Veļasmašīnu "Rīga" vēsture  

.

.

» Veļasmašīnu "Rīga" un kolliju kalendars 2019

.

0

 

.

Veļasmašīnu "Rīga 17" un centrifūgu "Centa" reklāma Vidzemes pludmalē.

.

Ievads

.

Viss sākās ar nejaušu Justīnes grāmatiņas "Pifa piedzīvovojumi" pāršķirstīšanu. To nebiju darījis kopš savas bērnības. Mani iedvesmoja ilustrācija, kurā Pifs trenkā Herkulesu un citus kaķus cauri tikko izžautai veļai. Malā stāv žēlabās nomākta krustmāte Agate un vaid: "Mana veļa!"

Uzreiz iztēlojos šāda veida darbības kādā no nākotnes kolliju pasākumiem "Straumēnos". Šķūņa pļavā daudz veļasmašīnu, striķi ar izžautu veļu, bļodas, centrifūgas, gludināmie dēļi, gludekļi izskatītos ļoti iederīgi. Un, ja vēl caur to visu Pifa un kaķu bara vietā skrietu kolliji ar saviem saimniekiem, tas būtu neaizmirstams skats! Neviens dzīvē vēl suņiem šādas sacensības nebija rīkojis!

Protams, ka pirmā doma bija par kādreiz pašmāju ražotajām veļasmašīnām "Rīga"! Atšķirībā no daudzām citām tās ir smuki apaļas un krāsainas. Tā radās ideja par atsevišķu sporta un izklaides disciplīnu "Lielā veļas diena", kuru izspēlēt paredzēts "Rančo kollija ® 2017" laikā. Tika plānots savākt "Straumēnu" siena šķūnī vismaz sešas mašīnas.

Taču ar to viss tikai sākās!

.

.

Kad 2016. gada vasarā biju veiksmīgi uzņēmis "Kolliju kino ®" studijas pirmo īsfilmu "Brokastis" un kazas, izdemolējot uzklāto galdu, nebija man likušas vilties, dzima doma turpināt filmēt kazu destruktīvo rīcību un ampelēšanos dažādās dzīves situācijās. Nospriedu, ka kaziņas var mazgāt veļu ar šīm pašām veļasmašīnām "Rīga" mūsu pļavā. Patlaban tiek rakstīts scenārijs jaunajai sērijai ar nosaukumu "Veļas diena".

Pēc tam radās ideja šīs pašas veļasmašīnas izmantot arī turpmāk, piemēram, "Rančo kollija ® 2018" 3 veļasmašīnu barelreisingā,  īpašajā nākotnes programmā "Lauku CIRKS ®" un "Rančo kollija ® 2020" "Kolliju portāla 20 gadu jubilejas pasākumu retrospekcijā", kas tiks būvēta kā milzīgs vides labirints pļavā un katrs tā sektors dalībniekiem atsauks atmiņā kādu no Kolliju portāla 20 gadu laikā rīkotajiem pasākumiem un izklaidēm.

Veļasmašīnas "Rīga" tiks izmantotas arī vērienīgajā fotosesijā "Kolliji 1980. Uz priekšu pagātnē", "Rančo kollija ®" jauno reklāmas rullīšu filmēšanā, kā arī īpašajā mūsu veidotajā veļasmašīnu "Rīga" kalendārā.

Bet sacensības "Lielā veļas diena" pēc laika atgriezīsies vēl iespaidīgākā vizualizācijā, kas papildināta ar dažādiem specefektiem. Tās kļūs par "Rančo kollija ®" vizītkarti.

Tādējādi tās ir kļuvušas par mūsu nākotnes stratēģisko objektu nr. 1.

.

  Sacensības
.

Sacensības "Lielā veļas diena ® 2017"

.


..

.

Parasti, uzsākot kaut ko jaunu, cenšos padziļināti izpētīt tēmu. Šī reize nav izņēmums un es nolēmu iepazīstināt jūs ar veļasmašīnu "Rīga" vēsturi. Pats uzņēmums - "Rīgas Elektromehāniskā rūpnīca" Ganību dambī jau sen iznīcis, veļasmašīnas vairs neražo un arī nelepojas ar savu vēsturi. Patlaban bijušās rūpnīcas teritorijā kaut kāda ražošana notiek, ir pat sava interneta vietne, taču no vēstures ne smakas. Nācās par veļasmašīnu "Rīga" ražošanas vēsturi rakāties Krievijas interneta ārēs un to kopā vācu pa kripatiņai.

...

Pavisam īsa vēsture

.

Viss sākās sen, tālajā 1888. gadā Krievijas impērijas nomalē Rīgā, kad krievi un franči nodibināja kopīgu uzņēmumu "Provodņik", kurā ražoja tobrīd labākās automašīnas Eiropā, gumijas apavus, linoleju un dažādus izstrādājumus ķirurģijas vajadzībai. (Vai jums tas viss neatgādina somu "Nokia"?)

Rūpnīca bija ļoti liela un nodarbināja 1400 strādniekus.

.

.

Nodibinoties Latvijai, uzņēmums daļēji tika izvests, daļēji izvazāts. Tā teritorijā atradās dažādas sīkas darbnīcas. Pēc Otrā pasaules kara izdemolēto rūpnīcu 1946. gadā sāka atjaunot vācu karagūstekņi un ap 1950. gadu ekspluatācijā tika nodoti vairāki jauni ražošanas korpusi. Tieši 1950. gadā, kad Latvijā no Maskavas tika ievests pirmais Rīgas kolliju ciltstēvs Larus (līdz 1952. gadam - izstādēs vienīgais kollijs Latvijā!), ražotne ar nosaukumu "Rīgas Elektromehāniskā rūpnīca" Padomju Savienībā pirmā sāka ražot veļas mazgājamās mašīnas ar nosaukumu "ЭАЯ-2". Vēlāk tapa arī 3. modelis. Šīs 400 vatus jaudīgās mašīnas, kas varēja izmazgāt un izspiest 2,5 kilogramus veļas, bet pašas nesildīja ūdeni, ražoja līdz pat 1955. gadam.

.

.

Pavisam tika izgatavotas 19 000 mašīnu, tās veikalos dabūt nevarēja, bet maksāja 600 rubļu. Jāpiebilst, ka šīs mašīnas pašizmaksa bija 1500 rubļi... (komunistiskās ekonomikas īpatnības!)

.

  Video
.

Baltkrievijas TV raidījums "Gigantu liktenis" par veļasmašīnām "Rīga"

» Noskatīties


.

Tālāk sekoja mašīna ar nosaukumu "Rīga-54" (laikam jāsaprot, ka 54 ir ražošanas uzsākšanas gads), vēlāk " Rīga-55" un "Rīga-60". Šīs mašīnas bija paredzētas 1,5-2 kg veļas izmazgāšanai, bet, atšķirībā no mašīnām "ЭАЯ", tām nebija centrifūgas. Tās trūkumu kompensēja ar speciāli divu gumijas rulīšu spiešanas mehānismu, kuru paredzēts piestiprināt veļasmašīnas korpusa augšpusē. Ruļļi strādāja labi, taču izspiestais ūdens, pretēji plānotajam, netecēja gan atpakaļ mašīnas mazgāšanas tvertnē, bet gan krājās glītā peļķītē uz grīdas. Ja pa ķērienam gadījās grīdaslupata, parasti mājsaimnieces apvienoja veļas un grīdas mazgāšanu vienā pasākumā.

Krievijas satīriskais kinožurnāls "Fitiļ" ("Deglis") septiņdesmitajos gados kādā sižetā nodēvēs veļasmašīnu "Rīga" par "sili ar motoru". Taču, neskatoties uz šādu kritiku, tieši veļasmašīnai "Rīga" tika lemts kļūt par vispopulārāko un visvairāk saražoto savas nozīmēs aparātu. Ražošana uzņēma apgriezienus un dažu tūkstošu vietā jau tika saražots ap 600 000 "Rīgām" gadā.

 

.

.

Tiek apgalvots, ka veļasmašīna "Rīga" ir 1:1 kopija (plaģiāts) zviedru analogam ar nosaukumu "Husqvarna", kuru redzat attēlā zemāk.

.

.

No sešdesmitajiem gadiem veļasmašīna "Rīga" tika eksportēta uz daudzām Padomju Savienībai draudzīgām valstīm ar nosaukumu "Soviet Elite Washing Machine RIGA".

Tā arī neizdevās tikt pie mašīnu modeļu ražošanas hronoloģijas un izprast līdz galam arī modeļu ciparu jēgu un secību. Tieši pēc "Rīgas-60" esot parādījusies "Rīga-8" un vēlāk vispopulārākais no modeļiem - "Rīga-17". Dažām "Rīgām" ir bijuši arī papildburti pie cipariem, piemēram, "Rīga-13A" un "Rīga-17A".

Patlaban man ir izdevies gūt apstiprinājumu, ka tikuši ražoti šādi modeļi (sakārtoju augošā ciparu secībā): "Rīga-8", "Rīga-13", "Rīga-17", "Rīga-50", "Rīga-54", "Rīga-55", "Rīga-60".

Pavīd arī nosaukumi "Rīga-15" un "Rīga-20", taču tās esot centrifūgu "Centa" priekšteces.

...

Nobeigums

.

Un, visbeidzot - ja jau, piemēram, citi kolliju īpašnieki var kolekcionēt padomju laika augstākās klases lenšu magnetafonus "Olimp", kādēļ gan es nevarētu viņiem un citiem atbildēt ar savu īpašo veļasmašīnu "Rīga" kolekciju?! Neatradu otro "trako", kas kolekcionētu veļasmašīnas... Plānoju savākt dažādu modeļu kolekciju un visas mašīnas pēc restaurēšanas būs iespējams aplūkot mūsu siena šķūņa "Aizmirsto lietu muzejā".

Paldies visiem, kas palīdzējuši mums sagādāt pirmās mašīnas! Bet MUMS VAJAG VĒL! Ja varat mums uzdāvināt jebkuru no "Rīga" modeļiem (var nebūt darba kārtībā) vai atsevišķas šo mašīnu detaļas, ļoti priecāšos, ja darīsiet mums to zināmu caur mūsu nemainīgo e-pastu: kolliji@inbox.lv. Ar pateicību pieņemsim arī centrifūgas "Centa".

 

  Kalendārs
.  


.

  Fotogalerija
. 

 


  


 
 
 
 

2000-2020 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0