Publikācijas  

.

.

Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 2

.

Ievads

 

Pēc pirmo divu materiālu - Slavenības izvēlas kollijus un Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums - esmu nolēmis šo tēmu turpināt un sākt tās trešo daļu. Jaunu informāciju sameklēt kļūst arvien grūtāk, taču šo to ir izdevies atrast. Fakti par dažu cilvēku īpašumā bijušajiem kollijiem tiek pārbaudīti, un dažus jaunus kolliju cienītājus esmu jau noskaidrojis.

 

Mūziķi

 

 

Bobs Dilans bez zābakiem 1970. gada bildē ar savu kolliju un ģitāru.

 

Kad Roberts Alens Cimermans noliek ģitāru, viņš pievēršas savam rudajam kollijam vai pat diviem. Šo pasaulē slaveno ASV mūziķi, dziedātāju un dziesmu autoru visi pazīst ar pavisam citu vārdu - Bobs Dilans. Viņa pārdoto albumu skaits sasniedzis 120 miljonus, taču nez kāpēc ne uz viena no to vāciņiem nav pamanāms kollijs, kuru redzam sēžam blakus.

.

.

Cits skats, cits krekls, Dilans tas pats, bet ar viņu kopā jau divi kolliji.

.

Roberta kolliju vārdi nav noskaidroti, taču zināms tas, ka mūzikas industrijas ietekmīgais "žurnāls" 2008. gadā ierindoja Dilanu 7. vietā starp visdiženākajiem 100 dziedātājiem, bet 2011. gadā šis pats izdevums savā 100 diženāko mākslinieku sarakstā muzikālo kolliju cienītāju novieto un otrā pakāpiena, tūlīt aiz grupas "The Beatles". Apbalvots arī ar Pulicera balvu par "dziļo ietekmi uz populāro mūziku un Amerikas kultūru ar liriskajām kompozīcijām, kam raksturīgs ārkārtējs poētisks spēks".

.

.

Edmonds Leungs kopā ar savu kolliju.

.

Trīskrāsu kollijs, kura vārdu pagaidām nav izdevies noskaidrot, pieder arī Honkongas dziedātājam, komponistam, producentam, aktierim un TV raidījumu vadītājam, 1971. gadā dzimušajam Edmondam Leungam. Tur šis vīrs ir ļoti slavens, bet pie mums pavisam nezināms, tādēļ necentīšos šeit uzskaitīt viņa iedziedātos albumus un filmas.

.

.

Vienai no visslavenākajām Francijas operas dīvām, 1858. gadā dzimušajai Emmai Kalvai patika ne vien gozēties uz skatuves dēļiem un dziedāt ārijas, bet arī kolliji. Goda Leģiona ordeņa kavalieres kollija vārds vairs nav noskaidrojams. Pēc operas skatuves pamešanas, Emma kolliju audzēšanas vietā pievērsusies dažādām paranormālām parādībām un bijusi saistīta ar tolaik zināmiem okultistiem.

.

.

Klods Fransuā ar abiem saviem kollijiem.

.

20. gadsimta 70-to gadu vidū tik ļoti populārajam franču dziedātājam un dziesmu autoram Klodam Fransuā ar skatuves iesauku Kloklo bez disko mūzikas ļoti patika arī kolliji. Dziedātājam to bija divi, abi rudi.

.

.

Vispasaules slavu Klodam atnesa ne tikai lieliskās vokālās dotības, bet arī aktiermeistarība, krāšņi skatuves tērpi un dejošana, uzstājoties kopā ar meitenēm - "klodetēm". Uzstāšanās laikā skatuvi rotāja arī dažādas dekorācijas. Nav izdevies noskaidrot ne abu kolliju vārdus, ne arī to, vai Klods arī viņus kādreiz iesaistīja savos skatuves šovos. Lai to noskaidrotu, esmu nolēmis sameklēt dažus viņa uzstāšanās video un noskatīties tos.

.

.

Diemžēl disko mūziku un kollijus mīlošais dziedātājs pāragri un traģiski šķīrās no dzīves, turklāt tas notika visai banālos un muļķīgos apstākļos. 1978. gada 11. martā 39 gadus vecajam dziedonim bija paredzēta dalība TV šovā, taču raidījuma vietā izskanēja šokējoša ziņa par Kloda nāvi vannojoties. Stāvot vannā, viņš bija mēģinājis ar slapju roku pagriezt taisni sašķiebušos sienas lampu, kas izrādījās bojāta. Atbraukušajai reanimācijas brigādei atdzīvināt dziedātāju neizdevās. Kolliju turpmākais liktenis nav noskaidrots, taču, iespējams, tos paturēja Kloda līgava Ketlīna.

.

.

Alla Bajanova un kollijs Barss un jauktene Ļjuska.

.

Nopelniem bagātā Krievijas estrādes māksliniece, slavenā krievu un čigānu romanču dziedātāja Alla Bajanova lielāko sava mūža daļu pavadīja emigrācijā Rumānijā. Tikai 1989. gadā viņa saņēma padomju pilsonību un apmetās uz dzīvi Maskavā. Drīz varenā valsts sāka sabrukt un juku laikos galvaspilsētā parādījās ļoti daudz pamestu un klaiņojošu suņu, pret kuriem dziedātāja nespēja būt vievaldzīga. Par viņas mīlestību pret dzīvniekiem ātri vien uzzināja visi - gan viņas paziņas, gan sveši ļaudis. Ātri vien vientuļie un dažādās nelaimēs nokļuvušie dzīvnieki nonāca pie Bajanovas - viņai tos nesa no visām malām.

Reiz māksliniecei atveda noplukušu, izvārgušu un slimu kolliju. Pie viņas suns atkopās un tika pie sava jaunā vārda - tagad viņš bija Barss. Zināms, ka kollijs laimīgi nodzīvojis pie Allas Bajanovas visu savu atlikušo mūžu. Alla Bajanova no dzīves šķīrās 97 gadu vecumā 2011. gada augustā.

.

.

.

Ringo Stārs ar savu kolliju.

.

Mazliet augstāk varat aplūkot ļoti retu bildi, kas uzņemta 1970. gadā. Britu bundziniekam Ringo Stāram, kurš reiz spēlēja tik ļoti populārajā rokgrupā "The Beatles", piederēja ruda kollijmeitene vārdā Sofija. Īstajā vārdā Ričards Stārkijs savu iesauku "Ringo" ("gredzenotais") ieguva tādēļ, ka valkāja ļoti daudz gredzenu. Viņš bija visvecākais un visīsākais "bītls" un savu īsto uzvārdu Ričards no Stārkija noīsināja uz "Starr" - "zvaigzne" (kopā sanāk tāda "apgredzenota zvaigzne"). Jāsaka, ka arī Džons Lenons ir manīts bildē kollija kompānijā un tagad atliek vienīgi minēt, vai šis kucēns ir "The Beatles bundzinieka Sofija.

.

 

Džona Lenona saistība ar rudo kucēnu vēl joprojām nav noskaidrota.

.

.

Billijs Ekstains un viņa kollijs.

.

Pagājušā gadsimta 50-tajos un 60-tajos gados visa pasaule Viljamu Klarensu Ekstainu pazina kā ASV dziedātāju un baritonu Billiju Ekstainu. Viņš ne vien dziedāja, bet arī spēlēja trompeti un vadīja džeza bigbendu. No 36 viņa iedziedātajām vinila platēm 10 ieguva "zelta" statusu, Holivudas Slavas alejā viņam ir arī sava zvaigzne. Billijam Ekstainam piederēja liels baltas krāsas kollijs ar melnu galvu, taču suņa vārdu mums noskaidrot vairs neizdevās.

.

.

Magnāti, filantropi un mecenāti

 

 

Endrjū Kārnegī pastaigā ar savu kolliju.

 

Vienam no visu laiku ASV bagātākajiem cilvēkiem, skotu izcelsmes finanšu magnātam, tēraudlietuvju īpašniekam un filantropam Endrjū Kārnegī ļoti patika vientulīgas un klusas pastaigas kopā ar savu kolliju, kura vārds diemžēl mums nav zināms. Kad Endrjū devās pelnītā atpūtā, viņš sev un kollijam iegādājās ļoti krāšņu pili Skotijā. Abi dzīvoja gan tur, gan Ņujorkā. Visu savu dzīvi šis bagātais vīrs veltīja, lai kapitāls kalpotu sabiedriskajām interesēm, tādēļ būtu ļoti grūti šeit aprakstīt visu, ko viņš savas dzīves laikā sabiedrības labā ir paveicis. Viņš uzskatīja, ka saraust naudu un nomirt bagātam ir kauns, ka jāpalīdz citiem. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka viņš noteikti atbalstītu arī Kolliju portāla pasākumus, ja vien mēs būtu dzīvojuši vienā laikā.

.

.

Abi Skotijas pils pagalmā.

 

Arī Džonam Pīrpontam Morganam ne tikai patika zelts un zaļās banknotes, kā tika domāts agrāk. Šis vīrs cienīja arī citas vērtības, piemēram, kollijus. Viņš bija amerikāņu finansists, baņķieris, filantrops un mākslas kolekcionārs - viens no lielākajiem "naudas maisiem" ASV vēsturē. 1892. gadā veicis vairāku uzņēmumu konsolidāciju un izveidojis superkompāniju "General Electric".

.

.

Dž. P. Morgans.

.

Finanšu milzis Morgans vienmēr rīkojies ar vērienu. Gadu pēc "General Electric" nodibināšanas - jau 1893. gadā - viņš saprot, ka ir iemīlējis kollijus un nolemj izveidot Kragstonas (Ņujorka, ASV) audzētavu, iztērējot tās iekārtošanai vienu miljonu dolāru, kas tiem laikiem bija neiedomājama summa.

.

.

Alfs Benets ar Morgana kollijiem.

.

Naudu Džons Morgans tērēja, importējot kolliju čempionu līnijas no Lielbritānijas vairumā - krāmēja labākos kollijus kuģī un veda uz Ņujorku. Lai pienācīgi attīstītu vaislas darbu savā audzētavā, Morgans pat "importēja" tā laika labāko britu kolliju audzētāju Alfu Benetu (bilde augstāk).

Par suņiem tika maksātas rekordcenas, piemēram, laba vaislas kollija cena varēja sasniegt no 8 500 līdz 10 000 dolāriem, kas, pārvēršot šo summu mūsdienu naudā, ir aptuveni 1 miljons ASV dolāru.

 

.

Šāda izskatījās Kragstonas audzētava.

.

Kragstonas kolliji bieži kļuva par uzvarētājiem dažādās suņu izstādēs, taču vēlāk, saasinoties konkurencei, Morgana suņu uzvaras gājiens apstājās.

.

Aktieri un aktrises

.

.

Kaspars un Džesika.

.

Pašmāju aktiera Kaspara Pūces mājās kopā ar vēl diviem citiem suņiem dzīvoja arī kollija kucīte vārdā Džesika, kurai aktieris vārdu devis par godu filmu zvaigznei Džesikai Lanžai. Pārējie divi suņveidīgie bija "dvorterjeri".

.

.

Džeina Greja ar kolliju margrietiņu pļavā. Bilde taisīta laikā no 1916. līdz 1920. gadiem.

.

Par kādreizējo amerikāņu teātra skatuves un mēmā kino aktrisi Džeinu Greju (1883 vai 1888-1944) mūsdienās ir zināms gaužām maz, pat ASV kino veltītajās datubāzēs informācija ir īsa un skopa. Džeinai piederēja arī ruds kollijs, kura vārdu noskaidrot diemžēl vairs nebūs iespējams, tāpat kā strīdīgs ir pašas aktrises dzimšanas gads (iekavās).

.

.

Iepriekš tiku minējis, ka aktrises Sofijas Lorēnas saistība ar studijas foto redzamo kolliju pagaidām nav noskaidrota, taču tagad kļuvis skaidrs, ka bildē iemūžinātais rudais kollijs ir viņas suns. Noskaidrot kollija vārdu neizdevās.

Par šo aktrisi ir dzirdējis katrs. Pat tie, kas nav kino cienītāji. Aktrise dzimusi 1934. gada 20. septembrī Romā, Itālijā, un tad viņu radi un apkārtējie kaimiņi pazina kā Sofiju Villāni Šikoloni. Itāļu aktrise Sofija ir viena no vistitulētākajām ekrāna zvaigznēm, viņas īpašumā ir aptuveni 50 dažādu starptautisku balvu, tai skaitā "Oskars", "Zelta globuss" un "Grammy". 1999. gadā Amerikas kinoinstitūts ierindoja Lorēnu 21. vietā izcilāko sieviešu kārtas zvaigžņu sarakstā. Kā ievērojamākās aktrises filmas piemināmas "Vakar, šodien, rīt", "Divas sievietes" un "Laulības itāļu gaumē".

.

.

Šajā attēlā Sofija Lorēna kopā ar savu kolliju redzama uz franču suņu cienītāju žurnāla "Revue Chiens" vāka. Šī bilde ir tapusi 1982. gadā un tiek uzskatīta par retu. Zināms arī tas, kas Sofijai Lorēnai patikušas filmas par Lesiju. Šis fakts noteikti izskaidro viņas izvēli.

.

.

Kaut arī Džerijs Lūiss (1926-2017) bija slavens ASV komiķis, aktieris, dziedātājs, režisors, producents un scenāriju rakstnieks, Latvijā viņš nebija pazīstams. Bildē Džerijs redzams ar kollija kucēnu un tas nav nejauši. Talantīgajam vīram ļoti patika kolliji un šis ir viņa kucēntiņš. Diemžēl kollija vārdu nav izdevies noskaidrot.

Džerijs Lūiss bija viens no 20. gadsimta 50-to un 60-to gadu populārākajiem izklaides pārstāvjiem ASV šovbiznesā. Nominēts "Zelta globusam", 1960. gadā viņam piešķirtas divas zvaigznes Holivudas Slavas alejā. Pārsvarā bijis komēdiju aktieris, piemēram, viena no populārākajām filmām ar viņa piedalīšanos bija 1963. gada uzņemtais "Ķertais profesors".

.

.

Hjū O'Braiens ar savu kolliju un makšķeri 1953. gada fotoattēlā.

.

Amerikāņu aktiera Hjū O'Braiena slavas laiks kino un TV ekrānos bija 20. gadsimta 50-tie gadi. Kā viņa nozīmīgākie ekrāna darbi tiek minēti TV seriāls "Vaieta Ērpa dzīve un leģenda" (1955-1961), filmas "Cilvēks no Alamo" (1953) un "Desmit mazi nēģerēni" (1965). "Zelta globusa" prēmijas laureāts.

.

.

1954. gadā abi ar Lēdiju dodas uz tenisa kortu.

.

Kad 1947. gadā Hjū O'Braiens, īstajā vārdā Hjū Čārlzs Kramps, pēc dienesta armijā ieradās Losandželosā, viņam pat prātā nenāca kļūt par aktieri, viņš bija nolēmis mācīties par juristu. Uz skatuves viņš nokļuva nejauši, savas draudzenes pierunāts. Meitene aizrāvās ar teātra spēli, un reiz kādā izrādē bija saslimis aktieris, kuru vajadzēja aizvietot. Sava ārējā izskata un talanta dēļ Hjū tika pamanīts un vēlāk parakstīja līgumu arī ar kino vīriem.

Izskatīgajam vīrietim ļoti patika arī kolliji. Šo kolliju sauc Lēdija.

.

Arhitekti un mākslinieki

.

.

Frenks Loids Raits ar kundzi izved pastaigā kolliju Tvipu.

.

Kollijs Tvīps iedvesmoja pasaules slaveno arhitektu Frenku Loidu Raitu (agrāk Frenku Linkolnu Raitu). Viņš uzskatīja, ka kolliji ir tikpat nozīmīgi kā skaistas arhitektūras formas. 1867. gadā ASV dzimušais Frenks bija ne tikai arhitekts, bet arī interjera dizainers, rakstnieks un pedagogs, kas proponēja organisku arhitektūru, par kuras piemēru var minēt vienu no viņa ievērojamākajiem darbiem - "Māju virs ūdenskrituma" (meklējiet internetā!). Tajā noteikti bija paredzēta vieta arī vismaz vienam vai vairākiem kollijiem.

.

Rakstnieki un rakstnieces

.

.

Šajā ļoti senajā un retajā bildē 13 gadu vecumā redzams Arčibalds Belānijs ar savu kolliju. Bilde tapusi Heistingā (Anglija). Kā sauca kolliju, vairs nav noskaidrojams. Tāpat tas, kur suns palika pēc tam, kad Arčibalds, ietekmējies no grāmatu lasīšanas par indiāņiem, 1906. gadā 18 gadu vecumā no Anglijas emigrēja uz Kanādu un sāka dzīvot kopā ar abdživu cilts indiāņiem (zināmi arī kā čipevi jeb anišinābi). Vēlāk sarkanādainie deva Belānijam citu vārdu - Pelēkā Pūce jeb Tas, kurš medī naktīs, bet 1925. gadā viņš apprecēja 19 gadīgo mohauku cilts meiteni Anahareo.

Kas gan te sevišķs? Pelēkā Pūce pēcāk kļuva par pasaulslavenu rakstnieku, kuru dēvēja par "visietekmīgāko savvaļas apustuli". 1978. gadā arī latviski tiek izdota viena no viņa grāmatām - "Seidžo un viņas bebru piedzīvojumi". Par kollijiem grāmatas viņš gan nav rakstījis...

.

.

Antoņina ar kolliju.

.

1908. gadā Sankt-Pēterburgā dzimušajai poļu rakstniecei un Pretošanās kustības dalībniecei Antoņinai Žabinskai ļoti patika dzīvnieki. Viņa kopā ar vīru Janu Žabinski vadīja Varšavas zooloģisko dārzu un rakstīja grāmatas par dzīvniekiem. Kā starptautiski vispazīstamāko un daudzās valodās tulkoto varētu nosaukt Antoņinas grāmatu "Džollija un draugi" (1939). Abiem ar vīru ļoti patika arī kolliji.

Otrā pasaules kara laikā no Varšavas geto izglāba un pustukšajā zoodārzā slēpa simtiem ebreju.

.

.

Jans ar kolliju.

.

2017. gadā uz kino ekrāniem parādījās šim pārim veltīta filma "Zoodārza uzrauga sieva", kurā Antoņinu un Janu attēloja aktieri Džesika Šesteina un Johans Heldenbergs. Šo filmu noskatījos un tā man nepatika. Ne tāpēc, ka tājā neredzēju kollijus, bet gan tādēļ, ka filma ir ļoti nomācoša un "melna".

Par ebreju glābšanu Žabinsku laulātais pāris ir saņēmis daudzus apbalvojumus, bet režisores Nikijas Karo filma uzskatāma par kinematogrāfisku ieguldījumu Žabinsku piemiņas godināšanā. Antoņina Žabinska mira 1971. gadā.

Bildēs redzamā kollija vārds nav noskaidrots.

.

Prezidenti un citi valstsvīri

.

.

Salvadors Aljende ar savu kolliju.

.

Ne tikai Anglijas karalienei, Krievijas imperatoram un ASV prezidentiem patika kolliji. Pret tiem vienaldzīgs nebija arī 29. bijušais Čīles prezidents (1970-1973) Salvadors Aljende. Viņam piederēja ruds kollijs, kura vārds nav noskaidrots. Nav zināms, vai viņa izvēli ietekmēja filmas par Lesiju, taču paša liktenis izvērtās traģisks. 1973. gada septembrī militārā apvērsuma laikā Salvadors tika nogalināts apšaudē. Pēc citas versijas viņš izdarīja pašnāvību, nošaujoties ar Kalašņikova automātu, kuru viņam bija uzdāvinājis Kubas līderis Fidels Kastro. Pēc valsts apvērsuma pie varas Čīlē nāca bēdīgi slavenais diktators Augusto Pinočets. Par Aljendes kollija likteni nekas nav zināms.

.

Tēmas turpinājums rakstā Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 3.

.

.

  Izlasi arī
.  

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 6

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 5

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 4

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 3

» Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums

» Slavenības izvēlas kollijus
   

 

 


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0