pienākumus.
Šāds suns var noderēt darbam ar lielajiem lopiem, jo to ganīšanas specifika prasa zināmu agresijas un uzstājīguma devu. Suns nevarēs nodarīt govīm ļaunumu tikpat viegli kā aitām. Papildus tam govis var iemācīt suni respektēt ganāmpulku, jo ir spējīgas sevi aizstāvēt. Lai gan arī ar govīm ir jāievēro piesardzība, it īpaši ar piena govīm, kuras nedrīkst būt pakļautas spiedienam vai steigai, jo suns viņām var radīt ļoti daudz stresa un "noraut" pienu.
Parasti spītīgu suni izbrāķē no ganu darba, jo ir apgrūtinoši nepārtraukti apkarot tā personību. It īpaši, kad ir viegli pieejami suņi bez apgrūtinošām rakstura īpašībām, kas ļaus jums pilnīgāk izbaudīt ganīšanas prieku.
.
4. Suns ar zemu pašnovērtējumu

.
Suņa ar zemu pašnovērtējumu rakstura īpašības

.
Suns ar zemu pašnovērtējumu, strādājot ir pārāk centīgs. Tas var viegli zaudēt entuziasmu, ja agrīnajās apmācības stadijās aitas tam iespers, iebadīs vai uzmīs uz ķepas. Šāds suns ir ļoti jūtīgs pret jebkādu, atklātu vai apslēptu, neapmierinātības izpausmi no saimnieka puses. Pietiek pat ar saimnieka rezervētu uzslavu, lai suns zaudētu interesi par darbu. Suns ar zemu pašnovērtējumu mīl kartību un rutīnu gan dzīvē, gan darbā. Tas var būt ne pārāk sabiedrisks, satiekot cilvēkus, un to iespaido trokšņainas un neparedzamas situācijas. 
Šāds suns parasti apguļas, kad saimnieks to pieglauda, un izvairās no acu kontakta. Daži sauc šādu suni par "kautrīgu". Tomēr tas nav īsti kautrīgs. Pastāv atšķirības starp kautrīgu suni un suni ar zemu pašnovērtējumu. Jebkādi jauninājumi padara kautrīgu suni nemierīgu. Tas ātri sasniedz pielāgošanas robežas un reaģē ar sastingšanu vai metas bēgt. Viena no kautrīgā suņa izpausmēm ir "baiļu kodiens". Suns sāk kost, kad vairs nevar pielāgoties situācijai vai videi. Tā kā nespēja pielāgoties var notikt daudzās situācijās, kautrīga suņa uzvedība ir ārkārtīgi neprognozējama, tas var iekost, kad jūs gribat uzlikt tam siksniņu vai arī tad, kad jūs gribat atbrīvot to no saites. Jūtīgs vai suns ar zemu pašnovērtējumu nav kautrīgs suns, vienkārši tam vajag noteikti zināt, ka jūs atbalstāt viņa darbību.
.
Suņa ar zemu pašnovērtējumu uzvedības pamats

.
Šāds suns ļoti daudz domā par jums un uztraucas par to, vai tiešām jūs viņu atbalstāt. Tas nav apmācības rezultāts, bet tīri dabiska rakstura izpausme. Nepieciešamība pēc atbalsta parasti norāda uz ļoti zemu pašnovērtējuma līmeni. Šādam sunim vajag daudz uzslavu un pacilātu atmosfēru nodarbībās, lai zinātu, ka viņš visu dara pareizi.
Sunim ar zemu pašnovērtējumu bieži ir zems sāpju slieksnis. Ja tam, piemēram, iespers aita, nodarītās sāpes izpaužas daudz asāk nekā sunim ar augstu sāpju slieksni. Suns jau tā nav par sevi pārliecināts un te vel tam iesper! Tas var sagraut jebkādu pašnovērtējumu un burtiski "izslēgt" suni. Agrīnajās apmācības stadijās nevajadzētu pakļaut suni situācijām, kur tas var notikt. 

.
Darbs ar suni ar zemu pašnovērtējumu

.
Vairumu šādu suņu var pārvērst par pārliecinātiem un efektīviem strādātājiem. Tiem nav jāpaliek par biklām jaunavām mūžīgi! Jums ir jāpaliek pacilātam, bet pakāpeniski jāmāca jūtīgam sunim koriģēt savu uzvedību, kas ir nepieciešams, lai pilnībā izmatotu tā potenciālu. Sunim ar zemu pašnovērtējumu ir jāiemāca, ka aizrādījums nenozīmē, ka jūs nosodāt viņu. Jūs, tāpat kā agrāk, mīlat un cienāt savu suni, bet jums ir tiesības norādīt, ko un kā ir jādara. Šāda izpratne sunim neparādīsies ātri, bet tas būs ilgtermiņa ieguldījums apmācībā.
Ja jūs meklējat kucēnu un viens no kucēna vecākiem izskatās pēc šāda tipa suņa, ieteicams pameklēt citus variantus. Tomēr, ja jums jau ir suns ar zemu pašnovērtējumu un, ja jūs to patiesi mīlat un vēlaties ar viņu strādāt, jums ir jāzina, ka šādu suni patiešām var padarīt par uzticamu partneri.
Daudz ko nevēlamu šāda suņa personībā var koriģēt ar treniņiem un pašpārliecības stiprināšanu. Suņa spējas var atraisīt, būvējot uzticēšanos sunim un viņa uzticēšanos jums. Ar pareizu darbu un apmācības programmu jūs varat celt tā pašvērtējumu un padarīt to par īstu bezkauņu!
Bieži vien, kļūstot pašpārliecinātāks un attīstot situācijas tvērienu, šāds suns mēdz saglabāt to ilgāk nekā tas būtu nepieciešams. Pārņemot situācijas vadību, suns ar zemu pašnovērtējumu var nezināt, ko uzsākt ar to tālāk. Līdzīgi suns, kas dzenas pakaļ mašīnai, nezinās, ko iesākt, ja izdosies mašīnu panākt.
Tādēļ, ja jūsu suns ir iemācījies pārņemt kontroli pār situāciju un ganāmpulku, ir pienācis laiks pievērsties tuvcīņas un kontakta apmācībai, par ko runāsim kaut kad vēlāk. Jāpārliecinās, ka tas netiek darīts pārāk agri, kad suns vēl nav drošs par savām spējām. 
Vēl viena pazīme, kas piemīt šī tipa suņiem, ir bailes sākumā tuvoties aitām. Nodrošiniet, lai sākumā suns kontaktējas tikai ar bailīgām, suņu "aplauztām" aitām un nodrošiniet pacilātu atmosfēru laukumā, kad suns pietuvojas ganāmpulkam. Pakļāvīgas aitas neskries sunim virsū un nespers tam, kas ļaus jums saglabāt kārtību. Šādi suņi mīl kārtību un ļoti pārdzīvo, ja zaudē kontroli. 
Suņa pašpārliecību jāceļ visās kopīgajās darbībās ar saimnieku. Piemēram, kad saimnieks pieglauda suni, tam jāiedrošina viņu palikt stāvot nevis apgulties. Iedrošiniet suni skatīties jums acīs. Nav jāglauda šāda suņa galvas augšdaļa, bet labāk pakrūte vai zods, lai neļautu gulties. 
.
5. Nesteidzīgs suns

.

Nesteidzīga suņa rakstura īpašības

.
Nesteidzīgs suns ir tāds, kurš neizrāda entuziasmu strādājot. Ir svarīgi noskaidrot, vai entuziasma trūkums ir saistīts ar rakstura īpašībām vai ar nepareizu apiešanos, vai arī iebaidīts līdz pakāpei, kad viņš vairs negrib strādāt ar ganāmpulku.
Dažas suņu šķirnes, izņemot borderkollijus, var būt īpaši naskas uz entuziasma trūkuma izrādīšanu, jo netika speciāli selekcionētas instinktu un dabisko spēju attīstībai. Tomēr, ja instinkta pazīmes ir manāmas, šāds suns var tikt apmācīts līdz zināmai pakāpei un laukā strādās saimniekam, kuru mīl un ciena. 
Ar nesteidzīgajiem suņiem var būt ļoti grūti strādāt, jo tie viegli novēršas no ganāmpulka un zaudē koncentrāciju. Jums var nākties bieži saukt suni atpakaļ pie darba, ja tas pievērsīsies citiem suņiem, smakām vai citām, par aitām interesantākām lietām.
Šāds suns nekļūs par čempionu ganīšanā tādēļ, ka viegli zaudē uzmanību un pievēršas citām lietām. Nepieciešamā paklausības pakāpe un jūsu varas izpausmes, ko prasa augsta līmeņa sniegums, var novērst šādu suni no darba. Tas viss, apvienots ar dabiski zemu entuziasma līmeni, var novērst no darba pavisam. Tomēr šādu suni var apmācīt būt par labu fermas suni, kas lieki "netraucēs" lopus. Tas labprāt strādās, kad jūs prasīsiet, bet tikpat labprāt pārtrauks darbu. Ja jūs nenostādīsiet suni situācijās, kuras prasa no viņa pārlieku spēju piepūli, tas var kļūt par diezgan labu un saimniecībā noderīgu suni. 

.
Nesteidzīgā suņa uzvedības pamats

.
Pamats nesteidzīgā suņa entuziasma trūkumam, izklaidībai, nepietiekamai koncentrācijai slēpjas nepietiekamā ganīšanas instinkta spēkā. Tā nepietiekamību var izraisīt nepareiza audzēšanas programma tieši attiecībā uz ganīšanu. Ja jūs vēlaties iegūt darba suni, meklējiet labu audzētāju un kucēnu vecākus ar pareizām rakstura un darba īpašībām. Ja suņa uzvedības deviācijas slēpjas nepareizā apmācībā vai pārdzīvota izbīlī no naidīgi noskaņota ganāmpulka, šādu suni dažreiz var labot.

.
Darbs ar nesteidzīgu suni 

.
Ja suns neignorē ganāmpulku pavisam, saglabājas iespējamība, ka treniņu rezultātā izdosies pastiprināt dabisko spēju un instinktu izpausmes un rast tiem pielietojumu. Tomēr tas prasīs daudz darba un pacietības.
Jums nāksies ļoti uzmanīgi sekot savam sunim, lai nenovērstu to no ganīšanas pavisam. Bet, ja viņš iegūs pārliecību un uzticēsies jums, tas, visticamāk, labi tiks galā ar visiem uzdevumiem.
Svarīgi ir sastādīt apmācību programmu tā, lai uzturētu suņa interesi par nodarbībām. Ja jūsu suns ir entuziasma pilns tikai par 20 procentiem no tā līmeņa, kuru jūs vēlētos, tas nozīmē, ka atlikušos 80 procentus entuziasma jums būs jānodrošina pašam!
Arī nesteidzīga suņa apmācībā ir jāseko vispārējās apmācības programmas vadlīnijām. Jāatceras, ka ar nesteidzīgu suni nevarēs atkārtoti atgriezties pie vienām un tām pašām nodarbībām un uzdevumiem, jo sunim trūks intereses. Tādejādi veidosies situācija, kad dažu uzdevumu apgūšana paņems ilgāku laiku, jo jūs nevarēsiet atkārtot vingrinājumus vienas nodarbību sesijas laikā.
Dodot sunim uzdevumus, kas vienlaicīgi ir gan jautri, gan noderīgi, jūs varēsiet uzlabot suņa attieksmi pret darbu. Centieties izprast suni un vērojiet, kas rada viņam prieku. 
Fiksējiet, kas sunim patīk nodarbībās un kas sunim ir mazāk interesants.
Ja nesteidzīgs suns vienlaikus ir jūtīgs pret jūsu autoritāti, vai arī viņam ir zems pašnovērtējums, uzslavējiet to pēc iespējas biežāk, lai suns zinātu, ka jūs atbalstāt viņa uzvedību.
Nesteidzīgs suns un saimnieks, kas izprot sava suņa personību un nepieciešamību uzturēt suņa entuziasmu un slavēt to, ir spējīgi paveikt vairumu uzdevumu ganīšanā.
.
6. Suns pārāk jūtīgs pret spiedienu

.
Pārāk jūtīga suņa rakstura īpašības

.
Šī tipa suņi ir manāmi jūtīgi pret spiedienu, ko rada saimnieks vai aitas. Tas nozīmē, ka suns pārspīlēti asi reaģē uz jebkādu spiedienu no ārpuses. Pakāpes, kādās izpaužas šī pārspīlētā reakcija un jūtīgums, var būt dažādas.
Pārāk jūtīgs suns parasti ļoti dedzīgi cenšas saturēt aitas vienkopus un reaģē uz jebkuru kustību. Šāds suns bieži nesaprot, kā pareizi reaģēt, un riņķo ap aitām, ignorējot saimnieka norādījumus par kustības virzienu. Pārāk jūtīgs suns bieži kož, it īpaši, ja kustības virziens tam ir neērts. Suni grūti apturēt, bet, ja to izdodas izdarīt, suns paliek mierā ne ilgāk kā dažas sekundes.
Pārāk jūtīgu suni jūs varat sastapt zemnieku saimniecībā pieķēdētu, jo saimnieks to raksturo kā "nevaldāmu". Īstenībā tas nav nevaldāms – vienkārši saimnieks nav sapratis šī suņa uzvedības pamatu un nezina, kā ar to strādāt.
.
Pārāk jūtīga suņa uzvedības pamats

.
Šāda suņa uzvedība ir balstīta uz principa, ka katrai darbībai (akcijai) jāliek pretī pārspīlēta pretdarbība (reakcija). Vairums suņu uz aitu darbībām atbild ar adekvātu un līdzvērtīgu reakciju, bet pārāk jūtīgs suns vairumā gadījumu pārspīlē ar atbildes spēku.
Vairumam suņu, kas ir iesācēji ganīšanas darbā, ir manāmi pārspīlētas reakcijas un jūtīguma elementi. Pat tad, ja jums šķiet, ka suns strādā jums, īstenībā tas strādā ar aitām. Ja jūs tam neticat, atstājiet laukumu. Vai tad suns dzīs aitas jums pakaļ? Visticamāk, ka nē. Turpretī suns centīsies iedzīt baru stūrī un atstutēt pret tuvāko žogu! Tas nozīmē, ka saimnieks nav šīs spēles elements. Un saimniekam ir svarīgi par katru cenu kļūt par šīs spēles elementu, lai suns pēc iespējas ātrāk sāk strādāt tieši viņam.
Pārāk jūtīgs suns pārspīlē spiedienu un nevar pats tikt ar to galā. Suns jau kopš treniņu sākuma ir tik ļoti noskaņots spiedienam, ka nevar apturēt savas reakcijas, viņam liekas, ka nereaģējot viņš mirs! Suņa reakciju izraisa pat mazākā kustība vai izmaiņas aitu ķermeņa valodā. Pat, ja suns ir apgūlies, pat, ja kustība ir aitas auss ļipiņas izkustēšanās, galvas pagriešana vai ķermeņa smaguma pārcelšana uz citu kāju, suns reaģēs. 
Pārāk jūtīgs suns pārspīlēti reaģēs arī uz saimnieka ķermeņa valodas izpausmēm. Saimniekam būtu jāstāv mierā kā statujai, lai neizraisītu suņa reakciju. Ja Jūs pakustināsiet kāju, suns reaģēs un metīsies atjaunot izjaukto līdzsvaru. Kad līdzsvars, šķiet, jau ir sasniegts, suns atradīsies pārāk tuvu aitām, kas savukārt izraisīs aitu bēgšanu un izjauks tikko sasniegto līdzsvaru atkal un atkal.
Tas var būt vissarežģītākais suņu tips, ar kuru jums var nākties strādāt, jo suns izjūt savas reakcijas kā daļu no "dzīvot vai mirt" situācijas. Svarīgi ir saprast, ka šāds suns nav bezkauņa, kas cenšas jūs izmantot. Vienkārši tas jūt akūtu nepieciešamību reaģēt uz ikvienu saimnieka kustību vai aitu spiediena izpausmi.
.
Darbs ar suni, kurš ir pārāk jūtīgs pret spiedienu

.
Ja jūs ķersieties pie lietas ar šādu suni pārāk skarbi, jūs varat nonākt pie diviem rezultātiem:
1. suns būs spiests pretoties jūsu gribai un var pat kost, vai

2. suns noslēgsies (zaudēs interesi par darbu). Ar piespiešanu jūs neko nepanāksiet, bet jāatceras, ka jums ir iespēja izveidot sev ļoti vērtīgu partneri gan darbam, gan sacensībām. No jums tiks prasīta krietna deva pacietības, lai nomierinātu suni, bet tas noteikti ir paveicams uzdevums. 
Šādi suņi ir izteikti vienpusēji. Tas nozīmē, ka viņi ir jūtīgi ikvienā situācijā, bet vēl vairāk tie ir jūtīgi vai pat superjūtīgi, kad ir jāiet viņiem neērtā virzienā. Treniņos jānodrošina, lai, pirms suns sāks strādāt ar ganāmpulku, tas labi apgūtu komandu "Stop!". Jums ir jāprot noteikt, kurš ir tas kustības virziens, kas sagādā sunim visvairāk problēmu. Parasti tas ir virziens, kuru ejot, suns visvairāk tuvojas ganāmpulkam un, kuru ejot, suns visbiežāk kož aitām. Svarīgi, lai apmācībā jūs izmantotu aitas, kas bīstas no suņiem un turēsies jums blakus.
Jūsu galvenais uzdevums būs radīt sunim komfortablu atmosfēru, lai tas mazāk uzmanības pievērstu ganāmpulka kustībām, bet vairāk vadītos pēc jūsu norādījumiem, kā arī mācītos turēties attālāk no aitām
.
Vingrinājumi pārāk jūtīgiem suņiem

.
Nepārtraukta kustība nodarbību laikā

.
Vingrinājuma mērķis ir panākt, lai suns justos atbrīvoti un nepiespiesti aitu kompānijā un strādātu jums nevis aitām, kā arī sabalansētu puses, sunim kustoties viņam neērtā virzienā. Piemēram, ja suns jūtas nekomfortabli, ejot pulksteņrādītāja virzienā, jums jāriņķo pa apli (5-7 m diametrā) pulksteņrādītāja virzienā, ļaujot aitām sekot un ļaujot sunim nodibināt līdzsvaru (apturot aitu kustību). Jūsu darbs ir nodrošināt, ka viņš nekad to nepanāk! 
Ja suns sāks kustēties ātrāk - samaziniet apļa diametru un turpiniet kustēties. Ja suns sāks attālināties (kā tam būtu jābūt), jūs turpiniet riņķot pa apli ar lielāku diametru. 
Jums nav jāmaina kustības virziens, turpiniet riņķot pa sunim neērto pusi. Vērojiet suni. Ja viņš sāk skriet jums blakus pa riņķi, jāgriežas ātrāk vai jāpadzen suni prom. Izmantojiet centrbēdzes spēku, kas iedarbojas arī uz suni un palīdzēs panākt suņa attālināšanos no apļa centra. Ir novērtos, ka uz šādiem suņiem vāji iedarbojas agresīva ķermeņa valoda un pat nūja. Suns paliek tik neapmierināts ar situāciju, kas liek viņam attālināties no jums un aitām, ka sāks darīt neiedomājamas lietas, cenšoties apsteigt jūs un tikt klāt aitām! Tādēļ labākais, ko jūs varat darīt, ir samazināt apļa diametru, kā jau tika teikts iepriekš. 
Vēsā dienā jūs varat tā turpināt 30 minūtes, siltā dienā kustības laiks ir jāsamazina, lai izvairītos no pārkaršanas, jo kamēr jūs ejat, suns skrien!
Katru reizi, kad suns sāk apsteigt jūs, jāveic asāks pagrieziens aitu virzienā, katru reizi, kad suns attālinās, jāpalielina apļa diametrs. Turpiniet iet neapstājoties. Nemainiet virzienu. Neļaujiet sunim apgulties. Griežoties aplī, suns pamazām sāk līdzsvarot sevi ar jums nevis ar aitām. Sākumā šāds paņēmiens var izskatīties jocīgs un nepierasts, bet tas strādā.
Nedrīkst mest plinti krūmos pusceļā. Jums ir jāiet pa apli, kamēr suņa spēki izsīks, vai viņš sapratīs, ka ir jāattālinās no ganāmpulka. Tad jūs varat apstāties un noguldīt suni. Ja viss ir izdarīts pareizi un suns ir pietiekami noguris, viņš apgulsies un paliks uz vietas. Viņš būs sasniedzis līdzsvara punktu, būs noguris un apmierināts ar sasniegto. Tā būs, iespējams, pirmā reize, kad suns jutīsies komfortabli un atviegloti ganāmpulka tuvumā. Un tas būs jūsu pirmais solis jūtīgā suņa apmācības procesā. Šeit nodarbībai būtu jābeidzas, atsauciet suni un izejiet no lauka. Jūs esat uz pareiza ceļa.

.
Turpinot darbu ar jūtīgu suni

.
Svarīgi, lai nodarbība ar jūtīgu suni notiktu jau nākamajā dienā. Izejiet laukā, noguldiet suni un sāciet riņķot, kā iepriekš, sunim neērtajā virzienā. Kā iepriekš kustībai jānotiek pa apli. Nepārtraukti ejot slīpi, jūs saglabājat nepastāvīgu sistēmas "suns - saimnieks - aitas" līdzsvaru. Suns centīsies to atjaunot un būs spiests aizdomāties, kā to saglabāt. Strādājot tas nejutīs nepieciešamību ielauzties barā un kost. Sunim pieaugs pārliecība par to, ko viņš dara!
Trešajās nodarbībās jūs sāksiet kustību kā iepriekš. Pēc dažām minūtēm jūs varat pārbaudīt, vai jūs spējat spert nākamo soli un likt sunim apgulties. Ja suns apguļas paklausīgi un paliek uz vietas, viņš ir iemācījies sadzīvot ar šo situāciju. Viņš sāk apjaust, ka strādā jums. Tas būs redzams, ja sunim būs svarīga jūsu atrašanās vieta. 
Ja suns guļ uz vietas mierīgi, ir pienācis laiks sākt kustību pretējā virzienā. Pēc dažiem apļiem noguldiet suni un vērojiet. Ja suns nav mierā, neguļ vai metas atpakaļ, turpiniet kustību vēl dažas minūtes (5-10) un tad atkal centieties noguldīt suni. 
Atcerieties, ka komandai "Stop!" jābūt izteiktai mierīgi un klusi, jums nav jākliedz. Jums jāpieradina suni strādāt mierīgi un jāparāda, ka jūs komunicēsiet ar viņu, izsakot komandas klusā balsī. 
Kad suns bez ierunām izpilda komandu "Stop!" un jūtas mierīgi, ejot ērtā virzienā, atkārtojiet to pašu viņam neērtā virzienā. Ja tas nedaudz sāk jums tuvoties, dodiet komandu "Prom!" un turpiniet griezties. Tas liks sunim attālināties arvien vairāk un vairāk. Ja jūs izpildījāt visus augstākminētos norādījumus, rets suns turpinās tuvoties. Vairums pamazām palielinās attālumu. Tas ļaus sunim justies labi arī lielākā attālumā no aitām. Nepārtraukta griešanās palīdzēs sunim strādāt jums un līdzsvarot sevi ar jums.

.
Attīstot panākumus

.
Turpinot darbu ar jūtīgu suni un lietojot šo metodi, jūs liksiet sunim apstāties un apgulties arvien biežāk. Bet to var darīt tikai tad, kad līdzsvars ir sasniegts. Pēc noguldīšanas sāciet kustību pretējā virzienā atkal un atkal. Palīdziet sunim uzturēt distanci līdz ganāmpulkam, bet nedzeniet to rupji prom, kā jūs to darītu ar cita tipa suni. Atcerieties, ka suns neuzvedas tā tīši vai ļaunprātīgi. Viņš cenšas darīt to, ko jūs no viņa gribat, bet viņš nezina, kā to panākt. Tikai jūtīgie suņi kļūst bezmaz vai slimi, sastopot spiedienu. Suns jūt, ka viņam jāreaģē vai jāmirst!
Nepārtraukta riņķošana ļauj jūtīgam sunim sajusties labi, sasniedzot līdzsvara punktu un līdzsvarojoties ar jums. Ar laiku suns spēs kustēties pa līkloču trajektoriju, saglabājot drošu distanci no ganāmpulka un noteiktu rādiusu. Ja pēc dažām cilpām jūs pamanīsiet, ka suns iespringst vai sāk nervozēt, sāciet iet neērtā virzienā vēl dažas minūtes, kamēr viņš nomierināsies. Tam visam jānotiek lēnā tempā bez asām kustībām vai skraidīšanas gar malām.

.
Pievienojot apsteigšanas, apstāšanās un flangu darbus

.
Neatlaidīgi mācoties, suns ar laiku jutīsies atbrīvoti un ērti, ejot jebkurā virzienā. Ja mācības nepadodas, atkārtojiet riņķošanas nodarbību. Kad vēlamais līmenis ir panākts, var sākt pievienot citus ganīšanas elementus, tādus kā apsteigšana, apstāšanās, pagriezieni, lenkšana. 
.
Progress pagriezienos

.
Vairums jūtīgo suņu šajā apmācības stadijā neveiks pagriezienus pa taisno līniju. Viņiem šāda greznība neliksies pieņemama. Tie nezinās, ko iesākt, kad līdzsvars ir sasniegts un aitas sāk iet jums tieši virsū. Ja jūs redzat, ka suns kļūst nervozs, veicot taisnos pagriezienus, noguldiet to, tad atsauciet un veiciet dažus apsteigšanas vai zigzaga manevrus, lai nomierinātu. Ar laiku (nedēļas, mēneši!) pagriezienu manevri kļūs viņam vienkāršāki.
.
Dzīšana

.
Kad suns ir labi uztrenējies un darbojas pārliecinoši un mierīgi, var sākt dzīšanas nodarbības. Neatlieciet šīs nodarbības uz vēlāku laiku. Ja pagriezienu veikšana un aitu vākšana kļūs par ieradumu, jūtīgam sunim būs grūti iemācīties dzīt, jo, būdams jūtīgs, šāds suns katru ieradumu pārvērš par "superieradumu" daudz ātrāk un dziļāk nekā jebkurš cits suns.

.
Palīdzība jūtīgam sunim saglabāt mieru, strādājot tuvu ganāmpulkam

.
Pieņemot, ka jūsu suns tagad prot veikt apsteigšanu, uztur distanci no aitām un strādā labi, var apgalvot, ka suns ir paveicis galveno. Pieņemsim, ka jūsu suns tagad ir labi sabalansēts un veic apsteigšanu no abām pusēm, spēj dzīt un lenkt no visām pusēm. Tas vienalga var just nepieciešamību kost aitai, kas nekustas pietiekami ātri, it īpaši apsteigšanas sākumā, kad suns atrodas vistuvāk ganāmpulkam. Tas būs suns, kas tikai tad ir mierīgs, kad strādā labā attālumā no aitām. Ir pienācis laiks veikt tuvā kontakta apmācību. Jums būs jāiemāca sunim justies komfortabli nekomfortablā vidē – spēt strādāt tuvu ganāmpulkam! Sunim to jāiemācās, lai dzītu aitas prom no žogiem un stūriem, šaurās ejās, lai izdzītu aitas no automašīnas kravas kastes, citiem vārdiem sakot, ieiet vietās, kurās suns pats nekad negribētu iet. Jūtīgam sunim tas ir īpaši sarežģīts uzdevums. Sunim jāiemācās savaldīt emocijas un nezaudēt pārliecību, lēnam un pārdomāti virzot aitas, bez izklupieniem un kodieniem. Tuvā kontakta apgūšana stiprinās suņa un saimnieka pārliecību par spēju kontrolēt jebkuru situāciju.
.
7. Strādīgs suns

.
Strādīga suņa rakstura īpašības

.
Strādīga vai atjautīga suņa tips savās izpausmēs atrodas pa vidu starp nesteidzīga suņa un smaga suņa tipiem. Strādīgs suns ir tuvāks smagam sunim vairāk nekā nesteidzīgam, bet nav tik dominējoša personība, ka smags suns.
Šādu suni raksturo izteikta vēlme strādāt ar ganāmpulku un suns ne mirkli neatlaižas, ja tuvumā ir aitas, kas var būt nevēlama īpašība, ja tā izpaužas pārspīlētā formā. Šāds suns spēj atpūsties tikai, ja tuvumā nav ganāmpulka.
Bez izcila darba prieka strādīgam sunim var būt vai nebūt liels daudzums citu dabas dotību. 
Bet, ja dabīgais ganīšanas instinkts tiek papildināts ar mērenu atjautību, strādīgs suns mācoties ir ļoti centīgs un spējīgs. 
Šāds suns ir nedaudz bezkaunīgs, jo vēlas padarīt darbu steigā un būs mazāk uzmanīgs nekā talantīgs suns. Tas arī ir tendēts strādāt tuvu aitām, kamēr netiks apmācīts uzturēt distanci. 
Strādīgs suns nezina, ko nozīmē būt nogurušam vai just apnikumu no darba. Bieži vien šādi suņi ir atlētiski un strādā līdz dziļam vecumam ar labu attieksmi. Strādīgs suns ir īpaši labs tādiem darbiem kā ganāmpulka iekraušana treileros, krātiņos u.tml., jo nepadodas un notur savu pozīciju par katru cenu.

.
Strādīga suņa uzvedības pamats

.
Strādīga suņa uzvedības pamats ir izteikta vēlme strādāt ar ganāmpulku un tendence censties padarīt darbu ar steigu. Līdz ar to šāds suns rīkojas uzbāzīgi un bezkaunīgi.

.
Darbs ar strādīgu suni

.
Strādīgu suni ir samērā viegli apmācīt, jo viņš ir vienmēr gatavs darbam un demonstrē dabīgas spējas nodibināt līdzsvaru. Parasti šāds suns ātri saprot, ko no viņa vēlas saimnieks.
Tajā pat laikā darbs ar strādīgu suni var būt izaicinājums, jo tas vēlas darīt visu pa savam prātam. Strādīgam sunim ir tendence censties uzminēt jūsu domas. Ja vakar jūs veicāt darbu noteiktā veidā, šāds suns domās, ka arī šodien jūs to darīsiet tāpat. Ja jūs atverat vārtus, suns skries jums pa priekšu un būs pirmais, kas šķērsos vārtu līniju. Tas var novest pie problēmām jums abiem! Strādājiet ar komandu "Lēnām!"
Ņemot vērā, ka suns vēlas visu panākt ar steigu, jums būs nemitīgi jāslāpē tā darba spars un jāpalīdz iemācīties darbā nesteigties un rīkoties pārdomāti. Pirmsapmācība ir īpaši svarīga, lai gan cīņa ar steigu var turpināties visu mūžu. Papildus tam, ņemot vērā tendenci tuvoties ganāmpulkam, jums būs jāmācās turēt suni pa gabalu no aitām un uzturēt pareizu "komforta zonu". Ja dabīgās spējas ir manāmas, vairums strādīgu suņu ir viegli apmācāmi veidot labus taisnus flangus un labi parāda sevi tālajā apsteigšanā, veidojot ganāmpulku vēlamā formā.
Ņemot vērā zināmu suņa bezkaunības devu, jūs varat sastapties ar grūtībām, liekot sunim ieklausīties jūsu komandās. Tā var būt problēma, jo suns var tikt iebiedēts ar pārāk skarbu korekciju. Vērojiet savu suni korekcijas laikā un samaziniet bardzības pakāpi, ja redzat, ka suns ir iebiedēts.

.
Nodarbības ar strādīgu suni

.
Īpašu uzmanība, apmācot strādīgu suni, ir jāpievērš tēmām par attālināšanos un darbu bez steigas. "Lēnām!"
.
Nobeigums

.
Jūsu suns nodarbībās demonstrēs īpašības, kas ir tuvākas vienam vai otram suņa personības tipam, kas ir minētas šajā nodaļā. Zināšanas par personību tipiem ļaus jums labāk izprast suni un tā uzvedības pamatus, kā arī efektīvi organizēt suņa apmācību. Jūs ne tikai paaugstināsiet suņa potenciālu, bet arī padarīsiet ganīšanu par patīkamu nodarbi sev un sunim. Personību rakstura īpašību izpausmes atšķiras katrā sunī un padara tos unikālus. Pētot sevi un suni, kā arī to, kā jūsu personības var sadarboties komandā, ir patiess izaicinājums veikt uzlabojumus visā suņa mūža garumā.

..

un Mārtiņš Vērdiņš.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0