Ģenētika  

 

.

 Apmatojuma krāsu iedzimtības grafiks

Teksts © Kolliju portāls. Izmantošana bez rakstiskas atļaujas kategoriski aizliegta un aizsargāta ar likumu par autortiesībām un blakustiesībām.

 

1  2  3  4  5  6

Garas – gludas spalvas iedzimtība kollijiem

Ir divi kolliji paveidi – garspalvainais un gludspalvainais. Saskaņā ar kolliju standartu, garspalvainajam paveidam ir jābūt „labi piegulošam, atbilstošas struktūras apmatojumam, kuplam viscaur, izņemot galvu un kājas. Virsējam apmatojumam jābūt taisnam un raupjam uz tausti, pavilnai jābūt mīkstai un pūkainai…”. Gludspalvainā kollija standarts ir identisks garspalvainā kollija standartam, izņemot prasību pēc „īsa, cieta, blīva, pieguloša, labas struktūras apmatojuma, ar bagātīgu pavilnu”.

Tiek uzskatīts, ka garspalvainais apmatojums ir recesīvs attiecībā pret gludspalvaino apmatojumu, un iedzimst autosomālā recesīvā veidā. Citiem vārdiem sakot, krustojot garspalvainu ar garspalvainu, var iegūt tikai garspalvainus pēcnācējus. Daži audzētāji apgalvo, ka tiem ir ieguvies iegūt gludspalvainus pēcnācējus, krustojot garspalvainu ar garspalvainu kolliju. Ja tas atbilst patiesībai, garspalvainā-gludspalvainā iedzimtība nebūtu strikti autosomāli recesīva, un tiktu norādīti tālāki pētījumi par iesaistīto ģenētiku.

Gludspalvainie kolliji ir jānošķir no ļoti īsi apmatotiem garspalvainajiem kollijiem.

Pieļaujot, ka S ataino vienu gēnu (alēli), kas nosaka gludspalvas apmatojumu, un s ataino  gēnu (alēli), kas nosaka garspalvainu apmatojumu, sekojoši var sastādīt iespējamo krustojumu kombināciju sarakstu un statistiskos rezultātus:

1  2  3  4  5  6

0

 

 

.

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0