Ko ēda padomju kolliji  

.

 

.

Iespējamais Hosento priekštecis Trol no Rīgas 1970. gadā. Novērtējums "teicami", VDK un SAD - 1. pakāpe. Ne viņš, ne viņa saimnieki par rūpnieciski ražoto barību suņiem nebija pat dzirdējuši.

.

Ievads

.

Laikā, kad suņu turētāju pasaule ērtības un sava slinkuma labad turās pie rūpnieciski sagatavotās barības izbarošanas, atrodas arī tādi, kas saviem kollijiem cenšas gatavot ēdienu paši, par provi, mēs "Laimīgo kolliju zemē ®" (lasīt Fermas kolliju brokastis). Arī Ruds Vēdervokss Lesijas lomu atveidotājiem gatavoja personīgi (lasīt Ko ēda Lesija?), taču šoreiz es gribu atgriezties pie senā padomju laika, kad kolliju īpašnieki "varen plašajā", ieskaitot Latviju, par speciālu barību suņiem pat nebija dzirdējuši. Interneta nebija un cilvēki zināšanas smēlās galvenokārt no specializētas literatūras par suņiem. Atceros, kā reiz sen atpakaļ Džeimsa Heriota, Džeralda Darela un Džeka Londona grāmatu tulkotāja, ikgadējā "Suņu uzziņu kalendāra" un grāmatas "Suns, kuru mīlam" autore Helma Lapiņa par mani pasmējās, kad stāstīju viņai, ka sveru barības sastāvdaļas kucēnam pēc grāmatas. Viņa sacīja, ka pēc grāmatas nevar uzaudzināt ne kucēnu, ne cilvēkbērnu, ka drukātie padomi ir vispārīgi un vidēji optimāli, jāvēro un jābūt pašam savai galvai. Gan Helmas Lapiņas grāmata, gan dažas citas par kollijiem no seniem laikiem man plauktā stāv arī tagad, tadēļ šo rakstu gribu veltīt "vecajām grāmatu barošanas receptēm", izlaižot vispārīgo informāciju par suņu barošanu, vielmaiņu, aktivitāti utt. - tikai tulkojums ar nelielām manām piezīmēm beigās.

.

Padomju ēdienkarte kucēniem un pieaugušajiem kollijiem

.

Vecumā līdz 2 mēnešiem kucēnu baro sešas reizes diennaktī ar vienādiem intervāliem - 3 līdz 4 stundas. Ēdiens tiek pasniegts atdzesēts, mazliet siltens.

.

6.00 - omlete no vienas vistas olas, glāzes piena, kuram pievienots mazliet saldā krējuma.

10.00 - šķidra mannas biezputra vai saberzti griķi ar saldo krējumu un olas dzeltenumu (ja pēdējo tas nav dabūjis 6.00). Ēdienam var piemest naža galu cukura.

13.00 - pusotras ēdamkarotes mājās maltas liellopu gaļas, kura caur gaļas maļamo mašīnu izlaista divreiz.

17.00 - 50 g kalcinētā biezpiena. Tam var pievienot mazliet saldā krējuma. (Par kalcinētā biezpiena pagatavošanu lasiet zemāk.)

20.00 - pienā vārīta jūras zivs, vislabāk menca. Pēc vārīšanas zivs ļoti rūpīgi jāatbrīvo no asakām un jāsamaļ gaļas maļamajā mašīnā. Zivij var pievienot naža galu sviesta.

24.00 - pusotras ēdamkarotes mājās maltas liellopu gaļas, kura caur gaļas maļamo mašīnu izlaista divreiz (tāpat kā 13.00).

.

Kad kucēns pie aprakstītās ēdienkartes ir pieradis, tiek ieteikts to mazliet izmainīt. Arī ēšana sākas vēlāk.

.

8.00 - šķidra mannas biezputra vai saberzti griķi ar saldo krējumu un olas dzeltenumu.

11.00 - 80 g mājās maltas liellopu gaļas, 30-50 g uz smalkas rīves sarīvēta burkāna, trešdaļa ēdamkarotes augu eļļas, 1-2 pilītes D2 vitamīna eļļā.

14.00 - gaļas zupa buljonā bez taukiem, tajā ar dakšiņu saspaidīti vārīti dārzeņi un 20-30 g smalki sagrieztas gaļas.

17.00 - 100 g kalcinētā biezpiena, kam pievienots mazliet saldā krējuma un naža gals cukura.

20.00 - pēc izvēles - vai nu 80 g pienā vārīta jūras zivs, kas rūpīgi atbrīvota no asakām un samalta gaļas maļamajā mašīnā, vai arī pienā sautēts saspaidīts burkāns, vai kefīrs, vai piena putra.

23.00 - 50-80 g mājās maltas liellopu gaļas ar rīvētu burkānu, augu eļļu un 1-2 pilītēm A vitamīna eļļā.

.

Kucēnus vecumā no 2 līdz 4 mēnešiem iesaka barot piecas reizes diennaktī šādi:

.

8.00 - kalcinētais biezpiens ar olas dzeltenumu un saldo krējumu.

11.30 - smalki sagriezta liellopu gaļa ar buljonu un rīvētu burkānu, 2-3 pilītes D2 vitamīna eļļā.

15.00 - piena putra vai dārzeņu zupa ar sīki sagrieztiem gaļas gabaliņiem vai pienā vārīta zivs (menca).

18.30 - kalcinētais biezpiens ar saldo krējumu, 0,3 g C vitamīna tabletēs.

22.00 - 200-300 g smalki sagrieztas gaļas ar burkāniem, 2-3 pilītes A vitamīna eļļā.

.

Kucēnus vecumā no 4 līdz 6 mēnešiem pieradina pie četrām ēdienreizēm diennaktī.

.

8.00 - kalcinētais biezpiens ar olas dzeltenumu, saldo krējumu un, ja nepieciešams, putru.

12.00 - vārīta zivs ar buljonu, putru un naža galu jūras kāpostu. Vai arī dārzeņu zupa ar vārītu gaļu un 2-4 pilītēm D2 vitamīna eļļā.

16.00 - kalcinētais biezpiens ar saldo krējumu un putru, 0,3 g C vitamīna.

20.00 - 400-500 g jēlas gaļas ar rīvētiem burkāniem, putru, buljonu, 3-4 pilītes A vitamīna eļļā.

.

No 6 mēnešiem līdz gada vecumam kollijs barojams trīs reizes diennaktī un tas darāms šādi:

.

8.00 - kalcinētais biezpiens ar olas dzeltenumu un saldo krējumu, mazliet putras, vitramīni C un D2.

13.30 - 300-400 g vārītas zivs ar buljonu, putru un jūras kāpostiem.

19.00 - 400-500 g jēlas gaļas ar rīvētiem burkāniem, buljonu, putru, vitamīni A un C.

.

No gada vecuma kollijs barojams divas reizes diennaktī.

.

8.00 - kalcinētais biezpiens ar putru vai 300-400 g vārītas zivs ar putru, vai dārzeņu zupa ar gaļas atgriezumiem.

19.00 - 250 g jēlas gaļas ar rīvētiem burkāniem, buljonu, putru un augu eļļu.

.

Kalcinētā biezpiena pagatavošana

.

Lai gan izklausās sarežģīti un rada asociācijas ar laboratorijas trauku lietošanu, kalcinētā biezpiena pagatavošana ir gana vienkārša, un arī es pats tālajā pagājībā esmu tādu saviem suņiem gatavojis no rītiem.

Ņemiet vienu litru piena un uz plīts karsējiet, līdz tas sāk vārīties. Tad verdošajam pienam pievienojiet 2-3 ēdamkarotes aptiekā iegādātā kalcija hlorīda šķīdumu un ņemiet katliņu no uguns nost. Turpiniet maisīt, līdz piens saraujas kunkuļos (biezpienā) un atdalās no sūkalām. Iegūto masu lieciet marlē, duršlakā vai sietā un kārtīgi noteciniet. Visieteicamāk kalcinētā biezpiena pagatavošanai izmantot alumīnija traukus, tie nepierauj pienu ugunij un tas nepiedeg.

.

Kolliju portāla piezīmes

.

Veco grāmatu ieteikumos nedaudz mainās kucēnu barošanas laiki - vienā, piemēram, pirmā ēšana tiek noteikta 6.00 no rīta, citviet iesaka barošanu uzsākt 8.00.

Savukārt ar gaļu domāts liellops vai jērs, pilnībā izslēdzot no ēdienkartes cūkgaļu. Putnu gaļa, izņemot vistu kakliņus, nez kāpēc netiek pieminēta vispār, tāpat kā kazas piens.

Par dārzeņiem tiek uzskatīti burkāni, kāposti, bietes un rāceņi. Nekādas pupiņas un zirņus! Reizēm var iedot pagrauzt kartupeli svaigā veidā.

Ja putras vietā izmantojat auzu pārslas, tā nevajag vārīt, bet tikai apliet ar verdošu ūdeni, karstu buljonu vai pienu, lai pārslas uzbriest un atdziest.

Mūsu kollijiem liellopu gaļa netiek nekad, tikai aitas, kazas un vistas gaļa. Mūsu fermā vienkārši nav liellopu!

Grāmatās atzīmēts, ka kucēniem nedrīkst izbarot negatavus dārzeņus un augļus, miltu izstrādājumus un makaronus, putnu un cūku kaulus, kā arī jēlus olu baltumus un nevārītas zivis. Mūsu kolliji, piemēram, ēd gan vārītas, gan ceptas, gan jēlas olas ar visām čaumalām (kalcijs!), īpaši Hosento mēdz notiesāt pa reizei šķūnī atrastās olas, ja vistas nav spējušas tās pienācīgi paslēpt vai izdējušas plāna vidū. Lietojam arī pīļu olas.

Dažviet receptēs putra tiek gatavota arī no griķiem, bet no rīsiem esot jāatturas tiem kollijiem, kuriem ir nosliece uz aptaukošanos. Mūsu kolliji griķus reizēm ēd, bet Lociņam šī putra ne īpaši garšo. Pārsvarā putru pagatavošanai izmantojam rīsus, reizēm dodam arī makaronus ar gaļu.

Šad tad vecajās grāmatās tiek ieteikti arī gaļas subprodukti, taču daudzās receptēs tie nav pat pieminēti. Plaušas, aknas, nieres dodam saviem kollijiem tikai vārītā un samaltā veidā.

 

.
 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0