Intervijas  

 

.

Veltiet saviem draugiem vairāk laika!

.

 

Egils un Niko Talsu izstādē.


Marmorkrāsas kolliji Latvijā ir retums. Vai tā bija apzināta izvēle?
Jā, es apzināti tieši tādu meklēju. Nu mans sapnis ir piepildījies.
Niko ir tavs pirmais kollijs?
Nē, man pirms tam bija trīskrāsu kollijs Orfo. Nodzīvoja pie mums 14 gadus. 

 

 

Qualitbon Orfo.


Zinu, ka esi kolliju fans. Kas tevi piesaista šajos suņos?
Ļoti cēls suns, kas nekad nebūs kalps, bet draugs. Kollijs ir bezgalīgi skaists suns un līdzvērtīgs ģimenes loceklis. Kollijos mani piesaista tas, ka viņi ir inteliģenti un ļoti mīļi.
Niko šogad kļuva par divkārtējo "Kollimpiādes ®" čempionu – pērn sudrabs, šogad bronza. Vai esi lepns ar savu suni?
Es ļoti lepojos ar Niko! Uzvarēt gan nav mans pašmērķis, jo galvenais ir piedalīties. Ir ļoti jauka atmosfēra Kolliju portāla rīkotajos pasākumos un tas ir pats galvenais. Priecīgi esam gan mēs, gan suns.

 

 

Niko ar ģimeni.


Gan šogad, gan 2009. gadā Niko bija pitch & go aportēšanas sacensību čempions – divus gadus pēc kārtas 1. vieta un zelta medaļas. Tas ir treniņu rezultāts?
Varētu teikt, ka tas ir treniņu rezultāts, galvenais, ka Niko šī nodarbe ļoti patīk. Priekšmetu pienešana ir viņa mīļākā nodarbošanās jau kopš kucēna vecuma. Viņš trenē mani! Savu metienu precizitāti gan netrenēju, pitch & go laukuma zonas pagalmā nezīmēju. Aportēšanas sacensības ir kopēja suņa un saimnieka sadarbība – man jātrāpa laukumos ar iespējami lielāko punktu skaitu, savukārt sunim ātri aizmestais priekšmets jāpienes.
Kā tu vērtē "Kollimpiādi ®"kā pasākumu?
Kad pirmo reizi izdzirdēju par šo pasākumu, mani ārkārtīgi iepriecināja izvēlētais pasākuma nosaukums – vārdu “kollijs” un “olimpiāde” salikums. "Kollimpiāde ®" ir fantastisks nosaukums!
Pirms pārnācu uz DSK Kolliju sekciju, ar Niko biju citā klubā. Tur, par nožēlu, priekš kollijiem nekas netika organizēts. Ar laiku sapratu, ka īstā vieta Latvijas kollijiem ir tur, kur darbojas Kolliju portāls

 

 

Niko Kollimpiādē 2009 izcīna otro vietu un sudraba medaļu.


Vai vērojot citu "Kollimpiādes ®" dalībnieku startus, esi izdarījis secinājumus par kolliju sagatavotību sacensībām? Vai vari tos atklāt?
Esmu pamanījis, ka "Kollimpiādē ®" piedalās arī atsevišķi suņi, kas ir labi trenēti, ir ātri, strādā bez pavadām. Vislabāk to var novērot tieši šķēršļu joslas pārvarēšanas disciplīnā.
Varbūt, ka cilvēkiem vajadzētu vairāk nodarboties ar saviem kollijiem?
Esmu redzējis, ka ir cilvēki, kas ļoti daudz ko ir iemācījuši saviem draugiem – gan lēkāt uz pakaļkājām, gan lekt pāri citu suņu mugurām, gan skriet un lekt bez pavadas palīdzības. Veltiet saviem draugiem vairāk laika un prieks būs abpusējs!

 

 

Latvijas čempions NikoSpecializētā garspalvaino kolliju izstāde Iecavā 2010.


Ganu instinkta testa laikā Niko par aitām neinteresējās vairāk kā par kāpostgalvām... Vai mēģināsi piedalīties testā vēlreiz?
Protams! Niko saskarsme ar aitām bija pirmo reizi. Domāju, ka iemācīt var ļoti daudz ko, ja vien saimnieks prot sunim parādīt to, ko no viņa vēlas un ja sunim tas liksies interesanti.
Kā tu vērtē aitu ganīšanas atdzimšanu Latvijā? Vai suņi, tavuprāt, uzvarēs elektriskos ganus?
Domāju, ka nē, jo diemžēl cilvēki vairāk pielieto tehnoloģijas. Aitu ganīšana Latvijā varētu attīstīties kā vaļasprieks.
To, ka aitu un ganu suņiem atkal pēc ilgiem laikiem tiek dota iespēja nodarboties ar aitu ganīšanu, vērtēju ļoti pozitīvi. Tā būtu vēl viena nodarbe un pasākums, kurā kolliju īpašnieki ar saviem suņiem varētu iesaistīties. Tā būtu laba izklaide gan saimniekiem, gan suņiem prieks. 

 

 

Divkārtējais Kollimpiādes čempions - Kollimpiādē 2010 Niko ierindojās trešajā vietā un saņēma bronzas medaļu.


Tikko tavās mājās ir ienācis vēl viens kollijs – kucēns Rebella. Kādēļ nolēmi, ka vajag vēl vienu suni?
Pirmkārt, tādēļ, ka daudz laika Niko mājās pavada viens. Lai viņam būtu sava sabiedrība, bija viens no šīs izvēles pamatiemesliem. Otrkārt, man kolliji ir tik mīļi, ka varētu būt pilna māja ar kollijiem!
Vai trenēsi Rebellu "Kollimpiādei ®", apmeklēsi aitu ganīšanas nodarbības un suņu izstādes?
Noteikti! Pasākumos iespēju robežās piedalīsies gan Niko, gan Rebella.
Kā abi suņi sadzīvo? Vai bara hierarhijā ir kādas izmaiņas?
Niko pirmajā nedēļā ievēroja neitralitātes pozīciju un bija nedaudz iegājis sevī un vērtēja saimnieku izturēšanos. Rebella ir ļoti aktīva un cenšas ieņemt pirmās „vijoles” lomu. Cenšamies ievērot principu, ka abi draugi ir mīļi un vienādi labi. Pēc pirmās nedēļas abi jau ir kaut cik saraduši un sākuši suņu spēles. Niko gan ir džentlmenis, - ja Rebella grib ēst, viņš neliedz to darīt arī no savas bļodas.
Tu esi fotogrāfs, tev ir bijušas vairākas personālizstādes. Arī par skaistajām bildēm no "Kollimpiādēm ®" priecājas visi. Vai suņus fotografēt ir viegli?
Suņus fotografēt ir ļoti grūti. Turklāt dzīvnieki jāfotografē no viņu redzes punkta augstuma – jāpietupjas, jānoguļas utt. Bet suns, redzot, ka tiek ieņemta šāda pozīcija, nāks klāt un uz vietas nepaliks. Kad suns ir aizņemts ar kādu darbību, piemēram, startē "Kollimpiādes ®"sacensībās, tad nofotografēt ir vieglāk. Speciālu kadru inscenēšana turpretī ir ļoti grūta.
Vai neesi domājis par kolliju fotoizstādi?
Līdz šim domājis neesmu par to, bet varbūt kopā ar Kolliju portālu varam līdz šādai domai nonākt.

 

 

Priekšplānā Rebella Elitime Solar Wind.


Kas, tavuprāt, ir svarīgākais cilvēka un suņa attiecībās?
Suns ir ģimenes loceklis, pret viņu jāizturas ar tādu pašu mīlestību, kā pret sev tuviem un mīļiem cilvēkiem. Suņa mūžs salīdzinājumā ar mūsu dzīves ilgumu ir ļoti īss. Pieļauju, ka daudzi cilvēki, kad zaudējuši savu draugu, ir nonākuši pie pārdomām un secinājuma, ka par maz ir nodarbojušies ar saviem mīluļiem viņu dzīves laikā. Es ieteiktu mīlēt savus sunīšus un vairāk laika veltīt viņiem.
Kādu tu redzi kolliju kā šķirnes nākotni Latvijā? Vai tev ir šāda vīzija?
Baidos, ka tā nav spoža, jo šajos laikos arvien vairāk cilvēku par saviem kompanjoniem izvēlas sargsuņus, kucēnu pārdošanas sludinājumos bieži var lasīt frāzi, ka abi kucēnu vecāki ir nikni. Man šāds uzskats nav pieņemams, jo uzskatu, ka sunim jābūt draudzīgam un labsirdīgam. Atgriežoties pie kollijiem, domāju, ka lielāku popularitāti šī šķirne patlaban iegūt nevar. Tāpat mainīgā mode uz suņu šķirnēm atstāj savu ietekmi.
Tev ļoti patīk baltie kolliji, kurus audzē pārsvarā ASV. Oficiālajā standartā šāds krāsojums netiek pieļauts, taču AKC ir izdarījis korekcijas kolliju standartā.  Kāpēc tev šie suņi patīk?
Tas ir kā balts skaists sapnis! Cilvēkam jau patīk tas, kas ir rets un neredzēts. Gribētos jau, ka baltais kollijs būtu pilnīgi balts kā tīrs sniegs. Patiesībā baltie kolliji, kurus esmu redzējis attēlos, pavisam balti nemaz nav, ir pa kādam plankumam un galvas krāsa arī ir mums pierastā.
Kolliju portāls arī apsver iespēju nākotnē iegādāties balto kolliju. Vai arī tu centīsies piepildīt šo sapni? 
Viss atkarīgs no finansiālajām iespējām un spējas pietiekoši rūpēties un veltīt laiku visiem saviem mīluļiem. Bet, ja cilvēks kaut ko ļoti, loti vēlas un tam ir reāls pamatojums – tas piepildās.

Paldies!

 

0

 

.


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0