Hosento un Herta  

.

 

0

.

Hosento un dienu vecā Herta.

.

Kādā marta rītā, kad "Straumēnos" bija sācies jēru laiks, no rīta kūtī tika atrasts tikko dzimis jēriņš, bet viņa mammas aitas, kā tam parasti jābūt, blakus nebija. Abi ar Ievu pārbaudījām visas aitas, taču neatradām nevienu, kurai būtu radies piens vai kādas īpašas pazīmes, ka tā nesen ir dzemdējusi. Sākām no sākuma - atkal nekā. Mūsu dzīvē jau agrāk ir bijuši gadījumi, kad kāda aita atsakās no sava jēra, vai tai trūkst piens, un šādos gadījumos rodas tā dēvētie "pudeļjēri" - mazuļi, kurus barojam ar pudelīti, tēlojot aitas.

Jēriņš tika nogādāts istabā, jo viņam nepieciešams siltums, un kūtī to atstāt būtu bīstami - citi viņu diez kā nepieņemtu un badītu. Novietojām lielajā istabā pie krāsns kartona kasti un ielikām tajā jēriņu, bet Ieva devās uz virtuvi pēc kazas piena. Tikmēr pie kastes pienāca Hosento, aplaizīja jēriņu un apgūlās blakus kastei. Vēl vairāk - viņš sekoja jēram, vēlāk regulāri gāja pie kastes un pārbaudīja, vai ar jēru viss ir kārtībā, un ar lielu neuzticību skatījās uz citiem mūsu kollijiem, sevišķi Lociņu, kad viņš istabā gāja garām. Tapa skaidrs, ka tas ir Hosento jēriņš! Nosaucām viņu par Hertu, jo vēlējos, lai jēriņa vārds sāktos ar to pašu burtu kā Hosento. Pats vārds ir nācis no manas bērnības filmas "Ja nebūtu šī skuķa", zinātāji manu izvēli sapratīs...

Nākamajā dienā jēriņu jau laidām staigāt pa telpām un visur viņu pavadīja Hosento, tāpat uzmanīja un aplaizīja, bet, kad apgūlās, ļāva jēriņam ieritināties sev blakus. Šajā brīdī arī tapa augstāk redzamā fotogrāfija un pirmie video kadri.

.

.

Lociņš, Hosento, Herta un Keisija Lejas pļavā.

.

Hosento un Hertas bilde tika ievietota arī sociālajā tīklā FB un tur tā izraisīja lielu atzinību. Manu ierakstu ir redzējuši vairāk nekā 15 000 cilvēku, bet bildi ar "patīk" atzīmēja jau 1 900 interneta lietotāju, tostarp arī Lesijas trenere Renāte Hiltla, bet daudzi rakstīja komentārus un atzīmēja, ka tieši tādam ir jābūt ideālam fermas kollijam, bet kāda fermere no Teksasas (ASV) interesējās, vai iespējams iegādāties kucēnu no "Laimīgo kolliju zemes ®".

Hosento patiešām ir visbrīnišķīgākais un visneparastākais no kollijiem, kurus savā dzīvē esmu sastapis, taču, ja ielūkosieties senās gleznu reprodukcijās, pamanīsiet, ka skatu, kuros ganu suņi, tai skaitā kolliji, idilliski attēloti kopā ar jēriņiem vai kazlēniem, nav mazums. Acīmredzot, Hosento ir saglabājis to seno, īpašo un mūsdienās reto ganu suņa īpašību.

.

.

Kopbilde Lociņa dzimšanas dienā. Viņam šodien paliek 9. Vēlāk šo bildi kā dzimšanas dienas apsveikumu savā 80 gadu jubilejā no "Laimīgo kolliju zemes ®" saņēma Lesijas treneris Bobs Vēdervokss.

.

Vēlāk Hertu par savējo sāka uzskatīt arī Keisija un Lociņš, taču viņu attieksme pret jēriņu nav tik rūpju un labvēlības pilna, ar kādu izturas Hosento. Katru dienu visi kopā dodamies pastaigās un patlaban jēriņš ir pārliecināts, ka ir suns.

.

.

Pastaiga pļavā.

.

Ārā Herta uzturas tikai kopā ar kollijiem vai mums, cilvēkiem. Kad ir izstaigājusies un pieēdusies, viņa parasti atpūšas kādā no dīvāniem un naktīs parasti guļ gultās. Varbūt kādam tas liksies dīvaini, bet reizēm no rīta mēs pamostamies kopā ar aitu blakus uz spilvena... Ir skaidrs, ka Herta paliks dzīvot kopā ar mums istabā arī tad, kad būs jau pieaugusi. Citu dzīvi viņa nepazīst, te ir viņas mājas, mamma (Ieva) un draugi kolliji.

.

.

Lieldienu fotosesija ar olu koferīti.

.

Bildē redzams, kā Herta skaita olas kartona koferītī, taču bildēšanas brīdī tas ļoti nepatika Hosento, neskatoties uz viņa īpašo labvēlību, jo olas viņš uzskata par savu īpašumu.

Herta ir ļoti ziņkārīga un vērīga, bieži var redzēt, ka viņa patiešām domā, tādēļ drīzumā izmēģināsim arī interaktīvās rotaļlietas. Viņa cenšas izzināt apkārtni un visu pagaršot. Sevišķi Hertai garšo dažādi papīri, virtuvē vienmēr čab kaut kādi maisiņi, kārbiņas, trauciņi utt. Pēc savas uzvedības Herta ļoti atšķiras no citiem jēriem, ar kuriem mums ir bijusi darīšana pēdējo desmit gadu laikā, kopš nodarbojamies ar aitkopību.

Vēl viens pārsteigums - Hertai ļoti interesē putni! Viņa ilgi var stāvēt stāv pie putnu kūts durvīm un vērot vistas un cālīšus. Arī ar balodi Lantu, kas dzīvo istabā un dēj olas Justīnes gultā, Herta labprāt draudzētos, taču balodis pret citiem dzīvniekiem ir noskaņots visai agresīvi un sit ar spārniem.

.

.

Brokastis divatā.

.

Herta tiek radināta ieturēt ēdienreizes kopā ar suņiem. Kad citi ēd, viņai arī ļoti gribas, un tad Herta cenšas piebiedroties kādam no mūsu kollijiem. Bļodas saturs ir svēts un neaizskarams, suņi rūc, taču jēru nav ne reizes sakoduši. Izskan tikai draudīgi brīdinājumi. Sapratu, ka arī Hertai jāliek priekšā pašai sava bļodiņa katrā suņu ēdienreizē.

Piena pudeles tiek dotas aptuveni 2-3 reizes dienā, pārējā laikā viņai virtuvē ir pieejams siens, kāposts un ķirbis, taču pēdējie viņai ir tikai laika kavēklis. Vislabāk Hertai garšo vārīti makaroni, plānās pankūkas (bez ievārījuma), sausās suņu barības gabaliņi, kuri pie pašu gatavota ēdiena papildus pa saujai tiek pievienoti Hosento porcijām, jo viņš ēd daudz. Reizēm Hertai tiek doti maizes gabaliņi, viņai garšo arī zirņu klijas.

.

.

Hosento un Herta īsfilmas "Magnitonc" uzņemsanas laukumā.

,

Par šo bildi kāda ārzemniece sacīja, ka šādu skatu - kollijs un merino jērs - iespējams uzņemt vienīgi Austrālijā... Nē, vienīgi Variebā!

Herta jau no mazotnes ir kļuvusi par "Kolliju kino ®" studijas aktrisi un vienu no komandas "MēBē Sports ®" dalībniecēm. No mēneša vecumā viņa piedalās mūsu seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" uzņemšanā, tāpat tiek veidoti atsevišķi mūsu kolliju un Hertas kopīgi video, kurus piedāvājam noskatīties zemāk.

.

  Video
.
 
Hosento un Herta

 
Kolliji un Herta

 
Kolliji un Herta 2: Turpinājums

.

..

.

Keisija pārbauda Hertas ausis.

.

Iestājoties vasarai un Hertai paaugoties, viņa gandrīz visu laiku uzturas ārā kopā ar aitu baru - kopā ganās un kopā guļ ēnā atpūšoties. Tādās reizēm man bail, ka Herta pieaugot aizmirsīs, ka viņa "ir suns, nevis aita" un paliks kopā ar mekšķētājām pavisam. Pagaidām vakaros, kad viņa ir nogurusi, Herta nāk istabā un atpūšas uz dīvāniem, bet naktis parasti pavada lielajā istabā.

.

.

Herta ar ceriņa zaru.

.

Herta joprojām turpina ieturēt vakariņas virtuvē kopā ar mūsu kollijiem. Parasti viņa ēd vārītus rīsus ar pienu. Virtuvē Hertu bez uzraudzības atstāt nevar, jo viņa mēģina nogāzt no galdiem vai plīts visu, kur, viņasprāt, ir kaut kas garšīgs.

Herta ir izrādījusies liels "grauzējs", kurš sevišķi iecienījis vadus. Pagaidām ir izdevies izvairīties no dzīvībai bīstamām situācijām un pasargāt elektrības vadus, taču datoru peļu, klaviatūru, telefona lādētāju un austiņu vadi tiek pārkosti bieži un to Herta dara zibenīgi dažās sekundēs. Jāpiebilst, ka mums neviens kollijs mājās nav sagrauzis tik daudz kā Herta.

.

.

Herta gana kollijus.

.

Herta turpina filmēties un bildēties, viņai speciāli izgatavots arī šis makets ar kolliju figūriņām, kas tika iecerēts kā parodija par mūsu galeriju "Hosento ferma".

.

.

Hosento un Herta kopīgi atpūšas vēsumā.

.

Lai gan dienā Herta vairāk uzturas kopā ar aitām, mēs šad tad dodamies kopīgās pastaigās kopā ar kollijiem un ejam arī ganīt kazas. Pastaigās Herta piedalās labprāt, taču vairs tik ļoti neturas blakus Hosento vai citiem mūsu kollijiem. Viņa ir kļuvusi patstāvīgāka un aukles viņai vairs nav vajadzīgas. Reizēm pagalmā abi ar Hosento guļ ēnā.

.

.

Herta mācās pārvarēt šķēršļu joslu jeb "bēdžiliti".

.

Herta kļūst patstāvīga

.

Herta ir ļoti zinātkāra un darbīga, mājās tika izčabināti visi maisiņi un plastikāta pudeles. Viņa ir ļoti droša, aitai ir stabila nervu sistēma, viņa ne no kā nebaidās. Ēdienreizēs sāka līst pat suņu bļodās un kolliji reaģēja dažādi - Hosento tikai atņirdza zobus un rūca, bet Keisija mēdza arī ieķert. Hertai garšo medus un ar šausmām reaģēju, kad mūsu īsfilmu filmēšanas laikā viņa sameklēja un kāri notiesāja suņiem paredzētās cīsiņa ripiņas. Jāsecina, ka Herta pamazām sāk kļūt par visēdāju un drīz kopā ar suņiem grauzīs kaulus, kurus kollijiem dodam ārkārtīgi reti.

.

.

Herta ir ļoti attapīga un paslēptos kārumus sameklē ātri.

.

Pamazām Herta pārtrauca gulēt uz dīvāniem un atrada sev pastāvīgu gulēšanas vietu lielajā istabā uz grīdas pie mana mini darbnīcas galda. Dienu viņa pavadīja ārā ar aitām, bet nakšņoja istabā. Diemžēl, Hertai pieaugot, viņas radītās nekārtības mājās kļuva pārāk lielas. Arī naktīs viņa tumsā mēdza klīst pa māju, visu laiku kaut ko apgāžot un čabinot, tādēļ ar smagu sirdi piekritu Ievai, ka Herta jāpārvieto nakšņot uz kūti. Lai Hertai nebūtu vientuļi un viņa netiktu apdraudēta no agresīvi noskaņotiem īpatņiem, viņa tika izmitināta atsevišķā steliņģī kopā ar cdivām citām "princesēm" aitām Dolliju un Dillīti.

.

.

Herta lec pāri konservbundžām.

.

Dienā visas trīs dodas ārā un pievienojas ganāmpulkam vai reizēm dzīvojas trijatā atstatus no pārējiem. Pamazām Herta arvien vairāk sāk kļūt par "aitu" un uzvesties arvien atbilstošāk savas sugas pārstāvjiem. Viņa ir izaugusi un aukle viņai vairs nav vajadzīga. Hosento gan, ik reizi satiekot viņu pagalmā vai pļavā, priecīgs luncina asti, vēl joprojām aplaiza Hertu un izbaksta ar savu garo degunu.

.

.

"Mazajā veļas dienā" Hertas uzdevums bija no striķa noraut pāris pieknaģētos apģērba gabalus.

.

Herta jau agrā vecumā tika iepazīstināta ar interaktīvajām rotaļlietām, kuras apguva zibenīgi, un mācījās pārvarēt arī šķēršļu joslas. Viņai patīk darboties un interesanti pavadīt laiku, bet pēc diviem TV3 jaunā raidījuma "Es mīlu savu suni" sižetiem viņa noteikti ir kļuvusi par atpazīstamāko aitu Latvijā.

.

.

Hosento un Herta.

.
  Video
.
 

TV3 raidījuma "Es mīlu savu suni" sižets nr. 1 par "Laimīgo kolliju zemi" (13.11.2021)


 

TV3 raidījuma "Es mīlu savu suni" sižets nr. 2 par "Laimīgo kolliju zemi" (20.11.2021)


 
Hosento un Herta 2: Ziema
 

.

Visu rudeni un ziemu, kamēr citi lopiņi ēd pie siena ruļļiem ārā, Herta ar savu jauno "minibaru" - Dolliju un Dillīti, kā arī dažām kazām, piemēram, Ievu, dienu pārsvarā pavada šķūnī. Ja viņa uzturas ārā pie ruļļiem, tad reizēm viņu pavada Hosento.

.

.

Hosento pieskata Hertu arī pie ruļļiem.

.

Herta kļūst pieaugusi

 

Ziema šoreiz beidzās ātri un šie ļoti īsie gadalaiki mani vairs nebūt nepārsteidz. Vairāk kā pārsteigums bija fakts, ka 21. februārī Herta laida pasaulē jēriņus Helmutu un Helmu. Neskatoties uz to, ka Herta vienmēr ir dzīvojusi un vēl joprojām dzīvo atsevišķi no aitu bara, viņa tomēr pa kluso rudenī ir aizšmaukusi pie auna pļavā.

Lai gan viņa visai pāragri ir kļuvusi par mammu un pastāvēja bažas, vai aita tiks galā ar saviem jaunajiem pienākumiem, un vai viņai pietiks piena abu jēru izbarošanai, raizēties nevajadzēja. Viņa spēja ne vien parūpēties par saviem bērniem, bet pēc aitas Dīllītes nāves savā bariņā pieņēma viņas trīs jēriņus.

.

.

Herta, Helmuts un Helma.

.

Hertas interese par Hosento ir zudusi un, šķiet, ka noticis arī otrādi. Reizēm Herta ar visiem jēriņiem nāk līdzi mums ar kollijiem rīta pastaigā ap "Straumēnu" lielezeru un piedalās topošās "DOSAAF kolliju sanitārā un sakaru dienesta" nometnes būvniecībā.

.
  Video
.
 
Herta kļūst pieaugusi
 

.

Seriāla aktrise

.

Var droši apgalvot, ka Herta ir kļuvusi par seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" galveno aktrisi no fermas kino dzīvnieku superkomandas "MēBē Sports ®", apsteidzot pat āzi Olimpu. Par viņui vairāk filmējas tikai mūsu kolliji, īpaši Hosento.

.

.

Herta atkal dodas šķēršļu joslā, tači šoreiz krāsaino konservbundžu vietā nākas lēkt pāri drēbēm.

.

2022. gada vasarā Herta ir gan sportojusi, gan izmēģinājusi jaunu interaktīvo rotaļlietu. Kad pie mums reizēm ierodas tūristi un tiem jānodemnstrē, ka mūsu fermā gan kolliji, gan citi dzīvnieki spēlē interaktīvās rotaļlietas, Lociņš un Herta ir galvenie izrādes dalībnieki. Lociņš parasti izspēlē biljardu, bet Herta - plinko.

.

.

Vai jums nevajag kaut ko izpletēt?

.

Hosento ir vizinājis Hertu savā jaunajā traktorā, bet par šīs vasaras galveno Hertas lomu, kas rakstīta īpaši viņai, uzskatāma "Medus aita". Par cik Hertai jau no jēriņa vecuma ļoti garšo medus, šoreiz viņai bija radīta iespēja dzert medu tieši no krāniņa, kas ieskrūvēts veļasmašīnā "Rīga". Arī tādi bišu stropi var būt!

.

.

Arī medus bez plānajām pankūkām ir garšīgs.

.

.

Laižam pēc āboliem!

.

.

Arī par Hertas labu "grand amigo" var kļūt sešas "centrafugo".

.

Hertas meita Helma ir izaugusi par skaistu un jauku aitiņu, un es to ļoti nākotnē vēlētos redzēt kā mūsu seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumi" aktrisi, taču pagaidām nav skaidrs, kā viņu kaut uz brīdi nošķirt no Hertas, lai pastrādātu individuāli un iemācītu dažādas lietas.

.

.

Herta un Hosento.

.

Herta ir kļuvusi par otro galveno tēlu arī topošajā "Hosento fermā". Nākotnē ainiņas ar dzīvnieku figūriņām reizēm centīsimies izmantot arī seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi". Iespējams, arī figūriņas lielajā šķūņa maketā un ārpus tā dzīvos savu patstāvīgu dzīvi, ja izdosies mūsu "Kolliju kino ®" studijas gaidāmie eksperimenti ar stopkadru ("stop-motion") animāciju.

.

Ļoti biju cerējis, ka Hertas atvase - ļoti jaukā, saprātīgā un attapīgā Helma nākotnē kļūs par vienu no "MēBē Sports ®" aktrisēm, lai filmētos mūsu seriālā "Fermas kolliju piedzīvojumi", taču pavisam negaidīti astoņu mēnešu vecumā viņa pameta savu mammu Hertu un dzīvi lielajā šķūnī, pārvācoties uz turpmāko dzīvi aitu barā. Bet barā, kā zināms, visi kļūst līdzīgi - īstas aitas.

.

.

Pati Herta tikmēr apgūst jauno spēli, kuru spēlējām sērijā "Lielā veļas diena 9: Ledus krokets".

.

Kad pienāca kārtējais pavasaris pēc jēra laišanas pasaulē, kļuva skaidrs, ka Herta ir ļoti mainījusies. Daba ir ņēmusi virsroku un viņa pamazām ir kļuvusi par īstu aitu. Herta vairs nevēlas dzīvot ierastajā siena šķūnī, bet dod priekšroku dzīvei kopā ar aitu baru kūtī. Viņai vairs īsti nepatīk, kad viņu aiztiek un glauda, visa Hertas izturēšanās ir mainījusies - viņa ir kļuvusi daudz nervozāka kā jau aita. Arī ar Hosento viņai vairs nekādu attiecību nav. Abi satiekoties paiet vienaldzīgi garām viens otram.

.

.

Herta 2023. gada oktrobrī pavisam maz līdzinās tai, kuru mēs pazinām agrāk - gan pēc uzvedības, gan pat izskata...

.

.

Hosento reizēm ziemā reizēm vēl pasēž blakus, kamēr Herta ēd sienu.

.

.

Kad 2024. gada februārī Hertai piedzima trīņi, viņa atkal pārvācās uz dzīvi šķūnī, jo tur ir mierīgāk, un viņai vienai ar bērniem tika piešķirts vesels zirgu steliņģis (ar caurumu gala durvīs, kuru izmantojām, filmējot sērijas "Caurums" un "Caurums 2: Draugu apciemojums"). Pret suņiem Herta arvien izturas ļoti draudzīgi, reizēm gan pagriež pieri, ja hiperaktīvā Dana, kurai ļoti patīk jēriņi un kazlēni, kļūst pārlieku uzbāzīga.

.

.

Arī pie siena ruļļiem Herta turas atsevišķi kompānijā tikai un vienīgi ar Dolliju, bet pļavā ar jēriem ganās viena pati. Reizēm viņu pieskata Dana.

.

  Noskaties arī
.

.
 

 

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0