Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Tenisa bumbiņas

 

 

Lociņš aportēšanu vēl  tikai apgūst. Iespējams, viņam palīdzēs tenisa bumbiņu automāts "GoDogGo!"

 

Tenisa bumbiņu vēsture
.
Lai gan dažus gadus atpakaļ par populārāko suņu rotaļlietu tika atzīta kompānijas "KONG" izstrādātā "Wubba", nav šaubu, ka visu laiku populārākā suņu rotaļlieta ir parasta tenisa bumbiņa. Šos produktus bieži izmanto arī dažādu suņu rotaļlietu izgatavošanā.

 

 

Wubba.

.
Speciālisti noskaidrojuši, ka visefektīvākais motivācijas priekšmets, piemēram,  aportēšanai ir vīriešu zeķē iebāzta tenisa bumbiņa. Ja paskatāmies uz "Wubba" attēlu, saskatāma zināma līdzība. Bet tagad par pašu bumbiņu.

Tenisa spēle (precīzāk pazīstama kā zālāja teniss) attīstījās 1870-tajos gados no karaliskā jeb īstā tenisa, kas ticis spēlēts jau gadsimtiem ilgi. Lai gan abām spēlēm ir kopīgs tas, ka abās ir divi vai četri spēlētāji, kas atrodas tīkla pretējās pusēs, sitot bumbiņu turp un atpakaļ, korta tips un izmēri, punktu skaitīšanas metode utt., ir ļoti atšķirīgi. 
Īstā tenisa bumbiņas tradicionāli tika izgatavotas no sfēriskas, sašūtas ādas vai auduma aploksnes, kas tika piebāzta ar lupatām, zirga astriem vai līdzīgu materiālu, kamēr tenisa bumbiņas vienmēr ir bijušas izgatavotas uz gumijas pamata. 
Sākot līdz ar zālāja tenisa rašanos 1870-tajos gados, zālāja tenisa bumbiņu izgatavošanai tika izmantota Indijas gumija, kura tika iegūta Čārlza Gudjēra 1850. gadā atklātajā vulkanizācijas procesā. 
Sākotnēji tenisa bumbiņas tika izgatavotas tikai no gumijas, un bumbiņu spēles īpašības tika uzlabotas, pārklājot tās ar flaneli, kas tika piešūts apkārt gumijas „kodolam”. Ātri vien bumbiņa attīstījās, kodols tika padarīts tukšs un piepildīts ar gāzi. Sākotnēji kodola izgatavošana balstījās uz „āboliņa lapas” principa, neapstrādātu gumijas loksni iespiežot formā un to visu savācot aptuveni sfēriskā formā, izmantojot šim mērķim pielāgotu aprīkojumu. Pirms formas noslēgšanas tika pievienotas ķimikālijas, kas radīja gāzu spiedienu un tad aktivizētas, piešķirot kodolam sfērisku izskatu karstuma apstākļos. Šāds process tika izmantots daudzus gadus, līdz spēles precizitātei vajadzēja augstāku viendabīguma pakāpi (īpaši attiecībā uz sieniņu biezumu), nekā varēja iegūt ar āboliņa lapu metodi. Pašlaik ierasta metode ir ar spiediena palīdzību saliedēt kopā divas atsevišķas „puslodes” , kas tiek savienotas, lai iegūtu „kodolu”. Agrāk izmantoto flaneli aizvietoja ar īpašu piekausējamu materiālu, kas tika izgatavots īpaši šim mērķim, bet šuves aizstāja ar vulkanizētām gumijas šuvēm. 
Vēsturiski bumbiņas bija vai nu melnas vai baltas, atkarībā no kortu fona krāsas. 1972. gadā Starptautiskā Tenisa federācija ieviesa tenisa noteikumos dzeltenas tenisa bumbiņas, jo pētījumi liecināja, ka šādas bumbiņas bija labāk redzamas televīzijas skatītājiem. Tajā pat laikā Vimbldonā turpināja izmantot tradicionāli baltās bumbiņas, bet galu galā dzeltenās bumbiņas tika ieviestas arī šeit 1986. gadā.  
Laika gaitā mainījušās arī citas tenisa bumbiņu īpašības. Izmešanas un atgriešanās deformāciju spektrs – izmaiņas bumbiņas diametrā pieaugošas un sarūkošas, 8,165 kg lielas slodzes iespaidā - ir mainījies laika gaitā, sasniedzot tā patreizējo vērtību 1996. gadā. 

 

 

Modernās "Īstā tenisa" bumbiņas ar šūtām šuvēm.

 

 

Tradicionāli baltās 20. gadsimta zālāja tenisa bumbiņas.

 

 

Optiski uzkrītošais dzeltenais materiāls tika ieviests 1970-tajos gados.

 

Jautājumi un atbildes

.

Vai tenisa bumbiņas satur kaitīgas ķīmiskas vielas?

.
Tenisa bumbiņas ir izgatavotas no gumijas un lateksa un bumbiņas filca pārklājums sastāv no vilnas un neilona. Bumbiņu filca krāsošanai tiek izmantotas netoksiskas krāsas. Latekss droši vien ir viskaitīgākais no šiem materiāliem, jo dažiem suņiem pret to varētu būt alerģija. Vispārīgi lateksu lieto gumijas cimdos, un arī dažiem cilvēkiem uz to ir alerģija. 

.
Vai tenisa bumbiņas ir jāmazgā, pirms dot tās sunim?

.
Tas droši vien nekādu lielo atšķirību neradīs, jo bumbiņas sasmērēsies tikai, ripojot pa zemi vai grīdu. Ja uztraucaties par ķimikālijām, izmantojiet netoksiskās tenisa bumbiņas un skatiet jautājumu augstāk. Attiecībā uz tenisa bumbiņu mazgāšanu skatiet nākamo jautājumu.

.
Kā mazgāt tenisa bumbiņas?

.
Tenisa bumbiņas nenāk par ļaunu ik pa laikam noskalot ar ūdeni. Bumbiņu mazgāšanai var izmantot trauku mazgājamo līdzekli. Atcerieties gan bumbiņu kārtīgi noskalot pēc tam. Tenisa bumbiņas var pat mazgāt veļas mašīnā! 

Ko darīt, ja mans suns ēd tenisa bumbiņas?

.
Uzmanieties ar to, ko suns ēd, jo dažiem suņiem ir tieksme apēst jebko! Suņi var apēst dažādas lietas, piemēram, pat zeķes un kurpes. Sliktākajā gadījumā tās var nobloķēt suņa gremošanas sistēmu un var būt nepieciešama operācija. Ja jūsu suns ir pietiekami liels, lai sakošļātu bumbiņu gabalos, viņš var arī apēst kādu no šiem gabaliem. Tāpat, ja suns ir liels, viņš var mēģināt norīt visu bumbiņu, kā rezultātā var aizrīties.
Esmu centies izdomāt galvenos pamatlikumus, kas saistīti ar tenisa bumbiņu risku suņiem, un tas ir labākais rezultāts: Ja jūsu suns spēj atplest muti tiktāl, lai varētu košļāt tenisa bumbiņu ar dzerokļiem, var pastāvēt risks, ka suns sagrauzīs tenisa bumbiņu un apēdīs gabaliņus vai pat centīsies norīt visu bumbiņu. Ja suns nespēj sakošļāt bumbiņu ar dzerokļiem, tad tenisa bumbiņa ir gana droša rotaļlieta, jo suns var sabojāt bumbiņu tikai, noplēšot tās filca apvalku. 
Ja suns aizrijas ar kaut ko, kas ir mutes aizmugurē, varat pamēģināt izvilkt šo priekšmetu no mutes un izmantot kādu priekšmetu, piemēram, karoti. Uzmanieties, lai suns neiekož jums šajā brīdī, jo viņš var krist panikā. Ja suns aizrijas ar kaut ko rīkles dziļumā, var izmantot Heimliha paņēmienu (apkampjot suni īpašā veidā, lai izspiestu priekšmetu laukā) vai, ja suns ir mazāks, - pacelt to aiz pakaļkājām un pašūpot ar galvu uz leju. Vispirms vajadzētu novērot suni, lai redzētu, kas notiek ar tenisa bumbiņu, pirms atstāt viņu vienatnē ar to. Vispārīgi neļaujiet sunim apēst neko tādu, kas varētu nobloķēt viņa gremošanas sistēmu vai likt viņam aizrīties!

 

Vai tenisa bumbiņas košļāšana nodeldē zobus?

.
Tiek uzskatīts, ka tenisa bumbiņu košļāšana var nodeldēt zobus, un bumbiņu mazgāšana var atrisināt šo problēmu. 
Piemēram, spēlējot tenisu uz stingra korta pamata, bumbiņas filca apvalks mēdz nodilt pēc pāris spēles stundām. Bumbiņas apmatojums kļūst tik īsāks, ka var pat pamanīt atšķirību bumbiņas diametrā, salīdzinot to ar jaunu bumbiņu. Spēles laikā parasti tiek izmantotas vismaz trīs bumbiņas, un tās visas nodilst. Tas liek domāt, ka tenisa bumbiņas nav ļoti abrazīvas. 
Tāpat tenisa raketes stiegras mēdz nodilt pēc aptuveni 10-100 spēles stundām atkarībā no spēlētāja prasmēm un paņēmieniem, atsitot bumbiņu. Rakešu stiegras nodilst lielākoties, pateicoties berzei starp šķērsojošām stiegrām, kad tās saskaras viena ar otru. 
Spēlējot tenisu uz sarkanā māla, smiltis nosēžas bumbiņas filca apvalkā. Filcā saķērušās smiltis darbojas kā abrazīvs pulveris, un nodeldē raketes stiegras. Tāpat, ja tenisa bumbiņas tiek izmantotas āra apstākļos spēlēs ar suņiem, smiltis nokļūst bumbiņu filca apvalkā. Ja suns košļā bumbiņu, smiltis var darboties kā abrazīvs pulveris, kas var nodeldēt zobus. Piemēram, flaibols lielākoties tiek spēlēts ārā, un Kriss Volers, kuram ir pieredze ar flaibola suņiem, pastāstīja, ka daudziem no šiem suņiem ir piefiksēti nodiluši zobi vietās, kur tie ar zobiem tur tenisa bumbiņas. 
Saskaņā ar šo teoriju, ne jau pati tenisa bumbiņa ir abrazīva, bet gan tās filcā nosēdušās smiltis. Ja tas ir tā, tas nozīmē, ka ir ļoti svarīgi regulāri mazgāt tenisa bumbiņas.

.
Kas padara dažas tenisa bumbiņas labākas par citām?

.
Dažādas tenisa bumbiņas atšķiras. Uzmanieties un dodiet sunim tikai labas kvalitātes bumbiņas! Pamatā divas lietas nosaka to, vai tenisa bumbiņa ir laba no suņa viedokļa. Šīs prasības nebūt nav tādas pašas, kādas ir tenisa spēlētājam. Pirmkārt, filcam ir jābūt piestiprinātam pie bumbiņas tā, lai suns to nevarētu noplēst. Šāda problēma novērojama daudzām lētajām tenisa bumbiņām. Otrkārt, bumbiņai jābūt izgatavotai no biezas gumijas, lai suns nevarētu to tik viegli sagrauzt. Pēc maniem pētījumiem, Vilsona Championship un Advantage tenisa bumbiņas un Penna Championship un SpinTrak tenisa bumbiņas ir pārklātas ar labas kvalitātes filcu, kas tik viegli nenolobās, un bumbiņas ir izgatavotas no biezākas gumijas nekā vairums citu, kas tās padara izturīgākas. Droši vien visizturīgākās tenisa bumbiņas, kas pieejamas, ir Vilsona Advantage bumbiņas, kas ir nehermetizētās treniņu bumbiņas. Šīm bumbiņām ir daudz biezāks gumijas slānis nekā parastajām tenisa bumbiņām. Tomēr šīs bumbiņas ir arī daudz dārgākas nekā parastās.

"GoDogGo!" tenisa bumbiņu automāts

 

"GoDogGo!" ir ar tālvadības pulti kontrolējams tenisa bumbiņu mešanas un izsviešanas automāts, kas ir īpaši veidots, lai jūs varētu spēlēt bumbiņu ķeršanu ar savu suni. Šo ierīci izgudroja labradora īpašnieki, domādami par izklaidi savam sunim.

- Izmešanas tāluma regulēšana no 15-30 pēdām. 
- Intervāla uzstādījumi: 7 vai 15 sekundes. 
- 15 bumbiņu kapacitāte nepārtrauktai darbībai. 
- Pārvietojams spainis, lai suns var spēlēties viens pats. 
- Tālvadības pults, ar kuru uzstādīt attālumus un palaišanas laiku. 
- 6 "GoDogGo!" tenisa bumbiņas iekļautas komplektā. 
- Viegls ar parocīgiem rokturiem pārnēsāšanai.
- Izturīgs, veidots no triecienizturīgas, lietas plastmasas. 
- Darbināms ar strāvas adapteri vai baterijām (6x D baterijas – nav komplektā) 

jūsu suns ir īsts enerģijas kamols pretstatā jums, taču jūs tik un tā varat savam sunim nodrošināt pienācīgas rotaļas un nodarbinātību ar "GoDogGo!" tālvadības tenisa bumbiņu automātu. Iedomājieties, ka tas ir jūsu suņa personīgais rotaļu biedrs, kas ir gatavs spēlēties, kad vien suns to vēlas. Izmantojiet tālvadības pulti, lai iestatītu iekārtu atbilstoši suņa aktivitātes līmenim, uzstādiet izmešanas attālumu no 15-30 pēdām un izmešanas laiku uz 7 vai 15 sekundēm. Varat pat apmācīt suni atnest bumbiņas atpakaļ un iemest spainī, lai tas pats varētu nepārtraukti spēlēties. Jūsu suns jūs par to mīlēs, un šī rotaļlieta var kļūt par jūsu suņa nākamo labāko draugu!

 

- Izmešanas laiks: "GoDogGo!" ir gan automātisks, gan manuāls bumbiņu mešanas uzstādījums. Automātiskajā režīmā " GoDogGo!" izmet vienu tenisa bumbiņu ik pēc 7 vai 15 sekundēm. Manuālajā režīmā jūs varat izmest tenisa bumbiņu kā minimums ik pēc 7 sekundēm, izmantojot tālvadības pulti. 
- Izmešanas attālums: "GoDogGo!" tika veidots, lai to varētu izmantot dažādos āra apstākļos, sākot no jūsu pagalma, līdz rotaļu laukumam vai parkam. "GoDogGo!" tenisa bumbiņu automāta apakšā var iestādīt izmešanas attālumu no 15-30 pēdām, atkarībā no āra laukuma izmēriem un vietas, kur jūsu suns spēlēsies. 
- " GoDogGo!" darbināšana: Jūs varat izmantot "GoDogGo!" kā savā pagalmā, tā arī parkā, jo "GoDogGo!" var tikt darbināts ar baterijām vai elektrisko strāvu no rozetes. Izmantojot 6 "D" tipa baterijas, "GoDogGo!" darbosies aptuveni 5 stundas, varat arī izmantot komplektā iekļauto strāvas adapteri, lai iekārta darbotos neierobežotu laiku. 
- Tenisa bumbiņas: "GoDogGo!" ir īsts sapnis suņiem, kas mīl bumbiņas! Līdz ar bumbiņu automātu komplektā ir iekļautas 6 tenisa bumbiņas, lai gan nepārtrauktas darbības nodrošināšanai iekārtā var tikt ievietotas līdz pat 17 bumbiņas. 
- Izmērs un svars: "GoDogGo!" ir lielāks nekā vairums citu suņu rotaļlietu, bet arī sagādā daudz vairāk prieka! "GoDogGo!" izmēri ir 15" x 13.25" x 17.5" collas un tas sver 11 mārciņas. Tam ir pārnēsājamie rokturi, kas ļauj jums viegli pacelt un pārvietot savu "GoDogGo!"
- Materiāli: Lai izturētu suņu nebeidzamo mīlestību pret tenisa bumbiņām un ķeršanas spēli, "GoDogGo!" ir veidots no triecienizturīgas, lietas plastmasas. 
- Drošība: Tenisa bumbiņas tiek izmestas no automāta ar lielu ātrumu. Pārliecinieties, ka ne jūs, ne suns nestāv tieši pretī automātam, kad iekārta ir ieslēgta. Automāta „kabatā”, kur atrodas bumbiņas, ir drošības sensors, kas reaģē uz bumbiņas svaru. Neaizskariet drošības sensoru, kad automāts ir ieslēgts un izmešanas „kabatā” nav bumbiņu. Ievērojot šos vienkāršos drošības noteikumus, "GoDogGo!" tālvadības tenisa bumbiņu automāts sspēs sniegt stundām ilgu izklaidi, jautrību un rotaļas jums un jūsu sunim! 
·Vienīgais "GoDogGo!" tenisa bumbiņu automāts Latvijā pieder Kolliju portālam, pirmo reizi tas tiks prezentēts "Kollimpiādē ® 2010".

.

.

ā

  


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0