Intervijas  

 

.

Sapnis par kolliju ilga 25 gadus

 

 

 


Trīs kolliji - tas ir daudz vai maz? To devāmies noskaidrot pie trijotnes īpašnieces Ivetas Kazākas no Liepājas.

 

Vai sākums tavam stāstam būs jau ierastais – bērnība, Lesijas seriāls...?
Nu, protams, ka bērnība un seriāls par Lesiju, bet ne tikai. Blakus mājā dzīvoja ļoti skaists kollijs, kurš man ļoti patika. Doma par kolliju līdz brīdim, kad manā ģimenē ienāca Flora, ilga 25 gadus! Kā saka – labāk vēlāk, nekā nekad. Toties tagad man ir trīs jauki kolliji. Un no sirds varu teikt, - tā ir mana šķirne, jo ne mirkli neesmu nožēlojusi viņu iegādi. 
Iesākumā tev bija viens kollijs, tagad jau esi trīs suņu īpašniece. Kā jūties starp trijiem kollijiem?
Jūtos ļoti labi. Koļļu nekad nevar būt par daudz! 

 


Vai, dzīvojot kopā ar trijiem kollijiem, esi priekš sevis atklājusi kaut ko vairāk par šo šķirni?
Nekad nebiju domājusi, ka viņiem var būt tik atšķirīgi temperamenti. Ja Flora mums ir ļoti mierīga, tad varētu teikt, ka bērni ir pilnīgs pretstats. Bet tas ir ļoti jauki, jo ar savu neizsīkstošo enerģiju viņi aizrauj arī Floru
Kurš no suņiem patlaban ir bara līderis? Vai līderpozīcijas mēdz mainīties?
Neteikšu, ka līderis, bet visu nosaka Flora. Ja pēc viņas domām tiek pārkāptas kaut kādas robežas, tad iejaucas Flora un visu noliek savās vietās. Atšķirībā no cilvēkbērniem, viņi mammu klausa. Var teikt, ka viņai pieder pēdējais vārds.

 


Kuros pasākumos tev labāk patīk piedalīties – izstādēs vai sporta pasākumos?
Man patīk piedalīties gan izstādēs, gan arī sporta pasākumos. Katrā no pasākumiem sunim ir iespēja sevi parādīt. Izstādēs vairāk vai mazāk visu nosaka eksperta viedoklis, bet sporta pasākumos ļoti labi tiek parādīts, kā saprotas saimnieks ar suni. 
Kādi ir tavi secinājumi pēc pagājušās "Kollimpiādes ®"? Kas taviem suņiem padodas labāk, pie kā jāpiestrādā nākotnē?
Pagājušajā "Kollimpiādē ®" Adeirai un Alisteram bija tikai četri mēneši, bet viņi jau parādīja savus pirmos, mazos rezultātus. Piesaukšana mums padodas ļoti labi, - gan Florai, gan arī bērniem. Jāpiestrādā mums noteikti ir pie šķēršļu pārvarēšanas, bet diemžēl Liepājā nav tādu iespēju, jo neviens no kinologiem ar adžiliti nenodarbojas. Vienīgi mēģināsim to darīt patstāvīgi, bet vispirms jāsagaida pavasaris. 

 


Šobrīd ir noskaidrots, ka kollijs ir viens no līderiem aitu un ganu suņu pasaulē, kurš vēl saglabājis savu dabisko ganīšanas instinktu. Pēc ASV veiktā pētījuma starp dažādām šķirnēm, kollijs ir ierindots augstajā trešajā vietā, zaudējot vien borderkollijam un Austrālijas aitu sunim. Vai esi iepazīstinājusi savus suņus ar aitām?
Iepazīstinājuši esam pagājušā gada "Kollimpiādē ®", bet īpaša interese nevienam nebija. Kā nekā aitas bija stipri lielākas par kucēniem. Bet Floriņa deva priekšroku savu bērnu un cilvēkbērnu ganīšanā. 
Kādi no suņu sporta veidiem tev šķiet visaizraujošākie, kā arī piemērotākie kollijiem?
Man jau liekas, ka vispiemērotākais sporta veids koļļiem būtu tas, kas saistīts ar skriešanu – aporta pienešana, piesaukšana. Mūsējie piekopj skriešanas sacensības. 

 


Vairumam kolliju peldēt ne sevišķi tīk. Vai, dzīvojot pie jūras, taviem suņiem nav radusies interese par ūdeni? Uguņciemā mazie kucēni pa ūdeni dzīvojās labprāt...
O, jā! Ūdens ir Adeiras un Alistera stihija. Viņi labprāt dodas jūrā peldēt. Kāpēc tas tā ir, man grūti pateikt. Florai turpretī ūdens ne īpaši patīk. Cik zinu, arī pārējie Floras bērni ļoti labprāt peldas. Varbūt tāpēc, ka iepriekšējā vasara bija ļoti karsta un ūdens sniedza veldzi...
Suņu uzvedības pētnieks un vispāratzīta pasaules autoritāte Stenlijs Korens vairākus gadus pētīja suņu intelektu. Pētījumā piedalījās 79 suņu šķirnes. Kollijs tiek ierindots 16. vietā. Vai esi mēģinājusi noskaidrot kaut ko par savu kolliju intelektu?

 


Droši vien es kollijus ievietotu augstākā vietā. Par Adeiru un Alisteru grūti teikt, jo viņi vēl bērni un viņu intelekts veidojas. Bet Florai es varētu teikt milzīgu paldies, jo tiešām smagā brīdī viņa neļāva ierauties sevī. 
Vai esi uzadījusi sev zeķes no kolliju vilnas?
Jā, par dzijas trūkumu mēs šogad nevarējām sūdzēties! Ziemassvētkos visus apdāvinājām ar siltām un mīkstām vilnas zeķēm, kuras bija tapušas no Floras vilnas. Kopumā mums sanāca 10 pāri un kārtīga šalle. Ceram, ka rudenī būs jau vairāk! 

.


0

  

 

.


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0