Pieradināšana pie aizjūga  

.

.

..

Iemācīt āzim staigāt ar aizjūgu mugurā parasti ir vieglākais no uzdevumiem. Vairums āžu, kas apmācīti nēsāt aizjūgu, dara to visa mūža garumā. Ja jūsu āzis ir barots no pudelītes, radināts pie ķemmēšanas un pašu kopts, kā arī apmācīts sekot pavadai ar kakla siksnu vai cilpu (socializēts), tad, ļoti iespējams, aizjūga uzlikšana nesagādās lielas problēmas. Ja jūs neesat pašrocīgi kopuši āzi, kuram gribat mācīt vilkt pajūgu, te būs punkts, kur ir jāsākas apmācībai.

Darbs sākas ar āža pieradināšanu, vēl pirms jūs esat izņēmuši aizjūgu no iepakojuma vai noņēmuši to no vadža (ja izgatavojāt piederumus paši). Katru reizi, uzliekot aizjūgu āzim mugurā, kārtīgi pakasiet to un paķemmējiet āzi. Turklāt jāķemmē visa mugura, vēders, kājas. Āzim iepatiksies šī procedūra un tā kļūs par lielisku motivāciju vilkt jūsu ratus. Tāpat ķemmējot jūs varat pārliecināties, ka āža kažokā nav nekādu svešķermeņu, kas var radīt neērtības pēc aizjūga uzlikšanas (līdzīgi kā notīrām zirgu pirms seglošanas). Sākuma nodarbībās, kad mēģinām pieradināt dzīvnieku pie aizjūga, jādodas ar āzi garākās pastaigās, lai kustonis pierod pie izjūtām, ko rada aizjūgs. Vislabāk to darīt pie dažādiem kustības tempiem (solis, riksis). Vajag pārliecināties, ka no aizjūga, kad tam nav pievienoti rati, nekas lieks nekarājas un nevelkas līdzi, jo apmācības procesā āzis var gūt dažādas traumas, uzkāpjot cilpām vai siksnām, kā arī gūt negatīvas emocijas. Ja atgadīsies kaut kas tāds, āzis noteikti iespītēsies un mācību process kļūs sarežģīts un ilgstošs.

NEKAD neizmantojiet mutes dzelžus, pirmo reizi uzliekot āzim aizjūgu!

NEMĒĢINIET stumt vai vilkt āzi aiz iejūga! Vienkārši dodieties garajās pastaigās un neko vairāk. Slavējiet un cienājiet āzi ar gardumiem. Ļoti noderēs ripiņās sagriezti burkāni vai sausiņi. Radiet iespaidu, ka apbrīnojat āža panākumus. Tas var prasīt laiku, jo āži mēdz būt ļoti spītīgi. Nākamajās reizēs, uzliekot āzim aizjūgu, nedaudz pavelciet to atpakaļ. Pavisam nedaudz, tā, lai āzis sajūt nelielu pretestību krūšu apvidū - tur, kur būtu jāpielieto spēks, velkot pajūgu. Un atkal dziediet slavas dziesmas! Ja netiksiet galā ar šo vienkāršo uzdevumu, par āžu vilktiem pajūgiem būs jāaizmirst!

.

.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0