Vecā kollija interaktīvās rotaļlietas kollijiem un kazām

.

0

.

Pirms vairākiem gadiem zviedriete Nina Otosona nodemonstrēja pasaulei revolucionāru izgudrojumu - speciālas interaktīvās rotaļlietas suņiem. Viņas devīze bija - "Sunim ir četras ķepas un viena galva. Visām šīm ķermeņa daļām ir jābūt nodarbinātām!" Nina bija pārliecināta par to, ka ir ļoti svarīgi suņa fiziskās un intelektuālās nodarbes apvienot vienā procesā. Darboties ar interaktīvajām rotaļlietām sunim palīdz dabīgais mednieka instinkts - lai paēstu, ir jāstrādā un jādomā, nevis vienkārši jāstāv pie savas bļodiņas un jāgaida, kad tajā kāds kaut ko ieliks.

.

.

Keisija, Līzīte un Lociņš.

.

Arī Kolliju portāla rīcībā ir Ninas Otosonas rotalļietu kolekcija, taču izmēģinot tās, jutos vīlies - šādas mantiņas der vientuļiem, mājās atstātiem suņiem, lai īsinātu laiku. Zviedrietes rotaļlietas nepavisam nav piemērotas dažādiem pasākumiem un sacensībām, kur kollija prāts jāliek lietā ātri. Būtu gaužām garlaicīgi skatīties, kā viens suns pārdesmit minūtes vai ilgāk ņemas ar uzdevuma risināšanu. Otrs nepatīkamais fakts ir šo Ninas izgudroto rotalļietu dārdzība.

.

.

Vecā Kollija interaktīvo rotaļlietu koLLekcija 2017.

.

Taču es gribēju saviem kollijiem un arī āzim Olimpam interesantas un lētas interaktīvās rotaļlietas, tādēļ ķēros pie to izgatavošanas pats, izmantojot šķūnī atrastus kokmateriālus, pārtikas plastmasas spainīšus, tunča konservu kārbas, burku vāciņus, pudeļu korķus un tenisa bumbiņas.

Tādēļ turpmāk Kolliju portālā stāstīsim tikai par pašu izgudrotajām un izgatavotajām mantiņām.

Bet viss sākās ar pieciem spainīšiem... "Gudro kolliju ziemas MINI sacensībām 2017" steidzami bija nepieciešama ceturtā rotaļlieta un ideja radās zibenīgi.

.

.

Līzīte gāž tunča bundžu un tenisa bumbiņu. Uz spainīša zem bundžas ir desa!

.

Ziemā iztikām, kā mācējām, taču tuvojās "Gudro kolliju spēles ® 2017", tādēļ nolēmu izgatavot vairākas rotaļlietas.

Par visveiksmīgāko savu izgudrojumu uzskatu īpašo biljarda galdu, kas tika izgatavots jaunajam šovam "Biljards ar āzi ®". Ideja par biljardu man ienāca prātā tieši "Gudro kolliju ziemas MINI sacensībās 2017", kad vēroju, ar kādu interesi gan mūsu kolliji, gan āzis Olimps darbojas ar augstāk bildē redzamajiem spainīšiem.

Vēlāk sāku konstruēt un izgatavot lielgabarīta interaktīvās rotaļlietas. "Biljardam" (2017) sekoja citi spēļu galdi - "Plinko", "Miniboulings" un "Metamkauliņi" (2018). Par cik mūsu spēles spēlē ne vien kolliji, bet arī kazas (pārsvarā āži no superkomandas "MēBē Sports ®"), mana interaktīvo rotaļlietu kolekcija ieguva nosaukumu "Vecā Kollija interaktīvās rotaļlietas kollijiem un kazām" jeb "Old Collie interactive toys for collies and goats". Visu spēļu autortiesības pieder uzņēmumam IK "Kolliju portāls"

.

"Biljards"

.

.

Visveiksmīgākā biljarda spēlētāja Keisija.

.

Biljarda spēlēs galvenais uzdevums ir nogrūst no trapeces tur izvietotās 9 tenisa bumbiņas, lai tās ieripotu 16 uz galda izveidotajās atverēs, no kurām katrai ir piešķirta zināma vērtība un pie tās norādīts punktu skaits. Zem tenisa bumbiņām nelielos lēzenos trauciņos tiek izvietoti kārumi.

Lai nerastos situācija, ka diviem vai vairāk spēles dalībniekiem ir vienāds punktu skaits, tiek veikta arī laika kontrole. Tā tiek uzsākta, tiklīdz suns pieiet pie trapeces, un pārtraukta, kad pēdējā bumbiņa noripo no trapaces. Vienā atverē iespējams ieripināt tikai vienu bumbiņu. Uz galda izvietoti arī 12 pini (vertikāli stienīši), galda izmēri - 160 x 78 cm. Trapeces augstums - 20 cm. Maksimālais iegūstamo punktu skaits - 55 (4 x 9, 2 x 7, 2 x 5, 1 x 4 = 55), bet to vērtība no 1 līdz 5, kā arī 7 un 9 (6 un 8 nav).

Biljards kļuvis ne vien par lielāko interaktīvo rotaļlietu, kāda pasaulē izgatavota suņiem, tajā veiksmīgi apvienotas divas lietas - prāts un veiksme. Puse no panākumiem atkarīga no veiksmes, kādā virzienā ripos bumbiņas, kādās atverēs tās nonāks un kāda būs kopējā punktu summa.

Biljardam ir liela piekrišana no kolliju īpašnieku puses, tādēļ tas tiks izmantots arī "Rančo kollija ® 2017" laikā, to šogad spēlēs visi "Kazu Nostra SMART ® 2017" kazveidīgie dalībnieki un arī aitas, bet septembrī iespēja izmēģināt lielo interaktīvo rotaļlietu būs arī "Latvijas Kolliju kluba Veterānu skatē 2017". Biljarda spēli turpmāk redzēsim jaunajā "Kolliju portāla SARDEĻŠOVĀ ®", tā tiks spēlēta arī jaunajā īsfilmā "Lauku biljards".

.

"Spainīši"

.

.

Līzīte atkal spēlē "Spainīšus".

.

Biljarda spēles prototips - "Spainīši" mūsu pasākumos un filmēšanā tiek izmantoti arī turpmāk. Tagad rotaļlieta papildināta ar speciālu koka paliktni - rāmi, 5 tunča konservbundžas ieguvušas krāsu. Ļoti lēta un veiksmīga interaktīvās rotaļlietas ideja, kuru mājās var izgatavot pats no taras.

Spēles uzdevums tāds pats, kā agrāk - ar purna vai ķepu palīdzību no spainīšiem jānogrūž sarkanās bundžiņas un tenisa bumbiņas. Kārumi tiek novietoti zem bundžām tieši uz spainīšiem.

.

"Plinko"

.

.

Līzīte, Keisija un Lociņš šodien pirmo reizi spēlēs "Plinko".

.

"Plinko" ir nākamais lielais spēļu galds pēc biljarda un tā darbības princips ir ļoti līdzīgs - suņa vai āža uzdevums ir nogrūst no trauciņiem, kuros ievietoti kārumi, 5 tenisa bumbiņas tā, lai tās ripotu lejup pa galda slīpo virsmu un nokļūtu galamērķos - 5 galda apakšā izvietotos sektoros, no kuriem katram ir dažādu punktu vērtība. Bumbiņu virzienu un ripošanas ātrumu ietekmē uz galda izvietotie 80 pini (vertikāli stienīši). Vienā sektorā var ietilpināt ne vairāk kā divas tenisa bumbiņas. Gadījumā, ja virs divām nejauši nostājas trešā, par to punkti netiek ieskaitīti. Maksimālais iegūstamais punktu skaits - 21 (2 x 5, 2 x 4 un 1 x 3 = 21), bet to vērtība no 1 līdz 5. Galda izmērs - 160 x 55 cm, bumbiņu malas augstums - 40 cm.

.

"Miniboulings"

.

.

Keisija brīvajā laikā spēlē ne tikai kaniboulingu ® vien. Tagad viņai ir iespēja spēlēt arī jauno interaktīvo rotaļlietu - "Miniboulingu".

.

Uz "miniboulinga" galda novietoti 6 plastmasas ķegļi, kurus aizņēmāmies no mūsu populārākās aportēšanas spēles - kaniboulinga. Tie izvietoti trijstūrī. Šajā spēlē suņa vai āža īpašnieks izvēlas, kurā no trijiem trauciņiem ar kārumiem novietot lielo tenisa bumbu - vidū, pa labi vai pa kreisi. Pārējos divos trauciņos attiecīgi virs kārumiem tiek novietotas parastās tenisa bumbiņas. Lielā bumba, ripojot pa slīpo virsmu, gāž ķegļus, savukārt, mazās tenisa bumbiņas paredzētas vien kārumu atrašanai zem tām, jo sava vieglā svara dēļ nogāzt ķegļus nevar. Spēlē vienam spēlētājam doti 2 metieni. Pēc pirmā metiena nogāztie ķegļi pacelti netiek, bet pirms otrā metiena atkal tiek izdarīta izvēle, kurā no trijiem trauciņiem novietot lielo ("galveno") bumbu. Pēc abiem metieniem nogāztie ķegļi tiek saskaitīti. Maksimāli iegūstamais punktu skaits spēlē - 6 (1 ķeglis = 1 punkts). "Miniboulinga" galda izmēri tādi paši kā "Plinko" - 160 x 55 cm, bumbiņu malas augstums - 40 cm.

.

"Metamkauliņi"

.

.

Tūlīt "Straumēnu" kolliji uzsāks "Metamkauliņu" spēli. No kreisās: Keisija, Līzīte un Lociņš.

.

Uz "metamkauliņu" statīva virs kārumu trauciņiem secīgi no 1 līdz 6 novietoti seši porolona metamie kauliņi. Dzīvnieka uzdevums - ar purnu nogrūst no statīva metamos kauliņus un apēst trauciņos izvietotos kārumus. Punkti tiek skaitīti, summējot ciparus uz zemē esošajiem metamajiem kauliņiem tajās plaknēs, kas vērstas uz augšu. Maksimālais iegūstamo punktu skaits - 36 (6 x 6 = 36). Statīva augstums - 40 cm, metamo kauliņu izmērs - 12 x 12 cm.

.

"Atsperes"

.

.

Romeo priecājas par atrastajiem kārumiem.

.

Ko var izdarīt ar vecas gultas matrača atsperēm, konservu kārbām, papīra glāzēm un 5 l plastmasas pudeļu korķiem? Protams, ka izgatavot interaktīvās rotaļlietas suņiem un kazām!

Spēles princips ir vienkāršs - uz konservu kārbām pieskrūvēti korķīši, kuros ievietot kārumus, bet tiem pa virsu uzliktas glāzes (var izmantot arī caurspīdīgas). Glāzes jānogāž un kārumi jāapēd, taču viss tas kustas, jo 5 kārbas uzliktas virsū atsperēm.

Līzīte ar uzdevumu tika galā visoriģinālāk - ar asti noslaucīja visas glāzītes un tad mierīgi apēda kārumus.

Atsperes iestiprinātas koka paliktnī, tās bija aprūsējušas, tādēļ nopūtu ar sudraba krāsu.

.

.

Šai spēlei ir arī otra versija, kurā papīra glāžu vietā uz zilajiem korķīšīem tiek izvietotas tenisa bumbiņas.

.

"Tornis"

.

.

"Latvijas gudrākā kollija 2017" īpašniece, 11 mēnešus vecā Keisija, tūlīt ķersies pie "Torņa". Keisija jau uzvarējusi jau divas prāta sacensības, kā arī uzvarējusi biljardā.

.

Ja no skaidu plāksnes izgriež apli, nokrāso to, uz tā pieskrūvē 8 burku vāciņus, sanāk interaktīvā rotaļlieta, kuru nosaucu par "Torni", jo apļa centrā uz 1200 g suņu konservu kārbas izvietots vēl devītais vāciņš, uz kura likt kārumus. Spēles uzdevums - apgāzt 9 glāzes un apēst kārumus visātrāk. Vislielākās grūtības suņiem pagaidām sagādā tieši augšējā glāze.

Šī rotaļlieta tika speciāli gatavota mūsu šovam "Dollija pret kolliju ® 2017" un to spēlē arī āzis Olimps un aita Dollija no superkomandas "MēBē Sports ®"

.

"Pudeles"

.

.

Reklāmas bilde "Pudelēm" ar Lociņu. Loča nekad šo rotaļlietu patiesībā vēl nav spēlējis, viņa mīļākā spēle ir biljards.

.

"Pudeles" nav manis izgudrota rotaļlieta, to dažādās versijās esmu redzējis internetā, taču ļoti vēlējos šādu mantu izgatavot. Rotaļlietai izgatavoju koka rāmi, tajā iestiprināju gabalu kapara ūdens caurules, kuru pirms tam ar smilšpapīru pamatīgi noberzu un nopulēju. Caurule izvērta cauri trijām plastmasas piena pudelēm tā, lai pudeļu apakšējā daļa būtu smagāka un pudeles vienmēr atrastos "pareizā" stāvoklī - ar dibenu uz leju. Korķīšus neizmantojam, tie šoreiz mums nav vajadzīgi. Pudelēs tiek iebērti sausi kārumi, piemēram, sausās barības gabaliņi, sagriezti cieti kārumu gabaliņi utt. Kā kārumus nevar izmantot sieru vai desu - šie produkti vienkārši pielips un, pat ja suns pudeli pagriezīs vajadzīgajā stāvoklī, pie cerētajiem kārumiem netiks - tie vienkārši neizbirs.

Uzdevums - ar ķepu vai purna palīdzību pagriezt pudeli ar dibenu gaisā, lai no tās birtu ārā kārumi. Man nav bijusi iespēja pārbaudīt šo mantu darbībā, jo neviens no mūsu četriem kollijiem neēd sausos kārumus - tikai sieru un desu. Mēģināšu rotaļlietu piedāvāt āzim Olimpam, esmu sakaltējis nelielus maizes kubiņus. Tie viņam vareni garšo.

.

"Klavieres"

.

.

Keisija apgūst "Klavieru" spēli.

.

Kad sāku gatavot šo rotaļlietu, man tā neasociējās ar klavierēm, taču, kad tā bija gatava, neko citu man tā neatgādināja.

"Klavieres" ir ļoti sarežģīta interaktīvā rotaļlieta, kura pagaidām sacensībās nav tikusi iekļauta. "Gudro kolliju spēlēs ® 2017" interesentiem ar to bija iespēja vienīgi iepazīties.

.

.

Lociņš, "Klavieres", "Spainīši" un "Pudeles".

.

Uz koka paliktņa pieskrūvēti 8 burku plastmasas vāciņi, uz kuriem novietot kārumus. Apakšējos vāciņus nosedz augšējie burku metāla aizvalcējamie vāki, kuri pieskrūvēti pie eņģēs iestiprinātiem "taustiņiem". Lai tiktu pie kāruma, sunim ar purnu jāpaceļ augšā "taustiņš". Pēc sākotnējās ieceres paceltam taustiņam būtu jāatduras pret korķa atdurēm (uz augšējās malas), taču kolliji, kas piedalījās šīs interaktīvās rotaļietas testā - Keisija un Lotiņa - pamanījās izēst kārumus no vāciņiem, tikai nedaudz piepaceļot "taustiņus" un iebāžot starp vāciņiem purnu. Līdz ar to tika atklātas divi būtiski trūkumi, kuri nākotnē jānovērš, proti 1) ja vāciņi nav pilnībā atvērti, (piemēram, tiesnesim) nav iespējams konstatēt, vai sektors ir "apgūts", t.i., izēsts 2) eņģēm jābūt diezgan izturīgām, jo suns, mēģinot tikt pie kāruma, ne vienmēr ceļ "taustiņu" uz augšu, bet lauž to ar purnu uz sāniem pa labi un pa kreisi. Biju izvēlējies pārāk mazas eņģes un mazas skrūvītes, tādēļ divu "taustiņu" eņģītes tika izvilktas un nedaudz saliektas.

.

.

Keisija ar Lociņu demonstrē 5 paceltus "Klavieru" taustiņus.

.

Lai atvieglotu "taustiņu" celšanu, tiem galā (apakšā) tika pieskrūvēti sarkani pudeļu plastmasas korķīši, bet augšējie zilie korķīši pieskrūvēti gan tādēļ, ka nebija piemērotu skrūvju (tās bija par garu), gan arī tādēļ, lai šī konstrukcija interesantāk izskatītos.

Šī rotaļlieta nav piemērota iesācējiem.

.

Dažas piebildes par rotaļlietām

.

.

Keisija, Līzīte un Lociņš.

.

Visu interaktīvo rotaļlietu primārais uzdevums ir pavisam vienkāršs - tām jāattīsta suņa prāta spējas. Spēļu galamērķis ir kāruma atrašana un notiesāšana. Lai pie šiem kārumiem tiktu, sunim jāveic arī virkne fizisku darbību: ar ķepām, purnu vai mēli jāpabīda dažādas rotaļlietas detaļas, jāapgāž tās, jāpagriež, jāizvelk utt. Taču vispirms sunim jādomā un jābūt pacietīgam. Suņu reakcija var būt dažāda. Abija, piemēram, pirmo reizi pirms vairākiem gadiem izmēģinot vienu no šādām mantām, sāka uz to dusmoties, jo pietiekami ātri netika klāt kārumiem.

.

.

Arī kaza Ieva šad tad "uzrauj" biljardu. Viņa, tāpat kā citas "Straumēnu" kazas, piedalās sacensībās "Kazu Nostra SMART ® 2017".

.

Atcerieties, ka visas šīs interaktīvās rotaļlietas ir iedalītas trijos sarežģītības līmeņos. 1. līmeņa rotaļlietas paredzētas kucēniem, iesācējiem un tiem dzīvniekiem, kurus grūtāk motivēt. 2. līmeņa rotaļlietas paredzētas lielākajai daļai "parasto" suņu, tas ir vidējais līmenis. 3. līmeņa rotaļlietas ir vissarežģītākās, tās var piemērot suņiem, kuri apguvuši divu iepriekšējo līmeņu rotaļlietas. Interaktīvās rotaļlietas ieteicams lietot vienīgi cilvēka uzraudzībā. Neatstājiet suni vienu pašu ar kaudzītē sakrāmētām mantām!

Svarīgi sākumā ir apgūt vienkāršākās mantiņas un darīt to visu rotaļājoties, bez piespiešanas un uzbāzības no cilvēka puses. Pirmajām kopīgajām rotaļām pilnīgi pietiks ar 10 minūtēm. Ļoti svarīga ir pareiza suņa motivēšana! Kārumi ir garšīgi, bet neaizmirstiet uzslavēt savus suņus. Un nekādā gadījumā nenervozējiet un nedusmojieties, ja sunim kas nesanāk! Es iesaku vispirms izmēģināt visvienkāršāko rotaļlietu - "Spainīšus".

.
  Video
.

"Jaungada biljarda partija 2019"

» Noskatīties 

» Fotogalerija


"Biljards ar āzi ®" 2018

» Noskatīties pilno versiju ar komentāriem

» Noskatīties saīsināto versiju (tikai sacensības)


"Vecgada vakara biljarda partija 2017"

» Noskatīties 

» Fotogalerija


"Biljards ar āzi 2017"

» Noskatīties pilno versiju ar komentāriem

» Noskatīties saīsināto versiju (tikai sacensības)

» Fotogalerija


"Kazu Nostra SMART ®" 2017

» Noskatīties pilno versiju ar komentāriem

» Noskatīties saīsināto versiju (tikai sacensības)

» Fotogalerija


"Lauku sporta spēles" 3. sērija "Biljards"  ("Billiard") (2017)

» Noskatīties


"Lauku sporta spēles" 4. sērija "Interaktīvās rotaļlietas" ("Interactive games") (2017)

» Noskatīties


"Gudro kolliju spēles ® 2017"

» Pirmā rotaļlieta  » Otrā rotaļlieta

» Trešā rotaļlieta  » Biljards

» Dīvāngulēšanas sacensības pilsētas suņiem

» Uzvarētāji

» Fotogalerija


"Gudro kolliju ziemas MINI sacensības 2017"

» Pirmā rotaļlieta  » Otrā rotaļlieta

» Trešā rotaļlieta  » Ceturtā rotaļlieta

» Fotogalerija


"Gudro kolliju minispēles 2016"

» Noskatīties

» Fotogalerija


.

  Spēles ziemai

.

"Sniegavīru armija"

.

.

Līzīte ar baltajiem sniegavīriem.

.

Skatoties uz šīm interaktīvajām rotaļlietām, man atmiņā ataust dialogs no padomju laika multiplikācijas filmas "Trīs banāni": - "Kas te notiek?" - "Nekas, tika daži sniegavīri, kundze!"

Jā, interaktīvās rotaļlietas var spēlēt arī ziemā un ne tikai telpās! Tādēļ esmu radījis "Sniegavīru armiju ®", kura sākotnēji tika speciāli izgatavota īsfilmas "Ko kolliji dara ziemā? 2: Turpinājums" filmēšanai. Kad noskatīsieties šo filmiņu, redzēsiet, kā Lociņš ar savu balto "Sniegavīru armiju ®" stājas pretī āzim Olimpam, kurš ir melno sniegavīru armijas virspavēlnieks. Vairāk par "Sniegavīru armijas ®" radīšanu varēsiet izlasīt publikācijā par mūsu ziemas filmēšanu.

Šīs "interaktīvās armijas" uzdevums tāds pats, kā jau ierasts, - ar purna vai ķepu palīdzību no sniegavīru cepurēm jānogāž tenisa bumbiņas un jāapēd zem tās novietotais kārums.

.

.

Melnos vīriņus cenšas uzveikt Keisija. Viņa ir pirmo minisacensību "Sniegavīru armija ® 2019" (ziema) uzvarētāja.

.

Sniegavīrus iespējams izkārtot dažādi - gan taisnā līnijā, gan kā piramīdu, gan pamīšus mainot tos pa krāsām, gan palielināt vai samazināt attālumu starp sniegavīriem. Vīriņus iespējams novietot arī dažādos līmeņos, novietojot tos uz paliktņiem, kastēm utt., lai kollijiem vai kazām vajadzētu pakāptiesm

Bet, pats galvenais, - "Sniegavīru armiju" var spēlēt kā komandu spēli! Piemēram, pie baltajiem vīriņiem dodas viens kollijs, bet vienlaicīgi pie otriem - melnajiem - cits suns. Kurš ātrāk "pieveic armiju", tas ir spēles uzvarētājs. Tālāk pāru uzvarētāji var sacensties savā starpā, līdz paliek divi "spēcīgākie armijnieki", kuri savu pārākumu noskaidro beigu duelī.

Dažādu interaktīvo sniegavīru izgatavošana turpināsies, tādēļ pēc kāda laika redzēsiet arī gan krāsainus vīriņus, gan lielus, gan maziņus.

"Sniegavīru armiju" vērtēju kā ļoti veiksmīgu izgudrojumu, ar to spēlēties var gan ziemā, gan vasarā, gan telpās, gan ārā. Turpmāk "Sniegavīru armija ®" tiks iekļauta mūsu "Ziemas rančo ®" pasākumā, tāpat notiks arī atsevišķas minisacensības ar vienkāršu nosaukumu "Sniegavīru armija ®". Pirmās sacensības jau ir notikušas un to abus etapus ir uzvarējusi Keisija. Par visu vairāk uzzināsiet sadaļā minisacensības "Sniegavīru armija ® 2019" (ziema).

.

.

Pirmajā "Sniegavīru armijas ® 2019" duelī Līzīti uzvar Lociņš.

.

  Video
.  

"Sniegavīru armija 2019" (ziema)

» Noskatīties 

» Fotogalerija


.

  Svētku spēles

.

"[K]Ollings" jeb olu ripināšana Lieldienās

.

.

Keisija labprāt ripina olas un meklē kārumus.

.

Arī šī rotaļlieta ir speciāli "Kolliju kino ®" studijas vajadzībām izgatavota. To iecerēts izmantot īsfilmas "Brokastu spēles" uzņemšanai, kā arī olu ripināšanai pasākumā "Pavasara [K]Ollings ® 2019". Patiesībā viss pieminētais pasākums tika izdomāts un sarīkots, tieši pateicoties šai spēlei, kurai pirms tam nemaz nebija nosaukuma. Galdu nosaucām par "[K]Ollingu", tāpat kā pavasara pasākumu, apvienojot vārdus "kolliji", "olas" un anglisko "calling" (izrunājams kā "kollin'") - "aicinājums", "saukšana" - mēs saucām kolliju uz olu ripināšanu.

.

.

Šoreiz tenisa bumbiņu vietā pa slīpu virsmu lejā jāripina 7 vārītas (un krāsotas) olas. Zem tām trauciņos paslēpti kārumi. Olas, nonākot uz spēļu galda horizontālās virsmas, apstājas vairākos sektoros ar dažādu punktu vērtību no 1 līdz 9 (centrā). Spēlē uzvar tas, kura punktu summa ir vislielākā, un tas, kurš, protams, olas aizripina, nevis apēd uzreiz.

Lai nerastos situācija, kad vairākiem spēlētājiem ir vienāds punktu skaits, tiek veikta arī laika kontrole ar hronometru. Ja diviem vai vairākiem dalībniekiem punktu summa izrādījusies vienāda, uzvar tas, kurš olas noripinājis visātrāk.

Galds aplīmēts ar korķa plāksnēm, tāpat amortizācijai tā malās piestiprinātas porolona uzmavas, kas domātas ūdens cauruļu siltināšanai. Spīdīgie, punktus atdalošie sektori izveidoti reljefi, lai mazinātu olu ripošanas ātrumu un apstādinātu tās.

.

  Video
.  

"Pavasara [K]Ollings ® 2019"

» Olu ripināšanas sacensības

» Kastings 

» Fotogalerijas


.

  Lielgabarīta interaktīvās rotaļlietas koLLektīvai lietošanai

.

Ar interaktīvām rotaļlietām iespējams izklaidēt arī vairākus dzīvniekus vai veselu baru vienlaicīgi, taču šim nolūkam jums vajadzēs lielgabarīta interaktīvās rotaļlietas koLLektīvai lietošanai.

Arī man šovasar šāda vajadzība radās, filmējot īsfilmu "Ābolu maiss", tādēļ ātri izgatavoju divas rotaļlietas ābolu notiesāšanai - viena bija paredzēta aitu koLLektīvam, otra - tikai vienam pašam zirgam, taču rotaļlietas gabarītiem arī vajadzēja atbilst dzīvnieka izmēram, tātad jābūt lielai. Nosaukumus šīm rotaļlietām neesmu domājis un esmu pārliecināts, ka tie nemaz nav vajadzīgi. Ar abām mantām varat iepazīties zemāk.

.

.

Pirmajai rotaļlietai par pamatu ņemts 3 metrus garš dēlis, kura platums ir 15 cm. Dēlis sadalīts 30 līdzīgos sektoros, pa 10 cm katrs, kas atbilst šajā gadījumā izmantojamo 800 g konservbundžu diametram. Bundžas virs dēļa ir nedaudz (3 cm) piepaceltas, lai aitas varētu saost zem tām novietotos ābolus. Spēlētāju uzdevums ir apgāzt 30 konservbundžas un apēst visus zem tām novietotos ābolus. Aitas ar uzdevumu tika galā ātri un man radās doma šo rotaļlietu izmēģināt nākamvasar vienam dzīvniekam (uzdevums: cik ilgā laikā secīgi tiks apēsti visi kārumi?) un diviem ēdājiem, vienlaicīgi sākot uzdevumu katram no sava gala, lai vidū satiktos. Domāju, ka šie eksperimenti varētu būt interesanti.

.

.

Arī zirgam īsfilmā "Ābolu maiss" bija jāspēlē interaktīvā rotaļlieta. To nolēmu izgatavot ļoti vienkāršu, bet lielu. Preču paliktnim (padonam) tika nozāģēta daļa, to par trešdaļu sašaurinot, un šķūnī sameklēju vislielākās konservbundžas, kādas vien bija iespējams. Spēles uzdevums ir apgāzt lielās bundžas un apēst zem tām paslēptos ābolus. Zirga ieinteresēšanai arī uz bundžām novietoju pa ābolam un mana iecere nostrādāja - apēdis redzamos ābolus, ziņkārības vadītais zirgs, nolēma apgāzt bundžas un zem tām atrada ābolus.

.

  Interaktīvās sviras dažādu ierīču iedarbināšanai

..

.

.

Lociņš ar Laika mašīnas iedarbināšanai paredzēto sviru.

.

"Kolliju kino ®" studijas filmēšanas vajadzībām tiek izmantotas dažādas elektromehāniskas ierīces, piemēram, Laika mašīna un Burbuļators ®, tādēļ radusies vajadzība pēc kaut kādām ierīcēm, ar kuru palīdzību gan mūsu kolliji, gan citi "Straumēnu" iemītnieki spētu vajadzīgajā brīdī nepieciešamās ierīces iedarbināt.

Sākotnēji radās ideja izgatavot sviru / pedāli, kuru varētu iedarbināt, uzspiežot ar ķepu vai kāju, taču tad nolēmu izmantot mums tik ierasto interaktīvo rotaļlietu principu ar kārumu zem tenisa bumbiņas. Šādas sviras iedarbināšana, manuprāt, dzīvniekiem ir vieglāk iemācāma un saprotamāka.

Ierīces princips ir pavisam vienkāršs - tenisa bumbiņa tiek izkustināta no vietas un pa slīpu virsmu (reni) noripo nelielu attālumu un atduras pret īpašu atduri ar mikroslēdzi.

Interaktīvās sviras mikroslēdzis tiek dublēts ar ieslēgt paredzētās ierīces ieslēgšanas pogu - kā viena, tā otra var iedarbināt ierīcēs izmantotos relejus ierīču vadībai.

Esmu jau izstrādājis daudzkanālu interaktīvās sviras konstrukciju un drīz ķeršos pie to izgatavošanas. Ar šādām svirām būs iespējams darbināt gan vairākas ierīces vienlaicīgi vai to darīt  secīgi un pakāpeniski.

 

  Izklaide ezim

.

2019. gada vasarā pie mums "Laimīgo kolliju zemē ®" sāka dzīvot ezis Kaktuss, kurš tika iesaistīts gan lauku izklaides šova "Rančo kollijs ® 2019", gan "Kolliju kino ®" studijas īsfilmu uzņemšanā. Kaktuss savu karjeru kameras priekšā uzsāka, izmēģinot dažādas viņam speciāli izgatavotas izklaides. Kā pirmo apskatīsim sarkano labirintu.

.

"Labirints"

.

.

Āboli Kaktusa labirintā ievietoti vienīgi vizualizācijai. Protams, ka ezis ābolus meklēt netaisījās.

.

Par pamatu labirintam izvēlējos paleti jeb "padonu". Šie priekšmeti bieži tiek izmantoti dažāda filmēšanai paredzēta inventāra izgatavošanai, kā arī kalpo par pamatnēm mini instalācijām, kuras varat aplūkot galerijā "Vecā Kollija instalāciju izrāde". Labirinta plānu uzzīmēja Ieva, tas tika izvēlēts ļoti vienkāršs, tā teikt, "sākumlīmenis" ežiem - iesācējiem. Labirinta sienas izgatavotas no spundētiem apdares dēlīšiem (tautā tā dēvētās "vagonkas"). Kad objekts bija izgatavots, nokrāsots un uz tā uzlīmēts pat eža Kaktusa vārds, notika izmēģinājums. Jau pirmajā reizē atklājās galvenā nepilnība - labirinta sienas ir par zemu. Ezis, aizejot līdz ārējai malai, cenšas tai pārrāpties pāri un aiziet. Tika nolemts ārējās sienas paaugstināt divkārši.

Man līdz šim vēl nav skaidrs, kā ezis vairākas reizes pēc kārtas nekļūdīgi atrada izeju, pat nemaldīdamies pa sānu strupceļiem... Šī rotaļlieta der pirmajam eksperimentam, bet mūsu Kaktusam tā ir izrādījusies pārāk vienkārša.

.

"Traps"

.

.

Pa trapu Kaktuss pārvietojās lēni un viņa sāncense vista Koksene šovā "Rančo kollijs ® 2019" šajā disciplīnā ezi noskrēja.

.

Metru garais dzeltenais traps tika iecerēts kā neliels slaloms, tādēļ uz tā var brīvi izvietot dažāda izmēra un daudzuma krāsotas suņu konservu bundžas. Patrs traps izgatavots no tiem pašiem spundētajiem apdares dēlīšiem, kurus izmantoju labirinta konstruēšanā.

.

"Mini rotaļlieta"

.

.

Ezim jāatrod kārumi trijos sektoros.

.

Mini interaktīvās rotaļlietas sarkanais statīvs laikam ir mazākais, ko man nācies izgatavot. Pie dēlīša tika pieskrūvēti trīs piena paku korķīši, bet uz tiem novietotas vieglās galda tenisa jeb ping-ponga bumbiņas. Mums jau ierakstās lielā tenisa bumbiņas, iespējams būtu par smagu ezim un vizuāli nepiemērotas pēc izmēra, lai gan to nepārbaudīju.

Šajā gadījumā princips ir tāds pats, kā jau līdzīgajās rotaļlietas, kas domātas kollijiem un kazām, - no statīva jānogāž bumbiņas un jāapēd zem tām novietotie kārumi. Ezim kā kārumu vislabāk izvēlēties vai nu vārītas gaļas kubiciņus vai suņu konservu gabaliņus, kurus šova "Rančo kollijs ® 2019" laikā izmantojām mēs.

Ziemā, kamēr ezis Kaktuss gulēs, mēģināsim izgatavot viņam kādu jaunu mantu izklaidei, ar kuru pavasarī viņu iepriecināt.

.


  


 
 
 
 

2000-2020 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0