Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Kā saradināt suni ar kaķi?

.

.

Draudzīga rīta piena lakšana - Dana un Meja.

.

Mūsu lasītāju mājās bieži dzīvo gan kaķi, gan suņi, tāpēc jautājums, kā sadraudzēties šiem bēdīgi slavenajiem “nesamierināmajiem ienaidniekiem” uztrauc ļoti daudzus. Lūk, ko iesaka vācu zoopsihologi.
Daudzi ir pārliecināti, ka turēt kaķi ir vieglāk nekā suni, par cik sunim, kā daudz sociālākam dzīvniekam, nepieciešama saskarsme, bet neatkarīgajam dzīvniekam kaķim – tas nav vajadzīgs. Nereti cilvēks iegādājas abus šos dzīvniekus, un viņam jāzina, ka attiecības starp kaķi un suni ir atkarīgas vienīgi no šo dzīvnieku “iekšējā ego”.
Lielākā daļa suņu pēc dabas ir mednieki, dažas šķirnes (terjeri, takši, laikas) gadsimtiem tika atlasītas pēc nepārspētām mednieku īpašībām, tāpēc suņu gēnos ielikts ķert un kost iespējamo “medījumu”. Kaķi arī ir mednieki, jo viņu senči – kaķu dzimtas plēsēji, un mūsdienu kaķi nav zaudējuši tieksmi izsekot un noķert sīko medījumu. Parasti kaķis ieņem līdera pozīciju attiecībā pret suni (bieži arī cilvēku), bet ja hierarhija izrādās pretēja, tad lielie suņi var nodarīt postu – kaķa bēgšana izraisa refleksu - sekot. Kaķim bīstama var kļūt arī suņa bļoda. Kaķis sevi aizstāvot, var saskrāpēt vai sakost pretinieku, īpaši maza auguma suņus vai kucēnus.
Tautas parunas pasludina mūžīgu naidu starp suni un kaķi, taču reizēm starp “ienaidniekiem” gadās savstarpēja saprašanās – vai var to nosaukt par draudzību? Izcils dzīvnieku pazinējs Konrāds Lorencs rakstīja: ” Kā rāda mana personīgā pieredze, īsta draudzība starp dažādām sugām ir ļoti reta. Šī iemesla dēļ es arī nosaucu šo nodaļu “Pamiers”, bet ne “Dzīvnieku draudzība” vai tamlīdzīgi. Savstarpēja paciešana – tas, protams, nav sinonīms draudzībai, un, kad dzīvniekus apvieno kopējas intereses (piemēram, kad spēlējas kopā), kā likums, nevar runāt, ka starp tiem pastāv reāla kopējā saikne un jo vairāk - stipra draudzība”. Un tomēr - vai ir iespēja, kaut vai nesadraudzēties, bet izvairīties no konflikta starp šiem mājdzīvniekiem?
Ļoti daudzi uzdod jautājumu: kurš ir jāiegādājas pirmais – suns vai kaķis? Grūti atbildēt viennozīmīgi. Starp citu, reti kad ir iespējas izvēlēties, kā likums, lielākai daļai cilvēku jau ir suns vai kaķis, un viņi vēl grib iegādāties vienu “zvēru”.

.

  Video
.  

99. sērija "Kucēna kaķis" (2023) "Puppy's cat"


.
Kādā vecumā labāk sapazīstināt šos četrkājainos radījumus? Vislabāk cits pie cita pierod mazuļi. Ja jums jau ir kaķis un gribat iegādāties suni, tad ņemiet kucēnu (līdz 12 nedēļu vecu). Par ideālu variantu var nosaukt, ja jums ir pieaudzis suns, kurš labi vai vienaldzīgi izturas pret kaķiem. Iegādājieties kaķēnu un lai viņš laiku pa laikam satiekas ar suni. Pirmajai tikšanās reizei jānotiek jums klātesot. Lai jaunatnācējs nedaudz iejūtas, bet “mājas saimnieks” iepazīstas ar tā smaržu. Nepiespiediet savus audzēkņus iepazīties, pagrūžot vienu pret otru, parasti tie iepazīst viens otru no attāluma. Sākumā kaķi un suni barojiet vienā istabā, pretējos stūros (lai viņi pierastu viens pie otra smaržas un saistītu ar kaut ko pozitīvu). Dzīvniekus turpmāk labāk barot katru atsevišķi.

.

.

Dana ar Murču vienmēr viens otru sameklē. Viņu attiecības redzēsiet seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" sērijā "Kucēna kaķis".

.
Ja suns luncina asti un raksturīgām pozām aicina kaķi spēlēties, tad variet būt drošs, ka tas viņam izraisa simpātijas. Paglaudiet kaķi, jo tādi “izlēcieni” no suņu puses visdrīzāk tam nav saprotami, bet ar laiku viņš iemācīsies iekļauties spēlē.
Savu labvēlību pret suni kaķis nereti izrāda, pagraužot tā asti vai izmanto to, lai asinātu nagus. Kaķiem ļoti patīk siltums un viņš ātri aptver, ka suns ir īsts “dzīvs termofors”, tāpēc bieži guļas tam blakus vai arī pat virsū. Kad dzīvnieki viens pie otra ir pieraduši, tie aprūpē “draugu”; nomazgā, tīra ausis, kopā atpūšas.
Dažreiz pamiers starp suni un kaķi tā arī neiestājas: šajā gadījumā nav slikti, ja “ienaidnieki” cenšas izvairīties viens no otra. Patstāvīgu konfliktu laikā naidīgās puses var sevi savainot, tāpēc īpaši nesamierināmos audzēkņus labāk izšķirt un darīt visu, lai viņi nesatiktos.

.

.

Hosento apgūlies blakus kaķenei Mejai ar kaķēniem - 5 runcīšiem.

.

Tas, ka Hosento ir īsts brīnumkollijs, bija zināms jau, vērojot viņa attiecības ar citiem fermas dzīvniekiem, piemēram, ar aitiņu Hertu, kuru viņš aprūpēja no jēriņa pirmās dienās šai saulē, tāpat draudzība ar kazu Doro vai Tunci.

Kad kaķene Meja pasaulē laida piecus kaķēnus, Hosento blakus viņiem nosēdēja gandrīz visu nakti, bet nākamajās dienās pat apgūlās blakus. Ar laiku viņa interese par kaķēniem mazinājās, taču viņš aizvien vēl reizēm pieiet apraudzīt kaķēnus. Meja pret to neiebilst un pret Hosento izturas pārsteidzoši labvēlīgi. Kaķenes uzvedībā nemana ne mazāko uztraukumu vai nedrošības sajūtu. Cita lieta, ja tuvumā patrāpās Dana, kura vēl pie tam vēlas ar Meju padauzīties... Kucēns vairākas reizes ir no kaķenes sapļaukāts un smilkstēdams bēdzis, lai viņu pažēlotu.

.

.

.

Lieliska suņu un kaķa sadarbība ir parādīta 1993. gadā ASV uzņemtajā filmā "Mājupceļš: Neticamais ceļojums" ("Homeward Bound: The Incredible Journey"), kad dzīvnieki nonāk visai ekstrēmos apstākļos, viņiem kopīgi jāatrod un jāveic garais un grūtais mājupceļš. Šī filma ir Disneja studijas 1963. gadā uzņemtā darba "Neticamais ceļojums" ("The Incredible Journey") rīmeiks / jaunā versija un 1996. gadā tiek uzņemts turpinājums ar nosaukumu "Mājupceļš 2: Pazuduši San Francisko" ("Homeward Bound 2: Lost In San Francisco").

.


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0