Intervijas  

 

.

Mēs ar Annu esam kollisti-recidīvisti!

 

 

 

"Kollimpiādē 2010" Tefija tika atzīta par labāko aitu ganītāju starp kollijiem Latvijā.


Pasākumos, kuros tu piedalies kopā ar Tefiju, parasti var novērot, ka sunīte ir ļoti labi sagatavota. Vai daudz laika pavadi kopā ar Tefiju, kopā mācāties, trenējaties?
Man par lielu nožēlu personīgi es ar Tefiju strādāju ļoti maz, jo trūkst laika. Pamatā triku apguve ir manas sievas Annas un, protams, pašas Tefijas nopelns. Mans brīvais laiks aiziet rūpēs par to, lai visi būtu „happy”. 
Tu pats esi ļoti atraktīvs cilvēks. Kāpēc neizvēlējies suņu pasaules triku meistaru borderkolliju?
Kā zvērinātam kollistam borderi man nav sveši, bet garspalvainais kollijs ir absolūti man piemērots suns. Cik zinu, tad borderi par savu meistarību prasa no saimnieka tikpat lielu pašatdevi un ziedošanos treniņos. Es tam neesmu gatavs... Tomēr, ja es būtu gadus 30 jaunāks, tad gan būtu vērts pamēģināt.

 


Esmu dzirdējis, ka kollijus dēvē par tādu “prastu šķirni”. Kā tu varētu komentēt šādus apgalvojumus?
Pilnīgi piekrītu šādam apgalvojumam. Arī pats es neesmu pārāk „sarežģīts” tips. Varbūt tādēļ man ar kollijiem ir vienmēr bijušas labas attiecības. Mēs ar Annu esam kollisti-recidīvisti, Tefija ir mūsu otrais kollijs, ar pirmo kolliju – Alisi (Aleksis Mirrej Spark Arso) mēs kopā nodzīvojām pilnīgā saticībā 12 gadus. Man prātā nenāktu apgalvot, ka kollijs ir universāls suns, kas derēs jebkuram saimniekam. Pasarg' Die's! Cik cilvēku, tik viedokļu. Ja kāds meklē uzticamu un gudru partneri, lai apsver iespēju iegādāties kolliju, bet, ja meklē eksotiskus piedzīvojumus - var turēt piraijas vannā. 
Protams, gribētos, lai kollijus vērtētu augstāk, nekā tas ir šodien. Var teikt, ka pie vainas ir mode, bet atcerēsimies, ka arī mūsu pašu interesi par kollijiem izraisīja toreiz populārs seriāls par Lesiju, kas arī bija modes lieta.

 

 
Nojaušu, ka nopietni gatavojies arī "Kollimpiādei ® "...
Tev taisnība, par "Kollimpiādi ®" mēs domājam visu gadu kā par gaišo un saulaino pļavu mūsu drūmajā dzīves mežā. Bet, lai viss būtu godīgi, atzīšos, ka mēs esam sportisti – amatieri un startam gatavojamies divas dienas pirms starta. Ja izdosies vinnēt - priecāsimies, ja neizdosies – vainosim vēju, kas pūta nepareizā virzienā.

 


Vai pēc tam, kad "Kollimpiādē 2010 ®" Tefija tika atzīta par labāko aitu ganītāju, esi nopietni sācis interesēties arī par aitu ganīšanu?
Jā, es sāku nopietni interesēties un sapratu, ka tas nav nopietni - sapņot par panākumiem aitu ganīšanā, ja tev pie mājas nav ganāmpulka, vēlams, lielāka par 5 aitām. Interesi par šo nodarbi noteikti saglabāšu kā „teorētiķis” un internetā atrasto materiālu tulkotājs. Bet, ja vienu rītu es pamodīšos slavens un bagāts, nekavējoties iegādāšos 6-7 aitas un likšu lietā savas teorētiskās zināšanas. Es apbrīnoju tos kolliju saimniekus, kas mūsdienās spēj nodrošināt savam sunim šādus treniņus. Lai veicas! Mēs pagaidām fanosim.

 


Vai aitu ganīšana sporta veids spēs attīstīties Latvijā?
Kā jau minēju, jo nopietnāk cilvēks iedziļinās šajā lietā, jo skaidrāka kļūst apziņa, ka tas nav vienkāršs hobijs kā, piemēram, dambrete uz parka soliņa.
Ja būs mums labklājība, attīstīsies visi hobiji un sporta veidi, arī šis. Tomēr esmu pārliecināts, ka atbilstošu un nopietnu testēšanu par suņa ganīšanas spējām būtu jāiziet katram Latvijas aitu un ganu sunim neatkarīgi no šķirnes. Labākos no labākajiem būtu kaut kā īpaši jāatbalsta, lai saimnieki varētu šo lietu „pavilkt”, ja jau sunim ir no dabas dotas visas nepieciešamās ganīšanas iemaņas un instinkti. Noteikti ar ganīšanu nav jānodarbojas par katru cenu un pilnīgi visiem, jo mēs taču visi mīlam hokeju, bet reti kuram mājās ir slidas un ķivere...

 


Labākais ganiņš Tefija tika apbalvots ar robotu – putekļusūcēju. Kā Tefija satiek ar “Roomba”? Var būt, ka kopā esat izdomājuši kādu jaunu nodarbi?
Tefijai ar robotu veidojas pilnīga darbības sinerģija. Tefija atbild par putekļu mākoņu sacelšanu, robots par putekļu savākšanu. Abi cikliski un teicami tiek galā ar saviem uzdevumiem. Tefija centās ganīt arī robotu, bet tas gandrīz nemaz nereaģēja uz viņas pozām, mīmiku un skaņas signāliem. Laikam viņu abu programmēšanas valodas nesakrīt. Un tas ir labi, jo kārtībai jābūt.

 


Tu esi viens no dažiem entuziastiem, kas ieinteresējies arī par tādu jaunu sporta veidu kā treibbolu. Vai esat ar Tefiju izmēģinājuši bumbu ganīšanu?
Esam gan. Mēs ar Tefiju un jauno bumbu pāris reižu pašļakstījāmies pa peļķēm pie mājas. Visiem vērotājiem bija liels prieks. Arī man, jo es sapratu, ka ar treibbola palīdzību es varēšu aizstāt ganāmpulku, kas būtu lielāks par 5 aitām. Tā vietā man būs daudz bumbu. Tas ir ļoti simboliski, ka mēs dzīvojam pavisam netālu no vēsturiskā Bumbu kalna un ar topošās komandas nosaukumu problēmu nebūs. Tefija pareizi saprata, ka bumba simbolizē aitu un aizrautīgi rēja un bakstīja bumbu ar degunu. Sākumam OK.

 


Kurš no kolliju pasākumiem tev īpaši palicis atmiņā?
Noteikti tā būs 2009. gada "Kollimpiāde ®" - es jutos kā paradīzē.
Arī Tefijas nosacītie panākumi 2009. gadā atsver visus nākamos sasniegumus, jo atcerēsimies, ka viņa toreiz bija tikai 4 mēnešus veca.
2009. gada pasākumā mani „ievilka” pāragri aizsaulē aizgājušais draugs un kolēģis Jānis. Mēs būsim vienmēr par to viņam pateicīgi.
ASV tikko sācies TV šovs “Suņi pret kaķiem”, kurā centīsies noskaidrot, kuri tad ir pārāki un gudrāki. Kā tev un Tefijai šķiet?
Mēs ar Tefiju domājam, ka gudrākie ir delfīni, jo šādos šovos nepiedalās.
Nevar salīdzināt nesalīdzināmas lietas. Kaķi ir visam un visiem nedaudz p-e-r-p-e-n-d-i-k-u-l-ā-r-i.

 


Interaktīvo rotaļlietu testos kaķi krietni atpaliek no suņiem. Vai Tefija šādas spēlītes ir izmēģinājusi?
Protams. Pateicoties "Kollimpiādei ®", šāda iespēja mums bija. Mājās mums ir arī kaķis vārdā Kosmoss, pagaidām viņš neprot, kā Tefija, atrast pazudušo telefonu un pienest čības, bet vai tādēļ kaķi var uzskatīt par atpalikušu? Noteikti nē. Kaķi ir citādi, un viss.
Vai tu ar Tefiju būtu gatavs piedalīties kādā suņu realitātes šovā? Man ļoti patika “Greatest American Dog”.
Vispirms man būtu jāizlasa kontrakts un jāapspriežas ar manu producentu, bet, ja nopietni, tad laikam es nepiedalītos. Amerikā ir attīstīta mājdzīvnieku aprūpes industrija, kuras atbalsts var nodrošināt šovam augstu līmeni, pie mums tas diemžēl var pārvērsties parodijā.

 


Kāda veida suņu pasaules aktivitātes tev pietrūkst mūsu valstī?
Man trūkst visu mūsu daudzo kinoloģisko organizāciju vienotas visu šķirņu suņu izstādes ar uguņošanu finālā un viskija pilnu baseinu, kurā mēs ar Tefiju ieņemtu godpilnās vietas centrā.

.


0

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0