Publikācijas  

.

 

.

Džonam Provostam - 70

.

.

1950. gada 12. martā kādā no Losandželosas slimnīcām pasaulē nāca puisēns, kuru vēlāk pagājušā gadsimta septiņdesmitajas gados, kad man pašam vēl nebija desmit, es apbrīnoju un apskaudu par to, ka viņam piederēja pats skaistākais un gudrākais suns pasaulē - Lesija. Kad skatījos Maskavas televīzijas fragmentāri demonstrēto 1954. gadā uzņemto serialu "Lesija", es neko nezināju ne par pašu suni, ne citiem lomu atveidotājiem seriālā, jo neticēsiet, - tolaik vēl nebija ne interneta, ne jelkādas pieejamas informācijas par to, kas notiek aiz toreizējās Padomju Savienības dzelzs priekškara.

Bija suns un puika. Šī zēna dzimšanas apliecībā ir ierakstīts Džonatans Bions Provosts, kuru mēs, seriāla skatītāji, pazinām kā Timmiju, bet dzīvē viņš sevi dēvē vienkārši par Džonu Provostu. Un viņam ļoti nepatīk, ja kāds nezināšanas dēļ rakstot viņa vārdam galā pievieno "H" burtu!

.

.

Kādreiz bērnībā, kad dzīvoju ar nepiepildītu sapni par Lesiju, man ne prātā nevarēja ienākt, ka pēc daudziem gadiem sadraudzēšos gan ar pašu Džonu Provostu, gan citiem cilvēkiem, kas bijuši un ir saistīti ar Lesiju. Tādēļ arī mēs ar Lociņu (kurš patīk Lesijas treneriem!) sagatavojām un nosūtījām Džonam 70 gadu jubilejā speciālu apsveikumu no "Laimīgo kolliju zemes ®". Tā izgatavošanai es izmantoju krāsainas konservbundžas un no līmplēves izgrieztus burtus.

.

.

Par šī raksta ievadbildi speciāli izmantoju to, kurā redzams mazais Džons un viņa seriāla galvenais partneris kollijs Beibijs jeb Mazulis, tiešais Pala pēctecis. Džons saka: "Es ar Beibiju kopā nostrādāju veselus piecus gadus pēc kārtas. Visiem bija redzams, ka mēs abi ļoti draudzējamies. Viņš man bija ļoti mīļš. Visi trīs kolliji, ar kuriem kopā strādāju, bija lieliski suņi, taču es domāju, ka Beibijs no viņiem bija pats gudrākais. Bildē redzami arī Džona ekrāna vecāki Hjū Reilijs un Džūna Lokhārta.

.

.

Džons Provosts Lesijas seriālā dzīvoja un spēlēja Timmija Mārtina lomu septiņas sezonas (no 1957. līdz 1964. gadam) un seriāla skatītāji bija ļoti iemīļojuši šo puisēna un kollija tandēmu ekrānā, tādēļ Džona Provosta lēmums 1964. gadā nepagarināt līgumu ar "Lesijas" uzņemšanas grupu viņa cienītājiem bija īsts šoks. Džonam bija 14 gadi un viņš jutās izaudzis no šīs lomas. Intervijā Es nedrīkstēju vilkt Lesiju aiz astes!, kuru es rakstīju ar viņu 2019. gadā, viņš man atzina: "Es domāju, ka seriāla producenti kļūdījās, nenododot Lesiju citam bērnam, kā kādreiz to Džefs nodeva Timmijam (man), un nolēma atstāt Lesiju reindžeram. Es jutos izaudzis no Timmija lomas un vēlējos turpināt, izmēģinot savus spēkus citur." Tieši ar Džona Provosta aiziešanu no seriāla sākās tā noriets, seriāls pēkšņi bija kļuvis tukšs. Džons provosts bija nospēlējis 249 "Lesijas" sērijās.

.

.

Mazais Džons kameru priekšā nokļuva jau agrā bērnībā. Tas notika 1954. gadā filmā "Lauku meitene", kurā viņš, filmas titros pat neminēts, spēlēja kopā ar tādām zvaigznēm kā Bings Krosbijs un Greisa Kellija.

Viņš parādījās uz ekrāna arī 1966. gadā Sidnija Pollaka filmā "Īpašums nojaukšanai" kopā ar Natāliju Vudu, kura mums zināma kā meitene no vēl vienas "kolliju filmas" - "Driftvudas", kura uz ekrāniem nonāca 1947. gadā.

Kā interesants fakts atkāpei jāpiebilst, ka pasaules slavenās aktrises Natālijas Vudas īstais vārds ir Natālija Nikolajevna Zaharenko. Krievu meitene dzimusi Sanfrancisko tajā pašā 1938. gadā, kad Ēriks Naits sarakstīja savu garstāstu "Lesija atgriežas mājās".

.

.

Pēc aiziešanas no "Lesijas" padsmitnieks Džons vēlējās filmēties aktuālās sava vecuma tīņu filmās, taču spilgtu kino aktiera karjeru izveidot viņam tā arī neizdevās. Viņš ir filmējies dažās ne visai populārās filmās kā otrā vai pat trešā plāna aktieris, taču atšķirībā no, piemēram, Kurta Rasela, ar kuru viņš spēlēja kopā tīņu fatastikas filmā "Dators kedās" (1969), viņa kino aktiera karjera neizdevās un viņš nekļuva par Holivudas lielzvaigzni. Šo pieminēto filmu arī es esmu noskatījies un to vērtēju kā visai vāju. Vēlāk viņš devās prom no Holivudas un iestājās Sonomas koledžā (Kalifornija) un palika uz dzīvi tur, reizēm atkal pievērsdamies otrā plāna lomām. Džons vairāk nodarbojās kā nekustamā īpašuma pārdevējs. ""Lesija" padarīja mani slavenu, bet ne bagātu," secina Džons. "Man bija četrpadsmit un mani vairāk interesēja meitenes, nevis suņi."

Pēc neizdevušās kino karjeras savu depresiju un problēmas ar alkoholu viņš centās likvidēt, 1979. gadā appprecoties ar savu pirmo sievu Sendiju. Viņu laulība ilga līdz 1993. gadam, tajā ir divi bērni. Vēlāk Džons kādā no autogrāfu dalīšanas reizēm iepazinās ar rakstnieci Loriju Džeikobsoni un viņi ir kopā vēl šobaltdien.

Džons Provosts pēc ilga laika atkal satiekas ar Lesiju uz ekrāna, bet jau pavisam citā 1989. gada uzņemtajā seriālā "Jaunā Lesija". Tajā viņš spēlē tēvoci Stīvu. Šobrīd viņš ļoti nožēlo, ka ļāvās pierunāt sevi atgriezties uz ekrāna kopā ar Lesiju. "Tā bija ļoti liela kļūda. Šī atgriešanās bija ļoti slikti pārdomāta un realizēta," nopūšas Provosts.

.

.

Tagad Timmijs ir pensijā un dzīvo turpat Sonomā. Viņš aktīvi piedalās dažādos "autogrāfu kruīzos", kuros uz kuģiem tiek pulcētas pensionētas kino un TV zvaigznes, lai pievilinātu citus ceļotgribētājus. Tā viņš kopā ar otro sievu Loriju bieži ceļo un izklaidējas. "Kad cilvēki uzzina, ka es biju Timmijs no "Lesijas", viņi ir priecīgi, jo kavējas jaukās atmiņās no savas bērnības un jaunības. Es nekad nevarēju iedomāties, ka šis seriāls tik daudz nozīmēs cilvēkiem pēc tik ilgiem gadiem," atzīst Provosts.

Viņš aktīvi ir iesaistījies dažādās aktivitātēs, kas saistītas ar dzīvnieku aizsardzības tēmu. Džons turpina saņemt Lesijas fanu vēstules no visas pasaules, jo arī patlaban veco seriālu par Lesiju demonstrē 50 dažādās valstīs, izņemot, protams, Latviju.

Džons Provosts zina arī par mūsu Kolliju portālu un mums ir atsūtījis savu un Beibija bildi ar speciālu autogrāfu.

.

 

P.S. Pavisam drīz piedāvāsim jums izlasīt pāris intervijas ar Džonu Provostu.

.

 

 


 
 
 
 

2000-2020 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0