Sagatavošana izstādei  

.

.

Ja jūs esat iegādājies kollija kucēnu un jūsu mērķis ir piedalīties ar viņu izstādēs, tad, lai gūtu panākumus, nepietiek ar labu suņa eksterjeru. Suni nemākulīgi demonstrējot ringā, kā arī nepareizi sagatavojot, jūs varat sabojāt priekšstatu par jebkuru labu suni un saņemt sliktu novērtējumu.

Ļoti svarīga ir suņa sagatavošana demonstrācijai ringā, jo, ja suns ringā pārlieku grozīsies, kodīs, būs bailīgs vai nemācēs pareizi kustēties, iespējams, ka viņu noņems no ringa un atstās bez atzīmes. Tāpēc suns savlaicīgi ir jāapmāca pareizi uzvesties ringā. Kamēr jūsu kucēns vēl ir mazs, jums ieteicams apmeklēt izstādes kā skatītājam un pievērst uzmanību suņu demonstrēšanai 

ringos.

Lai suns pareizi uzvestos ringā, apmācība jāuzsāk jau no 3-4 mēnešu vecuma. Vispirms kucēns jāpieradina atrasties svešās vietās, kur ir daudz cilvēku, dažādi trokšņi. Tas jādara pakāpeniski, lai kucēns nenobītos. Kucēns jāpieradina arī pareizi stāvēt ilgāku laiku ar paceltām ausīm. Šajā nolūkā pavada jātur kreisajā rokā, jānostājas kucēnam priekšā, bet ar labo roku jārāda kārums, kas kucēnu interesē. Kucēns redz kārumu, taču nevar to aizsniegt, jo ar pavadas palīdzību viņš tiek noturēts uz vietas. Ik pa laikam kārums kucēnam jāiedod, lai viņš nezaudētu par to interesi. Pievērsiet arī uzmanību visu četru kāju pareizam stāvoklim.

Savlaicīgi suns jāapmāca brīvi kustēties gan soļos, gan arī vieglā skrējienā. Sunim jākustas vienmērīgā tempā un tā, lai vislabāk izceltu viņa labās īpašības. Sunim jāatrodas īpašnieka kreisajā pusē, pavadai jābūt pavisam brīvai. Suns nedrīkst vilkt aiz sevis īpašnieku izstieptā pavadā, vai arī otrādi - īpašnieks nedrīkst vilkt suni aiz sevis.

Jāiemācas ātri un pareizi parādīt kucēna sakodienu, kā arī attaisīt suņa žokļus, ja nepieciešams apskatīt visus zobus. Sunim jāļauj šo procedūru izdarīt gan pašam īpašniekam, gan arī svešam cilvēkam, jo eksperts izstādēs pielieto vienu no šiem variantiem. Sunim jāuzvedas mierīgi, viņš nedrīkst baidīties vai arī izrādīt agresivitāti, kad viņu apskata un aptausta eksperts.

Izstādē suns ir jāparāda vislabākajā formā. Lai suni demonstrētu ringā, viņam jābūt izstādes kondīcijā: viņš nedrīkst būt vājš vai resns, viņam jābūt pilnīgi veselam. Garspalvaino kolliju nedrīkst izstādīt izstādē spalvas mešanas laikā, sunim jābūt tīram, kārtīgi izķemmētam un attiecīgi sagatavotam. Ja sunim spalva ir ļoti netīra, tad suni mazgā 2 nedēļas pirms izstādes, bet šajā gadījumā jāņem vērā, ka pēc šīs procedūras suns var sākt mest spalvu. Tieši pirms izstādes suni visu nedrīkst mazgāt, jo tad spalva kļūst mīksta un pūkaina, kas ir pretrunā ar kolliju standartu, jo spalvei jābūt nedaudz rupjai, pieguļošai ķermenim tā, lai pasvītrotu tā formas. Garspalvaino kolliju mazgā daļēji un kādas 2 dienas pirms izstādes. Mazgā tās ķermeņa daļas, kur ir baltā spalva: kājas, žabo, vēderu, asti, arī "bikses". Spalva kārtīgi jāizskalo, lai nerastos ādas iekaisumi. Lai suns balto spalvu nenosmērētu, to iepūderē ar cieti vai talku, kuru pirms ringa izķemmē. Pārējo spalvu var iztīrīt ar sauso šampūnu, kuru ieber spalvā, kārtīgi izberž ar auduma gabalu, pēc tam ar birsti spalvu izķemmē gan spalvas augšanas virzienā, gan arī pretēji tai. Parasti suns pēc šādas procedūras nopurinās, un spalva ieņem savu pareizo vietu. Ķemmējot nedrīkst spalvu izplēst, sevišķi, ja tās nav daudz. Ķemmējot suni, jāpievērš uzmanība spalvai aiz ausīm un uz vēdera, jo šajās vietās spalva bieži saveļas. Ja šīs vietas nevar izķemmēt, tad šos savēlušos spalvu kamoliņus jāizgriež. Lai spalvai piešķirtu lielāku kuplumu, ar pulverizatoru spalvā var iepūst ūdeni. Šādu procedūru var izdarīt arī pirms demonstrēšanas ringā, tikai suņa spalvai līdz eksponēšanai ir jāizžūst. Spalvai uz kakla un suņa "biksēm" ir jābūt kuplākai un pūkainākai, bet uz ķermeņa tai jābūt spožai, gludai un pieguļošai. Nekādā gadījumā spalva uz suņa ķermeņa nedrīkst stāvēt gaisā.

Kollijiem pielieto arī trimmingu, attiecīgi sagatavojot ausis un ķepas. Šo procedūru veic dažas dienas pirms izstādes. Ja sunim ir izauguši gari nagi, tad tie jāapgriež ar speciālām knaiblītēm. Spalvu zem ķepām starp spilventiņiem apgriež. Ķepas augšpusē uz pirkstiem un starp tiem ar birsti izķemmē uz augšu (pret spalvu), lai tā stāvētu augšā. Šo spalvu apgriež 3-4 mm attālumā no ādas, griežot no apakšas uz augšu tā, lai apzīmēt ķepu kontūras, lai ķepa būtu ieapaļas formas, skatoties no visām pusēm, un nekur nebūtu redzami spalvu kušķīši. Priekškājām spalve nedaudz tiek apgriezta uz pēdvidus apakšējās daļas, atstājot spalvu tik garu, lai ķepa neliktos ne sevišķi resna, ne tieva. Pakaļkājām spalvu apgriež uz pēdvidus līdz papēdim. Spalvu šeit saķemmē tā, lai tā stāvētu perpendikulāri pēdvidum. Pēc tam šo spalvu sirpjveidīgi apgriež, atstājot 2-4 cm garu. Šo spalvas garumu izvēlas individuāli katram sunim, atkarībā no kāju resnuma. Ja sunim ir smalki kauli, tad šīs spalvas garums ir lielāks, un otrādi. Tomēr nedrīkst šo spalvu nogriezt līdz ar papēdi, jo tad suns izskatās garkājains.

Suņa ausīm jābūt tīrām, spalvai izķemmētai, tām jābūt labi redzamām; tās nedrīkst pazust biezā spalvā. Jāpievērš uzmanība liekai garai spalvai uz suņa pieres un ap ausīm. Šī spalva ir jānoņem. Lai piešķirtu ausīm akurātu formu, spalvu ap ausu galiņiem apgriež, piešķirot ausīm ieapaļu formu, kā arī apgriež lieko spalvu gar ausu malām.

Pirms izstādes arī zobi ir jātīra ar zobu pastu vai pulveri, ja uz tiem ir dzeltens aplikums.

Savlaicīgi jāsagatavojas arī suņa pavadonim, kurš demonstrēs to ringā. Jāpievērš uzmanība apģērbam un apaviem, kuriem jābūt viegliem un ērtiem, lai ringā varētu brīvi un ātri kustēties vai skriet. Jāapģērbjas tā, lai ar savu apģērbu un tā krāsu jūs nenovērstu uzmanību no suņa, kuru demonstrējat ringā. Tumšas krāsas suņa siluets labi izskatās uz gaiša fona un otrādi. Vislabākais ir sportisks apģērbs un apavi ar zemu, plakanu papēdi un gumijas zoli, lai skrienot nepaslīdētu.

Ieteicams iegādāties speciālu izstāžu somu, kurā dienu pirms izstādes jāievieto visi nepieciešamies suņa dokumenti un pirmās nepieciešamības priekšmeti: suņa ķemme, birste, pkalājiņš, dvielis, izstādes pavadiņa, pulverizators, kārumi (suņa uzmanības pievēršanai ringā), bļodiņa, ūdens (dažreiz suņi slikti panes citas vides ūdeni, un tas var izsaukt pat caureju). Ja izstāde notiek brīvā dabā, tad sunim nepieciešams arī apmetnis lietus gadījumā. Vēlami pārsēji, leikoplasts (ja gadās kāda trauma).

Izstādē jāierodas laicīgi, lai varētu iziet veterināro kontroli, piereģistrēties, ieņemt sunim vietu, kur neviens viņu netraucē. Sunim ir nepieciešams laiks,lai pierastu pie izstādes apstākļiem, trokšņiem, cilvēkiem, suņiem (sevišķi svarīgi tas ir jauniem suņiem, kuri pirmo reizi piedalās šādā pasākumā). Arī jums ir vajadzīgs laiks, lai nesteidzoties varētu sagatavot suni ringam. Pirms demonstrēšanas ringā ar suni noteikti jāpastaigā, lai viņš nokārtotos. Neatstājiet suni vienu piesietu bez uzraudzības. Izstādes laikā jāseko suņa uzvedībai. Jācenšas panākt, lai suns nerietu, jo tas traucē gan eksponātiem, gan ekspertiem.

Pirms ringa kritiski novērtējiet savu audzēkni, "palabojiet" viņa "frizūru", paķemmējiet un gaidiet uzaicinājumu ierasties ringā. Kad tiek izsaukta jūsu suņa klase un numurs, nekavējoties jāierodas ringā, jo eksperts jūs negaidīs. Ieejot ringā, esiet mierīgs un nosvērts, jo jūsu nervozitāte noteikti "pielips" arī sunim, kuru nomierināt būs ļoti grūti. Ja ringā ir vairāki suņi, tad ieņemiet vietu izsniegtā eksponenta numura secībā. No jūsu ierašanās brīža ringā sākas suņa demonstrēšana. Skatieties gan uz tiesnesi, gan uz suni, kabatā vai labajā rokā turiet kārumu, lai īstajā brīdī (kad tiesnesis skatās uz jūsu suni) pievērstu sava suņa uzmanību. Lai iegūtu vispārēju priekšstatu par klasē eksponētajiem suņiem, eksperts palūdz visus šīs klases suņus vieglā skrējienā kustēties pa ringu vai arī novērtē visus suņus stāvus stāvoklī. Kustoties sunim jāatrodas kreisajā pusē, brīvā pavadā, to nevelkot uz priekšu un ari neatpaliekot. Pēc tam, kad eksperts apskatījis ringā suņus kopumā, seko katra suņa apskatīšana atsevišķi. Suni pieved pie eksperta (2 m attālumā no viņa), ātri un veikli nostāda, jo ekspertam katra suņa novērtēšanai ir atvēlēts maz laika, un viņš ilgi negaidīs, kamēr jūsu suns sevi parādīs no vislabākās puses. Eksperts apskata suni kopskatā, pēc tam pieiet pie suņa, apskata sakodienu, galvas proporcijas un līnijas, ausis, pēc tam aptausta katru ķermeņa daļu. Visu šo procedūru laikā sunim jāstāv mierīgi, viņš nedrīkst kost vai baidīties, jo tad viņu var noņemt no ringa, atstājot bez novērtējuma. Pēc šādas detalizētas apskates eksperts liek vest suni brīvā pavadā parasti riksī pēc noteikta maršruta: vai nu taisnā virzienā no eksperta un atpakaļ vai un pa trīsstūri. Pa trīsstūri jākustas tā, lai, mainot virzienu, neapstātos katrā stūrī. Ekspertam patīk redzēt suni, kurš skrien neapstājoties un vienmērīgi pa visu trīsstūri; suņa gaita šajā gadījumā tiek labāk novertēta. Pēc tam suni jānostāda stāvus 2 m attālumā no eksperta, kurš apraksta suņa eksterjeru. Sunim jānostājas pēc komandas, bet ne ar roku palīdzību. Suns stāv vienmērīgi uz visām četrām kājām. Suņa pavadonis stāv sunim priekšā. Labajā rokā turiet kārumu, ar kuru pievērst viņa uzmanību, lai viņš paceltu ausis. Ja suns stāv nepareizi, tad atvirzieties pussoli no suņa, kurš sekos jums un izmainīs stāju. Ja jāizmaina priekškāju stāvoklis, to var izdarīt, pieduroties ar kāju ķepai. Visām šīm izmaiņām jānotiek neuzkrītoši, nedrīkst pievērst eksperta uzmanību suņa kļūdām. Nekādā gadījumā neizturieties pret suni rupji!

Pēc apskates jūs saņemsiet suņa aprakstu un novērtējumu. Suņa eksterjeru novērtē ar atzīmēm "teicami", "ļoti labi", "labi", "apmierinoši" vai arī atstāj vispār bez atzīmes. Pēc visu klases suņu novērtēšanas ringā paliek labākie pārstāvji ar atzīmi "teicami", kuri sacenšas konkursā par 1.-5. vietu dotajā klasē. Pirmajam eksponātam piešķir titulu "labākais suns vai kuce attiecīgajā klasē". Pēc ekspertīzes beigām notiek konkurss par labāko šķirnes suni un kuci, kurā piedalās visu ringu uzvarētāji. Pēc tam tiek salīdzināti labākais šķirnes suns un kuce, un tiek izvērtēts labākais šķirnes pārstāvis, kurš tālāk piedalās visu labāko suņu šķirņu pārstāvju konkursā. Katrā izstādē ir izstrādāts nolikums, kurš paredz, kādi tituli suņiem šajā izstādē tiks piešķirti. Ar šo nolikumu jūs varat savlaicīgi iepazīties pirms suņa pieteikšanas izstādei.

Neskumstiet, ja jūsu audzēknis šajā izstādē nesaņēma to atzīmi vai vietu, kādu jūs gribējāt. Šī nav pēdējā izstāde. Atcerieties - cik ekspertu, tik arī viedokļu. Mācieties no savām kļūdām, un noteikti nākamajā izstādē jums paveiksies. Neatkarīgi no saņemtās atzīmes, jūsu suns jums ir visskaistākais, vislabākais un visgudrākais.

Veiksmi izstādēs!

0


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0