Publikācijas  

.

.

Kollijs spēlē pokeru

...

.

Slavenais Kūlidža darbs "Nekaunīgais blefs" ("A Bold Bluff", cits nosaukums - "Judge St. Bernard Stands Pat on Nothing"). Pie galda (no kreisās): sanbernārs acenēs, angļu buldogs, mastifs ar cigāru, kollijs ar mazu smēķīti un vācu dogs ar pīpi .

.

Amerikāņu mākslinieks Kasiuss Marselass Kūlidžs 1903. gadā strādāja pie kompānijas "Brown & Bigelow" pasūtījuma - viņš tika noalgots īpaša kalendāra ilustrēšanai. Tam bija atvēlēta cigāru reklamēšanas loma. Māksliniekam tika lūgts ilustrācijās attēlot suņus, kas kūpina cigārus un dara to, ko tikai cilvēki spējīgi darīt. Tā rezultātā tapa vesela sērija zīmējumu ar nosaukumu "Suņi spēlē pokeru", kuros redzam antropomorfus jeb cilvēkveidīgus suņus, kuriem nekas cilvēcisks (lasi - grēcīgs) nav svešs.

Ja izpētīsim bildes, tajās ieraudzīsim mastifus, vācu dogus, sanbernārus, borderkollijus, vācu aitu suņus, bīglus un pat kolliju, kas dzer alu un viskiju, pīpē pīpes un cigārus un, protams, spēlē kārtis. Suņi tikai attēloti kā buržuāzijas pārstāvji - baņķieri, rūpnieki, tiesneši, advokāti un tamlīdzīgi "likumīgie".

Vēlāk Kūlidžs veidoja arī citus zīmējumus, kuros redzami cilvēciskoti suņi cilvēciskās nodarbēs, taču tie nekad nekļuva tik populāri kā "Suņi spēlē pokeru". Sērijā ar šo nosaukumu bija 15 zīmējumi.

.

.

Otrs Kūlidža darbs no sērijas "Suņi spēlē pokeru" ar kolliju - "Vaterlo" ("Waterloo", cits nosaukums - "Judge St. Bernard Wins on a Bluff").

.

Kā ļoti interesantu faktu varu minēt to, ka 2005. gadā Ņujorkas izsolē tieši divu gleznu komplekts ar kolliju uz tām - "Nekaunīgais blefs" un "Vaterlo" tika pārdots par rekordaugstu cenu - 590 400 dolāriem. Tos kāds anonīms kolekcionārs iegādājies savai privātajai kolekcijai.

Kasiusa Kūlidža aizsāktā cilvēciskoto suņu sāga kļuva ļoti populāra visā pasaulē un kaut ko tādu atkārtot vēlējās arī daudzi citi zināmi mākslinieki. Kā veiksmīgākais no viņiem bija Artūrs Sarnofs, kas suņus savās gleznās pulcēja ap biljarda galdu un lika tiem spēlēt arī golfu.

Bildītes no Sarnofa radītās sērijas "Suņi spēlē biljardu" gan internetā, gan dažādās drukātās reprodukcijās droši vien ir redzējuši daudzi no mums. Šī sērija tika uztverta kā parodija par Kūlidža pokera spēlmaņiem. 

.

.

Šī darba nosaukums - "Džeks ripinātājs" ("Jack the Ripper"), to uzzīmējis Artūrs Sarnofs. Kopā ar kolliju un angļu buldogu pie biljarda galda redzam arī vācu aitu suni, basetu un bīglu caurduram ar kiju audumu.

.

Un atkal - divos no mākslinieka darbiem redzam kolliju - "Džeks ripinātājs" un "Vakara spēlīte".

Mākslinieks Braiens Mūns savās gleznās licis suņiem gan spēlēt pokeru un slēpot, gan spriest tiesu, gan iejusties mediķu un kovboju ādā, taču kollijus viņam zīmēt nav paticis.

To pašu var sacīt par Denu Makmani - viņš nav vēlējies, lai kāds kollijs viņa gleznās spēlē beisbolu, amerikāņu futbolu, golfu, hokeju un pat to pašu pokeru.

.

.

Otra Artūra Sarnofa glezna, kurā redzams kollijs ar pīpi mutē - "Vakara spēlīte" ("Scrached at Dawn"). Viņš noskatās, kā angļu buldogs "nokantējis" pūdeļveidīgu kuci ar lietussargu. Tas nez kāpēc uzjautrina arī vācu dogu vestē, bīglu (aiz doga), retrīveru un vācu aitu suni.

.

Arī mākslinieks Džeralds Teilors turpina ignorēt kollijus un savās antropomorfajos suņu zīmējumos nav aicinājis viņu kopā ar citiem suņiem spēlēt ne pokeru, ne biljardu.

Māksliniece Dženija Ņūlenda izdomā kaut ko oriģinālu - arī viņas gleznās suņi varētu spēlēt gan pokeru, gan golfu, taču kādēļ tos neattēlot kā mīlīgus kucēnus? Tā nu tiek radīta vesela sērija ar kucēniem, kas spēlē gan kārtis, gan sit pa bumbiņu, pozē kā glābšanas dienestu darbinieki un iejūtas arī dažādās citās profesijās.

.

.

Dženijas Ņūlendas darbs "Varonīgie glābēji" ("Hero Helpers") kopā ar dalmāciešiem, bīglu, labradoru, Bostonas terjeru un laikam bokseri labajā augšējā stūrī redzams arī kollija kucēns. Visi šie kucēni ir attēloti kā ugunsdzēsēji.

.

Tēma "Suņi spēlē pokeru" ir ekspluatēta un apspēlēta daudzviet. Ir radītas arī divas virtuālas spēles. Tā, piemēram, 2002. gadā spēļu radītājs "Slightly Subtle Technology, Inc." kā pokera spēles simulatoru izdevis ripuli ar nosaukumu "Dogs Playing Poker". Šī spēle paredzēta personālajiem datoriem (PC).

.

.

Spēles "Dogs Playing Poker" ekrānšāviņš.

.

Diemžēl spēles izstrādātāji aizmirsuši sēdināt pie virtuālā kāršu galda arī kolliju, bet nez kāpēc pievienojuši arī suņveidīgo pelēko vilku.

"Aifonu" glaudītāji arī nepaliek bešā - 2011. gadā "Candywriter" parūpējas, lai kārtis varētu spēlēt arī telefonos un tiek izlaista spēle ar tādu pašu nosaukumu "Dogs Playing Poker". 

.

.

Ekrānšāviņš no mobilo telefonu spēles "Dogs Playing Poker".

.

Arī šajā spēles versijā mums kolliju neieraudzīt. Taču kolliju pokera spēlē nav aizmirsuši TV reklāmu veidotāji.

Šo Kasiusa Kūlidža 1903. gadā veiksmīgi aizsākto tēmu ir vēlējušies turpināt daudzi. Suņu vietā pie spēļu galdiem ir sēdināti visdažādākie dzīvnieki, pat vērši, taču mans mērķis šajā rakstā nebija apkopot visas šīs parodijas. Varbūt varam kādreiz "Straumēnos" pamēģināt savu versiju par "suņu pokeru", apaļajam galdam apkārt sasēdinot vienīgi kollijus? Kāpēc lai mēs neatstātu vēsturei arī šādu bildi? Jāsameklē tikai nepieciešamie rekvizīti...

.


  

.

.


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0