Publikācijas  

.

.

Varenās Lesijas ēnā

.

 

 

- Kas tā jums par šķirni? Kollija jauktenis?

- Vai, Lesija! Kas viņu noskuvis?

Šādi un līdzīgi jautājumi tiek uzdoti suņu izstādēs vēl šobaltdien. Arī Latvijā vēl 90-tajos gados bija daži gludspalvaino kolliju pārstāvji, tagad par tiem nekas nav dzirdēts. Savukārt, kaimiņzemē Krievijā šo šķirni audzē jau 17 gadus.

Vispirms jātiek skaidrībā ar jautājumu - "gludspalvainais" vai "īsspalvainais". Šķirnes autentiskais nosaukums ir "smooth collie", tātad gludspalvainais. Nepareizs nosaukums - "īsspalvainais" - radies Krievijā, jo Krievijas Kinoloģiskās federācijas dokumentos šķirnes nosaukums ir "колли короткошерстный". Šajā valstī visi suņi, kuriem nav garš apmatojums, tiek dēvēti par īsspalvainiem.

Par kolliju šķirnes vēsturi šajā publikācijā nestāstīsim, ar to varat iepazīties sadaļā Vēsture. Zināms, ka 1860. gadā suņu izstādē Birmingemā tika izstādīti gan garspalvainie, gan gludspalvainie kolliji. Tie bija primitīva tipa vienkārši darba suņi no Ziemeļanglijas. Pakāpeniski gludspalvaino kolliju popularitāte pieauga un 1870. gadā suņu izstādēs šī šķirne jau tika izstādīta atsevišķā ringā. Aptuveni ap šo laiku arī sākās gludspalvaino kolliju šķirnes izkopšana un rūpīga selekcija.

 

 

Uzreiz jāatzīmē, ka gludspalvainie kolliji ir pavisam cita šķirne ar citu temperamentu un raksturu. Šīs šķirnes pārstāvji ir daudz kustīgāki un aktīvāki par garspalvainajiem kollijiem, tādēļ visā pasaulē dažādās suņu sporta sacensībās gludspalvainos kollijus var redzēt biežāk nekā garspalvainos brāļus. "Lisiki", kā tos mēdz dēvēt Krievijā, sekmīgi piedalās tādos suņu sporta veidosadžiliti, frīsbijs, pitch & go, aitu ganīšanā un pat kollijiem tik neierastās disciplīnās kā kursings un kanikross.

Tāpat kā garspalvainais kollijs, arī gludspalvainais tiek uzskatīts par universiālu darba suni, kurš turklāt teicami saglabājis arī savu ganīšanas instinktu. Garspalvainie kolliji parasti tika izmantoti aitu ganīšanai ganībās, bet viņu gludspalvainie brāļi - aitu ganāmpulku pārdzīšanai no vienām ganībām uz citām. Īsāka apmatojuma dēļ šiem suņiem bija vieglāk veikt lielas distances skrienot, tie nepārkarsa. Kā jau aktīviem suņiem, gludspalvainajiem kollijiem ir nepieciešama lielāka fiziska slodze un nodarbošanās, nekā garspalvainajiem. Pretējā gadījumā aktīvākie īpatņi paši atradīs sev tīkamu nodarbošanos jūsu dzīvoklī, un diez vai tas iepriecinās saimniekus. Šīs šķirnes audzētāji apgalvo, ka gludsplavainie kolliji ir vērīgāki, apveltīti ar labāku reakciju un mājas un teritorijas sarga instinktu. Kucēni ir kustīgāki un ātrāk attīstās par garspalvaino kolliju mazuļiem.

 

 

Veselības ziņā abas kolliju šķirnes ir vienādas - visumā veselīgas, taču piemīt arī savas problēmas, piemēram, acu anomālijas (CEA). Šī problēma ir zināma arī Austrālijas aitu suņiem. Vēl viena kopīga abu šķirņu iezīme - paaugstināta jutība pret dažādiem medikamentiem un preparātiem.

Kažoka krāsojums abiem kollijiem ir vienāds. Marmorkrāsas gludspalvainajiem kollijiem retumis mēdz būt arī zila acu krāsa vai katra acs savā krāsā.

Garspalvainie kolliji pasaulē ir iemantojuši daudz lielāku popularitāti un atpazīstamību, tādēļ varam uzskatīt, ka gludspalvainie suņi ir palikuši varenās Lesijas ēnā...

Ceru kādreiz ieraudzīt kādu gludspalvaino kolliju mūsu kolliju klubā vai Kolliju portāla rīkotajos pasākumos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 

.

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0