Publikācijas  

 

.

Jubilejas traktoru parks

.

 

.

 

.

Trīs "traktoristi" - kollijs Hosento, āzis Plampačs un ezis Kaktuss sabraukuši uz apspriedi.

...

Ievads

.

Dzīvojot starp kollijiem, āžiem un veļasmašīnām, centos izdomāt, kā varētu iepriecināt sevi nozīmīgā jubilejā? 2020. gada 20. septembrī Kolliju portālam būs 20 gadu jubileja, kuru šaurā draugu lokā svinēsim jau augustā. Pēc kāda laika sapratu, ka tas varētu būt jubilejas traktoru parks! Nē, tās nebūs tradicionālās lauksaimniecības mašīnas, bet gan dažādi braucamie kinostudijas vajadzībām. Bet tagad par visu pēc kārtas.

.

Ideja par bildi pārtop īsfilmā

.

Viss patiesībā sākās pavisam savādāk un tam nebija nekāda sakara ar gaidāmo jubileju. Man ienāca prātā ideja izgatavot Hosento fotosesijai "traktoru", uz kura viņu apsēdināt un nofotografēt. Attīstot domu, secināju, ka tam jābūt īpašam braucamrīkam, kuru Hosento it kā sameistarojis pats no ganīšanas brīvajā laikā, izmantojot dažādus atrastus sadzīves priekšmetus un detaļas.

Kad sāku tapināt traktoru, dzima nākamā ideja, kura man lika skaidri saprast, ka kontrastam vajadzīgs arī komisks pretstats un nolēmu, ka arī ezim Kaktusam būs savs maziņš traktoriņš, kuru turklāt varēšu izmantot arī figūriņu galerijā "Mīļā, es samazināju kollijus!"

Pēcāk radās nākamā ideja - kādēļ gan neuzņemt īsfilmu "Traktors"? Ar diviem traktoristiem šādai lietai ir par maz, tādēļ nolēmu, ka āzim Plampačam arī vajadzīgs braucamais. Scenārija uzmetums komiskai filmiņai radās ātri. Āzis Plampačs, ieraudzījis ezi traktorā, nolemj, ka arī viņam būtu jāuzbūvē savs aparāts. Pēc tam Plampača būvēto rīku pamana Hosento un arī viņš nolemj ķerties pie darba, lai radītu universālu mašīnu, ar kuru varētu doties arī pļavā, ganot aitas. Vēlāk visi "traktoristi" satiekas pie "Laimīgo kolliju zemes ®" pieturas zīmes. Kāpēc viņi tur pulcējas, paliek neatklāts. Varbūt satiekas nejauši, bet varbūt pulcējas uz apspriedi. Daži filmu veidotāji savu filmu beigās izmanto intrigas un atstāj vismaz vienu neatbildētu jautājumu, un šoreiz arī es nolēmu izmantot tik ierasto paņēmienu.

.

.

Hosento pieskata aitas, sēžot traktorā.

.

Kopā sabraukšanas uzņemšana īsfilmā bija visgrūtākā, jo vienlaicīgi bija jāstrādā ar kolliju, āzi un ezi, bez tam jābūt pie videokameras un vienlaicīgi fotoaparāta. Turklāt šajā dienā bija ļoti mainīgi laika apstākļi - saule visu laiku mijās ar mākoņiem un reizēm pat uzsmidzināja. Ezis tika uzticēts Justīnei, bet viņš atkal izrādījās paklausīgs un nekādas problēmas nesagādāja. Ar āzi strādāja Ieva, bet Hosento komandēju es. Viņš nekādi nevarēju pārdzīvot, ka līmeni zemāk Plampačš kaut ko ēda, bet viņam pašam pacietīgi jāsēž un jāgaida kārumi. Hosi ar grūtībām varēja noturēt sēdus taisni, bet mums izdevās.

Pie viena šajā dienā sarkanajā traktorā izvizinājās arī sarkana veļasmašīna "Rīga" un to fiksēju bildēs, no kurām kāda tiks izvēlēta jau trešajam topošajam veļasmašīnu "Rīga" un kolliju kopīgajam kalendāram. Kāpēc gan veļasmašīna nevarētu vadīt traktoru? Vai jums ir kādi pretargumenti?

.

Lesijas treneri uzjautrinās par traktoru

.

Hosento bilde ar savu sarkano braucamo tika nosūtīta arī FB lapai "Lesija un kompānija", kurā pulcējas ar Lesiju saistīti cilvēki un tie, kuriem paveicies kļūt par Lesijas līnijas kucēnu īpašniekiem. Pie bildes, kuru viņi ievietoja savā lapā, tika pierakstīta šāda frāze: "Varu saderēt, ka viņš prot šo ierīci arī vadīt!"

.

.

Kā tapa traktori

.

Kaktusam domātais braucamais ir vismazākais un tas tapa visātrāk. Tā korpuss izgatavots no koka līstītēm, presētā kartona un 400 gramu konservbundžas. Par traktorīša riteņiem tika izmantoti divi riteņi no robota putekļusūcēja "Roomba", bet mazākos paņēmu no īpašas un nesaprotamas konstrukcijas grīdas birstes ar ritentiņiem. Riteņu asīm izmantoju alumīnija stienīšus no veca galda hokeja spēles. Traktora korpusu nokrāsoju melnu, tam pievienoju skursteni, kura caurulīti izgriezu no veca flomāstera, un divas lampiņas.

.

.

Plampačs mēģina iedarbināt savu traktoru.

.

Ezis Kaktuss nesen bija pamodies no ziemas miega un pēc ilgās gulēšanas kūtsaugšā šī bija viņa pirmā filmēšanās šopavasar. Velti bažījos, kā ezis uzvedīsies, vai nebūs nīgrs un samiegojies. Viss tika nofilmēts labi.

Hosento traktors ir vieslielākais un sarežģītākais, tādēļ tā izgatavošanai, krāsošanai un tapšanas etapu filmēšanai vajadzēja nedēļu. Par pamatu tika ņemts izjaukts "padons" (preču paliktnis), brusītes un vecu bērnu velosipēda riteņi. Vienīgi eža mikrotraktoram bija četri riteņi, Hosento un Plampača braucamos nolēmu veidot kā trīsriteņus. Pirmkārt, tā izskatās komiskāk. Otrkārt, daudzi nemaz nezina, ka pagājušā gadsimta vidū bija gan trīsriteņu "džoni dīri", gan "fergusoni", un tie bija visai vienkārši un populāri modeļi. Lielāko no traktoriem nolēmu krāsot sarkanu. Vadījos no apsvēruma, ka man šīs krāsas patlaban šķūnī ir visvairāk, turklāt sakanajam korpusam labi piestāvēs tādas pašas krāsas ūdenssūkņa (hidrofora) bundulis. Uz tā uzmontēju apaļu saplakšņa plāksni no vecas taburetes, bet uz tās - veca motorzāģa motoru. Korpuss tika papildināts ar divām nokrāsotām melnām veca skapja šūplādēm, virs kurām izvietots skurstenis, kuru izgatavoju no konservbundžas un kanalizācijas caurules, to visu aptinot ar sudrabaino cauruļu izolācijas materiālu (plēvi). Traktoram bija nepieciešama arī stūre, tādēļ bija jāizlemj, kādu izvēlēties. Šķūnī ir divi stūres rati no vieglajiem auto, bet mājās glabājās sabojājusies stūre, kuru agrāk izmantoju datorspēlēs, kad bija jābrauc ar dažādām mašīnām. Izvēlējos pēdējo variantu, jo šo stūri visvieglāk varēja piestiprināt melnajai kastei, turklāt tai komplektā ir arī pedāļu bloks, kuru tāpat pieskrūvēju traktora grīdai. Sameklēju šķūnī nezināmas izcelsmes taisnstūrveida lukturus un "hondas" spuguļus. Nu traktors bija gatavs! Vairāk gan tas izkatījās pēc lokomotīves un sena ar malku kurināma lauku dampja krustojuma, bet ar rezultātu biju apmierināts, jo tas ļoti atbilda komiskajai traktora konstrukcijai, kuru pēc scenārija uzbūvējis suns.

.

.

Kaktuss nolēmis veikt zemes darbus.

.

Plampača traktoru izdomāt bija visgrūtāk, jo tam bija jāizskatās pilnīgi "Čau!", taču šī braucamrīka konstrukcija "izdomājās" pavisam viegli. Sākotnējo domu - krāsot arī šo mašīnu - atmetu. Āzis pēc dabas ir paviršāks un arī viņa prasmes ir pakāpi zemākas par kolliju. Šim trakroriņam arī tika izmantots "padona" gabals, pie kura tika pieskrūvēti vecu bērnu ratiņu riteņi. Biju ļoti apmierināts, jo šajā konstrukcijā sakrita abu braucamo izmēri, tādēļ no ratiņiem varēju paņemt arī pakaļēju riteņu asi, kurai bija ļoti ērti stiprinājumi, lai tos piemeistarotu pie "padona" pieskrūvētam brusītes gabalam. Kā motora telpa un vadības ierīču panelis tika izmantota ļoti veca koka kastīte, kurā senos laikos glabātas naglas. Ar Plampača traktora stūrēšanu man šaubu nebija - viņš savā konstrukcijā izmantos velosipēda stūri ar mazu zvaniņu. Šoreiz tika izmantots arī visoriģinālaikais dzinējs - veca printera motoriņš ar reduktoru, kuru darbina ar "kronu" (bateriju), bet vadības ierīce ir tikai viena - keramiskais drošinātājs. Tas vajadzīgs traktora dzinēja iedarbināšanai, proti, ja "korķi" ieskrūvē, motors darbojas, ja izskrūvē - apstājas. Un nekādu te slēdžu un "džoistiku"!

.

  Video
  .

Īsfilma "Traktors" (2020) "Tractor"


.

Gribu spēlēties!

.

Iepriekš nemaz nenojautu, ka pasaulē ir tik ļoti daudz pieaugušu cilvēku, kas savā brīvajā (un ne tikai!) laikā spēlējas ar dažādām figūriņām, nodarbojas ar modelēšanu un dažādu diorāmu izgatavošanu, kolekcionē mašīnīšu, vilcieniņu, dzīvnieku, zaldātiņu figūriņas un modelīšus. Neticami, bet šajā jomā darbojas vesela milzu industrija!

.

.

Galerijā "Mīļā, es samazināju kollijus!" nākotnē iecerēti vairāk lauksaimniecības skati.

.

Jau dažus gadus arī es veidoju savu kolliju figūriņu galeriju "Mīļā, es samazināju kollijus!", kuras nosaukumā parodēju vienu no savām mīļākajām filmām "Mīļā, es samazināju bērnus!" Manas kolliju figūriņas nokļūst dažādās situācijās un tām reizēm pievienojas aitiņa un auns, bet pagājušā rudens bildēšanā piedalījās arī briedis. Par cik vēlos savu figūriņu bildēšanu turpmāk attīstīt mazliet intensīvāk, nospriedu, ka man ļoti noderētu arī dažu citu fermas dzīvnieku figūriņas, piemēram, kazas, āži, zirgs, un derētu arī kāds atbilstoša mēroga traktors ar visādiem piekabināmiem rīkiem un piekabi. Vairākas dienas pētīju dažādus piedāvājumus internetā un biju ļoti pārsteigts, ka jau sen tiek rīkotas pat īpašas globāla mēroga izstādes / skates, kurās tiek demostrētas lauksaimniecības tehnikas kollekcijas un, vēl vairāk, - notiek radiovadāmu traktoru un citas lauktehnikas sacensības, kurās mašīnas darbojas, kā īstas - ar, ecē, sēj, iekrauj, pārvadā un izkrauj, pat rullē sienu dūres lieluma rullīšos. Kur nu vēl ceļu remota mašīnas - buldozeri, greideri, ekskavatori u.c. tehnikas vienības!

Sapratu, ka savu "traktorgeitu" vajadzētu turpināt attīstīt tālāk un nolēmu palielu radiovadāmu traktora modeli ar frontālo pacējāju un pašizgāšanas piekabi uzkonstruēt un izgatavot pašam, jo gatavo modeļu cenas ir ļoti iespaidīgas, turklāt mūsu specifika filmēšanas vajadzībām ir nedaudz atšķirīga no rūpnieciski izgatavotajiem kolekcijas modelīšiem.

.

Vai darbus fermā var vadīt, guļot uz dīvāna?

.

Nez kāpēc patlaban esmu aizrāvies ar ananāsu audzēšanu Variebā, taču pagaidām mani pūliņi ir izgāzušies. Taču būšu neatlaidīgs un mēģināšu vēl. Tikmēr no Kolliju portāla logo autores multimākslinieces Daces Kupces-Krieviņas esmu saņēmis desmit mini ananāsus galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" tapšanas vajadzībām. Tos Dace izgatavoja speciāli pēc mana pasūtījuma un man uzdāvināja, jo arī viņai reizēm patīk spēlēties ar figūriņām. Dace krāj zirgus un to viņai ir ļoti daudz.

Raksta lasītājs varētu jautāt, kāds gan ananāsiem sakars ar traktoriem? Vistiešākais! Nākamībā esmu ieplānojis uzņemt īsfilmu "Čiekurāboli", kurā kolliji "Laimīgo kolliju zemē ®" audzē ananāsus. Viņiem ļoti noderētu radiovadāms traktors, kurš varētu palīdzēt apsaimniekot čiekurābolu dobes.

.

.

Ja vajag, Hosento var nomainīt un piepumpēt arī riteņus.

.

Taču, domājot par pieminētās ananāsu audzēšanas īsfilmas stāstu, atcerējos citu, kas bija nolikts malā no manis neatkarīgu iemeslu dēļ. Jau padsmit gadus mūs ar dažādām detaļām, nelielām naudiņām un balvām atbalsta sadzīves robotu ražotājs "iRobot", tādēļ pirms pāris gadiem piedāvāju viņiem uzņemt īsfilmu, kurā pārbūvēts putekļusūcējs "Roomba" palīdz dažādos lauku darbos. Robotu pārstāvji piekrita šai idejai un viss, kas bija nepieciešams no viņiem, lai scenāriju realizētu - "Roomba", kas pacelta uz paaugstinātas šasijas ar lielākiem riteņiem. Pretējā gadījumā robotizētais grīdas tīrītājs nespētu pārvietoties ne pagalmā, ne pļavā. Pie šīs idejas ar "iRobot" pārstāvjiem atgriezāmies vairākkārt, arī šogad, bet "paaugstinātās caurgājības putekļusēcējs" tā arī nav tapis. Taču pati īsfilmas ideja man šķiet tik laba, ka to zaudēt man negribas. Tādēļ nolēmu, ka putekļusūcējs, kuru var vadīt ar pulti, tiks aizstāts ar manis tuvā nākotnē būvēto radiovadāmo traktoru "Kastanis". Mazliet izmainot scenāriju, taps īsfilma "Darbu vadītājs", kurā mūsu fermas galvenais darbu vadītājs kollijs Hosento, guļot pļavas vidū uz dīvāna, ar tālvadības pults palīdzību vadīs radiovadāmo minitraktoru un veiks dažnedažādākos fermas ikdienas darbus, par provi, vedīs graudus vistām, uz speciālas piekabes pievedīs jēriem pudeles ar pienu, ar nelielu grābeklītu grābs sienu, pārvadās izdētās olas, malku un izslaukto pienu utt.

.

Lūgums atbalstīt "Kastaņa" tapšanu

.

Daļa vajadzīgo detaļu radiovadāma traktora, tā agregātu un piekabes izgatavošanai man ir pašam, taču ir ļoti specifiskas lietas, kuras jāiegādājas ārzemju interneta veikalos. Visa šī radiovadāmo lietu padarīšana ir dārga, tādēļ meklēju atbalstītājus, kuri varētu noziedot nelielas naudas summas vajadzīgo komponentu iegādei. Ja arī jūs vēlaties piedalīties "Kastaņa" būvē, lūdzu, spiediet uz zemākredzamās pogas "Ziedot" un norādiet maksājuma mērķi "Kastanis".

.

.

Pateicamies par atbalstu un tiekamies mūsu nākamajās īsfilmās!

.

Nobeigums

.

Tā no idejas pie Hosento bildēšanu esmu nonācis līdz veselam Kolliju portāla jubiljeas traktoru parkam - smieklīgie kā parodija īsfilmai "Traktors", pavisam mazie - figūriņu galerijai, bet radiovadāmās ierīces - nākotnes filmām "Čiekurāboli" un "Darbu vadītājs". Kas zina, varbūt nākotnē dažādas "traktorierīces" kļūs mūsu fermā tikpat nozīmīgas lietas kā veļasmašīnas "Rīga"... Noteikti piedomāšu šajā virzienā!

.

.


 

.

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0