Latvijas kolliju vēsture  

.

.

0

Dienesta suņu kluba (bijušā DOSAAF Republikas dienesta suņu kluba) kolliju sekcijas attīstību var iedalīt septiņos posmos.

Pirmais - no 1950. līdz 1965. gadam, kad dienesta suņu klubā tika reģistrēti pirmie Latvijā ievestie kolliju kucēni un pēc tam no viņiem iegūti 

No kreisās: Irwin z Nemojova (īp. Stepe), Dielington Alberi (īp. Ščerbaka) un Pamella Ļusar (īp. Ritorova)


pirmie metieni. Šajā posmā darbs tika veikts dažādu suņu šķirņu sekcijā.

Otrais - no 1966. līdz 1973. gadam, kad tika noorganizēta atsevišķa kolliju sekcija, sākās sistemātisks ciltsdarbs, iegūstot kolliju metienus katru gadu. Tika ievesti svešasiņu kucēni, sākās arī sistemātiska kolliju apmācība.

Trešais - no 1974. līdz 1979. gadam, kad sākās darbs vietējo kolliju kucēnu šķirnības uzlabošanā, izmantojot no Vācijas (VDR) ievestos vaislas suņus, ievedot alimentu kucēnus no dažādu pilsētu kucēm, kuras bija interesantas sekcijai savas izcelšanās ziņā. Kolliju apmācībai tika organizētas atsevišķas apmācību grupas gan vispārējā (VDK), gan arī sardzes-aizstāvēšanas (SAD) dienestos. Kolliji aktīvi un ar labiem panākumiem piedalījās dažādās sacensībāss un paraugdemonstrējumos. Daudzi sekcijas aktīvisti mācījās kā instruktoru, tā arī sporta vai izstāžu ekspertu - tiesnešu sagatavošanas kursos.

Ceturtais - no 1980. līdz 1996. gadam. Turpinājās darbs pie pēcnācēju kvalitātes uzlabošanas, izmantojot ievestos suņus no Čehoslovākijas, Anglijas, Somijas, Austrālijas, tika izveidotas atsevišķas jaunas suņu grupas un ģimenes. Turpinājās arī suņu apmācība kolliju apmācības grupās. Aktīvi darbojās izveidotā kolliju paraugdemonstrējumu grupa. Kursos tika apmācīti jauni instruktori un tiesneši, kā arī daudzi tiesneši - eksperti paaugstināja savu kvalifikāciju. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas izveidojās daudzi jauni klubi, no ārzemēm tiek ievesti dažādu šķirņu suņi, kuru Latvijā nebija. Veidojas jaunas "modes" šķirnes, samazinās "vietējo" šķirņu metienu skaits.

Piektais - no 1997. līdz 2002. gadam. Piektais posms raksturojas ar LKA izveidošanos, tās iestāšanos starptautiskajā organizācijā UCI, ar starptautisko, nacionālo un klubu izstāžu organizēšanu pēc starptautiskiem noteikumiem ar dažādu titulu piešķiršanu, dažādu konkursu organizēšanu. Ciltsdarbs tiek veikts pēc kopējā nolikuma par ciltsdarbu klubos, tiek izdoti viena parauga starptautiskie ciltraksti.

Sestais - no 2003. līdz 2006. gadam. "Jaunie laiki" Latvijas kolliju vēsturē. Šķirnes popularizēšanā aktīvi iesaistās Kolliju portāls, kurš ne tikai informē, bet arī sponsorē kolliju izstādes un rīko dažādus pasākumus.

Septītais - no 2007. līdz 2017. gadam. Pēdējais posms Latvijas kolliju vēsturē. Nekas vairs nav glābjams.

Ērtības labad katrs posms ir apskatāms atsevišķi. Pirmos sešus posmus uzrakstījusi Irisa Stepe, bet septīto - Vecais Kollijs.

 

» Pirmais  » Otrais  » Trešais  » Ceturtais  » Piektais  » Sestais  » Septītais

.
  Ieteicams izlasīt arī
.  

» Piezīmes par kollijiem pirmskara Latvijā
   

 

 


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0