Standarts  

.

.

Raksturojums

0

Lai kollijs varētu īstenot savas dabīgās iedzimtās ganu suņa darbaspējas, viņam jābūt stipram, kustīgam, bez smagnējības un neveiklības pazīmēm. Šīs šķirnes suņa novērtēšanā ļoti svarīgas ir galvas pieres daļas un purna proporcijas, acu lielums, forma, krāsa, ausu novietojums. Visam tam ir 

harmoniski jāapvienojas, lai piešķirtu "sapņainu" un tajā pašā laikā vērīgu izskatu, kas kolliju padara par vienu no skaistāko suņu šķirņu pārstāvjiem.

0

Kopskats

0

Kollijs pievērš sev uzmanību kā sevišķi skaists suns, vērīgs un aktīvs, bez jebkādas neproporcionalitātes ķermeņa daļās. Kollijs izskatās mierīgs un pašcieņas pilns. Viņa kustībām jābūt graciozām un maigām. Bagātīgs apmatojums kopā ar pareizas formas galvu un maigu acu izteiksmi padara kolliju par patīkamu un elegantu suni, kurš ar savu ārējo izskatu izraisa patiesu apbrīnu.

0

Galva

0

Galva ir ļoti svarīga ķermeņa sastāvdaļa, un tiek vērtēta tās attiecība pret suņa suņa ķermeni. Skatoties no priekšas un sāniem, galva atgādina pastrupu ķīli. Piere plakana, starp ausīm mēreni plata. Sānu virsma viegli sašaurinās no ausīm līdz deguna galam, pie purna vaigi neizspiežas uz āru un neiekrīt uz iekšu. Smalks, skaisti veidots, labi noapaļots purna gals, bet ne stūrains. Skatoties profilā, pieres un purna līnijas izveido vienāda garuma paralēles, atdalītas ar nelielu, bet manāmu pāreju ("stopu"). Vidējais punkts starp iekšējiem acu kaktiņiem ir galvas garuma centrālais punkts. Apakšžoklis spēcīgs, skaidri iezīmēts. Galvas  platums no uzacīm līdz apakšžokļa apakšējai daļai nedrīkst būt pārāk liels. Neatkarīgi no suņa krāsas deguna gals, acu plakstiņi, lūpas ir melnā krāsā.

Paskaidrojums. Standartā galvaskauss tiek skatīts kopumā kā vienots vesels. Ja skatās no suņa deguna priekšpuses uz purnu, tad purns šķiet apaļš, līdzīgs caurulei. Zīmulim, uzliktam uz purna aukšdaļas, jānoveļas uz vienu vai otru pusi; ja tas paliek uz vietas, tad purns ir pārlieku plakans. Galvas pareizas proporcijas: purna garums (no degungala līdz acu iekšējiem kaktiņiem) ir puse no galvas garuma (no degungala līdz pakauša kaulam) un vienāds ar pieres garumu. Pieres daļa nedrīkst būt platāka par savu garumu, un attālums no uzacīm līdz apakšžokļa apakšējai daļai nedrīkst būt lielāks par pieres daļu jeb pusi no galvas garuma. Purna apkārtmērs nedrīkst būt lielāks par galvas garumu; apakšžoklis sastāda 1/3 no purna dziļuma.

Trūkumi. Galva nedaudz neproporcionāla ķermeņa uzbūvei. Pasīks, paass, paīss, nedaudz uzrauts vai noliekts (līks) purns, izspiedies pakauša kauls, paapaļa piere, nedaudz izspiedušies vai iekrituši vaigi, izspiedušies uzaču loki, liela izmēra mute, pārējas trūkums starp purnu un pieri vai tās nepareizs novietojums (pagarināts "stop"). Nedaudz atkārušās lūpas, pagaiši plakstiņi, lūpas un deguns.

Defekti. Galva rupji veidota, ļoti neproporcionāla ķermeņa uzbūvei, apaļa, ļoti slīpa piere, krasi izteikta pāreja no pieres uz purnu, ļoti izspiedušies uzaču loki un vaigi. Īss, stipri uzrauts vai noliekts purns, mitras lūpas.

0

Acis

0

Acu izteiksme ir ļoti svarīgs elements un piešķir sunim maiguma, uzmanības, pilnīgas sapratnes iespaidu. Kad suns klausās, skatiens "dzīvs" un saprātīgs. Acis vidēji lielas, nedaudz slīpi novietotas, mandeļveida formas, tumši brūnā krāsā. Izņēmums ir zili sudrabotie marmorkrāsas kolliji, kuru acis (viena vai abas) bieži vien ir zilā vai Ķīnas porcelāna krāsā, vai tikai ar ziliem plankumiņiem.

Trūkumi. Acis liels, paapaļas, nedaudz izspiedušās vai dziļi novietotas. 

Defekti. Acis lielas, apaļas, taisni novietotas, izspiedušās, gaišā krāsā, trula acu izteiksme. Dažādu krāsu acis (izņemot zili sudrabotos marmorkrāsas suņus).

0

Ausis

0

Ausis nelielas, pie pamatnes platas, augstu, ne sevišķi tuvu (bet arī ne sevišķi tālu) novietotas viena no otras. Mierīgā stāvoklī pieglaustas, bet, sunim sasprindzinoties, tās pagrieztas uz priekšu, pusstāvas ar viegli noliektiem ausu galiem.

Paskaidrojums. Pareizs ausu stāvoklis: 2/3 auss pie pamatnes stāv, bet 1/3 viegli noliektas uz priekšu. Kad suns ir uzmanīgs, tad attālums starp acīm un ausīm ir vienāds.

Trūkumi. Ausis stāvas, bet arī pamīkstas, slīpi noliektas, zemu vai tālu novietotas. Lielas ausis.

Defekti. Stāvas vai nokārušās, gaļīgas vai īsas, uz priekšu noliekušās vai dažādi noliektas ausis.

0

Zobi

0

Zobi lieli, apakšējie griezējzobi no iekšpuses pieguļ augšējiem griezējzobiem (griežņveida sakodiens). Neliela sprauga starp tiem neskaitās nopietns trūkums. Pilna zobu formula (42 zobi).

Trūkumi. Nepilna zobu formula. Neatbilstoši vecumam nodiluši zobi, nolauzti zobi, ja tie netraucē pareiza sakodiena noteikšanu.

Defekti. Visas novirzes no griežņveida sakodiena. Reti, sīki zobi.

0

Kakls

0

Kakls ar labu muskulatūru, stiprs, pietiekami garš un izliekts.

Paskaidrojums. Kakls nedrīkst būt īsāks par galvas garumu.

Trūkumi. Kakls īss, zemu novietots.

0

Ķermenis

0

Ķermenis nedaudz garāks par suņa augstumu skaustā. Mugura stipra, nedaudz zemāka par jostas vietu. Krūšu kurvis dziļš un pietiekoši plats. Pleci slīpi ar labi izteiktiem leņķiem. Priekškājas taisnas ar labi attīstītu muskulatūru, vidēji izteiktiem kauliem. Elkoņi nedrīkst būt vērsti uz iekšpusi vai ārpusi. Pēdvidus elastīgs, bet ne vājš. Krusti nedaudz slīpi un stipri. Pakaļkājas muskuļotas un stiegrainas augšdaļā, kopā ar apakšdaļu veido izteikti izliektu ceļa locītavas leņķi. Lēcējlocītavas sausas, relfjefas, nevērstas uz āru vai uz iekšu.

Paskaidrojums. Ķermeņa priekšējā un pakaļējā daļa jāvērtē kopumā. Skausts labi izteikts, augsts. Mugura stipra, taisna, vidēji plata. Jostas vieta īsa, plata, nedaudz izliekta. Krusti nedaudz plati un slīpi. Krūšukurvja apakšējā līnijai jābūt līdz elkoņa līnijām. Pirmie trīs ribu pāri gandrīz paslēpti aiz lāpstiņām un izvietoti diezgan šauri. Katrs nākamais ribu pāris (apmēram līdz 10-tajam, - pēc tam sašaurinās) platāks un garāks par iepriekšējo. Priekškāju garums līdz elkoņiem nedaudz lielāks par suņa ķermeņa augstumu skaustā. Leņķis starp lāpstiņu un pleca kaulu ap 90-100°. Pēdvidus nedaudz slīps, ne visai garš. Pakaļkājas, skatoties no mugurpuses, taisni novietotas, paralēlas savā starpā. Lēcējlocītavas labi izteiktas. Iedomātai taisnai līnijai, novilktai no sēdes kaula taisni uz leju, jāiet pa pēdvidus priekšpusi vai nedaudz pirms tās. Leņķis starp bļodas kaulu un ciskas kaulu - 90-100°.

Trūkumi. Krūtis par daudz platas vai šauras, nepietiekami dziļas, mugura mīksta vai izliekta. Krusti par daudz slīpi vai horizontāli. Priekškājas ar nedaudz izvērstiem elkoņiem. Šaurs kāju novietojums, neliels kāju izliekums uz iekšu vai āru. Stipri slīps vai taisns pēdvidus. Pakaļkājas ar nedaudz satuvinātām vai izvērstām lēcējlocītavām, slikti izteikti to leņķi. Par daudz šaurs vai plats pakaļkāju novietojums.

Defekti. Mucveidīgs, sīks, īss krūšukurvis, stipri ieliekta vai kupraina mugura, ļoti gara, ieliekta jostasvieta, stipri slīpi krusti. Priekškājas ar taisniem vai asiem pleciem. Līki apakšpleci, ļoti garas vai īsas kājas, stipri izvērsti elkoņi, stipri uz āru vai iekšu izvērstas priekškājas. Iztaisnoti pakaļkāju leņķi, stipri ievirzītas uz iekšu vai āru lēcējlocītavas.

0

Ķepas

0

Ķepas ovālas formas ar spēcīgiem pēdu spilventiņiem. Pirksti izliektas formas un sakļauti. Pakaļkāju pirksti mazāk izliekti.

Trūkumi. Apaļas vai mīkstas ķepas. Liekie pirksti.

Defekti. Plakani vai stipri izplesti pirksti.

0

Aste

0

Aste gara, pēdējais astes skriemelis aizsniedz lecamo locītavu. Mierīgā stāvoklī aste nelaista uz leju, astes gals nedaudz izliekts uz augšu. Kad suns sasprindzināts, asti var pacelt uz augšu, bet ne augstāk par mugura līniju.

Trūkumi. Aste īsa vai paceļas virs muguras līnijas, noliekta uz sāniem.

Defekti. Aste "gredzenā", āķī. Stipri īsa aste.

0

Apmatojums

0

Apmatojumam jābūt ļoti biezam. Segspalva taisna un cieta, pavilna mīksta, bieza, aizklāj visu ādu. Krēpes un žabo ļoti gari. Uz galvas spalva īsa, tāda pati uz ausīm. Pie auss pamatnes spalva gara. Priekškāju aizmugurē gara spalva. Pakaļkājām vēl garāka virs pēdvidus (izveido "bikses"). Pēdvidus, ķepas ar īsu spalvu. Aste ar garu, biezu spalvu.

Trūkumi. Mīksta, zīdveidīga, nepietiekoši gara, viļņaina spalva.

Defekti. Ļoti īsa spalva, pavilnas trūkums, sprogaina spalva.

0

Apmatojuma krāsa

0

Trīs krāsas: ruda ar baltu, melna ar baltu (trīskrāsu), un zili sudrabota (marmora). Ruda ar baltu: visa veidu nokrāsas - no gaiši zeltītas līdz tumšai sarkankoka krāsai vai ar tumšu plīvuru. Melna ar baltu (trīskrāsu): pārsvarā dominē melnā krāsa ar intensīviem rūsganiem plankumiem uz galvas un kājām. Nav vēlama melnās spalvas rūsgana nokrāsa. Sudraboti zilā (marmora, blue merle): pārsvarā gaiši zilganpelēka spalva ar nelieliem melniem plankumiem pa visu ķermeni. Vēlami rūsganas krāsas plankumi uz galvas un kājām (tāpat kā trīskrāsu kollijiem), bet to trūkums netiek vērtēts kā defekts. Lieli melni plankumi, tumši pelēka spalva un spalva un pavilna ar rūsganu nokrāsu nav vēlama. Visu krāsu suņi ir ar tipiskiem dažāda lieluma baltiem apzīmējumiem. Vēlams: balta krāga (pilnīga vai daļēja), baltas krūtis, kājas, ķepas, balts astes gals. Baltai zvaigznīte vai bultiņa var būt uz purna un pieres. Krāsai un baltajiem apzīmējumiem nav sevišķas nozīmes, bet pie vērtējuma priekšroka tiek dota sunim ar košāku un efektīvāku apmatojuma krāsu.

Trūkumi. Uz kakla nav balta apzīmējuma.

Defekti. Nav baltu apzīmējumu uz krūtīm, ķepām, astes gala.

0

Augums

0

Augstums skaustā: suņiem - 56-61 cm, kucēm - 51-56 cm. Svars: suņiem - 20-30 kg, kucēm - 18-25 kg.

0

Kustības

0

Kustības ir raksturīga šķirnes pazīme. Suns, kurš pareizi kustas, nekad neizvērš elkoņus uz āru, bet, neskatoties uz to, veicot kustības, viņa priekškājas tiek liktas pietiekoši tuvu viena otrai; ķepu sapīšanās, krustošanās ir ļoti nevēlama. Pakaļkājām, skatoties no mugurpuses, jābūt paralēlām, tām jābūt spēcīgām, jāpārvieto ķermenis ātri. Skatoties no sāniem, kustībām jābūt vieglām, plūstošām. Nepieciešams vidēji garš solis, tam jābūt vieglam, bez liekas piepūles.

Trūkumi. Kustoties riksī, suns liek kājas par daudz plati vai šauri, nedaudz saistītas kustības, neliela krustu kustēšanās.

Defekti. Saistītas, smagas kustības. Īss priekškāju solis. Kustoties riksī, ļoti augstu tiek turēti krusti, stipra krustu kustēšanās vertikālā virzienā. Aidinieku gaita.

0

Diskvalificējoši defekti

0

Suņi - kriptorhi (viena vai abu sēklinieku trūkums), kā arī vāja to attīstība. Anatomiskas kroplības. Bailīgums. Holēriķi.

 

 

 

 


 


 
 
 
 

2000-2022 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0