Intervijas  

 

.

Kolliju saimnieki, sarosieties!

 

 

 

"Straumēnu" kolliji gatavojas ganīšanai. No kreisās: Romeo, Rebeka, Līzīte un Abija.

 

Vasaras vidū, 9. jūlijā, Vandzenes pagasta Uguņciemā notiks vērienīgākais vienas šķirnes suņu saiets – "Kollimpiāde 2011 ®". Tās organizētājs, iedvesmotājs un aktīvs dalībnieks ir Vecais Kollijs – liels kolliju šķirnes suņu fans.
Iespējams, ka ar laiku "Kollimpiāde ®" var kļūt par prestižu starptautisku pasākumu. Analogu pasaulē šobrīd nav.

Kā dzima ideja organizēt vienas šķirnes suņu saietu?
Kolliju īpašnieki jau sen ir iepazinuši mūsu, portāla www.kolliji.lv, rīkotās specializētās garspalvaino kolliju brīvdabas izstādes. Kādā no tām tika izteikta vēlme sapulcēties, lai domubiedri varētu satikties un kopīgi atpūsties. Tā kā esmu suņu sporta piekritējs un atbalstītājs, nolēmu šim kopāsanākšanas pasākumam piešķirt aktīvu un atraktīvu saturu. Tā dzima ideja sarīkot olimpiskās spēles kollijiem jeb "Kollimpiādi ®".
Man daudzkārt ir zvanījuši cilvēki un teikuši: "Mēs gribam iegādāties Lesiju!" Tad vienmēr nākas skaidrot, ka neviens kollijs par Lesiju nepiedzimst, ir jāiegulda liels un rūpīgs darbs, lai apmācot suns kļūtu līdzīgs populārā televīzijas seriāla varonim. Šķirnes rējēji ir darba suņi, un minētajā saietā var redzēt, kādas ir kolliju fiziskās prasmes. "Kollimpiāde ®" viņiem ir lieliska reklāma, kā arī zināms atskaites punkts, jo sacensībās ir labi pamanāms gan ieguldītais darbs, apmācot un sagatavojot suņus, gan arī pieļautās kļūdas.

 


Kāpēc tieši kolliji iekrita jūsu sirdī, jo suņu šķirņu jau ir daudz?
Kļūt par kollija saimnieku bija mans sapnis jau kopš bērnības, kas nu ir piepildījies tik lielā mērā, ka tagad varu teikt: kolliji ir mana dzīve!
Kā daudzi no manas paaudzes cilvēkiem, arī es bērnībā skatījos amerikāņu televīzijas seriālu, kur galvenajā lomā bija kollijs Lesija. Vērojot, ko tas spēj, man arvien pieauga pārliecība, ka gribu kļūt par šāda – skaista, gudra un inteliģenta – suņa saimnieku. Kollijs cilvēku saprot no pusvārda, turklāt šobrīd ir viena no retajām suņu šķirnēm, kas ir labi saglabājusi arī ganīšanas instinktu. Tāpēc man būtu ļoti žēl, ja viņus prezentētu vienīgi kā izstāžu suņus un dīvānzvilnētājus. Šajā nolūkā (un ne tikai) kopā ar citiem "Kollimpiādes ®" rīkotājiem nu jau trešo gadu pēc kārtas cenšamies kolliju īpašniekiem radīt jaunas iespējas nodarboties ar saviem četrkājainajiem draugiem.

 


Bet kā atradāt kolliju olimpisko spēļu pirmo norises vietu?
"Kollimpiāde ®" tradicionāli notiek Talsu novada Uguņciemā. Tur savā lauku īpašumā kollijus ar pavadoņiem uzņem mūsu domubiedri, arī kollija īpašnieki. Šo pasākuma norises vietu izvēlējāmies tāpēc, ka minētais īpašums ir pietiekami plašs, lai tajā varētu rīkot suņu sporta sacensības, tur ir sakopta vide un tiek nodrošināts pilns serviss "Kollimpiādes ®" dalībnieku uzņemšanai.
Vai ikviens kollija saimnieks ar savu mīluli var piedalīties šajā saietā?
Pasākumu rīko portāls www.kolliji.lv, kas nav pakļauts nevienai kinoloģijas organizācijai, tāpēc "Kollimpiādē ®" var piedalīties ikviens kollija īpašnieks ar savu suni vai suņiem, neatkarīgi no piederības klubiem un ciltsrakstu esamības. Vienīgais noteikums – reģistrējoties pasākumā, jāuzrāda suņa vakcinācijas apliecība ar derīgām vakcinācijas atzīmēm. To uzrauga veterinārārsts un Pārtikas un veterinārais dienests.

 


Cik kupls dalībnieku pulks bija pirmajā "Kollimpiādē ®" un tai sekojošajās?
Mūsu pasākumos piedalās vairāk nekā 30 kolliju. Prognozēju, ka šogad dalībnieku skaits varētu pieaugt, jo interesi izrāda arī šīs šķirnes īpašnieki no Krievijas un Skandināvijas. Iespējams, ka ar laiku "Kollimpiāde ®" var kļūt par prestižu starptautisku pasākumu. Analogu pasaulē šobrīd nav.
Kādās disciplīnās sacenšas suņi? Vai tiek vērtēts arī viņu izskats, un kādas ir balvas?
"Kollimpiādē ®" ir trīs galvenās disciplīnas: šķēršļu joslas pārvarēšana, piesaukšana uz laiku un īpašas pitch & go aportēšanas sacensības. Kopvērtējumā piedalās tikai tie suņi, kas startē visās disciplīnās. Jau otro gadu "Kollimpiādes ®" laikā būs arī aitu ganīšanas nodarbības, tāpēc šim nolūkam Uguņciemā tiek būvēts speciāls ovāls aploks un iegādātas aitas.
Balvu un dāvanu šo sacensību uzvarētājiem ir daudz. Kā jau olimpiādē pieklājas, tiek pasniegti kausi, medaļas un rozetes, bet aktīvākais aitu ganiņš tiek pie robota – putekļusūcēja. Īpaša sadarbība mums ir izveidojusies ar kompāniju "Latalko", kas Latvijā pārstāv īpašu kolliju viskiju – Scottish Collie.
"Kollimpiādē ®" svarīgākais ir sports un sadarbība ar savu otru komandas biedru – saimnieku, tāpēc suņu izskats šeit vērtēts netiek. To parasti darām specializētajās izstādēs.

 


Kā jūs raksturotu šo suņu šķirni un konkrēti savus mājas mīluļus?
Kollijs ir ideāls suns! Varu to apgalvot ar pilnu atbildību, jo mūsu mājās patlaban mīt četri šīs šķirnes pārstāvji – Abija, Līzīte, Rebeka un Romeo. Abi pēdējie jau no kucēna vecuma auguši kopā ar aitām, savukārt Abijai un Līzītei ir iespaidīga izstāžu karjera. Piemēram, Abija ir piedalījusies 36 izstādēs, 27 no tām iegūstot pirmo vietu, bet Līzīte pērn tika atzīta par trešo labāko aitu ganītāju starp kollijiem Latvijā. Viņa ir plūkusi laurus arī 2009. gada "Kollimpiādē ®", kļūstot par kollimpisko čempioni un saņemot bronzas medaļu kopvērtējumā.
Kollijs nekad nav nīgrs un agresīvs, vienmēr draudzīgs, smaidīgs un labā noskaņojumā. Pretēji izplatītajam mītam, ļoti viegli kopjams. Labi satiek ar visiem, arī zirgiem.
Vai ar saviem kollijiem startēsit arī šā gada saietā, un kā uz to var pieteikties pārējie gribētāji?
Visi četri mūsu ģimenes kolliji piedalīsies arī šāgada pasākumos, pēc garās ziemas esam uzsākuši treniņus. Ar Abiju, Līzīti un Rebeku startēs mana sieva, pats došos uz starta līnijas ar gadu veco Romeo, uz kuru lieku lielas cerības.
No 1. maija ikviens kollija īpašnieks var elektroniski reģistrēties pasākumiem mūsu interneta vietnē www.kollimpiade.lv. Tur arī atrodama plaša informācija par pasākumu norisi. Dalības maksas nav.

 


Cik ilgi notiek saiets, un kur kolliji un viņu saimnieki var atpūsties, ieturēties, saņemt vetārsta palīdzību, ja tas ir nepieciešams?
"Kollimpiāde ®" un "Rančo kollijs" ir divu dienu pasākums. Pirmajā dienā notiek sacensības un dalībnieku apbalvošana. Tiem dalībniekiem, kas vēlas palikt, tiek nodrošinātas nakšņošanas iespējas. Pēc apbalvošanas sākas pasākuma neoficiālā daļa (afterparty) ar klātiem galdiem, pirti, peldēšanos dīķī vai ezerā, lielu ugunskuru un tamlīdzīgām izklaidēm.
Sacensību laikā dežurē veterinārārsts, kura rīcībā ir auto ar visu nepieciešamo veterināro aprīkojumu. Priecājamies, ka mūsu pasākumos nekad ar suņiem nav notikušas nekādas ķibeles. Veterinārārsts pasākuma dalībniekiem vajadzības gadījumā sniedz arī bezmaksas veterinārās konsultācijas.
Pastāstiet, kā kolliji nonāca uz viskija Scottish Collie etiķetes, ko izplata "Latalko", kas ir viens no šā pasākuma sponsoriem?
Ar Scottish Collie ir saistīta interesanta leģenda. Viljamam Grantam esot piederējis kollijs Džoks, kurš naktīs sargājis viskija mucas. Ja kāds svešinieks tumsas piesegā vēlējies nelikumīgi baudīt viskiju, Džoks esot sācis riet un gaudot negantā, spokainā balsī, kas bijusi dzirdama pāri pakalniem un kalniem desmitiem jūdžu attālumā. No šādas spokainas skaņas zagļiem visa vēlēšanās degustēt gardo viskiju pārgājusi, un tie bēguši prom. Drošsirdīgo kolliju viņa saimnieks kapteinis Grants par nosargātajām viskija mucām esot atalgojis savdabīgā veidā – attēlojot savu mīluli uz viskija pudeles etiķetes. Tāpēc Scottish Collie ir ļoti viegli pazīt.

 

Māra Lapsa, "Māja", 05.05.2011

.

0

  

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0