Aitu ganīšana  

 

.

 

Vecais Kollijs ar aitām.

 

 

Ievads. Vai tas jums vajadzīgs?

.

Pārsteidzošs, bet patiess ir fakts, ka ganu sports par savu popularitāti var pateikties cūkai. Pajautājiet jebkuram sētas krancim, kas noskatījies filmu "Mazulis", un tie jums aprakstīs iedomātu pasauli, kurā suņi vai pārgudrs sivēns akurāti virza ganāmpulku pa pļavām un cauri vārtiņiem. Kā varētu domāt, reālā ganu sporta pasaule nav ne tik vienkārša, ne akurāta. Ganu sports būtībā ir ļoti sarežģīta pasaule ar senu un bagātu vēsturi. Iesācējam būtu pat grūti iemācīties teoriju par ganīšanu, un iemeslus tam es paskaidrošu vēlāk. Par spīti izaicinājumam, man izdevies iedzīvoties šajā pasaulē. 
Pateicoties savam "iebrukumam" šajā lauciņā, es gan izteikšu brīdinājumus tiem, kas vēl nav sākuši nodarboties ar šo sporta veidu. Pamētājiet labāk savam suņukam bumbiņu. Nododieties šķēršļu pārvarēšanas sportam. Aizraujieties ar paklausības treniņiem. Ļaujiet paskaidrot, kādēļ visas šīs augstāk minētās nodarbes un labākas un drošākas. 
.
Ganu sports ir nervoza padarīšana

.
Suņu sportam jābūt izklaidējošam. Ganu sportā turpretī vienmēr pamatā ir zināma spriedze. Var viegli saprast šīs spriedzes iemeslus, ja papēta šīs nodarbes izcelsmi. 
Pirms vairākiem gadsimtiem suņi sekoja dzīvnieku bariem un atšķīra atsevišķus eksemplārus, kurus nogalināja un apēda. Dažkārt suņi dzinās pakaļ šim ganāmpulkam, līdz kāds tā vājākais loceklis nespēja vairs turēt līdzi baram. Citkārt tie novirzīja skrienošo baru tieši savu pārējo nogaidošo grupas biedru rīklēs. Mūsdienu ganu suņi lielā mērā iemieso vienu no šīm divām pieejām, vai nu dzenot vai sakopojot ganāmpulkus. 
Kaut kā agrīnajiem cilvēkiem izdevās pārliecināt suņus sadzīt kopā ganāmpulku nevis apēst to, un tad pacietīgi gaidīt savu bļodiņu ar pārpalikumiem. Tā ir viena no lielajām suņu vēstures mīklām. Neizmantojot klikeru, tenisa bumbiņu, barību vai mīkstās mantiņas, šis agrīnais suņu treneris paveica brīnumus. 
Par spīti ilgajai vēsturei, ganu suņu uzdevums nav sagrābt aitas kāju kā tādu kūpinātu vistas cisku. Strādājot fermās, tie var iekampt viegli papēdī vai degunā, lai iekustinātu spītīgos mājlopus, taču publiskās vietās košana ir stingri aizliegta. Lai vai kā, nevar aizmirst, ka ganu sports ir partnerība, kas aptur suni tikai viena mirkļa attālumā no gānāmā pārvēršanas par viņa maltīti.
Ganu sports iekļauj sevī mijiedarbību ar dzīvniekiem, kas būtu laba maltīte sunim.
Ganu sports ir nodarbe, kas prasa ne tikai augstākā līmeņa suņa apmācības prasmes, bet arī citu dzīvnieku grupu, sauktu par „ganāmpulku”. Šim vārdam vien jau būtu jāskan kā brīdinājumam! 
Ganāmpulki mēdz būt lieli, netīri un parasti mīt dubļainās vietās. Tiem nav nekādu sirdsapziņas pārmetumu notriekt jūs no kājām un pārskriet pāri. Tos vairāk interesē piekļaušanās kaimiņam, nekā tas, kas atrodas viņiem ceļā. Būtībā tie uzvedas kā tādas ielu bandas. Tos ir grūti izprast, ja neesat uzaudzis kopā ar tiem. Vairāk par to vēlāk. 
.
Ganu sporta treneri zaudē spējas

.
Ja jūs nespējat uzturēt ganāmpulku, jums jādodas pie skolotāja, kas tur šādus zvērus. Šie cilvēki var novest līdz apjukumam vismaz divos veidos. Tie apgalvo, ka pazīst indivīdus ganāmpulka vidū, un stāsta tādas lietas, kā piemēram: "Vakar Džeris un es atšķīrām to mazo aitu ar melno purnu". Patiesībā visas aitas daudziem šķietr kā kloni. Pat, ja tās stāvētu absolūtā mierā un neizdotu to smieklīgo blējošo skaņu, tāpat tās visas izskatītos gluži kā no mēģenes izlīdušas. Es pats pēc "sejām" pazīstu tikai pusi no ganāmpulka, bet Ieva zina visas. Man gan tas saistīts ar nespēju vizuāli iegaumēt sīkas atšķirības.
Taču ar to viss nebeidzas. Ganu sporta treneri liek saviem skolniekiem darīt neiespējamas lietas, kā piemēram, panākt, lai suns apguļas - tā vietā, lai dzenātos pakaļ aitām. Tas noved pie lielas klaigāšanas un neiedarbīgas gana spieķa vicināšanas, ar kura palīdzību cerēts pievērst suņa uzmanību. Ganu sporta treneri manās acīs iegūtu labāku novērtējumu, ja prasītu kaut ko reālāku, piemēram: "Lūdzu, apturiet savu suni, izpildot bloķēšanu lidojumā un nospiežot suni pie zemes."
.
Ganu sports ir tikpat grūts kā
uzvara olimpiskajās spēlēs

.
Citos suņu sporta veidos pasākumi norisinās vienā virzienā. CollGility ® sacensībās suns un hendlers skrien finiša virzienā. Flaibolā suns skrien tieši uz kasti un atpakaļ pie hendlera. Ganu sports turpretī ir daudzdimensionāls un tā neatņemama sastāvdaļa ir haoss. 
Aitas pārvietojas vienā virzienā. Suns burtiski lido pretējā virzienā, lai nogādātu tās atpakaļ. Hendlers kā tāds tiesnesis cenšas diriģēt kustību ar kliegšanu vai svilpšanu. Reizēm tā gribas aizsegt acis, bet tas nav īsti prātīgi! 
Ganu sporta laikā var gūt savainojumus. Ja suns par daudz satrakojas, aitas var pavērsties pret hendleri, pārvietojoties ar diezgan ievērojumu ātrumu. Lai gan tās nekliedz kaut ko nepiedienīgu, iespaids tomēr ir tāds pats. Lai izvairītos no sadursmes, jābūt apveltītam ar asu reakciju.

.

Ganu sports ir visai neinteresants skatītājiem

.
Protams, ganu sports ir aktīva nodarbe, ar ko fermeri nodarbojas ik dienas, pretēji izdomātai nodarbei kā kastings ® vai konservdžampings ®. Ganu sporta sacensības līdzinās tam darbam, ko suns ikdienā veic. Šīs pārbaudes notiek dažādos veidos, ļaujot dažāda apmācības līmeņa suņiem pārbaudīt savas spējas ar īstām aitām, liellopiem vai pīlēm. Šī mājputnu ganīšanas padarīšana ir diezgan jokaina, taču tas ir jau cits stāsts. To, starp citu, drīz varēs izmēģināt arī pie mums.
Iesācēju līmenī suņi strādā ar aitām nelielā aplī, lai noteiktu, vai tie par aitām interesējas vairāk kā par kāpostgalvām. Augstākā līmenī suņi kopā ar hendleriem strādā plašās teritorijā vai laukos, lai manevrētu aitas cauri vārtiņiem bieži vien bez sētām un iedomātos aplokos. Augstākās partnerības apliecinājums ir redzēt suni un hendleru efektīvi darbojamies ar ganāmpulku. 
.
Ganu sportā valda pilnīgi jauna valoda

.
Ja jūs sevi atpazīstat kādā no augstāk aprakstītajiem iesācējiem, jūs gaida vēl viens šķērslis veiksmīgai ieiešanai ganu sporta pasaulē. Jums ne vien ir jāspēj domāt kā aitai, bet arī jāapgūst jauna valoda. Lūk, tipisks citāts: 
"Kad suns ir apmācīts ar "grābekli", mums jānodrošina arī, lai viņš kustētos no mūsu ķermeniskā spiediena."
Manuprāt, ja jūs spējat piedabūt savu suni rīkoties ar grābekli, jums noteikti jāiemāca apieties arī ar zāles pļāvēju! Tomēr, ja jūs vairāk interesē ganu sports nekā dārza darbi, jums jābūt gatavam apgūt pilnīgu jaunu valodu, it kā mācītos runāt franciski vai itāliski. Ganu sporta valoda var jūs novest uz slideniem dubļainiem laukiem! Padomājiet labi! 
Ja jūs joprojām esat apņēmības pilni turpināt, varat jau apgūt pāris "iekšējās lietošanas" terminus: 
Slikta aita: Tās ir aitas, kas nav uzticīgas savam "klubam". Tām ir tieksme atdalīties no pārējām, un tas bojā suņa un aitu gana reputāciju. Tās pat var stāties pretī un cīnīties. Manuprāt, tas ir gudrs gājiens, taču aitu suņi vēlas pakļāvīgas aitas, kas turas kopā. Par šādām dumpīgām aitām var domāt kā par „aitām, kas drīz nokļūs ledusskapī”. 
Laba aita: Oficiāli šīs ir aitas, kas ļauj sevi ganīt un turas kopā. Pēc manas pieredzes, šīs aitas cenšas uzkāpt viena otrai uz pleciem, lai tikai tiktu tālāk prom no suņa (skat. animācijas filmu par auniņu Šonu!). Tas neizskatās labi, jo aitām ir asi nagi. Lai vai kā, tās ganu sporta pasaulē tiek augstu vērtētas. Šo grupu dēvē par "aitām, kas drīz nenokļūs ledusskapī". 
Pārskrējiens: Ar to apzīmē darbību, kad suns paskrien garām ganāmpulkam, lai sāktu to savākt kopā. Pieredzējušiem suņiem šī pārskrējiena garums var sastādīt vairākus simtus metru. Ganu sporta rokasgrāmatās teikts, ka ideālais pārskrējiens pēc trajektorijas atgādina bumbieri. Vai šie cilvēki joko? Kam tad rūp kaut kādi augļi, ja jūsu suns lielā ātrumā joņo prom no jums, un beigu beigās pārvēršas par knapi redzamu punktiņu pie horizonta vai pazūd krūmos? Man šāds termins - "pārskrējiens" - asociējas ar nelaimīgi izdvestu frāzi "Mans suns ir aizbēdzis!" vai "Viņš ir prom!". 
Lifts: Nekur nebūs jābrauc! Šis termins vienkārši apzīmē laiku, kādā suns virzās pie aitām, lai sākotnēji liktu tām kustēties. Es to dēvēju par "īsu mirkli pirms elles vārtu atvēršanās". 
"Seko!" un "Apkārt!" vai "Prom pie manis!" Tās ir tradicionālas skotu komandas, ar kuru palīdzību suns tiek izsūtīts ap aitu ganāmpulku vai nu pulksteņa rādītāja virzienā vai pretēji tam. Šīs ir visnotaļ muzikāli skanošas frāzes, kuru izmantošana ir būtībā laba doma, ja vien būtu iespējams uz mirkli sastindzināt aitas un suni, lai varētu izdomāt, kurš virziens tad ir pretēji pulksteņa rādītājiem. Kā jau norādīju kādā savā citā rakstā, šīs frāzes bieži vien reālajās situācijās aizvieto ar "Beidz kost tai aitai, mērkaķi!". 
Šie terminu piemēri ir tikai aisberga redzamā daļa. Turpmāk jums jāapgūst tādi saistoši vārdi kā sagrābt un sadzīt kopā u.c. Tajā brīdī, kad jūs varēsiet atspiesties pret žogu savos "Wrangler" firmas džinsos un spēsiet izdvest "Pēc tam, kad būsi īsā apskrējienā savācis aitas, tās jānovada ap žoga perimetru", jūs zināsiet, ka esat apguvis visu! Nav gan skaidri zināms, vai atas tam piekritīs.
.

Daži aitu suņi mīl izrādīties

.
Ir daļa hendleru, kas pārzina visu ganu sporta valodu un to pat neizmanto. Viņi vienkārši stāv zaļa lauka vidū un svilpo, kamēr suns strādā. Izdotās skaņas ir diezgan patīkamas, līdzīgi tam, kā putns mēdz apdziedāt savus mazuļus. Suņi cenšas piesegt savus hendlerus, turpinot darbu, par spīti savu partneru acīmredzamajam intereses trūkumam. 
Esmu lasījis, ka daži tiesneši ganu sporta sacensībās piešķir soda punktus hendleriem par pārlieku svilpošanu. Es ierosinātu, lai ievieš soda punktus, ja hendleris nespēj izsvilpot atpazīstamas melodijas, piemēram, "Trīs lietas man zāļu skapītī stāv". Ir kauns, ka tik labi suņi nonāk tādu nemākulīgu īpašnieku rokās. Iedomājieties vien, kas no šiem kucēniem būtu iznācis ar pareizu apmācību!
.
Ganu suņiem ir jābūt pareizajām dotībām

.
Lai arī jums ir vēlme piedalīties šajā suņu sporta veidā, jūsu sunim jābūt ganīšanai nepieciešamajam instinktam. Suņi, kuriem nav šo gēnu, vienkārši stāv un neko nedara, apčurā žoga stabus un uzkož pa kādai spirai. Patiesībā labākie ganu suņi var vienatnē ganīt aitas vai kādu citu dienām ilgi no vietas. 
Papildus instinktīvai spējai nolasīt ganāmpulka "domas", suņiem jābūt apveltītiem ar fizisku spēju reaģēt uz ganāmpulka kustībām, un pietiekamu ātrumu, lai ietekmētu šīs kustības. 
Pamatdoma ir, - vai nu jūsu suns var būt ganītājs vai nevar. Sunim, kas tik vien prot, kā riņķot vienā virzienā, vai kura interese par aitām atslābst pēc pirmajām 30 sekundēm, ir labāk piedalīties citās nodarbēs. Tas jūsu atvieglojumam – pamēģiniet ko vienkāršāku, kā piemēram, iemācīt sunim braukt ar auto
.
Ne visas aitu suņu šķirnes ir vienādas

.
Lasīt par dažādiem aitu suņu šķirņu standartiem ir gluži kā lasīt nekustamā īpašuma sludinājumus. Piemēram, mēs visi zinām, ka sludinājumā ar nosaukumu "Leļļu namiņš" patiesībā ir domāts, ka jumts ir labi ja 1,8 m augsts, un istabiņas ir kabatas izmērā. Līdzīgu interpretāciju var piemērot arī, lasot aitu suņu šķirņu aprakstus. 
Piemēram, eksperti var izteikties: "Šīs šķirnes suņa apmācībai nepieciešams, lai hendlers būtu ārkārtīgi aktīvs un entuziasma pilns". Patiesībā tas nozīmē, ka, ja vien jums nav profesionālas sporta līdzjutēja pieredzes, šāds suns var izvest jūs no pacietības. 
Vispārīgi aitu suņu šķirnes var sagrupēt četrās galvenajās kategorijās. Spektra vienā galā ir tās šķirnes, kas galīgi nesajūsminās par ganīšanu. Viņiem ir savs lobētājs oficiālajās kinoloģiskajās "jumta" organizācijās, kas strādā pie tā, lai šīs šķirnes pārceltu no aitu suņu grupas uz "dīvāngulētāju"grupu. Pretējā spektra galā ir enerģiskie suņi, kas gatavi ganīt tik ilgi, kamēr kritīs no pārguruma. Šos suņus reizēm tik ļoti fascinē ganāmpulks, ka tie nonāk transā. Pa vidu ir vēl divas grupas. Pirmkārt, ir suņi, kas cenšas noriet aitas līdz nāvei. Galu galā, ir šķirnes, kas ganīšanas procesam pieiet birokrātiskā manierē. Ar portfelīti padusē, šie suņi pārvieto aitas bez īpašas trauksmes celšanas. Varbūt viņiem trūkst zināma asuma, taču vismaz aitu arodbiedrība reti iesniedz par viņiem sūdzības. 
.
Noslēgumā

.
Principā, ja jums nav īstā tipa suns, jūs gaida ļoti daudz darba. No otras puses, ja arī jums ir īstā tipa suns, jūs gaida ļoti daudz darba. 
Ja jūs māc šaubas, vai nepamēģināt ganu sportu, labāk atmetiet tās, un dodieties kādā velobraucienā ar savu suni. Ja jau esat iesaistījies šajā pasākumā, labāk apsveriet domu, vai nepavadīt nākamās ganu sporta sacensības tribīnēs, dzerot vēsu aliņu. Pārsteidziet blakus sēdošos skatītājus ar frāzi: "Re, viņš izmanto banāna līniju. Tas izskatās labi un taisni, un ieeja vārtos ir pielīdzināta hendlera pozīcijai". Un tad dodieties jaukā pastaigā ar savu suņuku. 
Taču, ja tomēr esat nolēmis nopietni pievērsties ganu suņu apmācīšanai, jums noderēs mūsu portāla ganīšanas sadaļas. Veiksmi!

.

un Mārtiņš Vērdiņš.

 


  


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0