Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Ierīces suņu valodas tulkošanai

 

 

"BowLingual Dog Voice Translator"

.

Pirmie, kas paziņoja pasaulei, ka radījuši suņu valodas tulkotāju, bija japāņu firmas "TakaraTomy" darbinieki. Šis aparāts pēc suņu reju frekvences analīzes spējot noteikt to, ko vēlas mums pavēstīt mūsu suns. Ierīce sastāv no divām daļām: suņa kaklasiksnai tiek piestiprināts raidītājs ar kakla mikrofoniem, bet saimnieka rokās atrodas uztveršanas bloks ar nelielu datoru, kas satur suņu valodas vārdnīcu, un LCD monitoru. Pēc zinātnieku veiktajiem eksperimentiem ar šo brīnumrīku tika konstatēts, ka 90% gadījumā suņu valodas tulks nekļūdās. Jāpiebilst, ka ar valodas tulkošanu šeit jāsaprot nevis suņu lingvistikas vārdnīca, bet gan suņa emociju tulkošana. Šīs ierīces trūkumi: gadžets spēj atpazīt tikai 6 emociju veidus, piemēram, skumjas, prieku, vilšanos; ierīcei ir tikai viena interfeisa valoda - japāņu; aparātiņš ir padārgs. No sevis varu piebilst, ka man šis tehnoloģijas brīnums šķiet visparastākās muļķības. Varbūt sagaidīsim no zinātniekiem kaut ko nopietnāku un ticamāku. 

.

"No More Woof"

.

 

2013. gada nogalē kompānija "Nordic Society for Invention and Discovery" radīja pirmo ierīci pasaulē, kurai vajadzētu adekvāti tulkot suņa domas cilvēku valodā. Šī konstrukcija izskatās daudz sarežģītāka nekā japāņu veikums. Tas, ko jūs attēlā redzat uz suņa galvas, nav austiņas ar mūzikas mašīnu, bet gan ierīce encefologrammas veikšanai, miniatūrs dators un skaļrunis.

 

 

Pagaidām izslavētā ierīce gan spēj nolasīt tikai dažas suņu emocijas, tādas kā nogurums, izsalkums vai ziņkāre. Tiesa gan, šis gadžets ar savu uzdevumu tiekot labāk par japāņu "BowLingual" sistēmu. "No More Woof" izstrādātāji sola strādāt pie uzlabojumiem un šī uzparikte pārdošanā parādīsies 2014. gada aprīlī.

.

 

Dators suņiem ir tikai joks

.

Pirms kāda laika japāņu kompānija "Toshiba" paziņoja, ka ir radījusi pasaulē pirmo portatīvo datoru suņiem ar nosaukumu "PetBook K9" un pat savā interneta vietnē izveidojuši attiecīgu sadaļu. Taču tad parādījās ziņa, ka tas ir bijis tikai joks - mārketinga triks. Kad šo rindu autors vēlējās 400 dolāru vērto aparātu iegādāties un nospieda pogu "Nopirkt", parādījās uzraksts "Joks". Apšaubāmais mārketinga triks, līdzīgi kā reiz Latvijā "Tele 2" meteorīts, ir nostrādājis veiksmīgi - lielākā daļa pasaules suņu īpašnieku ir vismaz apmeklējuši "Toshiba" mājaslapu. Zemāk viltus datora bildīte.

.

.

Patlaban gan kompānija "Google" strādā pie speciāla datora izveides ar nosaukumu "Fido", kas būs domāts dienesta suņiem, lai cilvēks varētu komunicēt ar suni dažādās ekstremālās situācijās un analizēt situāciju. Datoru paredzēts stiprināt uz suņa muguras (attēls zemāk).

,

 .

Secinājumi

.

Cilvēku centieni izprast suņus ir apsveicami. Arī es kādreiz vēlētos dzirdēt savu suņu veidotas frāzes, taču pagaidām zinātnieku mēģinājumi pārtulkot suņa domas cilvēkiem pieņemamā lingvistiskā formā vairāk atgādina alķīmiķu centienus no svina iegūt zeltu. Pieņemu, ka līdz brīdim, kamēr dzirdēsim mūsu suņus runājam, ir tikpat tālu kā no Variebas līdz Mēnesim. Tādēļ, izpriecājušies par jaunajiem gadžetiem, atgriezīsimies sadaļā Suņu valoda, izlasīsim tajā esošos materiālus un centīsimies saprast savus kollijus pēc to uzvedības.

 

Parodijas

.

Par veiksmīgu joku varam nosaukt arī parodiju par brīnumierīci ar nosaukumu "S.A.D." (Speech Articulating Device), kurā galvenajā lomā iejuties tieši kollijs. Vai saimniecei izdosies savu kolliju pietiekami labi saprast, uzzināsiet noskatoties īsfilmiņu, kuru redzat zemāk. Tā uzņemta 2014. gadā.

.

  Video
.

Īsfilma / parodija "S.A.D." (2014)

» Noskatīties

.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0