Publikācijas  

.

.

Kurš glezno kollijus? Turpinājums

.

Ievads

.

Kad rakstīju un vēlāk vairākas reizes papildināju publikāciju Kurš glezno kollijus?, nevarēju pat nojaust, ka kolliju gleznotāju izrādīsies tik daudz. Taču tos vajadzēja rūpīgi meklēt. Tāpat vēlējos iepazīstināt jūs ar diviem pašmāju māksliniekiem, kuriem par modeļiem ir kalpojuši mūsu kolliji - Abija un Līzīte. Jau pēc iepriekšējas pieredzes zinu, ka visu vienā publikācijā izvietot un izstāstīt nevar, tādēļ nolēmu veidot šīs interesantās tēmas turpinājumu.

.

Darbs, kas kļuva par visnozīmīgāko Kolliju portālam

.

.

 

Ļoti talantīgo latviešu mākslinieci Daci Kupci-Krieviņu no Liepājas pazinu jau sen. Viņas zīmētos zirgus un suņus vienkārši nevarēja nepamanīt. Nav noslēpums, ka kolliju attēlošana ir pa spēkam tikai īpaši apdāvinātiem cilvēkiem, tomēr šādu rezultātu nebiju pat gaidījis. Daudzi vēl līdz šai dienai netic, ka tas ir ar roku zīmēts smalks darbs, bet domā, ka šis ir ar datoru apstrādāts fotoattēls. Darbs aizņēma gandrīz mēnesi un tas ir viens no pirmajiem Daces pasteļiem. Vēlāk Dace atzīsies, ka Abija (pa kreisi) un Līzīte ir viņas vienīgi zīmētie kolliji.

Zīmējums tapa pēc aizsūtītas fotogrāfijas, kuru uzņēmu 2018. gadā specializētās garspalvaino kolliju izstādes laikā, kas notika maijā Rīgā, Lokomotīves stadionā. Viena no fotosesijas bildēm aplūkojama zemāk.

.

.

Todien pēc izstāžu ringiem Abijai un Līzītei par godu tika sarīkota neliela fotosesija - trīskārtējā Latvijas izstāžu čempione Abija šajā dienā saņēma Grand CH 2008 titulu, bet Līzīte tika atzīta par šīs izstādes labāko kolliju (BOB).

Daces Kupces-Krieviņas darbs izrādījās tik veiksmīgs, ka tika nolemts to turpmāk izmantot kā Kolliju portāla logotipu. Ar parasto mājas skaneri dabūt A3 formāta zīmējumu datorā nebija iespējams, tādēļ tas tika nogādāts Rīgā. Vēlāk šis logotips tika izmantots arī pirmo Kolliju portāla vides banneru izgatavošanai.

Dace Kupce-Krieviņa absolvēja Liepājas bērnu mākslas skolu, taču Mākslas akadēmijā izglītību meitene nolēma neturpināt. Visvairāk viņai patīk zīmēt ar pasteļzīmuļiem un akrila krāsām. Daces darbi nekad nav bijuši izstādīti, jo tie ir gan dāvināti, gan veidoti pēc pasūtījuma.

Bez zīmēšanas un gleznošanas Dace vēl filcē dzīvnieku figūras un portretus, kā arī reizēm izgatavo kaut ko praktisku, piemēram, leļļu mājas vai nagu asināmos kokus kaķiem.

.

Universālais multimākslinieks

.

Atšķirībā no Daces Kupces-Krieviņas, Jānis Anmanis savus darbus izstādēs izvietojis visamz 400 reižu. Viņš pats sevi dēvē par komponistu, dzejniekju, gleznotāju un savas dzīves mākslinieku. Esmu lasījis arī Jāņa Anmaņa sarakstītās haikas.

1963. gadā absolvējis Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, bet 1969. gadā pabeidzis skoloties Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļā.

.

.

Savos darbos daudz attēlojis zirgus. Jānis vēlējās uzgleznot arī kolliju, tādēl Ieva viņam iedeva Abijas bildi. Pēc darba tapšanas tas tika pasniegts mums kā dāvana.

Jānis Anmanis ir ļoti aktīvs - darbojies arī Rīgas kinostudijā, televīzijā, organizējis kādreiz tik populārās Mākslas dienas (kuras arī es apmeklēju) un citus ar mākslu saistītus pasākumus, darbojas ar bērniem Mākslinieciskās fantāzijas akadēmijā.

.

20. gadsimta atpazīstamākais animālists

.

Ne tikai Dacei Kupcei-Krieviņai patīk strādāt ar pasteļiem. Ar šāda veida darbiem par 20. gadsimta sākuma atpazīstamāko animālistu kļuva brits Artūrs Vardls, kurš savu māku attēlot savvaļas un mājdzīvniekus bija izkopis līdz perfektai.

.

.

Artūrs Vardls piedzima 1864. gadā Londonā. Pats mākslinieks, kura darbi izskatās tik dabīgi, uzskatīja sevi par autodidaktu, kurš savu māku apguvis pašmācības ceļā. Jau 16 gadu vecumā viņš veiksmīgi debitē Londonas Karaliskās akadēmijsa sarīkotajā izstādē ar savu gleznu "Ganāmpulki Temzas krastos".

.

.

Vēlāk dažādās izstādēs publiskajai apskatei tika eksponētas vairāk nekā 100 Vardla gleznu, padarot mākslinieku arvien un arvien populārāku. Sākot no 1891. gada Artūrs Vardls īpaši pievēršas eksotisku dzīvnieku gleznošanai. Par viņa gleznu galvenajiem varoņiem kļūst tīģeri, panteras un sniega leopardi, viņš attēlo arī dažādus mitoloģiskus un literārus tēlus.

Viņa darbos ļoti bieži tiek attēloti arī visdažādāko šķirņu suņi, visbiežāk, tie ir dažādi spanieli un terjeri, taču dažās gleznās varam aplūkot arī mākslinieka gleznotos kollijus.

.

.

.

.

.

.

.

Turpmāk vēl.

.

  Izlasi arī
.  
» Kurš glezno kollijus?

 

 


 

.


 
 
 
 

2000-2021 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0