Aitu ganīšana  

 

.

 

"Straumēnu" aitas seko Ievai.

 

 

Ganīšanas terminu vārdnīca

.

Aitu ganīšanā izmantotie termini, kas minēti ārzemju mācību literatūrā, un tiek galvenokārt lietoti strādājot ar suņiem - pulcētājiem, t.i., boredrkollijiem.

BALANCE – Instinktīva suņa kustība aiz aitu bara ar mērķi noturēt ganāmpulku pēc iespējas tuvāk ganam / hendlerim, žogam vai aploka stūrī.
BALANCE POINT – Vieta, kurā suns apstāsies, bet aitas paliks uz vietas pēc iespējas tuvāk ganam / hendleram, žogam vai aploka stūrī.
DRIVE (DRIVING) – Kontrolēta ganāmpulka kustība virzienā, kuru norādījis gans, hendlers. Gans vada suni no attāluma.
CROSS DRIVE – Daļa no uzdevuma DRIVE izmēģinājuma sacensībās, kad suns vada aitas no otrajiem uz trešajiem vārtiem.
DRIVE BALANCE – Suņa apļveida kustība ap aitu baru, kuras mērķis – aitu grupas kustība taisnā līnijā.
DRIVE TOGETHER – Kontrolēta ganāmpulka kustība, kad aitu gans / hendlers iet ganāmpulkam pa priekšu, bet suns aiz ganāmpulka un notur DRIVE BALANCE.
WEARING – Instinktīva suņa kustība aiz ganāmpulka. Suns ielenc ganāmpulku no vienas vai otras puses, neļauj tam izklīst un piespiež ganāmpulku virzīties uz priekšu. Gans / hendlers drīkst vest suni pie pavadas vai var iet ganāmpulkam pa priekšu, bet suns – aiz ganāmpulka. WEAR nozīme dažreiz tiek lietota, lai apzīmētu dažu konkrētu aitu noturēšanu nomaļus no pārējā ganāmpulka.
FLANKING – Suņa darbs ar ganāmpulku ārpus BALANCE nozīmes pēc gana / hendlera komandas.
SQUARE FLANK – Suņa kustība 90 grādu leņķī no sākotnējā virziena (pozīcija ganāmpulka virzienā LIE DOWN), kurā suns devās, pirms tika dota atbilstoša komanda. Viena no pašām galvenajām iemaņām, kura jāielāgo sunim, lai vadītu ganāmpulku. Suns virzās prom no ganāmpulka, tas ļauj aitām nomierināties un pārtraukt bēgšanu. Kustība vienmēr tiek pabeigta ar suņa apturēšanu un atgriešanu pie tuvdarbības – LIE DOWN.
SLICED FLANK – Suņa kustība daudz asākā leņķī, nekā SQUARE FLANK, pie tam suns "neizdara spiedienu" uz aitām, kas sarežģī ganāmpulka vadību. Termins tiek izmantots gadījumā, kad suns pie ganāmpulka lenkšanas "nogriež ceļu" vai kustas pārāk tuvu ganāmpulkam. Pie tam ganāmpulks var tikt izjaukts vai arī sākt apļveida kustību. Aitas nervozē, sajūtot briesmas.
INSIDE FLANK – No suņa tiek prasīts, lai viņš darbojas starp ganu / hendleru un ganāmpulku. Šis ir ļoti sarežģīts uzdevums, jo sunim jāprot apvaldīt savu instinktu – atrasties ganāmpulka pretējā pusē no gana.
CLAP – Suns instinktīvi apguļas BALANCE POINT vietā. Suņa mērķis – pieplakt zemei, lai aitas pazaudētu suni no sava redzesloka.
GATHERING – Instinktīva suņa kustība, kuras laikā viņš sadzen aitas barā un virza tās pie gana / hendlera. Sastāv no trīs fāzēm – OUTRUN (suns skrien ap ganāmpulku lielā attālumā, aitas šajā gadījumā atrodas mierta stāvoklī un kustību neuzsāk), LIFT (suns panāk ganāmpulka kustību), FETCH (suns atved ganāmpulku pie gana / hendlera).
COLLECTING – Suņa darba stils, kura galvenais uzdevums ir GATHERING.
COVERED – Liela ganāmpulka izveidošana – suns sadzen barā visas aitas. Suns skrien gar nožogojumu un pievieno vientuļās aitas ganāmpulkam.

.

un Mārtiņš Vērdiņš.

 


  


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0