Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Suņu ķermeņa valodas vārdnīca

 

 

Līzīte un Romeo.

 

Turpinām iesākto tēmu par suņu komunikāciju.

 

  Ausu signāli (parasti tos lasa kopā ar citām zīmēm)
Vizuāls signāls Nozīme cilvēku valodā Apstākļi un / vai emocijas
Ausis gaisā vai viegli uz priekšu. "Kas tas ir?" Uzmanības pazīme.
Ausis skaidri nobīdītas uz priekšu (tajā pašā laikā zobi atņirgti un deguns saraukts). "Savu nākamo darbību apsver labi - esmu gatavs cīnīties." Aktīvs, agresīvs izaicinājums, ko izsaka dominējošs un pašpārliecināts suns.
Ausis atpakaļ, pieplakušas galvai (to pavada atņirgti zobi un saraukta piere). "Esmu nobijies, taču aizstāvēšos, ja man liksies, ka tu mēģināsi man nodarīt sāpes!" Baiļpilna agresijas zīme, ko raida nedominējošs suns, kas jūtas apdraudēts.
Ausis atpakaļ (zobi nav redzami, piere gluda, ķermenis pieplacis). "Pieņemu tevi par savu stipro vadoni." "Zinu, ka tu man neko nenodarīsi, jo es tevi neapdraudu." Aktīvs miera un pakļaušanās signāls.
Ausis atpakaļ pie galvas (aste augsti pacelta, acis mirkšķinās, mute brīvi vaļā). "Ei, tu tur! Mēs varam kopā padraiskoties." Draudzīgs žests, ko parasti pavada abpusēja saostīšanās vai aicinājums uz rotaļu.
Ausis viegli atglaustas, kas rada iespaidu, ka tās ir slīpas vai viegli vērstas uz āru. "Notiekošais manī vieš aizdomas." "Tas man nepatīk, es varu cīnīties vai aizbēgt." Saspringuma vai neapmierinātības zīme, ko izraisa esošā situācija; šāds noskaņojums  var viegli pārvērsties vai nu agresijā vai bailēs - atkarībā no notikumu gaitas.
Ausis trīc, parasti viegli atliektas uz priekšu, pēc brīža jau mazliet atglaustas atpakaļ vai lejup. "Es tikai pārraugu situāciju, tā ka neapvainojies." Pakļāvīga un miermīlīga zīme, ko dod neizlēmīgs un varbūt mazliet nobažījies suns.

.

.

  Acu signāli

Vizuāls signāls

Nozīme cilvēku valodā

Apstākļi un / vai emocijas

Skatiens tieši acīs. "Es tevi izaicinu!" "Izbeidz tūlīt pat!" "Es te esmu saimnieks, tā ka lasies prom!" Aktīvs dominējošs / agresīvs signāls, ko parasti raida pašpārliecināts suns, nonācis sadursmē ar kādu citu.
Acis pagrieztas projām, lai izvairītos no tieša acu kontakta. "Nevēlos nepatikšanas." "Es pieņemu faktu, ka saimnieks šeit esi tu." Padevības pazīme ar zināmu baiļu pieskaņu.
Mirkšķināšana. "Paskatīsimies, vai var izvairīties no izaicinājuma." "Īstenībā es tevi nemaz neapdraudu." Acu mirkšķināšana draudīgam skatienam piedod miermīlību un samazina konfrontāciju, nepiešķirot tai lielu nozīmi.

.

Vispārīga acu skatiena nozīme:

Jo lielāka zīlīte, jo emocionālāks un uzbudinātāks ir suns.

Jo lielāka un apaļāka ir acs forma, jo dominējošāks un draudīgāks ir signāls.

Jo mazāka šķiet acs (un tuvāka aizvērtam stāvoklim), jo pazemīgāks un miermīlīgāks ir signāls.

Kad tajā suņa pieres rajonā, kas atbilst mūsu uzacu atrašanās vietai, ir vērojamas kustības, emocionālie signāli īstenībā ir tādi paši, kādi tie būtu, ja tos izteiktu cilvēka uzacis.

.

  Fizionomijas signāli (var rasties nepieciešamība tos tulkot līdz ar citiem signāliem)
Vizuāls signāls Nozīme cilvēku valodā Apstākļi un / vai emocijas
Mute atbrīvota un viegli pavērta (mēle var būt redzama vai pat mazliet pārkārusies apakšzobiem). "Esmu laimīgs un atslābinājies." Vēl tuvāk cilvēka smaidam suns nepiekļūst.
Mute aizvērta (mēle un zobi nav redzami, suns skatās noteiktā virzienā, mazliet pastiepies uz priekšu). "Tas ir interesanti." "Kas gan tur notiek?" Uzmanības un ieinteresētības zīme.
Lūpas savilktas augšup, atsedzot dažus zobus (mute lielākoties aizvērta). "Ej projām! Tu mani traucē!" Pirmā neapmierinātības vai draudu pazīme; to var pavadīt zems, rūcošs ņurdiens.
Lūpas savilktas augšup, atklājot lielākos zobus; virs deguna savilktas grumbas; mute daļēji atvērta. "Ja tu mani spiedīsi vai darīsi jebko, ko varu saprast kā draudus, es kaušos." Aktīva agresīva atbilde, kuru var motivēt gan ar izaicinājumu, gan ar bailēm.
Lūpas savilktas augšup, lai atklātu ne vien zobus, bet arī smaganas virs priekšzobiem; virs deguna redzamas grumbas. "Tūlīt pat prom, citādi..." Augsta līmeņa aktīva agresija; ļoti ticams, ka atteikšanās atbrīvot sunim vietu beigsies ar uzbrukumu.
Žāvas. "Patlaban esmu diezgan sasprindzis." Vienkārša stresa vai satraukuma apliecinoša zīme; to var izmantot, arī lai kliedētu bailes.
Sejas nolaizīšana cilvēkam vai citam sunim. "Esmu tavs kalps un draugs un atzīstu tavu autoritāti." "Esmu izsalcis. Vai tev ir kas uzkožams?" Mierpilna aktīvs paklausīšanas žests, apstiprinot otra pārākumu. Kā no kucēna laikiem iegājies paradums tas kalpo arī par lūgumu pēc ēdiena.
Laizīšanu atgādinošas kustības gaisā. "Es paklanos tavā priekšā un ceru, ka tu man nedarīsi pāri." Galēji miermīlīgs žests, kas atklāj baiļpilnu pakļāvību.

.

Vispārīga fizionomijas (tajā skaitā mutes) signālu nozīme:

Jo vairāk atklāti zobi un smaganas, jo lielākas briesmas draud.

Ja mute plati atplesta C veidā, draudi balstās uz dominanci.

Ja mute ir vaļā, bet lūpu kaktiņi šķiet atvilkti atpakaļ, draudi balstās uz bailēm.

.

  Astes signāli 
Vizuāls signāls Nozīme cilvēku valodā Apstākļi un / vai emocijas
Aste horizontāli stiepjas prom no suņa, tomēr nav stīva. "Varētu būt, ka te notiek kas interesants." Nesaspringtas uzmanības zīme.
Aste horizontāla, taisna, stiepjas prom no suņa. "Noskaidro, kurš te ir saimnieks." Brīdinošs sasveicināšanās rituāls un viegls izaicinājums svešiniekam.
Aste gaisā, viegli saliekta uz muguras. "Esmu galvenais suns apkārtnē, un to zina visi." Pašpaļāvīgs signāls, ko raida dominējošs suns.
Astes tiecas zemāk par horizontālo stāvokli, tomēr tā ir atstatus no kājām, var būt mierīgas kustības šurpu turpu. "Viss kārtībā." "Esmu atslābinājies." Normāla stāja bezrūpīgam sunim, kuru šobrīd nemāc nekādas rūpes.
Aste lejup pie pakaļkājām; tā var lēni šūpoties šurpu turpu nelielā amplitūdā; kājas taisnas un ķermenis normālā augstumā. "Es nejūtos labi." "Esmu mazliet nomākts." Fizisku vai mentālu sāpju vai diskomforta zīme.
Aste lejup pie pakaļkājām, ķermenis piezemēts, kājas saliektas. "Jūtos mazliet nedrošs." Nemiera un vieglas pakļaušanās pazīme.
Aste iežmiegta kājstarpē. "Esmu nobijies." "Nedari man pāri!" Pakļaušanās žests, kam pamatā ir bailes un bažas.
Mati uz astes sabozušies. "Es tevi izaicinu!" Šis astes signāls pievieno briesmu vai agresijas nozīmi jebkuram citam astes signālam.
Izspūris tikai pats astes galiņš. "Patlaban esmu mazliet satraucies." Šis signāls pievieno baiļu vai nemiera nozīmi jebkuram citam astes signālam.
Aste asi saliekta. "Ja vajadzēs, es tev parādīšu, kurš te ir saimnieks." Šis astes signāls pievieno dominances un draudošu briesmu nozīmi jebkuram citam astes signālam.
Vieglas astes vēdas, vēzieni noris mazā amplitūdā. "Es tev patīku, vai ne?" "Esmu šeit." Savā ziņā pakļaušanās signāls, kas var būt kopā ar vairākumu astes signālu.
Plašas astes vēdas, gurni nekustīgi, ķermenis nav piezemēts. "Tu man patīc." "Būsim draugi." Parasti draudzīgs žests un nevēsta par dominanci; to bieži var novērot rotaļu laikā.
Plašas astes vēdas, gurni kustas no vienas puses uz otru; gurnu daļa var būt piezemēta. "Tu esi mana bara līderis un es tev sekošu, lai kur tu arī ietu." Zīme norāda uz respektu un vieglu pakļaušanos. Suns nejūtas apdraudēts, taču atzīst, ka viņa statuss ir zemāks un būs uzticīgs, ja... tiks pieņemts.
Lēnas astes vēdas vidēji augstu vai zemu. "Es to īsti nesaprotu." "Es cenšos uztvert informāciju." Norāde uz neizlēmību un neizpratni [ar to, kas notiek vai tiek gaidīts no suņa.

.

Vispārēja astes signālu nozīme:

Jo augstāk pacelta aste, jo vairāk signāls liecina par dominanci.

Astes kustības ātrums norāda, cik suns jūtas uzbudināts un satraukts. Astes trīsēšana (tā drīzāk vibrē nekā šūpojas no vienas puses uz otru) nav tulkojama kā astes vēziens, bet gan kā emociju un satraukuma pazīme.

Visi astes signāli uztverami, salīdzinot tos ar astes stāvoklī brīdī, kad suns atslābinājies (piemēram, kurti parasti tur asti nolaistu, savukārt malamuti asti mēdz turēt augsti paceltu).

.

  Ķermeņa valoda 
Vizuāls signāls Nozīme cilvēku valodā Apstākļi un / vai emocijas
Kājas stīvas, iztaisnotas vai arī lēna kustība uz priekšu ar stīvām kājām. "Es te esmu pavēlnieks." "Vai tu mani izaicini?" Aktīvs, agresīvs signāls, ko raida dominējošs suns, vēloties uzsvērt savu valdonīgumu.
Ķermenis mazliet slīpi uz priekšu, pēdas pie zemes. "Pieņemu tavu izaicinājumu un esmu gatavs cīnīties." Parasti tā ir atbilde uz draudiem, ja cits suns, draudot briesmām, nav atkāpies; zīme, ka draud aktīva agresija.
Apmatojums uz pleciem un muguras sabozts. "Mans pacietības mērs ir pilns! Izvēlies: padoties tūliņ, cīnīties vai atkāpties!" Augošas agresijas pazīme, ko pauž pašpārliecināts dominējošs suns; var norādīt, ka uzbrukums sekos kuru katru brīdi.
Apmatojums sabozts tikai uz pleciem. "Tu mani padari nervozu. Neliec man kauties." "Man tas nepatīk." Parasti šī zīme liecina par baiļpilnu agresiju; suns ir apdraudēts, bet jūt, ka varbūt nāksies cīnīties.
Suns pieliec augumu vai pieplok zemei, tomēr skatās augšup. "Nestrīdēsimies." "Pieņemu to, ka tavs statuss ir augstāks nekā manējais." Aktīvs pakļaušanās žests, lai salīgtu mieru ar dominējošu suni.
Bakstīšana ar purnu. "Tu esi mans vadonis. Lūdzu, pieņem mani." "Es gribu..." Līdzīga nozīme kā laizīšanai, taču tā nav tik pakļāvīga; šo signālu var izmantot arī nolūkā kaut ko paprasīt.
Suns apsēžas, kad tam tuvojas, un ļauj sevi apostīt. "Mūsu statuss ir aptuveni vienāds, tāpēc būsim miermīlīgi un laipni viens pret otru." Miermīlīga kustība, ko parasti veic dominējošs suns, satiekot otru, kas to pavisma nedaudz pārspēj.
Suns apveļas uz sāniem vai atklāj vēderu un pilnībā pārtrauc acu kontaktu. "Esmu tikai zemāks radījums, ka pieņem tavu pārliecinošo autoritāti un nerada nekādus draudus." Pasīva pakļaušanās. Suns it kā pazemojas.
Suns stāv virs otra suņa, kas var atrasties guļus stāvoklī. Galva virs otra suņa pleciem vai galvas. Ķepa pacelta tam pāri vai uzlikta virsū. "Esmu lielāks, garāks, stiprāks, turklāt noteikti esmu te saimnieks." Šīs darbības ir mēreni aktīvs sociālās dominances un sociālā statusa apliecinājums.
Sitiens pa pleciem. "Esmu pārāks par tevi, un, kad vajadzēs, tu man dosi ceļu." Enerģisks sociālās dominances apstiprinājums; šā paša signāla maigāka versija ir atbalstīšanās.
Suns pagriež sānus pret citu dzīvnieku. "Pieņemu to, ka tu esi spēcīgāks par mani, tomēr pats varu par sevi parūpēties." Tā otru uzņem mazliet zemāka ranga pašpārliecināts suns; šis signāls nepauž ne bailes, ne briesmas. Ja sociālā vienlīdzība ir lielāka, suns var pagriezt gurnus spēcīgākā dzīvnieka virzienā.
Ja draudus rada cits suns: osta zemi vai rokas tajā; raugās tālumā; kasās. "Neuzskatu, ka tu mani apdraudi un negrasos tev atbildēt, tā ka labāk nomierinies." Miermīlīgi vai nomierinoši signāli, kam pamatā vienaldzība; tie ziņo par to, ka nav nekāda naida, taču nevēsta arī par pakļāvību.
Suns sēž, viena priekšķepa pacelta. "Esmu mazliet nervozs, jūtos neveikli un esmu noraizējies." Nedrošības un viegla stresa pazīme.
Suns apveļas uz muguras un berzējas ar pleciem pret zemi (dažkārt tas berzē arī purnu). "Esmu priecīgs, un viss ir kārtībā." Šo rituālu suns parasti veic tad, ja atgadījies kas patīkams; tādēļ arī to dažkārt dēvē par "velšanos labsajūtā".
Suns pieplok zemei; izstiepjot priekšķepas; ķermeņa pakaļējā daļa un aste gaisā. "Paspēlēsimies!" "Es negribēju tevi nobiedēt. Tas taču viss pa jokam!" Tipisks aicinājums paspēlēties; to var izmantot, arī lai pārliecinātu citu suni, ka draudīgā uzvedība nebija domāta nopietni.

.

Vispārējā ķermeņa valodas nozīme:

Ja suns tiecas izskatīties lielāks, tas signalizē par dominanci.

Ja suns cenšas izskatīties mazāks, tas signalizē miermīlību vai pakļaušanos.

Pavēršot ķermeni, galvu vai acis pret citu dzīvnieku, suns norāda uz savu dominanci un, iespējams, draudiem.

Pagriežot ķermeni, galvu vai acis projām, suns raida miermīlīgu signālu.

 


  

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0