Alerģijas  

 

.

.

Ievads

.

Kamēr alerģijas nav piemeklējušas pašus vai ģimenes mīluļus, parasti šādiem rakstiem neviens nepievērš uzmanību. Kas ir alerģijas un cik nežēlīga ir cīņa ar tām, sapratīs tikai tas, kas to pieredzējis. Es neesmu iecerējis šo kā reklāmrakstu, neviens nav arī pasūtījis šādu materiālu. Daru to tikai tādēļ, lai informētu kolliju īpašniekus un ceru, ka kādam varbūt šis apjomīgais raksts var kļūt kaut nedaudz noderīgs. Varbūt šī ir iespēja...

Dzīvnieka āda ir ļoti svarīgs dzīvei nepieciešams ķermeņa orgāns. 
Ādai ir ļoti daudz funkciju:
- aizsargfunkcija;
- jušanas funkcija; 
- temperatūras regulācija; 
- izvadīšanas un sintēzes funkcija;
- imunitātes funkcija.
Apmatojumu un ādas izmaiņas var izraisīt gan ādas, gan iekšķīgas slimības. Lai noteiktu slimības cēloni un nozīmētu ārstēšanu, ir nepieciešama papildus diagnostika.

Organisma sakāpinātu reakciju uz vidē normāli sastopamām vielām sauc par alerģisku reakciju. Šīs vielas jeb alergēni var būt putekšņi, raugi, dzīvnieku apmatojums, putekļi, blusas, pārtikas produkti un daudzas citas lietas. Alergēni iedarbojas tiem saskaroties ar ādu, tos ieelpojot vai apēdot. Alerģiskiem dzīvniekiem asinsritē novēro īpašas antivielas imūnglobulīnus E (IgE) pret konkrēto alergēnu. Šīs antivielas ir atbildīgas par bioķīmiskiem procesiem, kuru rezultāts ir klīniski novērojami alerģijas simptomi.

.
Alerģiju veidi un cēloņi 

.
Nieze, sarkana, iekaisusi, sakasīta āda ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc suņu saimnieki vēršas pie veterinārārsta. Niezei var būt ļoti dažādi cēloņi, bet viens no izplatītākajiem ir - dažādas izcelsmes alerģijas.

Lai izprastu, kā cīnīties ar alerģijām, ir svarīgi izprast jēdzienu „alerģijas slieksnis”. Pieņemsim, ka dzīvnieks ir alerģisks pret kādu no barības sastāvdaļām, bet alerģija nav tik spēcīga, lai izpaustos ar niezi un ādas problēmām – dzīvnieks ir alerģisks, taču to nevar redzēt. Bet ja, piemēram,  šim pašam dzīvniekam ir alerģija arī pret blusām un viņam iekož kaut vai tikai viens parazīts, alerģija izpaužas klīniski – dzīvnieks sāk kasīties. Ja nebūtu blusas koduma, tad barības alerģija klīniski neizpaustos. Parasti dzīvniekiem alerģijas ir pret vairākiem alergēniem (piemēram, cūkas gaļa, priedes ziedputekšņi, blusas, pelējuma sēnes). Ja nav kontakta ar kādu no alergēniem (ziemā nav putekšņu un ir mazāk blusu), tad alerģijas pazīmes samazinās vai pat izzūd. Tikko parādās vēl kāds alergēns, uz ko dzīvnieks ir jutīgs, tiek pārsniegts alerģijas slieksnis un alerģija parādās klīniski. Tāpēc ir ļoti svarīgi izvairīties no zināmajiem alergēniem: dzīvniekam, kas ir alerģisks, obligāti jālieto pretparazītu līdzekļi visu gadu, pavasarī putekšņu laikā dzīvnieks bieži jāmazgā, jāizvairās no atrašanās mitrās telpās (kur iespējama pelējuma sēne), ja iespējams, jāievēro hidrolizēta proteīna diēta (barība nopērkama tikai veterinārajās klīnikās) vai jāizvairās lietot barību, no kuras konkrētajam dzīvniekam rodas alerģija. 
Visbiežākais alerģiju cēlonis suņiem ir inhalācijas (ar gaisu ieelpoti un caur ādu uzņemtie) alergēni. Parasti šīs alerģijas parādās 2–3 gadu vecumā un ievērojami pasliktinās siltajā laikā – pavasarī un vasarā. Inhalācijas alerģiju gadījumā dzīvnieka stāvokli ievērojami uzlabo bieža mazgāšana, jo daļa alergēnu uzsūcas caur ādu.
Citi biežākie alerģiju cēloņi ir pelējuma sēnes un dažādu kukaiņu kodumi (blusas, odi, lapsenes u.c.). 
Bieži vien suņu saimnieki kā pirmo vaino ēdienu, bet tieši barības alerģijas suņiem novēro visretāk. Parasti dzīvnieki ir alerģiski uz barībā esošo dzīvnieku izcelsmes proteīnu (dažādas gaļas, piens), bet nereti arī uz augu proteīniem. Ir speciālas veterinārās diētas, kur proteīni ir sadalīti tik smalkās daļās, ka organisms tos neuztver kā alergēnus un nerodas alerģiska reakcija. Šo diētu ievēro 6 nedēļas. Ja stāvoklis uzlabojas, skaidrs, ka vaina bija barībā un var sākt domāt, uz kuru no barības sastāvdaļām dzīvniekam ir alerģija un mēģināt izslēgt šo sastāvdaļu no ēdienkartes. Ideāli, ja var dzīvnieku barot tikai ar šo speciālo hidrolizētā proteīna diētisko barību, taču tā ir salīdzinoši dārga. Svarīgi, lai dzīvnieku īpašnieki saprastu, ka šī hidrolizētā proteīna diēta ir pavisam kas cits, nekā parastā, zooveikalos nopērkamā, tā saucamā „hipoalerģiskā diēta”, kam parasti sastāvā ir jēra gaļa un rīsi. Īsto hipoalerģisko diētisko barību var iegādāties tikai veterinārajās klīnikās. 
Jebkuras alerģijas gadījumā jāvēršas pie veterinārārsta. Alerģiju pilnībā izārstēt nevar, bet var ievērojami uzlabot dzīvnieka veselības stāvokli – dažiem dzīvniekiem ar to tikt galā izdodas tik labi, ka pazīmes izzūd pilnībā. Veterinārārstiem ir dažāda pieeja alerģiju kontrolē, bet pamatprincips ir viens – vispirms novērtē, vai niezes cēlonis nav kāds cits (parazīti, hormoni u.c.) un tikai tad var uzsākt eliminācijas diētu (hidrolizētā proteīna diēta) vai noteikt alergēnus asins serumā. 
Alergēnu noteikšanu Latvijā neveic, bet veterinārārsti nosūta asins paraugus uz laboratoriju ASV, kur ir speciāli Baltijas valstīm izveidots alergēnu panelis, kur tiek noteikti augu, pelējumu, dzīvnieku, barības un citi alergēni. Pamatojoties uz šiem testa rezultātiem, var pasūtīt speciālu, konkrētajam dzīvniekam izveidotu hiposensitizācijas šķīdumu, ko injicē zemādā noteiktos intervālos un atšķaidījumos, tādejādi pieradinot organismu pie konkrētajiem alergēniem, lai tos sastopot dzīvē, reakcija vairs nebūtu tik smaga un pakāpeniski izzustu pavisam. Par šīm diagnostikas un ārstēšanas iespējām jākonsultējas veterinārajās klīnikās. 

.
Atopija – apkārtējās vides alerģijas

.
Dermatīts ir ģenētiski iedzimta un periodiska ādas slimība, kas izpaužas kā alerģija uz apkārtējās vides alergēniem, kā, piemēram, pelējumu un putekļiem, jo tie uzsūcas caur ādu vai arī tiek ieelpoti. Šī ādas alerģija izpaužas kā iekaisums un nieze, parasti ausīs, uz purna, ķepām, padusēs un cirkšņos.
Atopija var parādīties jebkuras šķirnes vai bežšķirnes suņiem vecumā no 1 līdz 3 gadiem. Pirmās alerģijas pazīmes parasti parādās pavasarī vai vasarā, kad dabā sastopami pirmie putekšņi. Daudzi suņi nelabvēlīgi reaģē arī uz putekļiem, pelējuma sēni, spalvām un augu šķiedrām. Ja slimībai ir ilgstoša iedarbība un tā ir pakļauta vairākiem alergēniem, alerģija var nebūt sezonāla.
Suns, kasot un berzējot ausis, purniņu un laizot ķepas, var izraisīt brūna pigmenta pleķus uz ķepām. Dažiem suņiem alerģija var izraisīt šķaudīšanu vai iesnas. 
Niezes rezultātā var veidoties spalvas zudums, kreveles un sekundāra bakteriāla infekcija. Āda kļūst biezāka un uz tās var parādīties tumša pigmenta pleķi. Iespējama arī sausā vai taukainā seboreja, kas izraisa plēkšņainu ādu. Viena no iespējamākām atopijas pazīmēm var būt auss kanāla infekcija. Auss kanālos izdalās ausu sērs, kas var izraisīt bakteriālo otītu. 

.
Diagnoze

.
Atopiju ir grūti atšķirt no tādām slimībām kā blusu alerģiskais dermatīts, kašķis, barības alerģijas un citiem ādas iekaisumiem, it īpaši, ja atopijas saslimšanas laikā parādas arī piodermija. Diagnozi var veikt, izpētot konkrētā dzīvnieka alerģijas vēsturi, nosakot bojātās ādas vietas un pārbaudot, cik bieži alerģija parādās. Pirms atveseļošanās uzsākšanas ir nepieciešams veikt dažādas pārbaudes, to skaitā, ādas biopsiju, ādas un sēnīšu izmeklēšanu, kā arī jāveic hipoalerģiska uztura diētas tests. Suns ir obligāti jāatbluso, jo lielākai daļai suņu, kuri slimo ar atopiju, ir alerģija pret blusām.

.

Ārstēšana

.
Terapijas sastāvdaļas:
- Imūnterapija – tā tiek sastādīta, balstoties uz alerģijas testa rezultātiem. Organismā ievada atšķaidītu alergēnu, pakāpeniski palielinot devu. Devas palielināšanas apjomu sastāda katram pacientam individuāli. Process var ilgt pat līdz 1 gadam.
- Lai mazinātu niezi, lieto antihistamīnus. Antihistamīnus var lietot vienus pašus, kā arī kombinācijā ar citām zālēm vai terapijām, kā, piemēram, ar taukskābēm vai steroīdiem. To iedarbība ir 20–30%.
- OMEGA-3 taukskābes ir ļoti drošas. Lietojot kopā ar citām terapijām, tās palīdz samazināt ādas iekaisumu.
- Glikokortikoīdi (steroīdi, kortizons) tiek lietoti, lai samazinātu niezi.
- Ciklosporīns palīdz novērst dažas no slimības izpausmēm.
- Arī ilglaicīga un regulāra suņa mazgāšana palīdz atbrīvoties no alergēniem. Ieteicams lietot šampūnus ar antimikrobu iedarbību. Iedarbīga ir skalošana ar pretniezes līdzekļiem – to būtu ieteicams veikt 1–3 reizes nedēļā. Aerosoli, kas satur steroīdus un citus pretniezes līdzekļus, palīdz mazināt niezi.
- Dažreiz ir nepieciešama bakteriālās un rauga sēnītes infekcijas ārstēšana.
- Ļoti svarīgi kontrolēt, lai dzīvniekam neuzrastos blusas, jo tās var pasliktināt situāciju, it īpaši, ja dzīvniekam ir blusu alerģija.
Vislabākais veids, kā ilgtermiņā novērst šo slimību, ir izmainot dzīvnieka dzīves apstākļus, lai izvairītos no alergēna. Sunim, kurš slimo ar atopiju, parasti būs alerģija pret vairākiem alergēniem, tomēr izvairīties no tiem visiem praktiski ir neiespējami. 
Suņiem, kuri nepakļaujas ārstēšanai vai kuriem ir nepieciešami steroīdi, lai novērstu alerģijas, jāveic alergēnu imūnterapija. Tas ir vienīgais veids kā fizioloģiski novērst organisma reakciju pret alergēniem. Imūnterapijas laikā dzīvniekam tiek veikts asins analīžu tests, lai noteikti alergēnus, lai pēc tam ar injekciju palīdzību padarītu dzīvnieku imūnu pret šiem alergēniem. Injekciju lietošanas ilgums ir no 9–12 mēnešiem.

.
Turpmākā rīcība

.
Atopiskais dermatīts ir ilglaicīga slimība. Atkārtotas pārbaudes garantē samazināt slimības atkārtotus uzliesmojumus un ļauj novērot organisma reakciju uz ārstēšanu. Laikam ejot, var būt nepieciešams veikt terapijas, kā arī pārbaudīt, vai nav radušās jaunas alerģijas. 

.
Prognozes

.
Atopiskais dermatīts nav ārstējams, taču to var kontrolēt. Katram dzīvniekam var tikt piemērotas tam atbilstošas terapeitiskās iespējas.

.
Kādas ir alerģijas pazīmes dzīvniekiem?

.
Lai arī alergēni, kas iedarbojas uz cilvēkiem un dzīvniekiem ir vieni un tie paši, klīniskās pazīmes var būt atšķirīgas. Cilvēkiem ļoti bieži novēro ar augšējiem elpošanas ceļiem saistītas pazīmes – acu asarošanu, niezi, iesnas, klepu. Dzīvniekiem (suņiem) biežāk novēro ādas iekaisumu ar spēcīgu niezi. Kaķiem līdzīgi kā cilvēkiem pārsvarā novēro elpošanas ceļu iekaisumus. 
Tipiski simptomi dzīvniekiem alerģiju sākuma posmā ir kasīšanās, ķepu laizīšana un kodīšana, sejas kasīšana. Slimībai ieilgstot, nieze un kodīšana var novest pie sekundāras bakteriālas infekcijas un plašiem audu bojājumiem. Arī barības alerģijas var izpausties kā nieze, tomēr nereti novēro arī vemšanu un caureju.
.
Kādēļ simptomu smagums ir mainīgs?

.
Alergēnu iedarbība ir kumulatīva. Jo vairāk dzīvnieks tiek pakļauts alergēnu iedarbībai, jo smagāki būs slimības simptomi. Iedomājieties mucu, kurā pil ūdens -, agrāk vai vēlāk muca būs pilna un ūdens līs pāri malām, tāpat notiek arī ar organisma imūnsistēmu, uz kuru iedarbojas alergēni. Tieši šī iemesla dēļ simptomu parādīšanās ne vienmēr norāda, uz ko tieši dzīvnieks ir alerģisks. Dzīvnieks ar alerģiju pret putekšņiem un barības alerģiju var būt klīniski slims tikai vasarās (kad putekšņu koncentrācija gaisā ir visaugstākā), bet pārējā laikā alerģiskā reakcija nav tik spēcīga, lai izpaustos redzami.
.
Kad var novērot alerģijas simptomus?

.
Tas atkarīgs no alergēna veida. Ja dzīvniekam ir alerģija pret putekšņiem, alerģijas simptomi būs smagāki pavasarī vai vasarā. Ja alergēns ir sastopams dzīvojamās telpās (putekļu ērcīte, barības alerģijas), alerģiskas reakcijas var izpausties visu gadu vienmērīgi.
.
Kā var diagnosticēt alerģiskas reakcijas?

.
Pēc rūpīgas dzīvnieka izmeklēšanas jūsu veterinārārsts nolems, vai ir nepieciešami alerģijas testi. Gadījumos, kad veterinārārsts būs pārliecināts, ka cēlonis ir alerģijas, nevis kāda cita slimība, tiks paņemts neliels asins paraugs un tiks nosūtīts uz "Spectrum Labs", kur tiks pārbaudīta jutība pret dažādiem inhalantiem (koku, krūmu un zāļu putekšņiem, sēnēm, putekļiem, putekļu ērcīti) un barības alergēniem.
.
Kāda ir alerģiska dzīvnieka ārstēšana?

.
Vislabākā un iedarbīgākā ārstēšana ir pilnīga izvairīšanās no alergēnu ietekmes. Diemžēl, lielākajā daļā gadījumu tas nav iespējams. Parasti iesaka lietot steroīdos hormonus, lai samazinātu alerģijas simptomus. Īslaicīgai steroīdu lietošanai blakusefektu nav vai tie ir nelieli, bet, šos preperātus lietojot ilgstoši, var novērot blaknes. Hiposensitizācija (alerģijas potes) ir otra alternatīva. Izmantojot šo metodi, ārstēšanas protokols tiek izveidots īpaši jūsu dzīvniekam, vadoties pēc alerģijas testu rezultātiem. Katra nākamā injekcija satur nedaudz augstāku alergēnu koncentrāciju; šī metode palīdz attīstīt organisma imūnsistēmas spēju adekvāti reaģēt uz alergēniem.

.
Alerģiju diagnostika - "SPOT Platinum" tests

.
"SPOT Platinum" - visspecifiskākā un tehnoloģiski attīstītākā in-vitro testēšanas metode.
"Spectrum Labs" ir vairāk kā 20 gadu pieredze alerģiju noteikšanā 40 valstīs visā pasaulē. Laboratorija piedāvā specifiskus testus un ārstēšanas metodes, kā arī konsultācijas un palīdzību klientiem saistībā ar suņu, kaķu un zirgu alerģijām.
.
Kāpēc izvēlēties "SPOT Platinum"?

.
- Maksimāls ieguvums par saprātīgu cenu
- Ātrums
- Nav nepieciešami ieguldījumi aparatūrā
- Var samazināt vai pārtraukt steroīdu lietošanu
- Individuāla alergēnu noteikšana
- Precizitāte
- Uzticamība
- Apmierināti klienti
.
Ko nosaka ar "SPOT Platinum" testu?

.
Visoptimālākais alerģiju noteikšanas komplekts par salīdzinoši vislabāko cenu ir "SPOT Platinum" komplekts suņiem un kaķiem. Komplekts nosaka 91 alergēnu no sekojošiem paneļiem:
- Inhalāciju panelis speciāli Baltijas reģionam (inhalācijas alergēni ieskaitot zāli, kokus, nezāles, krūmus, sēnes, mājas putekļus, putekļu ērcītes un epitēlija alergēnus)
- Barības panelis (barības sastāvdaļas, kas bieži tiek izmantotas komerciālo barību gatavošanā).
- Istabas panelis (istabas alergēni – vilna, kokvilna, sizals u.c.)
- Blusu panelis
- Stafilokoku panelis
- Malasēziju panelis
- Pelējuma sēņu panelis.
.
Kā tiek veikts "SPOT Platinum" tests?

.
SPOT Platinum testēšanā, atšķirībā no standarta ELISA metodēm, alergēns pie plates pamatnes tiek saistīts ar kovalentām saitēm, ievērojami samazinot nepatiesi negatīvu rezultātu daudzumu. Ir izslēgta krossreakcija starp bloķējošo šķīdumu un alergēnu-antivielu kompleksu.
Metode, kas tiek izmantota "SPOT Platinum" testos, nodrošina antigēnu ciešu saistību ar plates virsmu, kā arī ierobežota konkurējošo antivielu ietekme un tādējādi tests ir izteikti jutīgs un specifisks. 
Rezultāti ir kvantitatīvi un tiek norādīti visiem testētajiem alergēniem. Rezultāti tiek klasificēti sekojošās grupās:
0-99 Negatīvs
100-5 000 Pozitīvs
Pēc alergēnu testa rezultātu saņemšanas iespējams izveidot katram dzīvniekam individuālu hiposensitizācijas (ārstēšanas komplektu). Komplektā ietilpst 3 pudelītes ar dažādu alergēnu koncentrāciju. Deviņu mēnešu laikā dzīvniekam tiek veiktas regulāras injekcijas pēc noteiktas shēmas. Sākotnējam hiposensitizācijas kursam seko revakcinācija jeb uzturēšanas potes, kas jāveic visu dzīvnieka mūžu. Katra pudelīte var saturēt līdz 20 dažādiem alergēniem.
Ārstēšanas komplekti tiek ražoti "Spectrum Labs" un tos iespējams pasūtīt caur "Universitātes Vetfondu". 
Tā kā vienīgā pieejamā ārstēšana barības alerģiju gadījumos, ir izvairīšanās no alerģiskajām barības vielām, "Spectrum Labs" piedāvā sarakstu ar komerciālajām barībām, kuras nesatur konkrētās vielas. Šo sarakstu veidošanā piedalās visi lielākie dzīvnieku barību ražotāji un tas tiek piedāvāts bez maksas.
.
Kur un kā veikt diagnostiku?

.
Diagnostiku iespējams pasūtīt jebkurā veterinārajā klīnikā Latvijā. Jums ar dzīvnieku jāierodas vizītē pie jūsu veterinārārsta. Testēšanai nepieciešami 6-10* ml izmeklējamā dzīvnieka asiņu. Veterinārārsts aizpildīs diagnostikai nepieciešamos dokumentus un kopā ar serumu speciālā stobriņā nosūtīs tos uz "Universitātes Vetfonda" biroju. Tā darbinieki tālāk sagatavo pavadrakstus un nosūta serumu testēšanai.
* analīzēm nepieciešami 3-5 ml seruma (atlikušais serums nepieciešams, ja kādas no analīzēm jāveic atkārtoti, vai nepieciešams veikt citus testus).
.
Kādā veidā un cik ilgā laikā tiks saņemta atbilde?

.
Atbilde ar rezultātiem tiek saņemta apmēram 2 nedēļu laikā no parauga saņemšanas "Universitātes Vetfondā". Atbilžu rezultātus saņem jūsu veterinārārsts pa e-pastu. Tālāk veterinārārsts sazināsies ar jums un informēs par rezultātiem un tālāko nepieciešamo rīcību. Ja arī jūs vēlaties saņemt atbilžu rezultātus, lūdzu norādiet savu e-pastu alerģiju diagnostikas pasūtīšanas veidlapā.
.
Ko var secināt no saņemtajiem rezultātiem?

.
Atbildē Jūs saņemsiet:
- "SPOT Platinum" testa rezultātā – norāda uz ko tieši jūsu dzīvnieks ir alerģisks
- Ieteikumi jūsu dzīvnieka ēdināšanai un barību saraksts, kuri nesatur vielas uz kurām jūsu dzīvnieks ir alerģisks
.
Hiposensitizācija
.
Kas ir hiposensitizācija?

.
Hiposensitizācija ir veids, kā padarīt jūsu dzīvnieka imūnsistēmu izturīgāku pret alergēnu iedarbību. Ir svarīgi saprast, ka alerģijas nevar „izārstēt” šī vārda tiešajā nozīmē. Ārstēšanas rezultātā alerģiskā dzīvnieka imūnsistēma tiks no jauna „apmācīta” reaģēt uz attiecīgo alergēnu, tādējādi slimības simptomi būs mazināti vai pat izzudīs pavisam. Pats process ir vienkāršs un ietver nelielu vakcīnas devu ievadīšanu (jūsu veterinārārsts parādīs, kā tieši tas darāms). Vakcīnas deva un koncentrācija tiks ar laiku paaugstināta. Ar laiku alerģiskā dzīvnieka imūnsistēma būs pietiekami trenēta, lai tiktu galā ar alergēnu iedarbību. Tā kā laiks, kas nepieciešams katra dzīvnieka imūnsistēmai, lai „iemācītos” apieties ar alergēniem, ir dažāds, arī ārstēšanas ilgums ir atšķirīgs un, iespējams, ārstēšanas kursā būs jāveic izmaiņas.
.
Kā ārstē barības alerģijas?

.
Tā kā barības alerģiju gadījumos nevar izmantot hiposensitizācijas metodi, alergēnu izslēgšana no barības ir vienīgais ārstēšanas veids. Ja jūsu dzīvniekam ir diagnosticēta barības alerģija, "Spectrum Labs" nosūtīs jūsu veterinārārstam sarakstu ar veikalos nopērkamām barībām, kuras nesatur konkrēto alergēnu.
.
Kā notiek hiposensitizācija?

.
Kā iepriekš minēts, hiposensitizācijas rezultātā imūnsistēma kļūst izturīgāka pret alergēnu iedarbību. Alerģiskās reakcijas pamatā ir imūnsistēmas ražotie imūnglobulīni E (IgE), kas sāk veidoties, ja organismā nokļūst alergēni. Pateicoties hiposensitizācijas procesam, organisma imūnsistēma pārsviežas uz cita imūnglobulīna - IgG ražošanu. IgG saista organismā nokļuvušos alergēnus, tādējādi tie nespēj saistīties ar IgE un izsaukt alerģiskas reakcijas. 
Procesu vislabāk izskaidro zemāk apskatāmais attēls. Attēlā redzams, ka hiposensitizācijas procesa rezultātā pakāpeniski paaugstinās IgG koncentrācija līdz dzīvnieks ir aizsargāts pret alergēnu iedarbību.

 


.
Cik ilgs ir ārstēšanas kurss?

.
Sākotnējās 3 pudelītes ir paredzētas 9 mēnešiem, patiesais laiks var atšķirties, ja jāveic kursa korekcijas. Sākotnējam hiposensitizācijas kursam seko revakcinācija jeb uzturēšanas potes, kas jāveic visu dzīvnieka mūžu. Tā kā imūnsistēma kļūst izturīgāka, arī potēšana jāveic retāk un apmēram pēc 5 mēnešiem injekcijas jāveic vienu reizi mēnesī. 
Mazinoties alerģijas simptomiem, arī uzturēšanas fāzē iespējams samazināt nepieciešamo injekciju skaitu, to noteiks jūsu veterinārārsts.
.
Cik efektīva ir ārstēšana?

.
Ja sadarbība starp veterinārārstu un dzīvnieka īpašnieku ir nevainojama, ārstēšana ir veiksmīga 90% gadījumu (ar veiksmīgu ārstēšanu saprotam simptomu mazināšanos). Dažkārt alerģijas simptomi izzūd jau pēc samērā īslaicīgas ārstēšanas. Citos gadījumos dzīvniekiem nepieciešamas atkārtotas injekcijas. Veselības stāvokļa uzlabošanos novēro apmēram pēc 3-5 mēnešu ārstēšanas. Zemāk ir parādīta injekciju shēma.

 

.
Kas jāatceras, izdarot injekcijas?


- Izdariet injekcijas laikā, kad esat pārliecināti, ka varēsiet novērot dzīvnieku 45-60min. Novērošanas laiks nepieciešams, lai pārliecinātos, ka dzīvniekam nav blakusparādību. Lai arī tās ir ļoti retas, tās novēro tieši pirmajā stundā pēc injekcijas.
- Ja gadījuma dēļ neizdodas injekciju veikt paredzētajā laikā, izdariet to nākošajā izdevīgajā dienā. Vienas vai divu dienu novirze ārstēšanās procesu neietekmēs, it īpaši ārstēšanās posmā, kad injekcijas ir jāveic retāk (uzturēšnas posms).
- Visbiežākās blaknes ir pastiprināta nieze un / vai apsārtums. Retos gadījumos var novērot aizdusu, vemšanu, caureju vai miegainību. Šajos gadījumos izmantotā alergēna deva iespējams pārsniedz organisma slieksni un jūsu veterinārārsts devu samazinās. Atcerieties šādas izmaiņas pierakstīt ārstēšanas dienasgrāmatā.
- Atcerieties, ka hiposensitizācijas mērķis ir sasniegt augstāko iespējamo organisma izturību pret konkrēto alergēnu. Apmēram 80-85% gadījumu ārstēšana norit pēc iepriekš noteiktā kursa un izmaiņas nav nepieciešamas. Izmaiņas ārstēšanas kursā nav slikta pazīme - tas nozīmē, ka jūsu dzīvnieks ir jutīgāks un tādēļ tam nepieciešams samazināt alergēna devu. Pēc ārstēšanas kursa izmaiņām gala rezultāts ir tikpat pozitīvs kā neizmainītai hiposensitizācijas procedūrai.

.
Vai pastāv kādi riski?

.
Blakusparādības ir ļoti retas un, ja tās novēro, tās nav dzīvībai bīstamas.

.

Ar ko mazgāt suni?
..

Es neesmu suņu mazgāšanas piekritējs, taču alerģijas gadījumā tas ir ļoti vēlams, lai atbrīvotu suņa kažoku un ādu no netīrumiem un putekļiem, kuri vēl vairāk var pastiprināt niezi. Internetā ir lasīts ieteikums mazgāt alerģisku suni ar bērniem domātiem neitrāliem šampūniem, taču tas nebūs pareizi. Cilvēkiem paredzētie šampūni alerģiska suņa veselības stāvokli var pasliktināt. Tādēļ pareizi būtu izvēlēties speciālu antiseptisku, antibakteriālu, attīrošu un dezodorējošu šampūnu, kas domāts tieši suņiem. Piedāvājumu šajā jomā nav maz, piemēram, "Universitātes Vetfonds" piedāvā "Chlorhexidine shampoo 4%".

.

Mazliet skeptisks nobeigums

.

Pirmkārt, jāpatur prātā, ka, lai arī cik jūs censtos cīnīties ar alerģiju, var gadīties alergēni, kuri nav nosakāmi, veterinārārstu vidū tā dēvētais "X faktors". Šādā gadījumā ārstēšanu veic simptomātiski, taču tās efektivitāte var būt zema.

Otrkārt, lielākā problēma var rasties pat tad, ja alergēns ir noteikts, taču nav iespējams noteikt, kur tieši tas meklējams. Piemēram, testos tiek uzrādīta kāda pelējuma sēnīte, taču jūs nevarēsiet konstatēt, kur tā sastopama - siena ruļļos, salmos, pļavā utt.

Trešā problēma - izvairīšanās no alergēniem, citiem vārdiem - vides maiņa. Ja jūs, piemēram, dzīvojat laukos, nebūs iespējams likvidēt saimniecību - izkaut lopus, pielaist lielajam siena šķūnim uguni, uzart visas pļavas, izzāģēt mežus un doties dzīvot uz pilsētu.

.

Ļoti svarīgi! - Stress kā alerģijas cēlonis

.

Atcerieties - alerģiju var izraisīt arī nervozi dzīves apstākļi un stress, piemēram, ja blakus istabā meklējas kuce, tad suns, netiekot pie tās, ne tikai uz vairākām dienām pārtrauc barības uzņemšanu, bet var sākt kasīties un nodarīt sev nopietnus miesas bojājumus. Noteikti neatstājiet šo apstākli bez ievērības, jo veterinārārsti par to neiedomājas, cenšas uzstādīt citas diagnozes un uzsākt ārstēšanu.

.

Informatīvie materiāli

.

Lejupielādēt (.pdf)

» Anamnēzes veidlapa
» Alergēnu saraksts suņiem un kaķiem
» Alergēnu saraksts zirgiem
» Alerģiju diagnostikas analīžu rezultātu paraugs
.

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0