Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Kurš gudrāks - suns vai kaķis?

.

.

Lociņš un Meja.

.

Testos ar interaktīvajām rotaļlietām kaķi tālu vien atpaliek no suņiem. To pierādījuši vairāki eksperimenti dažādās pasaules universitātēs.
Taču šoreiz runāsim par citām metodēm.
Profesors Leonīds Krušinskis ieviesa terminu "ekstrapolācija", ar kuru apzīmē dzīvnieka spēju paredzēt objekta virzienu un ātrumu. Profesors izsalkuša suņa un kaķa priekšā novietoja aizslietni, aiz kura kustējās barība. Testējamajam dzīvniekam vajadzēja spēt noteikt, kādā virzienā pārvietojas barība, un no kuras puses viņam jāapiet aizslietnis, lai ātrāk tiktu līdz tai. Suņi uzrādīja labāku rezultātu. Nākamajā eksperimentā barība tika novietota aiz aizslietņa zem kuba. Blakus tam novietoja kvadrātu un aizslietni novāca. Dzīvniekiem bija jāsaprot, zem kura no ģeometriskajām figūrām ir ēdamais. Pirmajā reizē kļūdījās gan suns, gan kaķis, taču vēlāk abi vienlīdz labi iemācījās tikt galā ar šo uzdevumu. Rezultāts - 1:0 suņu labā.
.
Paklausība
.
Suņu apmācība ir daudz vienkāršāka, jo suņi ir paklausīgāki. Taču vai var par gudru nodēvēt dzīvnieku, kurš kaut kādas darbības veic pēc komandas? Biologiem ir kāds piemērs. Reiz kādu suni iemācīja ēst pēc komandas. Taču kādu rītu saimnieks steigā nolika bļodiņu ar brokastīm sunim priekšā, bet komanda tika aizmirsta. Kad viņš atgriezās, suns noslienājies arvien vēl sēdēja bļodiņas priekšā un ēst nebija uzdrošinājies. Kaķis gan šādas brokastis aprītu, nesagaidījis komandu, jo tas ir pretrunā ar viņa dabu. Kaķis ir paklausīgs cilvēkam tikai tad, kad viņam tas ir izdevīgi. Rezultāts - 1:1.
.
Ģeogrāfijas zināšanas
.
Suņi un kaķi lieliski orientējas apvidū, kurā dzīvo. Viņi var aizklīst vairākus kilometrus no mājām un sekmīgi atgriezties mājās. Ir zināmi pat tādi gadījumi, kas suņi un kaķi mājās atgriezušies, šķērsojot visu valsti vai pat vairāk - puskontinentu. Zinātnieki uzskata, ka kaķim tomēr ir lielākas iespējas sekmīgi orientēties vidē, jo pēc dažu speciālistu apgalvojuma, kaķi dzīvo trīsdimensionālā pasaulē. Tas nozīmē, ka vides izzināšanai kaķis pārvietojas ne vien pa plakni - zemi, bet kāpj arī kokos un citur, lai novērotu apkārtni. Lesija, izrādās, kaķim zaudē... Rezultāts - 1:2.
.
Anatomija
.
Kaķiem vislabāk ir attīstītas tās smadzeņu daivas, kas atbild par redzi, bet suņiem - smadzeņu priekšējā daļa, kas atbild par ožu, turklāt suņa smadzenes ir divas reizes lielākas nekā kaķim, ja salīdzina ar ķermeņa masu. Taču kaķiem labāk ir attīstītas smadzenītes, kas atbild par kustību koordināciju. Tieši šī iemesla dēļ kaķi gandrīz vienmēr krīt uz kājām, bet suņi to izdarīt nespēj. Rezultāts - neizšķirts, kopā - 1:2.
.
Identifikācija
.
Suņi spēj atpazīt savu attēlu spogulī, bet savu saimnieku - pēc smaržas. Tādēļ, ja atnāksiet mājās pilnīgi jaunā un neierastā apģērbā, suns var jūs apriet. Kaķi savu attēlu identificēt spogulī nespēj. Savu saimnieku viņi pazīst, bet ne vienmēr to izrāda. Rezultāts - 2:2.
.
Valoda
.
Suņi un kaķi pazīst cilvēku valodu, galvenokārt ne atsevišķu vārdu dēļ, bet gan saimnieka balss intonācijas un tembra dēļ. Suni viegli var iemācīt dažādus vārdus, piemēram, priekšmetu nosaukumus, un suns būs spējīgs šos priekšmetus atšķirt. Taču šī nav iedzimta īpašība, bet gan tiek attīstīta un stimulēta apmācības procesā. Kaķis atsaucas uz jūsu aicinājumu tikai tad, ja tajā brīdī viņam no jums kaut kas ir vajadzīgs. Suns atskries gandrīz vienmēr. Runāt cilvēku valodā ne suns, ne kaķis nespēj, viņiem nav šim nolūkam vajadzīgā runas aparāta (tikko gan atklāts īpašs runas centrs). Reizēm gan dzīvniekiem var iemācīt izdot skaņas, kas līdzīgas kādam no mūsu - cilvēku - valodas vārdiem. Tiesa, dzīvnieki gan nesaprot, ko viņi saka. Rezultāts - neizšķirts, kopā - 2:2.
.
Izvērtēšanas kritēriji
.
Zinātniekiem pagaidām nav izdevies uzzināt, par ko domā jūsu suns vai kaķis, tādēļ dzīvnieku IQ (intelekta koeficientu) viņi var novērtēt tikai pēc dzīvnieku uzvedības. Turklāt pētnieki apgalvo, ka suns pēc savas būtības ir ekstraverts. Viņam vairāk nepieciešams kontakts un sadarbība ar saimnieku, suns spēj izteiktāk nekā kaķis demonstrēt savas emocijas, tādēļ mums suni ir vieglāk apmācīt. Kaķis, tieši pretēji, esot intraverts. Viņš savā būtībā ir pašpietiekams, tādēļ nekad nedara to, ko tobrīd nevēlas. Interesanti, ka daži kaķu IQ testi ir apliecinājuši, ka testējamie objekti ir gatavi izpildīt uzdevumu, taču nevēlas to izrādīt. Rezultāts - atkal neizšķirts, kopā - 2:2.
.
Secinājumi
.
Daži zinātnieki apgalvo, ka nav iespējams salīdzināt suņa un kaķa intelektuālo līmeni, jo šie dzīvnieki ir tik atšķirīgi. Vispareizākais būtu izmēģināt, kurš no diviem suņiem vai diviem kaķiem ir gudrāks.
Ja gribat uzzināt vairāk par savu dzīvnieku intelekta līmeni, iesaku izmēģināt dažādas interaktīvās rotaļlietas. Tas būs ne vien noderīgi, bet arī jautri! 

.

.


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0