Publikācijas  

.

 

.

Vai arī tu vēlies nokļūt televizorā?

.

 

.

 

.

Mūsu kolliji sasēduši uz dīvāna pļavā, lai noskatītos interesantas pārraides. Tās var uztvert tikai "Laimīgo kolliju zemē ®". Uz dīvāna (no kreisās): Keisija, Līzīte un Hosento, zemē apsēdies Lociņš.

...

Ievads

.

Varbūt daži manas paaudzes cilvēki vēl atceras padomju laika divsēriju multeni par Karlsonu. Es to reizēm noskatos arī tagad. Man atmiņā labi saglabājusies aina, kurā Karlsons apšauba, ka Bokas jaunkundze varētu iekļūt televizorā. "Šitā resnā "mājas mocītāja" sadomājusi ielīst tādā mazā kastītē?" iesaucās Karlsons, "Tur nekas nesanāks! Viņa būs jāsaloka četrās daļās!"

Taču 1940. gadā tapusī multene "Karlsons atgriezies" nepavisam nebija tā, kas mani uzvedināja uzņemt pašam savu versiju par nokļūšanu TV kastē.

.

.

Kadrs no multenes.

.

Kastes

 

Jā, starp citu, jauno paaudžu cilvēki tā arī nespēs saprast, kāpēc televizoru padomju laikā mēs dēvējām par kasti, reizēm trīs esošos kanālus pārslēdzām ar plaķenēm un regulējām attēlu ar kulaka sitienu pa aparāta korpusu. Jaunie cilvēki pat nestādās priekšā, ka lielo "krāsainā" televizora kasti vājākas uzbūves cilvēciņš vai pusaudzis viens pats nespēja pārvietot, tik smaga tā bija. Tagad televizori ir plakani un nepavisam nelīdzinās pulētām koka kastēm.

Pie manis trīs televizoru kastes ar visu saturu nonāca visai nejauši, īpaši pēc tām nebiju pat kārojis. Pirmo "krāsaino lampinieku" man atveda māsas vīrs kopā ar divām veļasmašīnām "Rīga" un citām vecām mantām,  bet "melnbalto lampinieku" un "krāsaino ar podziņām" - kaimiņiene Inga no Jaunvariebas. Arī kopā ar veļasmašīnu "Rīga"! Tā šie aparāti lielajā siena šķūnī nostāvēja divus trīs gadus, līdz pienāca brīdis, kad nolēmu tos izjaukt. Radās vajadzība pēc spēka transformatoriem, kuri bija šajos aparātos, un pie viena nolēmu samazināt aizņemto platību. Kad aparāti tika izjaukti, to koka korpusi palika šķūnī, jo bija žēl tos iemest ugunskurā un sadedzināt, varbūt reiz noderēs. Arī televizoru kineskopi netika izmesti, jo tos jāved utilizēt uz speciāliem elektronikas atkritumu savākšanas punktiem. Mums tam neatlika laika, tādēļ milzu stikla "kolbas" jeb elektronu lielgabalus pagaidām novietoju kūtsaugšā, lai nevienam netraucē. Kartona kastē saliku arī visas nederīgās plates ar detaļām...

.

.

Televizora "Kaskad 230" kastes iekšpusi nokrāsoju melnu.

.

Zvans no pagātnes

..

Vairākus gadus atpakaļ man zvanīja no kāda jau izputējuša televīzijas kanāla un aicināja piedalīties raidījumā par dzīvniekiem. Taču toreiz biju pieņēmis lēmumu vairs nesniegt intervijas un ar medijiem nesadarboties daudzkārt pieredzētās žurnālistu paviršās attieksmes un drukātajā presē pieļauto kļūdu dēļ, tādēļ raidījuma producentei atteicu. Sieviete turpināja mani visādi pierunāt, bet es biju nelokāms – nē un nē! Tad viņa kā pēdējo dzelžaino argumentu izmisīgi izmeta frāzi: "Bet jūs taču parādīs televīzijā! Visi taču grib!" Šis teikums un teicējas intonācija mani toreiz tik ļoti uzjautrināja, ka tagad, pēc vairākiem gadiem, šīs atmiņas uzvedināja uz domu uzņemt īsfilmu "Televizors", kurā redzams, kā kolliji atrod vecu televizora kasti, uzstāda to pļavā, skatās tos "kanālus, kurus izvēlējušies" (reiz bija tāds reklāmas sauklis), bet daži pat cenšas nokļūt zilajos ekrānos, lai uz viņiem skatītos citi.

.

.

TV raidījumus ar interesi gaida (no kreisās) Lociņš, Hosento un Keisija.

.

Patiešām ir ne mazums ļaužu, kuri visādi cenšas sev pievērst uzmanību un nokļūt TV raidījumos, interneta ziņu portālos un nodzeltējušu žurnālīšu lappusēs, tādēļ īsfilmas beigās redzams sauklis "Vai arī tu vēlies nokļūt televizorā?", iesmejot par šādu spilgti izteiktu vēlmi, kura varētu būt raksturīga ne tikai cilvēkiem, bet arī lopiņiem, kuri ziņkārības pēc bāž TV kastē savu galvu. Starp abām pieminētajām kategorijām atšķirību pamanīt nemaz nevaru...

.

  Video
  .

Īsfilma "Televizors" (2020) "TV set"


.

Viedā lauku televīzija

.

Fermas kolliji atrisina situāciju ātri un asprātīgi - televizora koka kastei atpakaļ tiek pieskrūvētas kājiņas un aparāts bez nevajadzīgajām "iekšām" ir uzstādīts pļavā. No šķūņa izvilkts vecais dīvāns ērtai sēdēšanai un suņi pļavā var īsināt laiku, skatoties dažādas pārraides. Šis attapīgais paņēmiens ļauj skatīties patiešām interesantu un kvalitatīvu saturu, salīdzinājumā ar to, ko patiesībā piedāvā mūsdienu neskaitāmie televīzijas kanāli. Arī mūsu kolliji var "pārslēgt kanālus", pagriežot kasti vajadzīgajā virzienā. Reizēm "kanāli pārslēdzas" paši, kastē parādoties jaunam fermas iemītniekam.

.

.

Filmēšanas laikā Hosento palika 2 gadi.

.

Šī bija viena no ļoti viegli filmējamām filmām. Kad biju ar televizora kasti izstaigājis "Straumēnus" un izmeklējies visādus skatus vajadzīgajiem kadriem, pirmo nofilmēju ezi Kaktusu, pēc tam gulbjus Johannu un Zāru. Ja āžus Olimpu un Žigulīti mānījām kastē ar maizes gabaliņu palīdzību, tad veiksmīgie skati ar aitām un zirgiem bija viņu pašu "izdomāti". Kad novietoju televizora kasti pļavā aitu bara filmēšanai, jaunā aita Aura pati pienāca klāt un nolēma ieskatīties kamerā caur TV ekrānu, tādējādi ļoti iepriecinot mani. Zirgu filmēšana bija ieplānota citudien, vispirms nolēmu uzņemt skatus pie "Straumēnu" lielezera. Taču tiklīdz biju uzstādījis televizoru un nolīmeņojis videokameras statīvu, Fantagira un Lusse pašas precīzi "iegāja kadrā", bet Fiona nolēma izmantot iespēju un "nokļūt televīzijā", iebāžot savu lielo rudo galvu kastē. Savukārt, āžu Žigulīša un Olimpa darbošanās kastē man ļoti atgādināja agrāk bieži ekrānos redzētās "runājošās galvas". Manuprāt, ir izdevusies pilnīgi precīza parodija. Rakstu "agrāk" tāpēc, ka mūsdienu "runājošās galvas" neesmu redzējis kādus divpadsmit gadus, kopš mūsu mājās vairs neskatāmies televīziju vispār.

Visgrūtāk bija nofilmēt vistu, kura ekrānā dēj olu. Kopā ar Justīni izmēģinājām vairākas vistas, līdz puslīdz labi izdevās nofilmēt melno Pannu. Uzskatāmības labad nolēmu izdēto olu novietot blakus pītajai dētuvei.

Varbūt uzmanīgākajiem skatītājiem radīsies jautājums, kādēļ bildēs uz dīvāna redzami četri mūsu kolliji, bet filmā ir tikai trīs? Līzītei filmēšanas brīdī bija jau 14,3 gadi un viņu ir ļoti grūti piedabūt darīt kaut ko, kas vajadzīgs. Tādēļ to neuzspiežam. Pāris minūtes viņa pasēdēja uz dīvāna, nobildēt paspēju, bet tad Līzītei apnika un viņa aizgāja. Bet, kas attiecas uz Hosento tēlu filmā, tad tas pilnībā atbilst viņam dzīvē. Viņš ir kollijs, kas vienmēr un visur grib būt uzmanības centrā, un to arī parasti panāk.

.

.

Kopā ar figūriņām no galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" fotografējas arī Keisija.

.

Televizora kasti izmantoju arī galerijas "Mīļā, es samazināju kollijus!" tapšanā. Speciāli šai vajadzībai tika izgatavota arī gaiši zila aizmugure.

Bet "Televizora" fināla skatam nolēmu izmantot uzrakstu "Kolliju portāls", kas izgatavots no radiolampām. Uztaisīju un nokrāsoju nelielu statīvu, savā radiolampu noliktavā sameklēju 14 lampas, bet uzrakstam izmantoju burtus, kas izgriezti no dzeltenas līmplēves.

.

Daži secinājumi aizkadrā

.

Apzinos, ka šogad uzņemtās īsfilmas "Traktors" un "Televizors" ir visasprātīgākās no līdz šim "Kolliju kino ®" studijā radītajām. "Televizoru" atzīnīgi novērtējusi arī Lesijas trenere Renāte Hiltla, bet Lesijas seriāla aktieris Džons Provosts pēc filmas noskatīšanās man atrakstīja: "Man ļoti patika! Tas bija brīnišķīgi!"

.

.

Par dažādiem "Kolliju portāla" uzrakstiem, arī šo, rudenī redzēsiet īpašu filmiņu.

.

Sākoties jūnijam, visu vasaru spēlēšos ar 27 veļasmašīnām "Rīga", strādājot pie īsfilmām "Lielā veļas diena: Ziepju opera" un "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles" tapšanas. Svinēsim arī mūsu aktrises kazas Ievas desmito jubileju un pacentīsimies to iemūžināt īsfilmā "Kazas jubileja". Bet, kas attiecas un Karlsonu, tad nākotnē esmu iecerējis to lidināt ap mūsu lielo siena šķūni filmiņā "Viņš aizlidoja, bet apsolīja atgriezties". Iecerēts, ka vīriņu ar propelleru, tāpat kā Buratino, izgatavos kāds no āžiem. Bet varbūt visi kopā...

 

.


 

.

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0