Publikācijas  

.

 

 

"Laimīgo kolliju zemē" turpina ripot uz priekšu

.

.

Vecais Kollijs ar saviem mīluļiem, vēl vairāki ir ārpus kadra.

..

Par Veco Kolliju, kā viņš pats sevi dēvē, var rakstīt un rakstīt - jaunumu netrūkst. Nule nofilmēts dokumentālais stāsts par kollija Hosento braukšanas prieku, turklāt uzņēmīgais saimnieks savām rokām meistaro jaunu transportlīdzekli - sak, kal ratus ziemā.

.

Tukuma novada Vānes pagasta Variebā jau daudzus gadus Vecā Kollija virsvadībā darbojas "Laimīgo kolliju zeme" un astoto gadskārtu nosvinējusi "Kolliju kino" studija.
.
Patīk viss, kam riteņi

.

"Pirms Ziemassvētkiem izlaidām dokumentālo filmu "Hosento garāža", kurā vēlējāmies pastāstīt mūsu fermas kolliju piedzīvojumus - kā tas viss tapis un sācies pavisam nejauši. Hosento ir viens no mūsu četriem kollijiem, kuram ļoti patīk braukt ar jebko, kam apakšā atrodas riteņi," Kas Jauns Avīzei stāsta Vecais Kollijs. Janvāra beigās filma piedzīvos savu anglisko versiju, ierunājamais teksts iztulkots un patlaban tiek koriģēts.

Vismaz Latvijā Hosento ir vienīgais suns, kuram kāds speciāli taisa braucamos, "visādus smieklīgus elektrotraktorus". Turklāt pirms gadumijas viņam veltīta dziesma "Hosento - heart of the farm" ("Hosento - fermas sirds). Ieraksts nav tapis Latvijā, un izpildītāja vārds pagaidām tiek turēts noslēpumā.

.

.

Hosento ļoti patīk braukt ar jebko, kam apakšā atrodas riteņi. Āzis Plampačs arī gatavs piedalīties.

.

Ikdienā prot vadīt tikai ķerru

.

"Mēs ikdienā iztiekam bez jebkādas tehnikas, traktoru un citu lauksaimniecības mašīnu mums nav. Nekad neesmu draudzējies ar motoriem un ikdienā protu vadīt tikai stumjamo ķerru," atzīst Vecais Kollijs. "Tādēļ pats vairs īsti nesaprotu, kādēļ man ienāca prātā izgatavot braucamo Hosento."

Viss sācies ar bildēšanu. Vecais Kollijs nolēmis jautrai fotosesijai no dažādām šķūnī atrastām grabažām izgatavot tādu kā traktoru vai vismaz ko līdzīgu, kurā Hosento sēdētu un pļavā ganītu aitas. "Gudrs kollijs taču var braukt ar traktoru, vai ne?" spriež Vecais Kollijs.

Kad braucamais jau bija pabeigts, ienākusi prātā ideja iecerēto bildi pārvērst "Fermas kolliju piedzīvojumu" sērijā "Traktors". Tajā darbojās arī ezis Kaktuss ar savu mini braucamo, bet āzītis Plampačs noskatīties uz abiem "traktoristiem", un viņam arī sagribējies izgatavot pašam savu transporta līdzekli, kuru darbina printera motoriņš ar vienu "kronas" bateriju.

"Īsi pirms brauciena piekabē jau biju uzbūvējis Hosim elektrotraktoru. Nolēmu izpausties ļoti radoši un to aprīkot ar daudzām un dažādām lampām. Piemēram, priekšā ir lampas no "BMW", pagriezienu rādītāji no vecās "Hondas"," teic meistars.

.

.

Vislabāk gurķus novākt, iesūcot vecā putekļusūcējā un uzreiz pārvēršot konservos.

.

Gurķus novāc ar putekļusūcēju

.

No šķūnī atrastiem krāmiem arī agrāk meistaroti dažādi jocīgi braucamie, kāds veiksmīgāks, cits neveiksmīgāks. Tapušas arī radio vadāmas ierīces. Diemžēl nav iespējams no krāmiem vien izveidot motorus, tāpēc no radio vadīšanas nācies pāriet uz šo transportlīdzekļu vilkšanu. "Filmā, protams, nav redzams, kā tie tiek vilkti," pasmaida Vecais Kollijs.

Veidojot fermas stāstu filmas, Vecajam Kollijam netrūkst ne ideju, ne humora. Tā tapusi sērija "Kombains 2: Gurķu sūkšana". Nabaga krupis, dārzā vācot un ripinot gurķus pa vienam, bija galīgi nomocījies, kļūstot pumpains, un izpalīdzīgais Hosento nolēma doties talkā. Vislabāk gurķus novākt, iesūcot vecā putekļusūcējā, turklāt šis agregāts tos ne tikai salasa, bet uzreiz pārvērš konservos.

Pērn izauguši brangi ananāsi, to pacelšanas ierīcei labi noderēja vecs velosipēda ritenis un daudzkārt izmantotais automašīnu logu tīrītāju motoriņš.

.

.

Ja ziema, tad uzslēpēm!

.

Suņi meklēs apslēpto mantu

.

Nākamā iecerētā sērija būs "Supervāģis". Mašīna būšot ļoti jaudīga, detaļas pasūtītas, tikai visas vēl nav pienākušas no ārzemēm. "Šogad būvēsim supervāģi un radio vadāmu mini ekskavatoru. Pēc scenārija suņi saodīs, ka kaut kas ir noslēpts, un ar ķepām mēģinās izrakt. Kad tas neizdosies, Hosento atbrauks ar nelielu ekskavatoru. Tā būs lāde, kurā atradīsies briljanti un kauliņš. Dārgakmeņi tiks izbērti vienkārši kā nevērtīgas lietas, bet kauliņus dzīvnieki apēdīs," atklāj Vecais Kollijs.

Būs arī filma "Ķerras 4: Ziema". Ķerras tiks novietotas uz slēpēm, dzīvnieki vizināsies un citādi darbosies. Gandrīz visi fermas iemītnieki piedalās filmēšanā, īpaši kaza Doro, āži Azimuts un Olimps, aita Herta.

.

Zināmi arī Holivudā

.

Pasaulē nav daudz cilvēku, kas šādi prot apmācīt četrkājainos aktierus, un Latvijā Vecais Kollijs tāds ir vienīgais. Ne velti viņš ar savu saimi ir zināms arī Holivudā.

"Es ilgus gadus draudzējos ar daudziem cilvēkiem no Holivudas - ar kino suņu treneriem, aktieriem. 60., 70. gados bija populārs melnbaltais seriāls par puisīti Timmiju un kolliju Lesiju (amerikāņu seriāls "Lassie", rādīts no 1954. līdz 1973. gadam - Red.). Tam puisītim, aktierim Džonam Provostam, ir jau 74 gadi, mēs ilgus gadus esam čomi. Reizēm arī Lesijas treneri un citi aktieri skatās mūsu darbošanos, sajūsminās un saka, ka esot ļoti aizraujoši - neko tik smieklīgu iepriekš neesot redzējuši. Mūsu Hosento ir zināms arī Holivudas kino dzīvnieku treneriem," palepojas Vecais Kollijs.

.

.

Hosento sasniedz pasaules rekordu iešanā pa veļasmašīnām "Rīga", asistē Jūlis.

.

Rekords ar veļasmašīnām

.

Hosento nenoliedzami kļuvis par galveno fermas zvaigzni, ieguvis pat pasaules rekordu staigāšanā pa veļasmašīnām. Sasniegums gan nav oficiāli pieteikts Ginesa rekordiem, jo procedūra ir sarežģīta.

"Tas arī bija vesels stāsts, risinājās pagājušajā vasarā. Filma tā arī saucās "Pasaules rekords". Rindā pļavā tika nostādītas 50 veļasmašīnas "Rīga". Hosis staigāja pa šo rindu, un katru dienu likām pa desmit veļamašīnām klāt, līdz bija piecdesmit. Varbūt šķiet, ka tas ir ļoti vienkārši, bet es ieteiktu nolikt veļasmašīnas "Rīga" uz grīdas, uzkāpt uz tām un noiet," uzsver Vecais Kollijs.

No jaunā gada "Laimīgo kolliju zeme" gaida veselību un mieru, mierīgu, idillisku dzīvi. "Es turpināšu kolekcionēt veļasmašīnas "Rīga", pērn pat bija rekords. Sākām 2024. gadu ar 54 veļasmašīnām un līdz 1. maijam, kad leģendārajai "Rīgai" bija 70. jubileja, ieguvām vēl sešas. Šobrīd ir tāds jubilejas skaitlis - jau 80 veļasmašīnas, tostarp arī ļoti eksemplāri," priecājas kolekcionārs.

Šķūnī ir izveidota vesela šīs tehnikas ekspozīcija, un Vecais Kollijs gatavs stāstīt. Dzīvnieki gan nav orientēti uz tūrismu, ciemos pārsvarā brauc cilvēki ar suņiem, kuri grib izmēģināt iepazīšanos ar aitām. "Mēs vēl joprojām turpinām suņus iepazīstināt ar aitu ganīšanas iespējām. Latvijā vienīgā vieta, kur to var izmēģināt, ir pie mums," uzsver Vecais Kollijs.

 

 

0

[Dace Ezera, avīze "Kas jauns", 2025. gada 9. janvāris]

.

 

.

 

 


 
 
 
 

2000-2025 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0