Aitu ganīšana  

 

.

 

Mārtiņš Vērdiņš ar Tefiju gatavojas aitu pārdzīšanai.

 

 

Paklausības pamatprasības ganu suņiem

.

Pamatkomandas, kas ir nepieciešamas, lai vadītu jūsu suņa kustību ap ganāmpulku, var tikt apgūtas arī bez kontakta ar aitām.

.
„Gulēt!” un „Pietiek!”

.
Iemācīt sunim gulties ir svarīgi, bet vēl svarīgāk ir iemācīt gulties ar pareizu attieksmi! Jābūt pilnai izpratnei par to, ka suņa noguldīšana NAV sods, bet gan komanda, ar kuru jūs esat apmierināts, kad tā ir izpildīta. Tajā pat laikā sunim jāsaprot, ka šo komandu ir jāpilda obligāti.
Jums ir jāparāda sunim, ka apmācības process ir darbs, nevis spēle. Jau no pirmsākumiem veicinot lietišķu atmosfēru un nodibinot labas darba attiecības ar suni, jūs atvieglosiet sev uzdevuma izpildi arī nākamajos apmācības līmeņos.
Jauna aptuveni 16 nedēļas veca kucēna apmācība var prasīt daudz vairāk atkārtojumu, nekā pieauguša suņa apmācība. Gadu veca vai vēl vecāka suņa apmācībai būtu jāpatērē daudz mazāk laika. Strādāt ar jauniņo kucēnu ir vērts, lai nodibinātu attiecības, kurās jūs esat vienpersonisks „Alfa”; un lai stiprinātu komandas saites, kā arī, lai attīstītu kucēna prasmes, kas nodrošinās jums vērtīgu palīgu un kompanjonu uz mūžu. 
Nodarbības jāsāk, turot suni pavadā tādā apvidū, kur nav lieku traucēkļu un noteikti bez aitu klātbūtnes. Komandas „Gulēt!” apguvi ganāmpulka tuvumā var veikt pieredzējuši treneri un suņu īpašnieki, bet iesācējiem sākumā jāturas pa gabalu no aitām.
Jālieto ērta kakla siksna ar sprādzi vai ķēdes treniņu siksniņa, galvenais, lai suns nevarētu no tās izsprukt. Kontroles saglabāšanas nolūkā ķēdes kakla siksnai nav jāveido sprauga lielāka par 5 cm. Sākumā jūs strādāsiet tuvā distancē, tupus vai pieliecoties pie suņa.
Vispirms jums jāiemāca sunim klausīt, kad jūs esat tiešā tuvumā, pakāpeniski palielinot distanci un izmantojot garo pavadu. Tas ir nepieciešams, lai jūs spētu kontrolēt suni ar komandām, kad tas atrodas un strādā pa gabalu no jums. 
Novietojiet vienu roku zem suņa žokļa, turot cieši vietu, kur pavada piestiprinās kakla siksnai. Klusā, bet pārliecinošā balsī, dodiet komandu „Gulēt!” un vienlaicīgi lēnām velciet pavadu uz leju, ar otru roku spiežot lejā suņa muguru astes virzienā. Tādejādi, jūs skaidri parādīsiet sunim, ka jūs gribat panākt, lai suns ieņem pozīciju guļus.
Noguldot suni, kādu laiku neļaujiet tam piecelties uzriez. Paglaudiet un samīļojiet suni, tādejādi veidojot pareizu attieksmi pret šo komandu. Tas arī iemāca sunim pieņemt uzslavu, nepārtraucot komandas izpildi, kas arī būs noderīgi tālākajā apmācībā.
Ja suns cenšas piecelties kājās, maigi, bet stingri ar abām rokām piespiediet to pie zemes, vienlaikus atkārtojot komandu ”Gulēt!”. Sunim jāpaliek šādā stāvoklī līdz brīdim, kad jūs būsiet gatavi dot atceļošo komandu. Uzsākot apmācību, tas var prasīt no jums atrašanos blakus sunim un viņa noturēšanu guļus stāvoklī aiz apkakles un spiežot ar roku uz muguru. 
Kad suns sāks saprast, ko no viņa vēlas saimnieks, pakāpeniski samaziniet fiziskā spēka pielietošanu un atjaunojiet to, ja suns cenšas piecelties kājās. Rezultātā sunim jāpaliek guļus arī tad, ja jūs vienkārši stāvat blakus.

.
Pretkomandas (atceļošās komandas).

.
Tiklīdz jūs jutīsiet, ka suns vairs nav sasprindzis un labprāt paliek guļus, jūs varat dot pretkomandu. Sakiet „Pietiek!” un lēnam pavelciet pavadu uz augšu, lai suns pieceļas. Pieglaudiet un uzslavējiet viņu, tieši tāpat, kā jūs darījāt, kad suns apgūlās. Šādā secībā komandas „Gulēt!!” un „Pietiek” jāatkārto tik ilgi, kamēr suns sāks reaģēt uz tām bez fiziska spēka pielietošanas. Turpiniet nodarbību, variējot laiku, kuru suns paliek guļus, līdz šis laiks sasniegs dažas minūtes, pirms tiks dota pretkomanda „Pietiek!”. Svarīgi, it īpaši treniņu sākumstadijā, lai komanda „Gulēt!” tiktu pastiprināta ar fizisku iedarbību, ja suns sāks celties kājās, nesagaidot pretkomandu. Šāda sinhronizācija ir svarīga, jo suns vienmēr iedomājās par to, vai piecelties kājās, pirms viņš to praktiski arī izdara. Tādejādi, ja komanda „Gulēt!” tiek atkārtota brīdī, kad suns tikai iedomājas par nesankcionētu celšanos, uzdevums kļūst vienkāršāks, jo jums nav fiziski jāpārvar suņa celšanās kustība!
Kļūstiet par gudru vērotāju un centieties nolasīt jūsu suņa domas, meklējot suņa domu gājiena pazīmes viņa uzvedībā, ķermeņa valodā vai muskuļu sasprindzinājumā. Tas padarīs jūsu abu personību sadursmi mazāk traumējošu.

.
Komandas „Paliec vietā!” un „Šurp!”

.
Kad jūsu suns apgūs iepriekšējās komandas un jūsu klātbūtnē droši paliks guļus, atbrīvojiet suni no pavadas un pievienojiet kakla siksnai garu virvi. Dodiet komandu „Paliec vietā!” un atkāpieties pāris soļus prom, turot virvi tā, lai suns nevarētu pamest noteiktu zonu vai izvairīties no korekcijas, ja komanda „Paliec vietā!” tiek pārkāpta. Ja suns pamet viņam noteikto vietu, nekavējoties pārvietojiet suni atpakaļ, vienlaikus atkārtojot komandas „Gulēt!, Paliec vietā!”. Un atkal komandas padeves sinhronizācijai jābūt pieskaņotai brīdim, pirms suns sāks kustēties (brīdī, kamēr viņš tikai iedomājas par kustību), jo šāda sinhronizācija ļauj paātrināt apmācības procesu. Pakāpeniski palieliniet attālumu, uz kuru jūs atkāpjaties no suņa. Jums būs jāspēj attālināties no suņa jebkurā virzienā uz vairākām minūtēm. Bet sākumā vienmēr atgriezieties pie suņa un dodiet ptretkomandu „Pietiek!”.
Kad suns sāks demonstrēt labu progresu, reaģējot uz komandām, sāciet dot pretkomandu „Pietiek!” no attāluma. Nav slikta ideja nodarbības laikā ik pa brīdim atsaukt suni ar komandām „Pietiek!, Šurp!”. Tas mācīs sunim ieklausīties komandu kombinācijās, kas var sekot pēc komandas „Pietiek!”. Ļaujot sunim skraidīt savā vaļā pēc komandas „Pietiek!”, liks tam sākt domāt, ka šī komanda atbrīvo no visiem pienākumiem, tai skaitā ieklausīties nākamajās komandās. Vienmēr turiet rokās garās virves galu, lai vajadzības gadījumā atjaunotu kontroli pār suni ar virves rāvienu. Iemācot sunim nekavējoties reaģēt uz komandu, jūs aiztaupīsiet sev liekas raizes arī tālākajam apmācības procesam.

.
Komanda „Gulēt!”, kas tiek dota no attāluma

.
Līdzīgi tam, kā suns iemācās saņemt komandu „Paliec vietā!” no attāluma, tam ir jāiemācās celties un gulties, saņemot komandu no attālumā esoša saimnieka. Viens no apmācības veidiem var būt iziešana pastaigā ar suni, kas ir piesiets garā virvē, ļaujot sunim nedaudz attālināties un tad padot komandu „Gulēt!” (virves rāviens netiek lietots!). Ja suns visu izdara labi, palieliniet attālumu no suņa un atkārtojiet komandu. Kad jūs sasniegsiet attālumu, no kura suns nevēlas paklausīt komandai, pietuvojaties un sāciet atkārtoti dot komandas un pakāpeniski attālināties. Kad tiks sasniegts attālums, no kura suns atkal negrib paklausīt, paraujiet virvi un atkārtojiet komandu, bet tikai tad, ja jums šķiet, ka jūsu korekcija radīs vēlamo efektu! Stingrības pakāpe ir atkarīga no katra suņa, bet sunim jāsaprot, ka jūs esat ļoti neapmierināts ar reakcijas trūkumu. Sunim jājūt diskomforts, ja jūs esat spiests lietot virves rāvienu, lai panāktu komandas izpildi. 
Centieties netuvoties sunim, lai panāktu komandas izpildi, dariet to no attāluma. Jāatceras, ka robežas līnija būs tur, kur jūs pats to novilksiet. Ja jums nāksies tuvoties sunim, lai panāktu komandu „Gulēt!”, tā arī būs tā robeža un tā tur arī paliks. Lai izvairītos no tā, ir jāpiespiež suni izpildīt jūsu komandas, kas tiek dotas no attāluma. Dažiem suņiem, lai justos neērti, pietiek ar saimnieka balss toņa vai stājas maiņu, citiem suņiem var būt nepieciešama stingra fiziska korekcija, piemēram, sapurināšana aiz apkakles. Nekad nepaceliet balsi! Labāk pietaupiet skaļas komandas ārkārtas situācijām vai rupjai nepaklausībai darbā ar ganāmpulku. Izmantojiet visus resursus, lai panāktu suņa paklausību ar klusā balsī dotām komandām, tas noteikti atmaksāsies nākotnē.

.
Dažu šķirņu uzvedība

.
Dažu šķirņu suņi var atteikties gulties, jo uztver gulšanos pēc komandas kā ārkārtīgu pazemojumu. Tomēr arī tiem būs jāiemācās pakļauties komandai un gulties. Darbā ar visām šķirnēm, izņemot borderkollijus, ir jāveltī daudz pūļu, lai iemācītu sunim strauji apstāties. Vēlāk darbā ar ganāmpulku ir pieļaujams, ka suns apstājas un paliek stāvēt kājās, nevis apguļas.

..

Sagatavoja Mārtiņš Vērdiņš

 


  


 
 
 
 

2000-2020 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0