Gudro kolliju laboratorija  

.

.

Gudrākie suņi pasaulē

 

Čeizers atzīts par jaunu līderi gudro suņu pasaulē

 

 ..

Lai kā cilvēki uzskatītu, ka tieši viņu suns ir tas gudrākais un attapīgākais, tomēr neviens suņu pasaules pārstāvis šobrīd nespēj sacensties ar borderkolliju Čeizeru, kurš gāzis no troņa par gudrāko suni pasaulē līdz šim atzīto šīs pašas šķirnes pārstāvi Betsiju.

Čeizers spēj atšķirt 1022 priekšmetu nosaukumus un iegaumēt tos. Betsija, savukārt, tika “tikai” līdz 340 priekšmetiem.

Ziemeļkarolīnas štata Spartanburgas koledžas psihologiem profesoram Reidam un doktoram Pillijam ienāca prātā doma noskaidrot, vai ir robeža vārdu skaitam, ko spēj iegaumēt pasaules gudrākās suņu šķirnes pārstāvji borderkolliji. “Mēs vēlējāmies pārbaudīt izvirzīto hipotēzi, ka borderkolliji ir suņi, kuriem ir īpaša spēja saprast cilvēku valodu,” saka Pillijs.
Eksperimenta laikā, kurš ilga trīs gadus, zinātnieki centās apmācīt Čeizeru atšķirt un sameklēt dažādus priekšmetus pēc to nosaukumiem. Šajā gadījumā tās bija dažādas rotaļlietas. Pēc eksperimenta iniciatoru vārdiem, viņi bija izstrādājuši īpašu apmācības metodi. Sākumā tika izmantots tikai viens priekšmets, pēc mēneša – pievienots nākamais, bet pēc trijiem gadiem Čeizers jau spēja atšķirt un sameklēt 1022 dažādas rotaļlietas. Suns tika iemācīts arī sameklēt priekšmetus, ja tam parādīja konkrētās rotaļlietas fotogrāfiju. Zinātnieki veica 800 eksperimentus, kuru laikā Čeizers priekšmetu izvēlē nokļūdījās tikai dažas reizes.


.

Ģeniālais borderkollijs Betsija iepriekš tika atzīts par gudrāko suni pasaulē

.

Borderkollija kucīte Betsija zina 340 vārdus, spēj atpazīt 15 cilvēkus pēc vārda un spēj sasaistīt fotogrāfijas ar priekšmetiem, kas tajās atainoti.
Betsija dzīvo Austrijas pilsētā Vīnē kopā ar savu saimnieci. 10 nedēļu vecumā Betsija spēja apsēsties pēc komandas un atpazina vairākus priekšmetus pēc to nosaukuma, piemēram, bumbiņu un atslēgu saišķi, ko pēc mutiskas komandas pienesa klāt. Betsiju atklāja pēc tam, kad 

viņas saimniece atsaucās uz „National Geographic” žurnāla lūgumu pieteikt pētījumam gudrus dzīvniekus. Betsija bija viens no diviem suņiem (abi bija borderkolliji), kuru gudrība pārsniedza borderkollija Riko rādītājus, kurš zināja vairāk nekā 200 vārdus. 
Betsijas vārdu krājumā ir vairāk nekā 340 vārdi, kas līdzinās cilvēka tuvākā radinieka – pērtiķa rādītājiem attiecībā uz gudrību un laterālo domāšanu. Dzirdot vārdu tikai divas reizes, Betsija spēj atšifrēt, ka šī skaņa ir komanda vai pavēle un uztver to attiecīgi. Tiek uzskatīts, ka Betsija mācās tāpat kā zīdaiņi, ja pat ne ātrāk. Betsija spēj interpretēt saikni starp divdimensionālu fotogrāfiju un objektu, kas tajā attēlots, un spēj atnest priekšmetu, tikai apskatot attēlu, par spīti tam, ka nekad agrāk šo atainoto priekšmetu vai fotogrāfiju nebija redzējusi. Pārbaudes laikā Betsija 38 no 40 reizēs izvēlējās pareizo priekšmetu. Betsija pazīst 15 cilvēkus pēc to vārdiem. Tiek uzskatīts, ka Betsijas neparastās gudrības iemesls varētu būt suņu ilgstoša saikne ar cilvēkiem, evolūcija, kā arī viņas šķirne – psiholoģijas profesors Stenlijs Korens savā grāmatā „Suņu intelekts” konstatējis, ka borderkolliji ir visgudrākā suņu šķirne. Apziņas psiholoģe Juliāna Kaminska, kas pārbaudīja Betsiju, izvirzīja hipotēzi, ka viņas spējas radušās borderkolliju šķirnes kā darba suņu izmantošanas rezultātā, pateicoties to augstajam motivācijas līmenim un faktam, ka, vēsturiski skatoties, šiem suņiem vienmēr nācies uzmanīgi klausīties savu saimnieku komandās, veicot gana pienākumus”.


.

Viens no gudrākajiem suņiem pasaulē - Riko

.

Riko 2004. gadā piedalījās Leipcigas Maksa Planka institūta (Vācija) pētījumos par suņu intelektu. Zinātnieki izvēlējās tieši Riko tādēļ, ka viņa saimnieki paziņoja, ka viņu borderkollijs spēj atšķirt vairākus desmitus savu rotaļlietu pēc to nosaukumiem. Zinātnieki tūlīt ķērās pie veselas eksperimentu sērijas. Riko un viņa saimnieks atradās vienā telpā, bet zinātnieki un suņa rotaļlietas - citā.

Saimnieks deva komandas sunim atnest pieprasītos priekšmetus un Riko 38 gadījumos no 40 veiksmīgi tika ar uzdevumu galā. Taču pats interesantākais tika atklāts vēlāk. Telpā tika ienests borderkollijam pilnīgi nepazīstams priekšmets. Kad saimnieks nosauca jauno priekšmetu vārdā, Riko uzreiz saprata, ka runa iet tieši par jauno rotaļlietu. Džordžijas universitātes (ASV) suņu intelekta pētniece Sjū Sevedža-Rembo ir pārliecināta - ja Riko piemistu runas spējas, viņš noteikti varētu iemācīties izrunāt šo priekšmetu nosaukumus pats. Intelektuālie eksperimenti ar suni turpinājās un Riko spēja iegaumēt aptuveni 200 dažādu priekšmetu nosaukumus, atrast priekšmetus un atnest tos.
Šis suns 2004. gadā tika nodēvēts par suņu pasaules Einšteinu, bet dažus gadus vēlāk Riko rekordu pārspēja Betsija, bet 2010. gadā zinātniekus pārsteidza Čeizers, kura rekordu laikam būs grūti atkārtot kādam citam sunim. Bet, kas zina?

.

 


  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0