Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Riešana: ko jūsu suns cenšas jums pateikt?

 

 

Romeo ir daudz kas sakāms Līzītei.

 

Daudziem suņiem patīk riet. Tas ir pilnīgi dabiski un parasti nerada problēmas. Tomēr reizēm suns rej ļoti daudz, traucējot kaimiņus, neļaujot suņa saimniekiem naktīs gulēt vai biedējot viesus. Jūs nevēlaties nepatikšanas sava suņa riešanas dēļ - ko tad vajadzētu darīt?

Vispirms noskaidrojiet, kāpēc jūsu suns rej un tikai tad ķerieties pie problēmas risināšanas. Suņa sodīšana šo problēmu tikai padziļinās, tādēļ tā nevajadzētu darīt.

 

Jūsu suns rej gadījumos, ja:

  • viņš ir sajūsmināts;

  • viņš ir neapmierināts;

  • viņš sargā jūs un jūsu mājas;

  • viņam ir garlaicīgi;

  • viņš cenšas pievērst sev uzmanību;

  • viņš ir nobijies;

  • viņam nepatīk palikt vienatnē.

Ja suns ir sajūsmināts, viņš ries, kad mājās ir ciemiņi, kad jūs paņemat pavadu, lai ietu pastaigāties, vai arī gatavojat viņam pusdienas. Viņš savu sajūsmu izpaudīs arī lēkājot, skraidot apkārt un smilkstot. Ja kāds suni ir kaut kad uzslavējis par riešanu, viņš to darīs atkārtoti.

o

Ko jūs varat darīt?

  • Mēģiniet savam sunim nodrošināt vairāk fizisku aktivitāšu. Nogurušam sunim nebūs enerģijas pārāk daudz sajūsmināties. Ja jūsu suns pastaigu laikā pietiekami neizskrienas, iemāciet viņu ķert un meklēt bumbiņu vai lidojošo šķīvīti, lai viņš vairāk kustētos.

  • Uzlabojiet viņa paklausību ar apmācībām. Pārliecinieties, lai viņš klausa jūsu komandām "Sēdēt!", "Mierā!", "Stāvēt!", "Gaidīt!" vai doties uz savu vietu. Ja jūs to neprotat, tad apmeklējiet kopā ar suni kādas apmācības. Kad suns sāk riet, lieciet viņam darīt kaut ko citu, lai viņš apklustu.

  • Ja iespējams, mēģiniet pieradināt suni pie lietām, par kurām viņš mēdz sajūsmināties. Ja viņu sajūsmina apmeklētāji, sarunājiet, lai kādu dienu jūs vairākas reizes apciemo draugi, un palūdziet viņus pilnībā ignorēt jūsu suni, kamēr viņš nav mierīgs un kluss. Ja viņš sajūsminās par pastaigām - paņemiet mēteli, atslēgas un suņa pavadu. Tad pilnībā ignorējiet viņu un nolieciet visu prom. Izdariet tā vairākas reizes, līdz viņš nomierinās. Tad apbalvojiet viņu ar pastaigu.

  • Atcerieties - nekad nekliedziet uz suni, lai viņš pārstāj riet, jo suns domās, ka arī jūs esat sajūsmā un ries pat vēl vairāk.

Suņi, kas rej aiz sajūsmas, mēdz ātri atgriezties pie vecajiem paradumiem. Ja jūs sākat viņu mācīt, jums pie šī treniņu režīma ir jāpieturas un jānodrošinās, ka tā rīkojas arī visi mājinieki un apmeklētāji.

Ja suns ir neapmierināts, viņš ries tādēļ, ka nevar piekļūt kaut kam, kas viņam šķiet satraucošs. Bieži vien tas notiek, kad suns dzird ārpusē citus suņus, redz kaķi dārzā vai zina, ka laukā notiek kaut kas satraucošs, kur viņš labprāt piedalītos. Šādos gadījumos suņi mēdz skrāpēt vai grauzt logus, durvis, vārtus un žogu, lai piekļūtu sava satraukuma objektam.

0

Ko jūs varat darīt?

  • Vispirms noskaidrojiet, kas izraisa suņa riešanu, un, ja varat, neļaujiet viņam redzēt, dzirdēt vai pat saost attiecīgo objektu. Izdariet tā, lai suns nevar redzēt laukā pa logu, vai ieslēdziet radio vai televizoru, lai nomāktu satraucošos trokšņus.

  • Nekad neatstājiet suni bez uzraudzības vienu pašu dārzā, ja tad viņš visaktīvāk rej. Pavadiet laiku dārzā kopā ar suni, spēlējoties ar viņu, un viņš būs pārāk aizņemts, lai rietu.

  • Ja riešanu izraisa kādas skaņas ārpusē, ierakstiet šīs skaņas un atskaņojiet tās sunim, līdz viņš pierod pie tām un vairs nesatraucas. Sāciet tās atskaņot ļoti klusi, mierīgā un klusā laikā, un kad suns sāk pie tām pierast, pamazām palieliniet skaļumu. Ja viņš paliek mierīgs, sakiet viņam, ka viņš ir labs un samīļojiet.

  • Pārliecinieties, ka sunim ir kāda rotaļlieta vai kauls, kas var mazināt satraukumu, mudinot viņu spēlēties ar rotaļlietu.

  • Nekastrēts suns var saost kuci līdz pat desmit kilometru attālumā, un tas suni var ļoti satraukt. Ja jūs domājat, ka tas var būt problēmas avots, apsveriet suņa kastrēšanu.

Ja jūsu suns sargā māju, tad viņš ries, lai brīdinātu vai aizsargātu jūs. Suņu, kas sargā māju, var arī luncināt asti un izskatīties sajūsmināti. Tomēr viņi mēdz būt ļoti modri un uzbrūkoši savā uzvedībā. Suns, kas sargā, pārstās riet tūlīt, kad draudi īpašumam būs pazuduši. Piemēram, ja mājas īpašnieks atver durvis un parāda, ka atnācējs ir gaidīts, suns pārstās riet. Dažu šķirņu suņi ir speciāli audzēti sargāšanai un viņi jau no mazotnes ir mācīti reaģēt, izdzirdot durvju zvanu.

o

Ko jūs varat darīt?

  • Jums jāiemāca sunim sēdēt un būt mierīgam, kad jūs vēlaties ielaist viesus mājās, līdz ar to varētu būt nepieciešams atkārtot suņa paklausību noteiktām komandām.

  • Varētu būt noderīgi aplikt kakla siksnu un iemācīt viņu sēdēt, kad ierodas apmeklētāji.

  • Viņam varētu iemācīt sēdēt, kad mājās pārnāk kāds ģimenes loceklis un vēlas ar viņu sasveicināties.

  • Jūs varat jūsu ciemiņiem iedot kādus kārumus, kurus viņi iedotu jūsu sunim, ja viņš uzvedas labi. Ja suns sēž un ir mierīgs vismaz divas minūtes, tad sunim var iedot kārumus. Ja viņš visu laiku rej, sunim nevajag neko dot, jo suns to uztvers kā apbalvojumu par riešanu.

  • Ja tas nedarbojas, tad, pirms atverat durvis saviem viesiem, pārliecinieties, ka suns ir droši iesprostots kādā telpā.

Ja sunim ir garlaicīgi, viņš var neriet visu laiku, bet tikai tad, kad viņam nav ko darīt. Bieži vien suns aiz garlaicības mēdz bojāt arī mantas mājās - plēst laikrakstus un grāmatas, grauzt mēbeles un apavus, lai sevi izklaidētu. Garlaikoti suņi ries un bojās jūsu mantas gan tad, kad jūs esat mājās, gan tad, kad neesat

0

Ko jūs varat darīt?

  • Suņi, kas rej aiz garlaicības, parasti ir jauni un aktīvi suņi - tātad jums ir jānodrošinās, lai sunim ir pietiekoši daudz, ko darīt.

  • Nodrošinieties, ka suns tiek pietiekoši fiziski un garīgi nodarbināts.

  • Neatstājiet viņu vienu uz ilgu laiku un atrodiet kādu, kas var izvest pastaigā jūsu suni, ja jūs to nespējat darba dēļ.

  • Iepildiet sava suņa rotaļlietā kādus gardumus, lai viņam būtu jānopūlas, tos dabūjot laukā. Vai arī iedodiet lielu mākslīgo kaulu, lai viņam būtu, ar ko nodarboties, kad viņš ir vienatnē. Suns neries, ja viņam nebūs garlaicīgi.

Ja suns vēlas pievērst sev jūsu uzmanību, viņš ries it kā bez jebkāda iemesla un apklusīs, tiklīdz jūs viņu uzrunāsiet vai paskatīsieties uz viņu. Šādi suņi parasti ries, kad viņu īpašnieks skatās televizoru, sarunājas pa telefonu, runā ar kādu draugu vai jebkurā citā brīdī, kad viņam liekas, ka viņi tiek ignorēti.

0

Ko jūs varat darīt?

  • Jums ir jāignorē visi suņa mēģinājumi pievērst sev uzmanību un suns ar laiku pārstās to darīt. Atcerieties - suņi mēdz būt ļoti pacietīgi! Tā var būt riešana, vienkārša piebikstīšana pie jūsu rokas, lai jūs viņu noglāstītu, vai rotaļlietu nomešana jūsu priekšā, lai jūs ar viņu paspēlētos. Ignorēt suni nozīmē nerunāt ar viņu, neskatīties uz viņu, nepieskarties viņam un pavisam noteikti nevajag viņam uzkliegt, lai viņš iet prom.

  • Pastāv iespēja, ka daži no šiem paradumiem kļūs vēl izteiktāki, sunim izmisīgi cenšoties pievērst sev uzmanību, kuru viņš guvis vienmēr, kad vien to ir vēlējies. Tāpēc nepadodieties, un problēmai vajadzētu atrisināties.

  • Neignorējiet viņu visu laiku, bet tikai tad, kad viņš pieprasa jūsu uzmanību. Ja viņš ir uzvedies labi un klusu, tad pasauciet viņu un samīļojiet.

  • Pievērsiet viņam uzmanību tikai tad, kad jūs to vēlaties, bet nodrošinieties, lai šī uzmanība būtu tāda, kāda jūsu sunim patiešām patīk - kārtīga samīļošana, spēles un apmācības. Veltiet viņam visu savu uzmanību vismaz vienu divas stundas dienā.

Ja suns ir nobijies, viņš ries uz svešiem cilvēkiem, citiem suņiem vai noteiktās situācijās. Parasti viņiem tad ir atglaustas ausis un aste tiek turēta zemu, bet pats suns turēsies tālāk no bailes izraisošā objekta. Pat nelielas kustības vai acu kontakts ar to, kas izraisa bailes jūsu sunī, liks viņam sākt riet. Šādi suņi parasti pārstāj riet, ja viņus ignorē.

o

Ko jūs varat darīt?

  • Nobijušies suņi parasti rej, lai brīdinātu, ka viņi nejūtas komfortabli, un tas zināmā mērā ir labi, jo suns mūs brīdina. Tomēr nobijušies suņi var arī kost, lai atbrīvotos no biedējošās lietas, līdz ar to ir svarīgi, lai jūs neignorētu šo brīdinājumu.

  • Ja jūsu suns baidās no konkrētām lietām vai situācijām, mēģiniet no tām izvairīties un parunājiet ar veterinārārstu vai treneri, kā palīdzēt sunim pārvarēt šīs bailes.

Ja sunim nepatīk palikt vienatnē, viņš parasti sāks riet tūlīt pēc tam, kad viņš tiek atstāts, un turpinās riet kādas 20 minūtes. Šādi suņi var arī atstāt izkārnījumus un piečurāt māju, nodarot zināmus bojājumus.

0

Ko jūs varat darīt?

  • Jūsu sunim ir jāpierod atrasties vienatnē, tāpēc neļaujiet viņam sekot jums no vienas istabas otrā.

  • Atrodiet mājās kādu telpu, kurā suns jūtas ļoti laimīgs un mierīgs. Sākumā atstājiet suni šajā telpā vienatnē uz dažām minūtēm. Pamazām pagariniet laika posmu, lai jūsu suns pierod pie atrašanās vienatnē.

  • Labāk būs, ja jūs suni pirms un pēc atstāšanas telpā vienatnē ignorēsiet vismaz 20 minūtes. Palīdzēt risināt šo problēmu var kārtīga izspēlēšanās un izstaigāšanās ar suni, lai viņš justos nogurdināts, un pirms došanās prom nodzēsiet gaismu, aizvelciet aizkarus un uzlieciet mierīgu mūziku vai ieslēdziet televizoru.

  • Dažreiz noder pie ārdurvīm uz grīdas nolikts kāds vecs īpašnieka apģērba gabals, kas apliecinās sunim, ka vēl kāds ir mājās.

 

.


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0