Ģenētika  

» Šķirnes standarts » Fotogalerijas » Šķirnes vēsture »  Latvijas kolliju vēsture » Ģenētika

» Apmatojuma krāsu iedzimtības grafiks


 

0

 Trīskrāsu kollija fenotipi un genotipi

Teksts © Kolliju portāls. Izmantošana bez rakstiskas atļaujas kategoriski aizliegta un aizsargāta ar likumu par autortiesībām un blakustiesībām.

0

Trīskrāsu kollija fenotipi

 

Amerikas Kennelklubs trīskrāsu kolliju apraksta kā „lielākoties melnu, ar baltām pazīmēm, līdzīgi kā sabuļkrāsas un baltie kolliji, un ar rūsganu krāsojumu uz galvas un kājām un to apvidū”. Anglijas Kennelklubs apraksta trīskrāsu kolliju kā „lielākoties melnu ar izteiktām rūsganām pazīmēm ap kājām un galvu. Rūsgans tonis apmatojuma virspusē ir nevēlams”. Trīskrāsu kollija agrākie apraksti Anglijā atgādina par pilnīgi melnas krāsa kolliju un kolliju ar bāli rūsganām pazīmēm kādreizēju pastāvēšanu „…zilganmelns kā kraukļa spārns. Krāsa ir pēc izvēles, melna un bāli rūsgana, melna, rūsgana un balta…”.  Kādreiz krāsas ziņā priekšroka tika dota pilnīgi melniem īpatņiem bez baltām pazīmēm. Mūsdienās šādu dzīvnieku iekļaušana genofondā ir apšaubāma.

„Zilganmelns kā kraukļa spārns” joprojām ir vēlamais melnās krāsas tonis trīskrāsu kollijiem. Dažādu pigmenta granulu veidošanās enzīmu ražošanu, funkcijas un kontroli – to visu nosaka dzīvnieka ģenētiskais sastāvs. Rūsas krāsas toni var izraisīt trūkums pigmenta granulu nogulsnējumos noteiktās mata serdes daļās. Enzīmu kontrole var būt dažāda, atkarībā no vides faktoriem un izmaiņām. Daži dzīvnieki rūsas krāsas toni to melnajos kažokos iegūst, pateicoties izbalēšanai saulē, it īpaši, ja suns tiek atstāts ārā vasaras laikā. Šajā gadījumā kažoks ataugot paliktu tumšāks. Citi trīskrāsu dzīvnieki, kam novērojams „rūsains” krāsojums, rodas no specifiska genotipa kodējuma šādam krāsojumam kažokā. Šie dzīvnieki bieži vien tiek dēvēti par „rūsas faktorētiem”.

Piezīme: „rūsas faktors” var parādīties jebkurā no krāsu variācijām: trīskrāsu, zilā marmora, sabuļkrāsas vai sabuļ-marmora krāsā.

 

Trīskrāsu kollija fenotipi  

 

Trīskrāsu kollijs ir lielākoties melns ar baltām pazīmēm un rūsganiem punktiem.

Tas rodas, krustojot trīskrāsu ar trīskrāsu dzīvniekus, trīskrāsu ar zilā marmora, trīskrāsu ar trīskrāsu-faktorēto sabuļkrāsas, trīskrāsu ar trīskrāsu-faktorēto sabuļ-marmora krāsas, zilā marmora ar zilā marmora, zilā marmora ar trīskrāsu-faktorēto sabuļ-marmora, zilā marmora ar trīskrāsu-faktorēto sabuļkrāsas, trīskrāsu-faktorēto sabuļ-marmora krāsas ar trīskrāsu-faktorēto sabuļ-marmora krāsas, trīskrāsu-faktorēto sabuļkrāsas ar trīskrāsu-faktorēto sabuļkrāsu, vai trīskrāsu-faktorēto sabuļkrāsas dzīvnieku ar trīskrāsu-faktorēto sabuļ-marmora krāsas dzīvnieku.

Šis genotips ataino uz 90-99% baltas krāsas kolliju, kura galva ir trīskrāsu. Šādam dzīvniekam var būt viens vai vairāki melni plankumi uz ķermeņa.

 

0

  » Šķirnes standarts » Fotogalerijas » Šķirnes vēsture »  Latvijas kolliju vēsture » Ģenētika

» Apmatojuma krāsu iedzimtības grafiks


 
 
 
 

2000-2020 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0