Publikācijas  

.

 

Gandrīz traktors

.

.

Hosento ir ļoti lepns ar savu braucamo.

..

Traktorbūves tradīcijas

.

Kārtējo reizi saskatījies ārzemēs daudzviet populārās "ziepju trauku" autiņu sacensības, man atkal sagribējās uztaisīt kādu braucamo mūsu kollijiem. Nolēmu, ka tas būs traktors, kuru darbinās elektromotors. Sākotnēji gan domāju pie jaunā traktora būves ķerties tikai nākamajā vasarā, taču ideja bija mani jau pārņēmusi savā varā un, nemot vērā tehniski neveiksmīgo traktorbūves pieredzi pagātnē, ļoti gribējās revanšēties un to kompensēt ar pavisam citas kvalitātes braucamo. Pirmajā filmā "Traktors" kollijam Hosento bija sarkans trīsriteņu traktors bez motora, uz kura varēja tikai sēdēt, savi braucamie bija arī āzītim Plampačam un ezim Kaktusam, taču tie tāpat nekustējās ne no vietas. Gadu vēlāk tika radīts "Traktors 2: Radiovadīšana", taču tā koncepcija bija cita - Lociņš, guļot pie šķūņa uz dīvāna, ar pults palīdzību vada nelielu radiovadāmu transporta līdzekli, kurš pārvadā dažādas sīkas kravas. Taču arī ar šo traktoru neveiksmju bija tik daudz (lasīt rakstu - Nemaz nevajag pārāk resnu makšķerauklu!), ka filmējams tas bija tikai un vienīgi, velkot aiz makšķerauklas.

Šoreiz man gribējās visu apvienot un iespējami uzlabot - izgatavot traktoru, kurš patiešām ne tikai brauc bez vilkšanas, bet uz tā sēž arī Hosento, turklāt šī mašīna ir no attāluma vadāma ar pulti. Zinot to, ka benzīna motori man "nav pa spēkam" un es nekad neko nevaru izdarīt ar zāles pļāvējiem, ģeneratoriem, sniega šķūrēm u.c., kad tie nav iedarbināmi, nolēmu traktora piedziņai izmantot elektromotoru ar reduktoru, kas tiek izmantots automašīnās logu tīrītāju darbināšanai. Ir redzēti daudzi video, kuros sataisīti dažādi braucamie - velosipēdi, kartingi, ķerras -, kurus darbina tieši šie motoriņi. Ja tas var kustināt velosipēdu ar pieaugušu cilvēku, kāpēc nevarēs vizināt suni? - nospriedu es.

Un tā pie traktora būvēšanas ķērās mūsu kolliju komanda. Kad vecais, sarkanais traktors bija izjaukts, ritošo daļu jaunajam sameistaroja Hosento. Tad Lociņš izgatavoja stūres mašīnu, kurai tika izmantots motoriņš ar reduktoru un daļa no logu pacelšanas mehānisma. Pēc tam Keisija ar nelielu kazas Ievas konsultāciju montēja kopā elektroniku. Ievai ļoti patika detaļas un viņa sevišķi centās apēst diodes...

.

.

Vēl tikai jāsavienu lampas un jāpieskrūvē uzraksts. To paveiks Keisija.

.

Par cik šis būs elektroktrors, nolēmu izpausties ļoti radoši un to aprīkot ar daudzām un dažādām lampām - augšā oranža bākuguns un četru krāsu stroboskopi - dzeltens, zils, sarkans un zaļs. Priekšā - lampas no "BMW" un "Gazika", pagriezienu rādītāji - no vecās "Hondas". Tika nopirkti divi dziļās izlādes akumulatori, kuri paredzēti bērnu kvadriciklu darbināšanai. Pults, uztvērējs un motoru kontrolieri jau mums bija no "Traktora 2", kurš, starp citu, tūlīt pēc sērijas samontēšanas tika sadalīts rezerves daļās.

Pienāca laiks izmēģināt jauno braucamo. Novietoju to uz ceļa un... vilšanās bija smaga! Traktors uz priekšu nekustējās... Motoriņa jauda bija nepietiekama. Varbūt problēma bija arī tādēļ, ka motors ar ķēdi bija pievienots tikai vienam aizmugurējam ritenim, nevis visai asij? Biju satriekts, jo traktora izgatavošanai tika iztērēts daudz laika un ieguldīts milzu darbs. Un trešo reizi jau pa velti? Skaidrs bija tikai viens - plānotā sērija ir jāuzņem un traktoru atkal nāksies vilkt.

Pārsvarā valkāju traktoru viens pats, atsevišķos skatos, piemēram, uz ceļa, to darīja Ieva. Savādāk tuvplānus uzņemt nevarēju. Mēģinājums videokameru piestiprināt uz garas bruses traktora priekšā, nebija pārāk veiksmīgs. Braucamajam nav amortizatoru un arī pļavas nav līdzenas, tādēļ kamera stipri kratījās. Neliels fragments, kas filmēts ar šādu paņēmienu, gan filmā tika ievietots realitātei.

.

.

Meistarkomanda: Hosento, Lociņš un Keisija.

.

Traktoram nācās nomest arī riepas, jo trīs no četrām izrādījās pavisam beigtas, taču bezriepu braucamais līdz ar to ieguva daudz kolorītāku tēlu, kas ļoti atgādināja "ziepju trauku" autiņus no senas ASV 50-to gadu reklāmas plakāta.

Tagad par jautro. Filmā pirmo reizi mūsu meistarošanas vēsturē attēlota metināšana - zobrats pie motoriņa ass tiek piemetināts ar brīnumsvecīšu palīdzību!.Īsto metināšanu veica patāls kaimiņš no mūsu pagasta.

Vēl ļoti uzjautrinošs ir skats sērijas beigās, kad bez pieskatīšanas atstāto traktoru aizdzen veļasmašīna "Rīga". Ar to arī sākām sēriju "Traktors 4: Piekabe".

Ko darīt ar traktoru, īsti vēl nezinu. To noteikti neizjaukšu un saglabāšu. Ja nākotnē radīsies tāda iespēja, droši vien, ka centīšos elektromotorus nomainīt pret daudz jaudīgākiem. Un varbūt pievienošu traktoram kādu agregātu. Varbūt siena grābeklīti? Kādēļ gan lauku kollijs nevarētu grābt sienu pļavā, ja ganāmpulks rāms?

.

.

Tagad nogādāt pienu ir nieks!

.

Pagaidām gan esmu noguris no meistarošanas, un visādu aparātu un mašīnu izgatavošanu vēlos uz kādu laiku atlikt, pievēršoties kam mazākam. Ļoti gribas paspēlēties ar dzīvnieku figūriņām, izgatavot šķūņa maketu un galda spēli "Hosento ferma".

.

Vispirms bija piekabe

.

Jau ilgu laiku esmu vēlējies iemācīt lielo āzi Olimpu arī vilkt ragavas un ratus. Tas visu laiku tika atlikts un atlikts, līdz pagājušās ziemas beigās pāris reizes Olimpam tika piekabinātas ragavas, lai pavērotu viņa uzvedību. Āzis pret piekabināto transporta līdzekli izturējās bez stresa un gāja līdzi Ievai tā, it kā viņam ragavu nemaz nebūtu. Ļoti nopriecājos un savā iztēlē jau uzbūru unikālus kadrus priekš "Fermas kolliju piedzivojumiem" - Olimps vedīs malku no meža, transportēs uz veļasdienām veļasmašīnas un, pats galvenais, ko vēlējos sasniegt - āzis ragavās vai ratos vizinās Hosento. Hosim ļoti patīk sēdēt uz kaut kā, ko var vilkt un viņu vizināt, speciāli biju pieradinājis viņu braucienos ragavās un pat safilmējis ļoti skaistus tuvplānus. Nezināmais visā šajā - kā Hosento reaģēs, ja braucamo vilks Olimps, un kā reaģēs āzis, ja tam aizmugurē sēdēs kollijs?

.

.

Tiek pārbaudīta traktora kravnesība.

.

Ziema jau gāja uz beigām, tādēļ eksperimentiem nolēmu izgatavot zemus ratus pavasarim. Šņorīšu vietā tagad bija arī ilksis, kas izgatavotas no vecu saliekamo nojumju caurulēm, āzim trūka tikai atbisltoša aizjūga. Lai iebrauktu āzi, vajadzīgs palīgs, taču Ieva sevišķu entuziasmu āža apmācīšanā neizrādīja un laiku tam atrast nevarēja. Pāris reizes kopīgi pamēģinājām Olimpu iejūgt ratos bez īsta aizjūga, un drīz vien man tapa skaidrs, ka šī ideja ir izgāzusies. Lielākās problēmas bija divas: 1) patstāvīgi āzi iebraukt es nespēju 2) Olimps ir tramīgs pēc dabas, līdz ar to viens viņš pajūgu ar Hosento vai kravu nevilks bez cilvēka līdzdalības un būs jāved aiz pavadas, taču tas man galīgi neder, jo mūsu seriālā dzīvnieki darbojas vieni paši.

Viss uzfilmētas materiāls plānotajai sērijai "Kā braukt ar āzi?", kurā Hosento pats izgatavo ratus, jau tika pārvietots uz nerealizēto darbu mapīti, taču tad, kad tika meistarots elektrotraktors sērijai "Traktors 3: Elektrospēks", par ratiem atcerējos un nolēmu, ka tā būs jaunā traktora piekabe. Tagad Hosento ar to pārvadās kravas!

Kā jau augstāk tika aprakstīts, jaunais elektrotraktors nespēja pavilkt uz priekšu pats sevi, nemaz nerunājot par Hosento un piekabi. Cerēju, ka man pietiks spēka un elektriskā gana stieple izturēs, kad vilkšu to visu kopā - traktoru, kolliju, piekabi un vēl piena kannas. Vilkšana bija grūta, pāris reižu stieple trūka, taču ar lielām grūtībām minimumu no iecerētā izdevās uzfilmēt. Kad bija jāfilmē no sāna, vajadzēja citus vilcējus, jo pats paliku pie videokameras. "Smago tehniku" nācās vilkt gan Justīnei, gan Ievai.

.

.

Hosento vizina savu draudzeni Hertu.

.

Visvairāk mani iepriecināja aina, kurā Hosento it kā piekabē vizina aitu Hertu. Brauciena nebija, traktors stāvēja uz vietas un Hertu es ik pa laikam cēlu piekabē. Tur bija kārumi, bet tiklīdz aita tos apēda, viņa no piekabes leca ārā.

Kad vajadzīgais bija uzfilmēts, nolēmu braukšanu ar piekabi veidot kā atsevišķu sēriju, jo pretējā gadījumā filma "Traktors 3: Elektrospēks" ar divām garām meistarošanas ainām sanāktu pārāk gara. Tādēļ tapa "Traktors 4: Piekabe".

Bet, ja āzis nevar pavizināt Hosento ragavās, varbūt to var izdarīt veļasmašīna "Rīga" uz slēpēm, kuru Hosento iejūdzis? To mēs noteikti izmēģināsim!

.

  Video
.  

64. sērija "Traktors 3: Elektrospēks" (2022) "Tractor 3: Electric power"


65. sērija "Traktors 4: Piekabe" (2022) "Tractor 4: The trailer"


67. sērija "Siena kaudze uz riteņiem" (2022) "Haystack on wheels"


.

Jauns siena transportēšanas paņēmiens

.

Grūti pat uzreiz atcerēties visus veidus un paņēmienus, ar kādiem esam 12 gadu laikā centušies nogādāt mājās sienu no tālajām pļavām, kuras nomājam no kaimiņa. Vedām gan ar sarkano mašīnu, gan ar zilo, gan paunās uz jumta un salonā, gan aizmugurē velkot "kraķīti", uz kura sakrauts siens. Kaut kas no tā visa redzams sērijā "Cik vērts ir piens?", kurā darbojas Justīne. Taču šogad mums ir sarkans busiņš un arī veca padomju laika piekabe.

.

.

Fiona nolēmusi nepalaist garām iespēju patukšot piekabi.

.

Kad siens tika atvests no pļavas, lai pabarotu kazas, Hosento ielēca piekabē un tur lepni sēdēja. Pēc tam ap piekabi salasījās kazas un āzītis Pūķis pat ielēca piekabē pie Hosento. Viņš mierīgi turpināja sēdēt un beigās pat apgūlās, lai nosnaustos. Kad veiksmīgi biju to visu uzfilmējis un nofotografējis, radās ideja uzņemt sēriju "Siena kaudze uz riteņiem". Lai gan tas izskatās ļoti vienkārši no malas, Hosento nācās iejusties triku suņa lomā. Viņš brauca piekabē, gulēdams uz siena, turklāt to darīja pirmo reizi. Biju nobažījies, vai Hosento neizlems no braucoša transporta izlēkt un nesavainojas, taču spriedzes pilno situāciju viņš izturēja godam. Ieva vadīja busu un brauca ar to lēnām, bet es sākumā no sāniem filmēju garāmbraucošo piekabi ar Hosi. Vēlāk sēdēju busa aizmugurē un filmēju piekabi ar braucēju jau no šāda rakursa.

.

.

Reāls brauciens.

.

Interesants bija brīdis pirms brauciena uzsākšanas. No pļavas atnāca Fiona un nolēma pagaršot piekabē esošo sienu, bet Hosento turpināja gulēt. Zināms diskomforts bija vērijams, taču Hosento turpināja izturēties mierīgi. Ļoti priecājos, ka man izdevās šī nelielā ainiņa ar zirgu, kura bija pavisam nejauša.

Kad kazas bija paēdušas un aizgājušas, "Siena kaudzi uz riteņiem" pabeidzu ar skatu, kurā vista sadējusi piekabē olas un nolēmusi perēt. Olas saliku pats, bet perēt vista bija sataisījusies pa īstam, tādēļ olas nesteidzīgi saripināja sev apakšā.

.

.

Hosento un Pūķis.

.

Jāpiebilst vēl tas, ka Ievas vietā filmā sarkano busiņu vadīja Lociņš! Viņam pirmo reizi nācās vilkt piekabi...

..

  Izlasi arī jeb par traktoru raksta arī citi
.  

No vecām grabažām uzbūvē unikālu traktoru, ar ko suņi var pārvadāt kravas

Kollijiem - pašiem savs elektriskais traktors

.

 

0

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0