Stāsts par trijiem karaļiem  

.

 

.

Trīs karaļi: kolliju karalis, rokenrola karalis un popmūzikas karalis.

.

Kā jau bērnībā pasaku grāmatās lasīts, katram karalim ir vajadzīga sava karaļvalsts - pasakaina zeme, kurā ir viss, ko esi vēlējies.
Bijušajam rokenrola karalim Elvisam Preslijam piederēja "Greislenda" ("Graceland"), bijušajam popmūzikas karalim Maiklam Džeksonam "Neverlenda" ("Neverland"), bet izbijušajam kolliju karalim - sava "hapīkollīlenda" - "Laimīgo kolliju zeme
®" ("Land of happy collies"). Divi pirmie jau ir pāragri miruši (Preslijs 42 gados, Džeksons 50 gadu vecumā), bet pēdējais ir vēl dzīvs, tagad klausās abu pirmo divu dziesmas un veido Kolliju portālu.
.

.

Elviss Preslijs ar sievu Priscillu un kolliju Babu "Greislendā".

.
Kopā ar bijušo rokenrola karali Elvisu Presliju un viņa sievu Priscillu Presliju "Greislendā" dzīvoja arī ruds kollijs vārdā Baba. Vēlāk popmūzikas karalis Maikls Džeksons apprecēja rokenrola karaļa Elvisa Preslija meitu Lizu Mariju Presliju un draudzējās ar aktrisi Elizabeti Teilori, kura savas karjeras sākumā filmējās divās filmās par Lesiju - 1943. gadā "Lesija atgriežas mājās" un 1946. gadā "Lesijas drošsirdība". Starp citu, pirmajā Lesijas filmā "Lesija atgriežas mājās" Elizabete Teilore tēloja hercoga mazmeitu vārdā Priscilla - tieši tā sauca arī rokenrola karaļa sievu. Man rokenrola karaļa vienīgā sieva visvairāk palikusi atmiņā kā aktrise lieliskajā parodijfilmu triloģijā "Kailais ierocis", kur viņa spēlēja Džeinas Spenseras lomu kopā pārī ar nepārspējamo komiķi Lesliju Nīlsenu.

Savukārt, Elviss Preslijs draudzējās ar krievu izcelsmes aktrisi Natāliju Vudu, kura 1947. gadā nospēlēja mazās meitenes Dženijas lomu vienā no galvenajām "kolliju filmām" - "Driftvuda". Abiem piedēvēja arī attiecības.
Nav zināms, vai pašam popmūzikas karalim Maiklam Džeksonam patika kolliji. Viņš bija apsēsts ar citu tēlu no pasakas - puisēnu Pīteru Penu. Maikls vēlējās dzīvot kā viņš.
.

.

Māja, kurā "Greislendā" dzīvoja Elviss Preslijs.

.
1957. gadā Elviss Preslijs iegādājās "Greislendu" no Memfisas (Tenesī, ASV) uzņēmēja Stīvena Tufa, kurš muižiņu bija nodēvējis savas meitas Greisas vārdā. Ar šo pirkumu rokenrola karalis piepildīja savu kādreizējo bērnības sapni. Reiz savai mammai viņš solīja: "Reiz es kļūšu bagāts, viss apkārt mainīsies un es nopirkšu jums skaistu māju, kurā mēs kopā dzīvosim, un nevienam vairs nevajadzēs strādāt."

.

.

Elviss Preslijs.

.
"Greislenda" kļuva Elvisa dzīvē par vissvarīgāko. Te viņš strādāja un atpūtās, te piedzima viņa meita Liza Marija. "Greislendā" tika iekārtota arī ierakstu studija, bet brīvajos brīžos viņš devās izjādēs un klejoja apkārt ar savu kolliju Babu.
Divdesmit gadus vēlāk, 1977. gada 16. augustā, 42 gadu vecumā viņš šeit tika atrasts miris ar sirdstrieku. Elviss, tāpat kā vēlāk popmūzikas karalis Maikls Džeksons, bija kļuvis atkarīgs no oficiāli izrakstītiem medikamentiem. Viņš tika apglabāts turpat "Greislendā".
Kādā no intervijām Elviss Preslijs teica: "Es jūtos mājās tikai "Greislendā". Tās ir manas mājas. Es nekur citur negribētu dzīvot."
.

.

Maikla Džeksona paša radītā pasaku valstība "Neverlenda".

.
1988. gadā Maikls Džeksons Kalifornijā (ASV) iegādājās lielu rančo un par godu savai iemīļotajai pasakai par Pīteru Penu, kurš mitinājās "Nekurzemē", pārdēvēja to par "Neverlendu" ("Nekurzemi") un centās iekārtot to līdzīgi savai pasakai. Tā ir zeme, kurā bērnība nekad nebeidzas un cilvēki nenoveco, tajā ir daudz rotaļlietu, pārsteigumu un prieka. "Nekurzemē" kursēja divi vilcieni, bija kinoteātris, pasakaini skaisti iekārtoti parki, zooloģiskais dārzs un atrakciju parks ar karuseļiem. Pats popmūzikas karalis bieži skatījās multenes un spēlējās ar rotaļlietām - viņš tā arī līdz savas nāves brīdim nekļuva pieaudzis.
Agrāk īpašums bija pazīstams ar nosaukumiem "Zaca Laderas Ranch", vēlāk - "Sycamore Valley Ranch". Džeksons šo īpašumu pirmo reizi ieraudzīja, kad Pols Makartnijs bija izraudzījies šo vietu viņu kopīgās dziesmas "Say Say Say" videoklipa filmēšanai.
Maikls Džeksons pārtrauca šīs pasaules gaitas savā "Neverlendā" 2019. gada 25. jūnijā. Viņam bija 50.
.

.

Maikls Džeksons.

.
Daudzi neticēja ne Elvisa Preslija, ne Maikla Džeksona nāvei. Abos gadījumos tūlīt tika izvirzītas versijas par "fiktīvu nāvi" un bēru ceremoniju kā iestudētu šovu. Par iemesliem tika minēti vairāki - gan abu karaļu nogurums un vēlēšanās pielikt punktu savai slavas pilnajai karjerai, lai dzīvotu savādāk, gan, piemēram, Maikla Džeksona gadījumā tūlīt pat tas tika nosaukts par "reklāmas triku" pirms paredzētās dziedātāja 50 gadu jubilejas koncertturnejas, albuma izdošanas utt. Tika gaidīta Maikla Džeksona "augšāmcelšanās".
Kādreiz šo visu es jau esmu dzirdējis gan par trešā reiha dibinātāju Ādolfu Hitleru, gan grupas "The Beatles" līderi Džonu Lenonu un pat pirmo padomju kosmonautu Juriju Gagarinu, taču nāvi neapmānīsi.
.

.

Maikla Džeksona plates "Thriller" vāciņš.

.
Par Maiklu Džeksonu pirmo reizi uzzināju 1983. gadā, kad kaimiņmājas puikas Normunda vecākiem radiņi no Francijas kārtējā paciņā bija atsūtījuši arī dažas skaņu plates. Starp tām bija Maikla Džeksona superplate "Thriller". Tā tika klausīta neskaitāmas reizes ar "Radiotehnikas" mūzikas centra "Melodija 105" palīdzību, bet vēlāk ierakstīta lentē ar magnetafonu "Jupiter 202". Tika apbrīnots pats atlokāmais skaņuplates vāciņš, bet maisiņa vietā bija papīra ieliekamais, uz kura nodrukāti visu dziesmu teksti, kuri papildināti ar dažiem zīmējumiem. Plates tituldziesma "Thriller" tika tulkota latviski ar kādas pazīstamas meitenes palīdzību, kura nez kāpēc ļoti labi prata angļu valodu. Otrs plates supergrāvējs bija (un ir!) dziesma "Billie Jean".
.

.

Ilustrācija dziesmai "Thriller" plates iekšpusē.

.
Slaveno dziesmu "Thriller" sarakstīja angļu komponists Rods Tempertons. Viņš arī ir teksta autors un aranžētājs, iespēlējis taustiņus. 1982. gadā izdotais sestais Maikla Džeksona studijas albums "Thriller" kļuva par visveiksmīgāko un vispārdotāko popmūzikas vēsturē līdz pat šim brīdim. Oficiāli ir nopirkti 66 miljoni šī albuma kopiju. Otrajā vietā, piemēram, ar 40 miljoniem pārdoto albumu seko austrāliešu grupa "Bee Gees" ar savu 1979. gadā izdoto "saundtreku" kulta filmai ar Džonu Travoltu galvenajā lomā - "Sestdienas vakara drudzis", kura arī ir manā filmu kolekcijā.

.

.

Īsfilmas "Thriller" logotips.

.
Maiklam Džeksonam ļoti patika Džona Lendisa filma "Amerikāņu vilkatis Londonā", tādēļ karalis lūdza filmas režisoru uzfilmēt videoklipu / īsfilmu pieminētā albuma tituldziesmai "Thriller". Tajā galvenās lomas nospēlēja pats Džeksons un jauniņā dejotāja Ola Reja. Šī īsfilma tiek dēvēta par visu laiku labāku izklaides video, kas jebkad ir uzņemts. Un viens no visdārgākajiem.
.

.

Jā, jā, šī ir tā pati meitene, kura baidījās no zombijiem! Kadrs no īsfilmas "Thriller".

.
Jau pēc pirmajām taktīm (bungu sitieniem) uzreiz nekļūdīgi ir atpazīstama Maikla Džeksona izpildītā dziesma "Billie Jean". To sacerēja un aranžēja Maikls pats. Bet tās videoklips, kuru režisēja Stīvs Barons, tagad tiek uzskatīts par revolucionāru divu iemeslu dēļ. Pagājušā gadsimta 70-tajos gados un 80-to gadu sākumā mūzikas videoklipiem nebija nekāda sižeta, tajos tika izmantoti visai primitīvi un bezjēdzīgi video specefekti vai ierakstu fragmenti no koncertiem. Taču Džeksons ar savas dziesmas "Billie Jean" palīdzību gribēja izstāstīt tādu stāstu, kurš būtu saprotams. Otrkārt, šis bija pirmais melnādainā izpildītāja videoklips mūzikas kanāla "MTV" rotācijā. Līdz šim pastāvēja "nerakstīta" diskriminācija un "melnos" izpildītājus "MTV" nerādīja nekad.
.

.

Elviss, un viss! Daudzi uzvārdu nelietoja, jo tāpat bija skaidrs, ka Elviss ir tikai viens.

.
Arī par Elvisa Preslija muzikālajiem priekšnesumiem priekšstatu guvu no dažām skaņu platēm, kuras dažreiz tika drillētas ar "Radiotehnikā" tapušās augstākās klases radiolas "Simfonija 003" palīdzību. Elviss man tik ļoti nepatika kā Maikls Džeksons, vismīļākās dziesmas no Elvisa repertuāra vēl joprojām ir "That's All Right (mama)" un "Return To Sender".
"That's All Right (mama)" dziesmu sacerēja un 1946. gadā Čikāgā izpildīja amerikāņu blūza dziedātājs Artūrs Kradaps, bet tieši Elvisa Preslija izpildījumā šīs dziesmas kaverversija 1954. gadā ieguva vispasaules popularitāti. Savukārt, otrs "gabals" - "Return To Sender" no kinofilmas "Meitenes! Meitenes! Meitenes!" klausītāju dzirdīgās ausis sasniedza 1962. gadā. Tās autori bija Vinfīlds Skots un Otis Blekvels.
.

.
Lai gan bērnībā, skatoties seriālu "Lesija" (1954-1974), kolliju karalis (un droši vien arī daudzi citi bērni) reizēm iztēlojās sevi "Lesijas puisēna" Timmija (aktiera Džona Provosta) vietā un sapņoja par tādu pašu skaistu un gudru suni kā Lesija, nevar apgalvot, ka viņš vēlējās savu "Laimīgo kolliju zemi
®" iekārtot tieši tādu kā seriālā. Viņš gribēja to mazliet savādāku.
.

.

Mūsu kolliji (no kreisās): Lociņš, Hosento, Līzīte un Keisija.

.
Trešajam karalim bija skaidrs, ka viņa zemei ir jābūt tādai, kurā kolliji ir laimīgi, bet kolliji ir laimīgi tad, ja viņiem ir nodarbošanās. Tādēļ pamazām tika iekārtota lauku saimniecība, kurā pirmās ieradās trīs aitas. Tās tika iegādātas speciāli ganīšanas nodarbībām. Aitām pievienojās zirgi, kazas un vistas. Kolliju karalis "Laimīgo kolliju zemes
®" pļavās regulāri rīkoja gan specializētās kolliju izstādes, gan dažādus lauku izklaides un sporta pasākumus, piemēram, "Kollimpiādi ®" un "Rančo kolliju ®", bet vēlāk pievērsās senam savam sapnim - filmu uzņemšanai, kurās visas lomas ir kollijiem un fermas dzīvniekiem. Tika izveidota liela rekvizītu un filmēšanas inventāra noliktava un nodibināta "Kolliju kino ®" studija. Publiski pasākumi "Laimīgo kolliju zemē ®" vairs nenotiek un "Rančo kollijs ®" tagad pārtapis pašu saimniecības šovā.

.

.

"Kolliju kino ®" studijas galvenais aktieris Lociņš jeb Sherlock Of Blue Hills, kurš patīk Lesijas trenerim.

.
Bijušajam kolliju karalim ir vēl kāds sapnis - baltais kollijs un "DOSAAF kolliju sanitārā un sakaru dienesta
®" rekonstruēšana, uzbūvējot veselu āra filmēšanas nometni. Viņš turpina filmēt un ļoti cer Kolliju portāla 20. jubilejas gadā (2020.) parādīt savu pilnmetrāžas dokumentālo filmu "Ceļš uz Laimīgo kolliju zemi".
.

.

Kolliju karalis savā "Laimīgo kolliju zemē ®" ar saviem suņiem (no kreisās): Keisiju, Līzīti, Romeo un Lociņu.

.
Starp visiem trijiem karaļiem var novilkt zināmas paralēles - katrs no viņiem sabiedrībā ir juties ļoti vientuļš, atstumts un svešs - tāds, kas īsti neiederas nekur. Tieši tādēļ katrs no karaļiem ir centies norobežoties no sabiedrības un uzbūvēt ap sevi savu personīgo pasaulīti, kurā patverties no citiem, justies omulīgi un droši. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ 2010. gadā trešais karalis gribēja doties dzīvot prom no piepilsētas uz laukiem, bija iespēja beidzot tikt prom no sabiedrības, lai patvertos no apkārt esošās realitātes. Kā teiktu Ādams Sevidžs no populārzinātniskā šova "Mythbusters" - "Es noliedzu jūsu realitāti un aizstāju to ar savējo!" Šo šovu mūsmājās skatās ļoti.

Otrs visus karaļus vienojošais faktors ir fanātisms un dzīves pakārtošana savai lietai, atsacīšanās no visa mazāk svarīgā un "sadedzināšana" sevi netaupot.
Popmūzikas karalis Maikls Džeksons un rokenrola karalis Elviss Preslijs bija spiesti pieņemt sabiedrības uzspiestos noteikumus, lai nejustos atstumti, bet taptu atzīti, slaveni un bagāti, taču abi nespēja izturēt smago nastu un pamazām izdzisa, līdz bija pagalam - karaļa kronis patiesībā ir ļoti, ļoti smags (jel noticiet man!). Viņu nāves veiklajiem biznesmeņiem ienesa pat vairāk naudas, nekā dzīviem esot - viss saražotais un izdotais tika pārdots, skandējot bezjēdzīgus saukļus Maikls Džeksons ir dzīvs!" un "Elviss Preslijs nemirs nekad!"
Kaut arī trešais - kolliju karalis - ir sasniedzis tādu vecumu, kad jauniegādāta kucēna dzīve var izrādīties garāka par pašam šai saulē atvēlēto laiku, viņu nenomāc slavas smagā nasta. Savu tautu viņš ir zaudējis. Tā, gadiem ejot, vienkārši ir izmirusi. Viņš nav slavens un bagāts, jo neprot sevi pasniegt un reklamēt, neprot patikt citiem un sadarboties, līdz ar to viņa idejas un talanti nevienam nav vajadzīgi. Viņš nepārdzīvo, ka paliks nepamanīts un nebūs tik slavens kā rokenrola karalis Elviss Preslijs un popmūzikas karalis Maikls Džeksons. Viņš turpinās dzīvot savā "Laimīgo kolliju zemē
®", viņam tikai ir mazliet skumji... Gan par abiem pirmajiem karaļiem, gan par savu zaudēto tautu.
Tagad viņš ir Vecais Kollijs.
.
Pī.Sī. Pierakstot šīs pārdomas, nez kāpēc jau kuro reizi skatos Maikla Džeksona slavenāko mūzikas videoklipu / īsfilmu "Thriller", kurā viņš kopā ar draudzeni naktī klejo pa dzīvo miroņu pilno kapsētu. Starp citu, - tagad ar Maikla bijušo draudzeni Olu Reju un "Lesijas puisēnu" Džonu Provostu kādā no sociālajiem tīkliem draudzējas trešais karalis. Reizēm viņi klausās Maiklu Džeksonu un skatās Lesiju...

 

 

 

0

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0