Gudro kolliju laboratorija  

 

.

Jaunākajā pētījumā par gudrākajām suņu šķirnēm neiekļauj kolliju

.

.

Malinua.

.

Iepriekš jau rakstīju par milzīgo pārsteigumu, kad Stenlijs Korens pēc ilgstošiem pētījumiem sastādīja, viņaprāt, gudrāko suņu šķirņu TOP-79 un ļoti zemās vietās ierindoja kollijus (16.) unn Austrālijas aitu suņus (42.) - vienus no visvieglāk apmācāmajiem un gudrākajiem suņu pasaules pārstāvjiem. Kad biju attapies no šoka, nospriedu, ka testējamos kollijus slavenais suņu uzvedības speciālists būs paņēmis no "dīvānsuņiem", ar kuriem nekas nekad nav darīts. Tie noteikti nav bijuši fermas kolliji jeb darba suņi!

2023. gada janvārī Somijas zinātnieki atkal nolēma ķerties pie visgudrākās suņu šķirnes noteikšanas un par suņu pasaules līderi pasludināja belģu aitu suni malinua, kurš dažādos uzdevumos un darbos visā pasaulē jau sen ir apsteidzies agrāk par visuniversālāko uzskatīto vācu aitu suni. Neapšaubāmi, malinua patlaban visur pasaulē ir dienesta suns nr. 1.

Taču jaunākais pētījums rada vēl lielākas šaubas, nekā Stenlija Korena paveiktais. Pētījumā esot piedalījušies 13 dažādu šķirņu suņi, pavisam kopā 1002 indivīdi. Kā gan iespējams noteikt gudrāko suņu šķirni, veicot testus tikai ar dažām? Starp "loterijām izvēlētajām" šķirnēm testos piedalījās: kokerspanieli, malinua, borderkolliji, labradori, spāņu ūdens suņi, Austrālijas aitu suņi, zeltainie retrīveri, somu laphundi, šeltiji, kelpiji, vācu aitu suņi, hofovarti un "krancīši".

Izvēlētie pretendenti piedalījās dažādos testos un eksperti esot analizējuši suņu sociālās iemaņas, impulsivitāti, spējas risināt dažādus uzdevumus vidē, loģisko domāšanu un īslaicīgo atmiņu. Testi pierādījuši jau sen zināmo, proti, ka dažādu suņu šķirņu pārstāvjiem dažādi uzdevumi padodas labāk vai sliktāk. Tā, piemēram, labradori esot vislabāk spējuši "nolasīt" cilvēku žestus, taču ar uzdevumu risināšanu vidē tiem nav gājis tik spīdoši, turpretī šeltiji nodemonstrējuši apmēram vienādus rezultātus visos testos.

Nez kāpēc viss TOP-13 nav publicēts, zināmas tikai trīs "pārākās" suņu šķirnes no 13: 1. vietā - malinua (35 no 39 iespējamajām ballēm), 2. vietā - borderkollijs (26 balles - krietni atpaliek no malinu), bet 3. vietā palaimējies tikt hofavartam (25 balles).

Stenlijs Korens vismaz testēja 79 suņu šķirni, taču pasaulē to ir vairāk nekā 400. Saprotams, ka pilnīgi visus suņus iekļaut šādos pētījumos nav jēgas, bet, piedodiet, - 12 un vēl dažādi "krancīši"... Ir ļoti daudz jautājumu, piemēram, kādēļ tika ignorēti kolliji? Vai - kādēļ netika testētas citas beļģu aitu suņu šķirnes - lakenua, tervjūrens, grīnendāls? Unn kur pačibējuši agrāk visos topos esošie pūdeļi?

.

.


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0