Publikācijas  

.

 

.

Kurš glezno kollijus? Turpinājums 5

.

Talantīgais portretists

.

.

Anderss Leonards Zorns (1860-1920) bija zviedru gleznotājs un skulptors. Bērnībā uzaudzis vecvecāku fermā, pēc skolas laikā no 1875. līdz 1880. gadam mācījies Karaliskajā Zviedrijas Mākslas akadēmijā, kurā ar savu talantu pārsteidzis pat pasniedzējus. Daudz ceļojis apkārt pa pasauli un tiek uzskatīts par vienu no godalgotākajiem sava laikmeta māksliniekiem - portretistiem. Dāmai blakus uzgleznotais kollijs tapis 1897. gadā un šī darba nosaukums ir "Mrs. Walter Rathbone Bacon".

.

Patīk gleznot dzīvniekus

.

.

Turpretī par amerikāņu mākslinieku Hariju Līmanu (1856-1933) ziņas līdz mūsdienām ir nonākušas visai skopas. Zināms vien tas, ka šis vīrs dzīvojis Ilinoisas štatā un aizrāvies ar dažādu dzīvnieku attēlošanu un skaistām lauku ainavām. Visvairāk viņš par saviem modeļiem bija iecienījis suņus, kaķus, zirgus un mājputnus. Starp viņa darbiem atradu arī vienu kolliju raksturīgā Lesijas (arī Hosento!) pozā uz akmens.

.

Spāņu reālisma piekritējs

.

.

Spāņu mākslinieks Ignasio Zuloaga (1870-945) 18 gadu vecumā pameta dzimto vietu un pārcēlās uz dzīvi Parīzē. Viņš bija ieradies pilsētā, lai meklētu darbu un apgūtu gleznošanu. Savus darbus viņš centies ieturēt spāņu reālisma tradīcijās - portretējis gan flamenko dejotājus, gan vēršu cīņu dalībniekus, bet visvairāk iemūžinājis dažādu ģimeņu locekļus. 1909. gada darbā "Juan de Azurmendi" čellu spēlējošais vīrs vārdā Huans attēlots kopā ar savu ģimenes kolliju, kurš bijis liels mūzikas cienītājs.

.

Ļoti mīl kollijus un tas palīdz attīstīt talantu

.

.

Sindija ar Nailsu un Braitonu. Pavisam viņas dzīvē ir bijuši 10 kolliji.

.

Sindija Alvarado-Jiri ar dzīvniekiem saistīta jau no mazotnes, īpaši ar kollijiem un zirgiem. Savā desmitajā dzimšanas dienā meitene dāvanā no vecākiem saņēma savu pirmo kolliju Kingu, krustām šķērsām izlasīja Ērika Naita grāmatu par Lesiju un Alberta Peisona Terhūna daudzās grāmatas par kollijiem. Viņas iztēlē grāmatas tēli atdzīvojās un meitene nolēma zīmēt. Nu Sindija ir kļuvusi par pasaulē slavenu mākslinieci un viņas uzzīmēto un uzgleznoto kolliju skaitu nav iespējams pat noskaidrot.

.

.

Ilustrācijai ievietošu te tikai vienu man sevišķi mīļu darbu "Veļasstriķa bandīti" (jūs jau nojaušat, kāpēc!) ar diviem rudiem kollijiem, kas no striķa norāvuši izmazgātos džinsus un jautri ar tiem nēsājas pa pļavu. Par talantīgo Sindiju Alvarado-Jiri uzzināsiet vairāk, izlasot manu interviju ar mākslinieci Es mīlu kollijus un tie vienmēr man būs!

.

Sarežģīto sociālo ainu meistars

.

.

Džons Koks (1909-1978) bija amerikāņu gleznotājs un skolotājs, kā arī nozīmīga figūra divdesmitā gadsimta reālismā. Viņa darbi atrodas ievērojamu Amerikas muzeju kolekcijās, tostarp Metropolitēna mākslas muzejā, Smitsona Amerikas mākslas muzejā, Vitnijas Amerikas mākslas muzejā, Bruklinas muzejā un daudzos citos. Džons dzimis Toledo, Ohaio štatā. Vidusskolas laikā divus gadus pavadījis mākslinieku apmetnē Masačūsetsā. Vēlāk devies uz Ņujorku, tad iegriezies Parīzē, kur piecus gadus pats studējis mākslu, kopējot gleznas Luvrā un citos muzejos. Pēc atgriešanās ASV mācījies Manhetenas mūzikas skolā. Koka agrīnos darbus var dēvēt par impresionismu. Lielu daļu viņa nobriedušo darbu veido portreti un sociālās ainas, tostarp kokteiļu ballītes un ainas ar mākslinieku darbā ar viņa modeļiem. Modeļi bieži, bet ne vienmēr ir kaili. Savos darbos Kohs radīja neparastas un sarežģītas kompozīcijas, dažreiz izmantojot pat spoguļus, taču reizēm mākslinieks atainojis vienkāršu dzīvi laukos un bijis klāt fermas ikdienā, piemēram, augstāk redzam, ka saimnieks atnesis sirmajam ērzelim padzerties, bet rudais kollijs atpūšas ēnā kopā ar citiem saimes ļaudīm.

.

Sieviešu skaistuma cienītājs ar pseidonīmu

.

.

Hermanis Žans Jozefs Riširs (1866-1942) bija beļģu gleznotājs, alegorisku un mitoloģisku ainu, aktu, portetu un plakātu mākslinieks, litogfrāfs, kurš zem saviem darbiem bieži atstāja Hamnera pseidonīmu. Izglītību Hermanis smēlies Senthosē Mākslas akadēmijā, tad turpinājis imacīties Briseles Karaliskajā mākslas akadēmijā, bet 1900. gadā jau kļuvis par šīs mācību iestādes profesoru un glezniecības pasniedzēju. Tradicionālā klasicisma iedvesmots, mākslinieks visbiežāk centās izcelt sieviešu skaistumu, pievēršoties gan formām, gan sejas pantu detaļām un to skaistumam. Augstāk redzam jauno un skaisto jātnieci, kurai zirga mugurā, acīmredzot, palīdzēs uzkāpt viņas rudais kollijs.

.

Mākslas pasaules virtuozs

.

.

Amerikānis Lūmens Mārtins Vinters (1908-1982) bija ļoti talantīgs gleznotājs un skulptors, fresku autors un "publict-art" mākslinieks, kurš vienlīdz virtuozi darbojās gan ar eļļas krāsām un akvareli, gan papīru, marmoru un koku. Ar saviem publiskās mākslas projektiem Vinters bija ļoti pazīstams sabiedrībā un arīdzan gana novērtēts. Izglītību Lūmens Mārtins smēlās dažādās mācību iestādēs, starp tām arī Klīvlendas Mākslas skola un Nacionālā dizaina akadēmija.

Dzimis Ilinoisas štatā, bērnību zēns pavadīja laukos. Kas zina, vai gleznā ar rudo kolliju Vinters nav attēlojis pats sevi bērnībā? Apgalvot diemžēl to nevaru, jo nav noskaidrojama mākslinieka sakars ar kollijiem.

.

Dzīvnieku un ainavu cienītājs no Skotijas

.

.

Par Viljamu Volsu (1860-1942) ziņas ar mākslu saistītās vietnēs ir visai paskopas. Šis vīrs no Edinburgas (Skotija) bijis ainavu gleznotajs un dzīvnieku portretētājs, tādēļ nav brīnums, ka starp viņa gleznotajiem suņiem ir arī skotu kolliji. Izglītību Viljams ieguvis visai pamatīgu - studējis mākslu gan Skotijas Karaliskajā akadēmijā, gan Antverpenes akadēmijā.

.

.

Arī šis "Guļošais kollijs" ir Viljama Volsa darbs.

.

Baltais kollijs fermā

.

.

Harijs Andersons (1906-1996) ir dzimis Čikāgā (ASV) un jau no agras bērnības zēns aizrāvās ar zīmēšanu, taču, lai cik dīvaini tas neliktos, kļūt par mākslinieku nemaz negrasījās. Tieši otrādi - Harijs bija aizrāvies ar precīzām zinātnēm, īpaši ar matemātiku. Taču vēlāk viņš sapratis, ka kļūdījies izvēlē un iestājies Ņujorkas mākslas skolā. Viņa karjera virzījās strauji un pēc kāda laika Harijs Andersons kļuva pr ļoti pieprasītu mākslinieku - ilustratoru, saņemot pat ļoti prestižo Ņujorkas Mākslinieku savienības balvu. Viņš bija arī lielisks fotogrāfs un te sevišķi noderēja viņa analītiskās uztveres spējas, izvietojot bildējamos objektus un gaismas. Taču talantīgajam māksliniekam parādījās neparasta alerģija pret eļļas krāsām un viņam nācās mainīt gleznošanas tehniku, kas, savukārt, ietekmēja arī stilu. Ļoti priecājos par Harija uzgleznoto lauku sadzīves ainiņu ar balto kolliju, kas atpūšas ēnā kopā ar nogurušo fermeri, kuram kundze glāzē patlaban lej no pagraba atnestu atvēsinātu alu. Zirdziņiem zēns piedāvā spaini ar ūdeni. P.S. Šis ir jau otrais baltais kollijs, kas patrāpījies manā mākslas izpētes ceļā!

.

Zirgu gleznotājs

.

.

Frīdrihs Ekenfelders (1861-1938) suņus nekad nav gleznojis. Viņš bija vācu impresionisma gleznotājs, vislabāk pazīstams ar saviem lauku zirgu attēlojumiem un pilsētas ainavām ar Švābijas Alpu fonu. Frīdrihs ir dzimis Bernē un audzis pieticīgos apstākļos, bet viņa talants tika atklāts jau agrīnā vecumā, lai viņš varētu saņemt gleznotāja izglītību un vēlāk iestāties Minhenes Mākslas akadēmijā. Laikam jau "dzīvnieku gleznotājs" (tā bija ierakstīts izglītības dokumentos), vērojot smagos darba zirgus kādā fermā, pamanīja arī kolliju, kas rīta agrumā nolēmis pavadīt pļavējus uz pļavu. Tur nebūtu, ko brīnīties, jo agrāk bija tā - kur ferma, tur kollijs.

.

Smalkas sievietes un suņi

.

.

Harisons Fišers (1875 vai 1877-1934) ir dzimis Bruklinā, Ņujorkā, un sāka zīmēt jau agrā bērnībā. Gan viņa tēvs, gan vectēvs bija mākslinieki. Fišers lielu daļu savas jaunības pavadīja Sanfrancisko un studēja Sanfrancisko Mākslas asociācijā. 1898. gadā viņš pārcēlās atpakaļ uz Ņujorku un sāka savu karjeru kā laikrakstu un žurnālu ilustrators.

.

.

Viņš kļuva īpaši pazīstams ar saviem sieviešu zīmējumiem, kas ieguva plašu atzinību. Kopā ar kolēģiem māksliniekiem Hovardu Čandleru Kristiju un Neisu Makmeinu viņš veidoja žurnāla "Motion Picture Classic", Fišera darbi regulāri parādījās uz žurnāla "Cosmopolitan" vāka no 1900. gadu sākuma līdz pat viņa nāvei.

.

.

Skaistām, izsmalcinātām sievietēm blakus vajadzēja tādus pašus suņus un Harisons Fišers kā visatbilstošākos šai lomai saredzēja kollijus. Ja rūpīgi ielūkosieties mākslinieka darbu smalkajās un niansētajās līnijās, starp kollijiem un dāmām atradīsiet daudz kopīga.

.

Kollijs parka piknikā

.

.

Karls Hiršbergs (1854-1923) pie svaigā gaisā esošā piknika galda parkā aicinājis arī rudu kolliju. Žanrisko ainu gleznotājs, divdesmitā gadsimta sākuma impresionists un ilustrators dzimis Berlīnē, Vācijā, bet mūža otro pusi nodzīvojis ASV. Ziņas par šo vīru ir ļoti skopas.

.

Brīnumbērns - ilustrators

.

.

1931. gadā dzimušais Morts Kunstlers ir amerikāņu mākslinieks, kas labi pazīstams ar saviem vēsturisko notikumu atainojumiem, īpaši pievēršoties ASV pilsoņu kara tematikai. Viņš bija "brīnumbērns" un, vecāku atbalstīts, par īstu mākslinieku kļuvis jau 12 gadu vecumā. Pēc vidusskolas absolvēšanas izglītojies Bruklinas Mākslas koledžā. Skolas laikā nopietni nodarbojies ar dažādiem sporta veidiem, piemēram, vieglatlētiku un peldēšanu, un gandrīz pametis gleznošanu. Vēlāk mācījies mākslu Bruklinas Prata institūtā un to pabeidzis paātrināti - trīs gadu laikā.

.

.

Savu karjeru sācis kā brīvmākslinieks - ilustrators, veidojot dažādu vīriešu žurnālu un grāmatu vākus. Pētot Morta daiļradi, esmu atradis arī divas ilustrācijas, kurās ir kolliji. Vienā attēlā kollijs atgūlies blakus vecajam trīsriteņu "John Deere" traktoram un atpūšas, kamēr govis upītē padzeries, bet otrajā bildē kollijam ir uzticēts aitu ganāmpulks.

.

Nakts dzīves mākslinieks

.

.

Terijs Avons Redlins (1937-2016) bija ļoti neparasts amerikāņu mākslinieks, kurš bija populārs ar āra tēmu, savvaļas dzīvnieku, lauku ainavu attēlošanu krēslas stundās vai naktīs. Viņa darbi izskatās ļoti neparasti.

Terijs piedzima Vatertaunā, Dienviddakotā un jaunībā plānoja kļūt par mežzini, taču 15 gadu vecumā cieta motocikla avārijā un kļuva invalīds. Viņš ieguva grādu Sv. Pāvila asociētās mākslas skolā Sentpolā, Minesotā, un 25 gadus pavadīja, strādājot komerciālajā mākslā kā maketētājs, grafiskais dizainers, ilustrators.

.

.

Vairākas reizes Terijs Redlins ticis nosaukts par Amerikas populārāko mākslinieku. Divos viņa "nakts darbos" esmu atradis rudus kollijus.

.

  Izlasi arī
   
» Kurš glezno kollijus?

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 2

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 3

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 4

»  Kurš glezno kollijus? Turpinājums 6

 

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0