Intervijas  

 

.

Katram kollijam - pa sporta veidam

.

 

..

“Ideju ģenerators” – saka vieni. “Izdomas bagāts cilvēks”, apgalvo otri. Tā Veco Kolliju raksturo viņam tuvākie līdzgaitnieki. Viņa rīkotās kolliju šķirnes suņu aktivitātes ir pamanītas ne vien Latvijā, bet arī ārzemēs. “Žēl, ka mums nav tāda Vecā Kollija”, nopūšas kādas lielas kinoloģiskās organizācijas vadītāja. Viņa uzskata, ka Kolliju portāls ir etalons tam, kā jārūpējas un jāpopularizē sava suņu šķirne. Vecais Kollijs ne tikai pirms 15 gadiem izveidojis lielāko suņu mājaslapu Latvijā – Kolliju portālu, bet arī rīko vairākus kollijiem un viņu īpašniekiem domātus pasākumus, izgatavo dažādu suņu sporta inventāru un rada vairākus jaunus suņu sporta veidus, no kuriem vienu – kaniboulingu ® – jau aktīvi spēlē arī Krievijā. Četru gadu laikā Vecais Kollijs radījis trīs jaunus suņu sporta veidus, kurus, kā izrādās, veltījis saviem kollijiem. Par suņu sportu un dažādām aktivitātēm arī šī intervija, kas tapusi Kolliju portāla 15 gadu jubilejas reizē.

Četru gadu laikā tu esi radījis trīs jaunus suņu sporta veidus... Ļoti ražīgs periods. Kā tev pašam šķiet?

Jauni suņu sporta veidi rodas samērā reti, pēdējais – pitch & go Japānā tika radīts 2007. gadā, tas guva ļoti lielu popularitāti. Jau nākamā gada janvārī notika pirmās sacensības Krievijā, pēc dažiem mēnešiem arī Latvijas suņu īpašnieki pievērsās šai aportēšanas disciplīnai. Trīs jaunas aportēšanas disciplīnas – kaniboulings ®, kastings ®, kanikrokets ® - četru gadu laikā vienam cilvēkam ir ļoti daudz. Otru tādu gadījumu nezinu. Bez tā visa šajā laikā esmu adaptējis suņiem arī barelreisingu, kas ir populāra jāšanas sacensību disciplīna ASV tieši sieviešu vidū. Esmu konstruējis un izgatavojis arī daudz šķēršļu collgility ® sacensībām, kuras pamatā ir adžiliti. Tikai ar dažām izmaiņām. Kolliju portāla šķēršļu parkā šobrīd ir apmēram 60 dažādi objekti, vairākiem ir izgatavotas sagataves, kuras tiks samontētas vistuvākajā laikā. Dažu ideju realizēšana pagaidām ir atlikta materiālu un laika trūkuma dēļ.

 

 

Vecais Kollijs ar Abiju un viņas kausiem.


Interesants ir stāsts, ka jaunos suņu sporta veidus esi veltījis saviem kollijiem. Lūdzu, pastāsti par to!
Tad laikam jāstāsta hronoloģiski. Kaniboulings ®, kuru radīju 2011. gadā, ir tiešā veidā saistīts ar Abiju. Ievēroju, ka viņai ļoti patīk ķegļi, tādēļ ātri vien izdomāju, kā to visu apvienot ar aportēšanas iemaņām, kuras piemīt visiem mūsu kollijiem, izņemot Romeo. Izmēģinājām un tas viss izskatījās interesanti un atraktīvi. Pirmo reizi to nodemonstrējām publiski “Rančo kollijā 2011”. Turpmāk šī disciplīna kļuva par neatņemamu kolliju pasākumu sastāvdaļu. 2011., 2012. un 2013. gados rīkojām pat atsevišķas sacensības - “Kolliju portāla kausu kaniboulingā ®”. 2011. gadā šīs spēles ideja tikai aizvesta uz Rīgu, vēlāk kaniboulingu ® spēlēja arī Daugavpilī, pēc tam no šīs pilsētas kaniboulings ® nonāca Krievijā, kur to patlaban spēlē visai bieži dažādos suņu pasākumos.

 

 

Abija un viņas kaniboulings ®.


Nākamā spēle – kastings ®– tika radīta 2014. gadā un šo ideju man “pasvieda”, pareizāk sakot, “atnesa” Līzīte. Lielajā siena šķūnī izgatavoju jaunus šķēršļus “Kollimpiādei ®”. Pie manis atnāca Līzīte ar tenisa bumbiņu. Pasviedu to turpat šķūnī un bumbiņa nejauši iekrita tukšā kartona kastē. Līzīte iebāza galvu kastē, izvilka bumbiņu un atnesa to man. Jaunā spēle bija dzimusi tajā pat brīdī! Piecu minūšu laikā izdomāju pamatkoncepciju, bet nakti pavadīju nomodā, veicot aprēķinus kastu izmēriem utt. “Rančo kollija ® 2014
” laikā pirmo reizi piedāvājām kastinga ® sacensības publiski. Jāpiebilst, ka “Rančo kollijs ®” ir neviļus kļuvis gandrīz par visu manu ideju izmēģinājumu poligonu.
Trešā aportēšanas spēle – kanikrokets ® – tika radīta 2015. gadā. Man ļoti patīk kroketa spēle, tādēļ atlika vien apvienot to ar aportēšanas iemaņām. Šo spēli esmu veltījis Lociņam, tādēļ arī kanikroketa ® inventārs ir melnā krāsā. Pirmo reizi to izmēģinājām “Straumēnu” aportēšanas minisacensībās 2015, bet publiskā iepazīšanās ar kanikroketu ® notiks “Rančo kollija ® 2015
” laikā. 

 

 

Kastinga ® pavēlniece Līzīte.


Visas šīs aportēšanas spēles ir atšķirīgas. Kaniboulings ® ir aportēšana, kastings ® – aportēšana un meklēšana, bet kanikrokets ® – aportēšana, meklēšana un paklausība. Kanikroketā ® suns jānosēdina, jāapgulda vai jānostāda, lai tas, gaidot bumbiņas sitienu, nelēkātu pa priekšu un cilvēks nejauši netrāpītu sunim ar lielo koka āmuru.
Kā tev pašam sokas šajās trijās aportēšanas spēlēs?
Ar mainīgiem rezultātiem. Uz suņiem pilnīgi paļaujos. Nekad vēl nav bijis gadījums, kad kāds no mūsu kollijiem neatnes aportējamo priekšmetu. Visa vaina paša precizitātē, pareizāk sakot, tās trūkumā. Ja pagājšgad mēs ar Lociņu kastingā ® uzstādījām trešo labāko rezultātu kastinga ® spēles vēsturē, tad “Kolliju portāla 15 gadu jubilejas Superkausā 2015” es biju vienīgais sacensību dalībnieks, kas ne reizi netrāpīja kastēs. Taču “Straumēnu” aportēšanas minisacensībās 2015 mēs ar Lociņu uzstādījām ļoti labu rezultātu – 305 punktus.
Laikam jau rokas nogurušas šovasar no grābekļa un dakšas cilāšanas – “Straumēnos” patlaban siena laiks.
Par kanikroketu ® neko vēl nevaru teikt, esmu to izspēlējis tikai vienās sacensībās.

Rezultatīvākais aportētājs un aportēšanas minisacensību uzvarētājs no mūsu kollijiem ir Līzīte. Gan pērn, gan šogad kopvērtējumā viņa 1. vieta.

 

 

Lociņam veltīts kanikrokets ®.


“Kollimpiādē ® 2015” tika izmantots arī netradicionālas formas pitch & go laukums. Taisnstūra vietā parādījās trijstūris. Kāpēc?
Gribējās kaut ko pamainīt un vīlies nebiju – trijstūra veida pitch & go laukums man patīk daudz labāk par tradicionālo. Šī ideja nākusi no Krievijas. 
Ar ko atšķiras collgility ® no tradicionālā adžiliti, kas šobrīd pasaulē ir atzīts par populārāko suņu sporta veidu?
Lielākās atšķirības ir trīs.
Pirmā. Objekti collgility ® šķēršļu maršrutā tiek izvietoti secīgi, nevis jauktā kārtībā, kā tas ierasts adžiliti.
Otrā. Barjeru pārlekšanas augstums collgility ® nepārsniedz 45 cm, atšķirībā no adžiliti noteikumos paredzētajiem 55 cm. Tas nebūt nenozīmē, ka uzskatu kollijus par nespējīgiem pārvarēt lielākus augstumus. Iemesls ir tāds, ka mums nav profesionālu sportistu, visi kolliji vairākas reizes gadā tiek piecelti no dīvāna, lai mūsu pasākumos pasportotu.
Trešā. Mana collgility ® versija neparedz adžiliti disciplīnā paredzētos šķēršļus ar tā dēvētajām kontakta zonām – baļķi, šūpoles, kalniņu u.c. Mēs izmantojam dažādas barjeras, tuneļus un nākotnē izmantosim arī dažādas konstrukcijas trapus, kuru nav adžiliti.

 

 

Arī vides labirints ir Vecā Kollija ideja.


Tevis izgatavotie šķēršļi ir ļoti interesantas konstrukcijas un ļoti krāsaini. Dažus no tiem kāds pat nodēvējis par mākslas darbiem. Adžiliti un Nacionālās daudzcīņas maršrutos tādus neieraudzīt. Teici, ka izgatavotas vairākas sagataves. Vai jaunie šķēršļi būtiski atšķirsies no iepriekšējiem?
Paldies! Patlaban strādāju pie jaunām barjerām, kas tiks uzstādītas Šķēršļu dragreisā ®. Visi objekti būs identiski. Taču vislielākais uzsvars nākotnē tiks likts uz trapiem. Esmu uzskicējis idejas modificējamām trapu sistēmām, kuras varēs dažādi kombinēt. Dažas no trapu konstrukcijām nebūs līdz šim vēl nekur redzētas. Patlaban nav iegādāti visi nepieciešamie materiāli trapu izveidei, tādēļ nevaru darbu turpināt.
Vēl esmu izdomājis jaunu “Kollimpiādes ®” šķēršļu koncepciju no krāsainām koka kastēm, spolēm u.c. objektiem. Pa jokam nodēvēju to par “jauno koLLekciju”.

 

 

Īpašo šķēršļu dragreisa ® luksoforu sacensībās darbina Justīne.


Šī gada “Kollimpiādē ® 2015” tika demonstrēts arī pirmais Šķēršļu dragreiss ®. Vai tā arī ir tava ideja?
Jā, ideja par Šķēršļu dragreisu ® ir mana. Daudziem dragreiss saistās tikai ar automašīnām, bet es Latvijā esmu klātienē vērojis arī jāšanas dragreisu. Vienkārša skriešana nešķita interesanta, tādēļ Šķēršļu dragreisa ® dalībnieku uzdevums ir ne vien ātri skriet, bet arī “tīri” pārvarēt divas paralēlas un identiskas šķēršļu joslas. Šīs sacensības pirmo reizi notika “Kollimpiādes ® 2015” laikā. Viss tas, filmējot no torņa, izskatījās ļoti atraktīvi un interesanti, arī sacensību dalībnieku atsauksmes šobrīd ir identiskas – ļoti jautri, azartiski un forši! Tādēļ Šķēršļu dragreisu ® izmantosim arī nākamā gada “Kollimpiādē ®” un varbūt kādos citos pasākumos.

Jūs ar Lociņu šķēršļu dragreisā ® šogad bijāt vieni no līderiem - zaudējāt tikai finālskrējienā...

Noskrējām patiešām labi, taču kļuva skaidrs, ka četri skrējieni pēc kārtas ļoti īsā laikā ir par daudz - jāļauj suņiem atpūsties. Turklāt Loča diezgan ātri zaudē interesi par visu. Turpmāk šķēršļu dragreisa ® sacensībās starp skrējieniem būs pauzes.

 

 

Par panākumiem "Kollimpiādē ® 2015" - trešo vietu kopvērtējumā un bronzas medaļu priecājas arī Vecā Kollija meita Justīne.

 

"Kollimpiādā ® 2015" jums abiem bronzas godalga kopvērtējumā. Vai esi lepns par panākumiem?

Es cerēju uz pirmo trijnieku. Mēs esam gatavi cīnīties par godalgotām vietām. Es esmu lepns, ka varu dzīvot vienā laikā ar saviem kollijiem, ka man ir gods dzīvot kopā ar viņiem, ka man viņi ir. Pārējais jau ir maznozīmīgāks. Bet, protams, ka ir prieks par uzvaru!
Tu esi atradis arī netradicionālu suņu konservu bundžu pielietojumu. Sponsori esot no smiekliem vai plīsuši, kad esi viņiem stāstījis ideju par konservdžampingu ®... Atkal kolliji palīdzēja?
Jā, “Happy Dog” šefs Gints Kalniņš, kas ilgus gadus atbalsta mūsu rīkotos kolliju pasākumus ar balvām, smējās ilgi un dikti. Taču viņš jau ir pieradis, ka manas dullās idejas strādā. Man pašam par lielu pārsteigumu, neviens pasaulē vēl neko tādu nav darījis. Konservdžampingu ® iespēju robežās attīstīsim arī turpmāk.
Netradicionālu priekšmetu izmantošana šķēršļu joslu būvēšanā laikam tev ļoti iet pie sirds. “Rančo kollija ® 2015
” programmā izlasīju, ka šajā pasākumā bez jau pieminētā konservdžampinga ® tiks būvēta kartona šķēršļu josla.
Jā, arī šī ideja ir mana. Par šo gan nebrīnos, jo kuram gan vēl ienāktu prātā būvēt kartona šķēršļus? Tas ir galīgi “kreizī”. Bet ceru, ka tas viss kopā izskatīsies ļoti interesanti. Kā parasti, strādāsim arī pie šķēršļu joslas vizualizācijas. Tiks izmantotas mucas, piena kannas, svari, Hondurasas cukura maisi un daudz kas cits.

 

 

Vecais Kollijs un Lociņš skrien ap mucām jeb barelreisings.


Skriešana ap mucām jeb barelreisings fotogrāfijās, kas publicētas Kolliju portālā, arī izskatās gana atraktīvi. Kā radās šī ideja?
Par cik interesējos arī par dažādiem zirgu sporta veidiem, barelreisings man šķita sevišķi interesants un atraktīvs, turklāt ļoti vienkāršs sports suņiem – tikai jāskrien kopā ar saimnieku. Protams, kā jau jebkurā suņu sporta veidā, sunim jābūt apguvušam elementāras paklausības iemaņas.
Latvijā barelreisinga sacensības zirgiem nekad nav notikušas.
Pateicoties Mārtiņa Vērdiņa atbalstam, varēju viegli šo ideju realizēt. Tagad esmu izdomājis barelreisinga versiju ar 4 un pat 6 mucām. Pateicoties Armanda Lāča atbalstam, 6 mucu barelreisings tiks iekļauts jau nākamā gada “Kollimpiādes ®” programmā. Būs, ko noskrieties.
Krievijā suņu īpašnieki arī pārņēmuši šo ideju, tikai tur dalībnieki nez kāpēc skrien ap spaiņiem. Vai tad Krievijā mucu trūkst?
Šogad par godu Kolliju portāla 15 gadu jubilejai notiek arī “Superkauss 2015”. Kādi ir secinājumi? Ar ko šīs sporta sacensības atšķiras no “Kollimpiādes ®”, kas jau kļuvusi par neatņemamu un tradicionālu Latvijas kolliju īpašnieku pasākumu?
Šīs ir pirmās sacensības, kuras sadalītas trijos etapos, pa trijām disciplīnām katrā. Taču galvenokārt atšķiras ar to, ka “Superkausā” piedalās tikai Latvijā vissportiskākie kolliji. Tādu ir maz. Es varu saskaitīt tikai sešus kollijus, kas ir ļoti rezultatīvi dažādās suņu sporta disciplīnās. Žēl. No tiem tikai četri tālāk cīnīsies par “Superkollija 2015” titulu.

 

 

Vecais Kollijs ar Lociņu "Kolliju portāla Superkausa 2015" collgility ® maršrutā nr. 1.


Vai “Superkauss” kļūs par ikgadēju pasākumu?
Nē. Par cik sportot gribētāju un varētāju ir maz, “Superkauss” tiks rīkots īpašās jubilejas reizēs. Iespējams, ka nākamais notiks Kolliju portāla 20 gadu jubilejas gadā. 
Portālā redzams, ka šad tad arī pats saviem suņiem sarīko aportēšanas sacensības. Tik ļoti gribas sportot?
Par cik man ļoti patīk sportot ar suņiem, tad uzskatu, ka ar divām sacensībām sezonā – “Kollimpiādi ®” un “Rančo kolliju ®” ir par maz. Ir cilvēki, kuriem ir pretēji uzskati – ka divi pasākumi Variebā ir par daudz. Tādēļ rīkoju minisacensības. Reizēm mūsu kollijiem piepulcējas arī daži citi sportot gribētāji. Ja tādu nav, sportojam paši. Tādas idejas parasti rodas spontāni – šonedēļ būs aportēšanas sacensības, un viss. No rīta, kamēr nav karsts, pasportojam un tad, kad nokrīt rasa, uz siena pļavu prom.
Tu biji viens no pionieriem Latvijā, kas realizēja aitu ganīšanu suņiem. Kādēļ vairs šī nodarbe nav iekļauta tavos pasākumos?
Aitu ganīšanu sporta veidu esmu uzskatījis par neperspektīvu jau no paša sākuma. Lai ganītu aitas, tas jādara regulāri, nepietiek ar vienu reizi vasarā. Kolliju īpašniekiem tas bija kā interesants izmēģinājums, sak, jāpamēģina, ko tad mans suns par blējējām sacīs. Visi, kas ļoti gribēja, izmēģināja šo visu, tādēļ cilvēku interese sāka pamazām zust. Ļoti iespējams, ka nākotnē atkal kādā no pasākumiem izmēģināsim aitu ganīšanu.

 

 

Mēģinājums saprasties ar aitām.


Tu minēji, ka kolliji ir ne vien sportiski, bet arī ļoti inteliģenti un gudri suņi. Vai esi plānojis sarīkot arī kādas “prāta sacensības”?
Šāda ideja “uz papīra” jau ir sen, tādēļ “atklāšu kārtis”. Nākotnē esmu nolēmis sarīkot arī prāta spēles kollijiem “Vai tavs suns ir attapīgāks par aitu?”. Aita patiešām šajā shēmā tiks iesaistīta – viņa arī spēlēs interaktīvās spēles, kas domātas suņiem. Tad varēsim salīdzināt rezultātus. Tāpat šajā pasākumā ceru izmēģināt jaunu atrakciju suņiem – “Barn Hunt”, kas radusies ASV. Izmantosim sieru, kas tik ļoti garšo kollijiem. Sīkāk nekomentēšu, lai saglabājas intriga. Iespējams, šādas spēles notiks jau nākamgad.
Šobrīd pasaulē ir pazīstami aptuveni 30 dažādi sporta veidi suņiem. Kādus suņu sporta veidus tu vēl gribētu ieviest savos pasākumos? Kādi, tavuprāt, vēl ir piemērotākie kollijiem?
Piemērots kollijiem būtu arī frīsbijs un flaibols. Taču, par nelaimi, no visiem maniem zināmajiem kollijiem tikai četri interesējas par lidojošo šķīvīti. Gribētu iepazīšanās nolūkos izmēģināt kaut vai “rollus”, t.i., šķīvītis tiek nevis lidināts pa gaisu, bet ripināts. Vēl interesants šķiet frīsbija paveids ar nosaukumu dārtbijs.
Kolliju portālam patlaban pieder vienīgais flaibola ekipējums Latvijā, taču šim sporta veidam nepieciešama daudz nopietnāka apmācība, tādēļ mūsu pasākumos flaibola inventārs divreiz ir bijis izvietots izmēģināšanai, taču diemžēl neviens no dalībniekiem nav pie tā pat piegājis.
Nākotnē esmu iecerējis izmēģināt arī dokdaivingu jeb aportēšanu ūdenī. “Straumēnu” Lielezers to atļauj, vienīgi jāuzbūvē īpaši pielāgoti trapi. Bet te atkal ir problēma, jo no man zināmajiem kollijiem tikai dažiem patīk ūdens. Pārējie pat ķepas slapināt negrib.

Aitu ganīšanu var aizstāt arī treibbols. Gribētu izmēģināt šādu disciplīnu, bet mini komplektam vajadzīgas vismaz 3-4 lielās vingrošanas bumbas. Patlaban mums to nav. 

 

 

Lociņš traucās pretī uzvarai.


Nākotnē tu vēlies izmantot arī “ūdens šķēršļus”. Vai vari pastāstīt par tiem kaut ko vairāk?
Divi pirmie ūdens šķēršļu prototipi tika demonstrēti jau “Kollimpiādē ® 2010”. Šī ideja man neliek mieru visu laiku, taču tas ir samērā dārgs pasākums. Taču, tiklīdz radīsies iespēja, šī ideja tiks realizēta. Nākotnē pļeckāšanos pa ūdeni kādā no “Rančo kollijiem ®” varu noteikti apsolīt.
Teici, ka Kolliju portāls šogad piedzīvos arī jaunas pārmaiņas. Vai vari atklāt, kādas?
Varu. Visai drīz portāla navigācijas joslā tiks izvietots jauns bloks ar nosaukumu “Citas lietas”, kurā stāstīsim arī par citām mums tuvām lietām, piemēram, aitām, kazām, zirgiem. Šīs tēmas lauku vidē ir ļoti saistītas arī ar kollijiem, un mums patiešām ir ko stāstīt šajā sakarā. Pamatinformācija ir jau sagatavota.

 

 

Vecais Kollijs savā postenī - filmēšanas tornī.


Vai, atskatoties uz 15 gadu laikā paveikto, esi apmierināts?
Jā, esmu. Ja visu šajos gados paveikto vajadzētu uzrakstīt uz papīra, tas aizņemtu ļoti daudz laika. Galvenās lietas, kuras esmu gribējis, esmu spējis realizēt. Ir labi, ka viss nav sasniegts, jo tad būtu ļoti garlaicīgi dzīvot. Esmu pārliecināts, ka līdz Kolliju portāla 20 gadu jubilejai izdosies paveikt vēl ļoti daudz. Ir sakrāta vesela mape ar pierakstiem un skicēm.
Ko tu pats sev gribētu novēlēt portāla jubilejā?
Sev, saviem tuviniekiem un saviem suņiem gribu novēlēt veselību. Kad biju pusaudzis, nespēju saprast apgalvojumu, ka galvenais dzīvē ir veselība. Pārējo var sasniegt. Tagad zinu, ka tā ir patiesība. Pulkstenis skaita...
Daudz laimes!
Paldies!
.

0

 

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0