Publikācijas  

.

.

Brokastis laukos
.

.

Kamēr citi pa apakšu, āzis Olimps uz galda apēd arī puķes no vāzes.

.

Brokastošanas paradumi katram ir savi, arī lopiņiem.

Ikdienā, dzīvojot kopā ar dzīvniekiem lauku sētā, esmu novērojis ļoti daudz ko interesantu, tādēļ man radās vēlme to visu nofilmēt un parādīt, papildinot rīta ēšanas rituālus ar nelielu humora devu.

"Brokastis" ir mana pirmā "Kolliju kino" ® studijā uzņemtā īsfilma, kurai speciāli rakstīju arī scenāriju un filmēšanas plānu.

 

.

Šādas ainas īsfilmā "Brokastīs" nav. Vecā fermera vietā iekārtojusies Justīne, bet Līzīti nomainījis Lociņš. Justīnei šī vasara bija fotografēšanas prakse.

 .

Lai padarītu filmiņu interesantāku, bija vajadzīgs Notikums (ar lielo "N"), tādēļ nolēmu inscenēt kazu nedarbus pie galda. Ikdienā mūsu lopiņi pastrādā daudzus un dažādus nedarbus, arī noēdot daudz ko tādu, kas viņiem nebija paredzēts, taču taisnības labad jāpiebilst, ka īsfilmā redzētais "kazu grautiņš" mūsmājās realitātē nekad nav noticis.

 

.

Ceptā ola pēc scenārija bija jāēd Fejai, bet viņai tā negāja pie dūšas.

 .

Ideja uzlaist uz (vai pie) galda lopiņus nav jauna un nebūt nav manis izdomāta. Šādi skati kino jau ir izmantoti iepriekš un ne reizi vien. Pieminēšu kaut vai ļoti seno par krievu kino klasiku uzskatīto, 1934. gadā Grigorija Aleksandrova uzņemto pirmo PSRS muzikālo komēdiju "Jautrie zēni" ar Leonīdu Utjosovu un Ļubovu Orlovu galvenajās lomās. Šo filmu jau n-to reizi skatījos vēl šogad un vēl joprojām daži skati ar lopiņiem, kas ierodas un piedalās sabiedrības krējuma rautā, mani pārsteidz un liek brīnīties, kā dzīvnieku treneri to dabūjuši gatavu. Informāciju par dzīvnieku treneriem neatradu, tikai norādi, ka ar lopiņiem strādājis viens no tolaik slaveniem dzīvnieku dresētājiem Ļevs Durovs. Viņš gan ar pozitīvām apmācības metodēm nekad nav aizrāvies...

 .

.

Petra man sagādāja patīkamu pārsteigumu un pacēla olu augšā no šķīvja. Apēst gan neapēda. Laikam jau bez majonēzes negaršoja...

 .

1958. gadā vācieši uzņem "Jautro zēnu" rīmeiku ar nosaukumu "Wehe, wenn sie losgelassen", kuru pēc divu gadu ilgiem meklējumiem atrast izdevies arī man. Bet par "lopu filmām" esmu iecerējis paplašināti pastāstīt jaunajā seriālā "Farmpunkz TV", kuru esmu iecerējis uzsākt 2017. gadā.

.

  Video
.

01. sērija "Brokastis" (2016) "The breakfast"


.

"Brokastu" stāsts pēc mana scenārija ir šāds: kamēr no rīta fermas dzīvnieki brokasto, un uzklātais brokastu galds gaida saimniekus pašus, vecais un aizmāršīgais fermeris pēc kazu slaukšanas kārtīgi neaizver kūts durvis. Šo kļūmi izmanto kazas, lai dotos brīvsolī, un viņu ceļā gadās galds...

Vecā fermera lomas tipāžs, ieskatoties spogulī, atbilda man pašam, bet Justīnei fermera meitas loma tika izveidota speciāli, jo sākotnēji scenārijā citu cilvēku nebija. Kopā ar Justīni pēdējā brīdī scenārijā "ielēca" arī kucēntiņš Keisija.

Šajā filmiņā pavisam darbojas 25 dzīvnieki (neskaitot putnus): 4 kolliji, kaķis, 4 zirgi, 2 aitas un 14 kazas.

 .

.

Kaza Ieva ir kāra uz sēnēm, tādēļ šāda scēna tika iekļauta īsfilmā. Ikdienā gan viņai brokastīs sēnes neviens nepasniedz. Tās viņa mežā atrod un apēd pati, mājās neko nenes.

 

Visjautrākie, manuprāt, izdevās skati ar kazām Petru un Ievu. Pirmajai brokastīs tika pasniegta cepta ola ar gurķiem un tomātiem, bet Ieva "sukāja" iekšā īstas bekas, kas salasītas tepat netālu no mājām. Atceros, ka skata filmēšanu ar sēņu ēšanu vajadzēja atlikt tādēļ, ka mežā vēl nebija sēņu. Pēc tam kā liels dārgums tika atrasta viena beka, taču nofilmētais mani neapmierināja un nācās pagaidīt pāris nedēļas, lai varētu pielasīt pilnu šķīvi ar sēnēm.

 

.

Kad vajadzīgais uzfilmēts, var arī pamēdīties.

.

Arī aita Dollija, kas brokasto guļus, izskatījās ļoti uzjautrinoša. Ja atceraties, tad "Rančo kollija ®" reklāmā viņa nesteidzīgi dzēra kafiju ar cukuru. Šoreiz Dollijas brokastošanas aina bija viena no visgrūtākajām. Tā tika pārfilmēta vairākas reizes, porcijas ar ēdamajiem aitai tika servētas un pienestas veselu nedēļu. Ar apēšanu nebija nekādu problēmu, taču Dollija visu laiku cēlās kājās un nepalika guļus, bet man vajadzēja nofilmēt guļošu aitu laiski brokastojam.

Suņi pirmo reizi brokastoja ārā, parasti viņi ēd virtuvē. Suņu barošanas ainas filmēšanā bija jāpiedalās arī Romeo, taču viņš spītīgi atteicās ēst kopā ar citiem ārā un vienā rindā.

Attapos, ka sešu gadu laikā, kopš mūsu saimniecībā dzīvo kaķis, ne reizi neesmu viņu nofilmējis, tādēļ arī baltā Rafaņa dabūja rīta pienu nevis kūtī, bet gan ārā un šo visu procesu uzraudzīja Līzīte.

 .

.

Nē, te nav ēdušas cūkas un tāds galds neizskatās pat pēc mūsu pasākumiem! Pie galda pabija kazas.

.

Brokastu galdu klājām ar Ievu un Justīni. Viss jau iepriekš bija izdomāts un iepriekšējā vakarā veikti arī nepieciešamie sagatavošanas darbi. Visi ēdieni, kas redzami uz galda, tika veidoti no āboliem, gurķiem, ķirbjiem un dažādiem graudiem. Lopiņi ēda arī zīles un dažādas mizas, glāzēs un kafijas kannā bija ielieta aroniju limonāde, bet mērces traukos - piena sūkalas, kas tik ļoti garšo kazai Fejai, un ar pārtikas krāsvielām iekrāsots ūdens.

Filmēšanā tika izmantoti īsti trauki un galda piederumi, turklāt, vēsturiski - "Rīgas porcelāna rūpnīcā" ražotie šķīvji, mērces trauki un kafijas kanna, ļoti smalki naži, dakšiņas un karotītes, kā arī padomju laika glāzes. Nolēmu izmantot tieši "graņonkas" to izturības dēļ un nebiju vīlies, jo grautiņā neviena glāze netika sasista, lai gan vairākas tika nogāztas no galda.

Izlēmu, ka galdu beigās sakops "Roomba". 

.

.

Justīne ar Keisiju uzrauga, lai "Roomba" rūpīgi nokopj galdu.

.

Vēl jāpiebilst, ka "kazu grautiņa" filmēšanai šoreiz izmantojām trīs videokameras. Par cik viss iepriekš jau bija gandrīz līdz pēdējam sīkumam izplānots, montāža tehniski aizņēma tikai vienu dienu.

Filmējot "Brokastis", centāmies interesantākos brīžus iemūžināt arī fotogrāfijās, tādēļ šim rakstam varam pievienot arī bildes.

 

.

Notikuma vaininieks, daļēji ar amnēziju sirgstošais vecais fermeris, kurš aizmirsa kārtīgi aizvērt kazu kūts durvis. Kazas tika pie fermera un viņa ģimenes locekļu brokastīm.

.

Gan Justīnei, gan Keisijai, gan man pašam šī bija kino debija. Lai gan dažādos Kolliju portāla video jau iepriekš varējāt mani ieraudzīt, tajos tomēr es biju pats, bet "Brokastīs" man vajadzēja būt kāda lomā. Kaut gan... es taču arī esmu vecais fermeris!

Tāpat scenārijus iepriekš nekad nebiju rakstījis. Īsfilmu formāts man šķiet ļoti pievilcīgs un padomā jau šis tas nākamajai vasarai, kad "Straumēnos" atkal pavisam noteikti filmēsim lauku video! Bet šoziem vēl vairākkārt tiksimies mūsu seriālā "Mans draugs kollijs", būs arī kāda jauna "Kazu Nostra ®" sērijai kazu cienītājiem.

 

 

Bet īsfilma "Brokastis", kas veidota kā lauku "art house" naivisma stilā, 2017. gada pavasarī piedalīsies starptautiskajā īsfilmu festivālā "Go Short", kas notiks Nīderlandē.

 

 

Ja jums patīk tas, ko mēs darām, lūdzu, palīdziet mums realizēt mūsu ieceres un noziedojiet mums! Jūsu vārdi tiks ierakstīti "Labo cilvēku sarakstā". Paldies!
  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0