Publikācijas  

.

.

Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 3

.

Ievads

 

Ja jūs ar interesi izlasījāt manus iepriekš uzrakstītos rakstus Slavenības izvēlas kollijus, Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums un Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 2. tad, iespējams, arī šī publikācija jums būs pa prātam. Mēs turpināsim apkopot informāciju par slaveniem cilvēkiem, kurus viņu dzīves laikā iepriecināja un radošam darbam spēja iedvesmot kolliji. Kas zina, varbūt tieši pateicoties kollijiem, šie cilvēki sasniedza savus mērķus un radošās virsotnes. Varbūt bez kollijiem tas pat nebija iespējams?

 

Aktieri, aktrises un režisori

.

.

Šērlija Templa ar savu kolliju.

.

Kad ieraudzīju šo Šērlijas Templas bildi ar kolliju un atradu ziņu, ka arī šai amerikāņu kino aktrisei pašai piederējis kollijs, nezināju pat, kā reaģēt. No vienas puses - liels prieks, no otras uzreiz iedomājos par šo rakstu. Kā lai, saglabājot raksta lakonisko stilu, pastāsta par Šērliju Templu? Vai tas vispār īsumā ir iespējams? Viņa nav parasta aktrise.

"Visu laiku talantīgā bērnu aktrise", "Meitene, kas izglāba Holivudu", "Jaunākā Oskara balvas laureāte", "Holivudas sagrautā bērnība" - šādi un tūkstošiem citu virsrakstu vēstīja par Šērliju Templu.

1928. gada 23. aprīlī Santamonikā (Kalifornija, ASV) bankas ierēdņa Džordža Templa un viņa sievas Ģertrūdes ģimenē piedzima ilgi gaidītā meita. Jau pašā sākumā Šērlijas vecāki nolēma, ka viņu bērns kļūs par zvagzni.

.

.

Savu aktrises, dziedātājas un dejotājas karjeru meitene sāka triju gadu vecumā, bet jau 1934. gadā kļuva populāra ar savu lomu filmā "Spulgace". Pagājušā gadsimta 30-tajos gados Šērlija kļuva par amerikāņu mīluli. Mazā meitene bija tā laika vislabāk apmaksātā aktrise, bet jau sešu gadu vecumā kļuva par Oskara balvas īpašnieci.

Ekonomiskās krīzes jeb Lielās depresijas laikā smaidīgā, dziedošā, dzīvespriecīgā un dejojošā meitene amerikāņiem palīdzēja aizmirsties no ikdienas rūpēm. Pēc filmas "Piecelies un dziedi!" nokļūšanas uz ekrāniem, Šērlijas Templas vārdu zinā teju vai katrs amerikānis.

Ekonomiskā krīze skāra arī kinoindustriju, taču studijai "Fox Films" (vēlāk "20th Century Fox") paveicās ar Šērliju Templu. Holivudas vēsturnieki apgalvo, ka tikai līgums ar Šērliju Templu ir paglābis lielo studiju no bankrota.

.

.

Taču visam spožajam, tāpat kā bērnībai, reiz pienāk beigas. Mazā Šērlija izauga un apmēram 12 gadu vecumā pameta filmēšanos, jo vairs īsti nebija pieprasīta. Ik pa laikam viņa vēl piedalījās kādā no filmām, taču 1950. gadā 22 gadu vecumā pameta kinoindustriju pilnīgi. Jau 17 gadu vecumā Šērlija apprecējās ar Džonu Agāru, taču pēc pāris gadiem laulība izjuka. Pēc tam Šērlija pavisam pazuda no ekrāniem un vēlāk pievērsās ne pārāk veiksmīgai politiskajai karjerai.

1999. gadā Amerikas Kinoinstitūts ierindoja Templu 18. vietā izcilāko sieviešu kārtas zvaigžņu sarakstā. Atliek vienīgi piemetināt, ka vairs neviens līdz šim bērnībā nav guvis tik spožus panākumus kā Šērlija Templa.

.

.

Šērlijai Templai piederēja tumši ruds kollijs, kura vārds pagaidām nav noskaidrots. Bildē augstāk ŗedzama arī Šērlijas meita Linda.

Esmu daudz redzējis Šērliju uz ekrāna un varu pateikt, ka nepietiktu pat ar garu un izvērstu rakstu, lai radītu jums kaut nelielu priekšstatu par šo meiteni.

Ja gribat zināt vairāk, iesaku sameklēt un noskatīties filmas ar viņas piedalīšanos.

.

.

Džons Mārtins-Hārvijs pastaigā ar savu kolliju.

.

Bet tagad ielūkosimies britu aktierneistarības vēstures lappusēs. Džons Mārtins-Hārvijs piedzima 1863. gada 22. jūnijā Eseksā. Velti viņa tēvs, kuģu būvētājs un jahtu dizainers, Džons Hārvijs cerēja, ka dēls turpinās viņa aizsākto rūpalu - nē, `viņa mazais dēlēns jau no agras bērnības interesējās par teātri. Slapināt kājas un cilāt instrumentus viņš negribēja ne pavisam.

1882. gadā viņš tika uzņemts Londonas teātrī, kur ilgus gadus iejutās dažādās Šekspīra dramatisko personāžu lomās.

Vēlāk, sākot ar 1913. gadu, Džons Mārtins-Hārvijs filmējās arī mēmajās kino lentēs, kuru nosaukumi mums, diemžēl, neko neizsaka. 1921. gadā viņš iesvētīts bruņinieku kārtā.

Džonam piederēja vairāki suņi, no kurien vismaz viens bija kollijs, taču viņa vārdu diez vai mēs vairs noskaidrosim.

.

.

Žans ar savu marmorkrāsas kolliju.

.

Franču teātra, kino un televīzijas aktieris Žans Rauls Robērs Rošfors pasaulē nāca Parīzē 1930. gada 29. aprīlī. Absolvējis konservatoriju un Dramatisko centru, Žans nospēlēja lomas vairāk nekā 60 filmās un teātra izrādēs. Visvairāk viņam nācās iejusties komiķa ādā. Bez darba uz skatuves un kinokameru priekšā Žanam Rošforam patika arī kolliji. Attēlā viņš redzams ar savu suni, kura vārdu nav izdevies noskaidrot.

.

.

Mireila un Ardents.

.

Arī franču kino aktrise Mireila Granneli ir dzimusi Parīzē, taču sešus gadus vēlāk nekā Žans Rošfors - 1936. gadā. Internetā pieejamā informācija par šo aktrisi ir ļoti skopa, tādēļ pagaidām neesmu noskaidrojis, vai Mireila un Žans bija pazīstami, taču arī viņai ļoti patika kolliji. Attēlā viņa redzama ar savu kolliju Ardentu.

.

.

Barbara un Bils kopā ar bērniem Nitu, Billiju, Džodiju un kolliju Panču.

.

Arī amerikāņu aktrise Barbara Heila, kura dzimuši 1922. gadā, uzskatīja, ka nav īstas ģimenes bez trijiem bērniem un kollija. Holivudas kino industrijā Barbara darbojās pagājušā gasimta 40-50-tajos gados, taču par pirmā lieluma kinozvaigzni tā arī nekļuva. 1946. gadā viņa apprecējās ar televīzijas zvaigzni Bilu Viljamsu, ar kuru aktrise nodzīvoja visu mūžu laimīgi līdz pat vīra nāves dienai.

Pirmo reizi mani sajūsmināja kollija Panča vārds. Angliski "punch" nozīmē gan dunku vai sitienu ar dūri, gan punšu un klaunu, gan caurumsiti un perforatoru. Interesanti, ko ar šo vārdu domāja Barbara?

.

.

Džīna Spenglera ar saviem kollijiem.

.

Džīna Spenglera bija mazpazīstama Holivudas aktrise, kura kameru priekšā stājās pagājušā gadsimta 40-to gadu beigās, un viņas vārds bieži vien pat netika minēts filmu titros. Džīna nāca pasaulē 1923. gadā un savu karjeru viņa sāka kā dejotāja. Nav gan zināms, vai viņa dejoja arī saviem diviem rudajiem kollijiem. To viņai vairs nevar pajautāt, jo aktrise visai mīklainos apstākļos pazuda bez vēsts 1949. gada 7. oktobrī. Viņa izgāja no mājām un neatgriezās. Pēc divām dienām tika atrasta viņas somiņa, bet tajā bija zīmīte: "Kērk, es nevaru vairāk gaidīt. Gatavojos apmeklēt dakteri Skotu. Labāk to izdarīt, kamēr māte ir prom," Zīmīte beidzās ar komatu un nav skaidrs, kas ir šie Kērks un Skots. Pēc vienas versijas pieminētais ir aktieris Kērks Duglass, ar kuru aktrise reiz kopā filmējusies, tāpat aizdomās par Džīnas slepkavību tika turēts viņas bijušais vīrs. Visticamāk, aktrise gājusi bojā nelegāli izdarīta aborta laikā, jo šī operācija ASV tolaik bija aizliegta. Visi aptaujātie dakteri ar uzvārdu Skots, noliedza šādu pacienti.

.

.

Roberts ar saviem kollijiem.

.

Vēl kāds pavisam mazpazīstams ASV kino aktieris Robert Frends, dzimis 1920. gada 29. februārī Ziemeļkarolīnā kā Roberts Džons Frends, bija īstens kolliju cienītājs. Pēc bildes var spriest, ka viņam ir bijuši vismaz četri kolliji, varbūt bijis pat kolliju audzētājs. Informācija par šo vīru ir tik skopa, ka zinām tikai to, ka viņš nodzīvojis garu mūžu līdz 99 gadu vecumam.

.

.

Rons pastaigājas ar savu veco kolliju, kuram jau ir grūtības ar pārvietošanos.

.

Šogad, 2021. gadā savas šīs pasaules gaitas pārtrauca 13 gadus vecais Rona Hovarda kollijs Kūpers. Viņa saimnieks Rons pasaulē nācis 1954. gadā un pirmo reizi filmējies jau 18 mēnešu vecumā. 1973. gadā aktieris kļuva slavens pēc galvenās lomas atveidošanas filmē "Amerikāņu grafiti". Vēlāk Rons Hovards kļūst pazīstams arī kā scenārists, producents un režisors. Viņš strādājis pie filmām "Prāta spēles", "Da Vinči kods", "Apollons-13" u.c., divas reizes saņēmis "Oskara" balvu.

.

.

Hovarda kollijs Kūpers jaunībā.

.

Aizņemtā kino režisora Rona Hovarda ģimenē kollijs Kūpers vienmēr bija īpašs un svarīgs ģimenes loceklis.

.

.

Supermodele Klaudija un viņas kollijs Sannijs.

.

Kad 1970. gada 25. augustā Vācijā pasaulē nāca Klaudija Marija Šīfere, viņas vecāki pat nenojauta, ka dienās viņu meita kļūs par pasaulslavenu supermodeli un kino aktrisi. Kādu laiku viņa pinās ar iluzionistu Deividu Koperfīldu, taču tas viņai neko vērtīgu uzburt nevarēja, tādēļ Klaudija nolēma izmēģināt spēkus kino jomā. Viņa ir piedalījusies 14 filmu uzņemšanā, taču no tām man zināma ir tikai viena - "Bagātais Ričš" ar Makkauleju Kalkinu no "Viens mājās" galvenajā lomā. Šajā filmā debitante Šīfere spēlēja fitnesa treneri.

Klaudija Šīfere jau kopš bērnības tiecās pēc visa skaistā, tādēļ nav pārsteigums, ka viņa par savu draugu ir izvēlējusies tieši rudu kolliju vārdā Sannijs.

.

Mūziķi un dziedātāji

.

.

Šeila un Pollija.

.

Franču estrādes dziedātāja Šeila, īstajā vārdā Annija Šansela, savu skatuvisko popularitāti iemantoja 20. gadsimta 60-tajos un 70-tajos gados. Viņa dzimusi 1945. gadā. Kādu laiku kopā ar savu vīru Ringo dziedāja tolaik ļoti slavenā duetā "Sheila & Ringo", bet vēlāl mēs viņu varējām redzēt un klausīties disko mūzikas kolektīva "Sheila and B. Devotion" sastāvā. Savu skatuvisko vārdu viņa ieguva, pateicoties savam singlam ar tādu pašu nosaukumu. Šis viņas izpildījums bija Tomija Roja hīta kaverversija. Šeila savu karjeru uzsāka agri - jau 16 gadu vecumā viņas vecāki parakstīja līgumu ar dziesmu autoru un producentu Klodu Kareru. Šī abu sadarbība ilga veselus 20 gadus un beidzās ar tiesas prāvu, kurā Šeila attiesāja no Kloda viņai neizmaksātos honorārus. Tomēr, kad Šeila nekāpa uz skatuves un nenīka ilgās stundas tiesu zālēs, viņa pavadīja kopā ar savu kolliju Polliju.

.

.

Teds Herolds ar draudzeni Ēriku Jānu un savu kolliju.

.

Prūšu rokenrola karali Tedu Heroldu, īstajā vārdā Haraldu Valteru Bernhardu Šubringu, mēdza dēvēt par vācu Elvisu Presliju. Viņam, tāpat kā rokenrola karalim Elvisam, ļoti ir patikuši rudi kolliji, taču to vārdi pagaidām nav noskaidroti. Daudzu mūzikas albumu autors pagājušā gadsimta 60-tajos gados vairākas reizes arī uzņēmies filmās, bet savu dziedātāja karjeru sācis 14 gadu vecumā un karjeras laikā divreiz - 1982. un 1988. gados - ticis apbalvots ar "Zelta kamertoni". 2016. gadā viņš pameta skatuvi, bet 2021. gada 20. novembrī 79 gadu vecumā dziedātājs kopā ar savu sievu Manuelu Šubringu dzīvi sadega ugunsgrēka laikā, kad aizdegās viņu dzīvoklis.

.

.

Pegija Lī ar savu kolliju Bandžo dodas pastaigā 1948. gadā.

.

1920. gadā dzimusī slavenā ASV džeza izpildītāja Pegija Lī, īstajā vārdā Norma Delorisa Egstroma, bija ne vien lieliskas balss īpašniece un dziesmu autore, bet arī aktrise. Neskatoties uz savu lielo aizņemtību un biežo vīru maiņu, Pegijai ļoti patika kolliji. Vienu no tiem suņiem, kas palicis bez mājām, viņa adoptēja un nosauca par Bandžo.

.

.

Kamēr Bandžo atpūšas ēnā un Pegija ravē dobes, viņas vīrs Deivs sacer mūziku.

.

Pegija Lī 1956. gadā tika nominēta Oskara balvai par dalību filmā "Pīta Kellija blūzs" un "Emmy" balvai kā labākā dziedātāja. Šīs viņa nedabūja, bet "Grammy" balvai dziedātāja tikusi izvirzīta pat 11 reizes, 1989. un 1995. gados tās arī iegūstot.

.

Rakstnieki un rakstnieces

.

.

Džeina Veinbergera ar savu kolliju.

.

Padsmit bērniem un pusaudžiem domāto grāmatu autore Rebeka Džeina Veinbergera (pirms laulībām Daltona) piedzima Milfordā (Menas štats, ASV) 1918. gada 29. martā. Pēc Menas universitātes un Somervilas (Masačūseta, ASV) Slimnīcas un aprūpes skolas beigšanas Otrā pasaules kara laikā kļuva par ASV armijas medmāsu.

.

.

Kaspars Veinbergs ar ģimenes kolliju visai neveiklā fotouzņēmumā.

.

Tur viņa iepazinās ar savu nākamo vīru leitnantu Kasparu Veinbergu, kurš vēlāk ar sievas palīdzību taisīs spožu larjeru un kļūs par ASV 15. aizsardzības ministru izbijušā Holivudas vesternu aktiera Ronalda Reigana prezidentūras laikā.

Kad vīra politiskā karjera bija zenītā, Džeina nolēma pievērsties rakstniecībai. Neskatoties uz to, ka ģimenē dzīvoja kollijs, viņa nevienu grāmatu nav veltījusi šai šķirnei. Rudā kollija vārds pagaidām nav noskaidrots.

.

.

Elizabetei Vurcelai patika gan kolliji, gan borderkolliji.

.

Elizabete Lī Vurcela bija ASV pazīstama rakstniece un žurnāliste, kura aprakstīja dzīves negatīvo pusi un tika pat dēvēta par "X paaudzes" balsi. Viņa aprakstīja arī savus pārdzīvojumus, nedienas un depresiju veselības problēmu dēļ, bet viņas dienas gaišākas darīja kollijs un borderkollijs, kuru vārdus nezinu. 53 gadu vecumā Elizabete zaudēja cīņā ar krūts vēzi.

.

.

Vera Čaplina 1927. gadā atpūšas Sočos kopā ar kolliju Flokiju un dobermani Rediju.

.

Bērnu rakstniece-animāliste Vera Čaplina piedzima 1908. gadā Maskavā aristokrātiskā ģimenē, taču pēc 1917. gada revolūcijas radītā haosa meitene pazuda un nokļuva bērnunamā kā bezpajumtniece. "Tikai mīlestība pret dzīvniekiem man palīdzēja izturēt šo laiku," reiz sacīja Vera, atceroties, ka pat bērnunamā viņa pamanījusies aprūpēt kucēnus, kaķēnus un putnēnus. Pēc pieciem gadiem mātei izdevās sameklēr Veru un viņas atgriezās Maskavas dzīvoklī. 15 gadīgā meitene sāka apmeklēt jauno biologu pulciņu Maskavas zooloģiskajā dārzā. Viņa turpināja strādāt ar dzīvniekiem un 25 gadu vecumā žurnālā "Jaunais naturālists" parādījās pirmie viņas stāsti par dzīvniekiem.

.

.

Vera Čapilna 1977. gadā ar savu kolliju Radu.

.

Vera ir sarakstījusi neskaitāmas grāmatas bērniem par dzīvniekiem, tās izdotas daudzās pasaules valstīs vairākās valodās. Pēc viņas darbiem tika uzņemtas vairākas populārzinātniskas filmas, bērnu multenes un pat diafilmas. Verai Čaplinai ļoti patika kolliji, to viņas dzīvē, spriežot pēc fotoattēliem, ir bijuši vairāki. Mēs zinām Flokiju un Radu.

.

.

Eiss Kollinss ar Semiju uz savas mājas sliekšņa.

.

Eiss Endrjū Kollinss ir viens no mūsdienu produktīvākajiem ASV rakstniekiem. Viņš sarakstījis vairāk nekā 100 grāmatas, no tām vairākus bestsellerus par Holivudas kinozvaigznēm. Ne velti Amerikā viņu dēvē par zvaigžņu biogrāfu.

.

.

Eiss pastaigā ar Semiju.

.

Es Eisu Kollinu iepazinu kā Lesijas biogrāfu un mūsu Kolliju portālā ir iespējams latviski izlasīt viņa Lesijai veltīto grāmatu Lesija: suņa dzīve - pirmie 50 gadi, tagad ar viņu esam draugi "FB".

.

.

Semijs.

.

Ne velti Eiss Kollinss rakstīja par Lesiju, viņam ļoti patīk kolliji un pašam vēl pavisam nesen piederēja rudais suns vārdā Semijs. Diemžēl pavisam nesen kollijs pārtrauca šīs zemes gaitas.

.

.

Eiss Kollinss jaunībā kopā ar Lesijas lomas atveidotāju Hovardu Ņujorkas Centrālparkā.

.

Eisam ne tikai patīk kolliji un Lesija, no rakstīšanas brīvajos brīžos viņš spēlē ģitāru un aizraujas ar senu spēkratu restaurēšanu.

.

.

Eiss Masks ar saviem kollijiem Keinu, Reignu un Hīteri.

.

1948. gadā Kalifornijā dzimušais Eiss Masks tagad ir pensionēts Holivudas aktieris, kurš filmējies Latvijā tādos zināmos TV seriālos kā "Bafija, vampīru iznīcinātāja", "Glābējzvans" un "Hameleonu rotaļas".

.

.

Eiss ar Keinu, kurš 2017. gadā saņēma gada varoņa nosaukumu.

.

Kad 2006. gadā Eisa kino karjera noslēdzās, viņš pievērsās grāmatu rakstīšanai un ir kļuvis par veiksmīgu rakstnieku, kurš izdevis jau trīs grāmatas, kas balstītas viņa stāstos par saviem kollijiem Keinu, Reignu un Hīteri. Pensionētais aktieris daudz laika pavada kopā ar saviem kollijiem un piedalās dažādos labdarības pasākumos, kas veltīti vardarbībā cietušiem un smagi slimiem bērniem slimnīcās.

.

.

Eiss, Keins, Reigns un Hītere.

.

2017. gadā Keins, kurš no jau ir devies mūžībā, tika apbalvots ar gada varoņa "Hero Collie of the Year" nosaukumu. Eiss ļoti pārdzīvoja Keina zaudēšanu un mēs šī vīra trīs kollijus kopā esam pieraduši redzēt daudzajās ļoti veiksmīgajās un apsrātīgajās tematiskajās bildītēs "FB". Šogad Eiss Masks atkal ir iegādājies trešo un kucēns jau ir krietni paaudzis. Arī ar Eisu Masku mēs draudzējamies "FB" un es ļoti ceru tuvā nākotnē iegādāties viņa lieliskās grāmatas par kollijiem.

.

.

Sers Artūrs Konans Doils un viņa Rojs 1913. gada nobildējumā visiem novēl priecīgus Ziemassvētkus.

.

Fakts, ka kollijs vārdā Rojs ir piederējis pašam Artūram Konanam Doilam, man patiešām bija ļoti liels pārsteigums. Esmu Šorloka Holmsa padomju ekranizācijas cienītājs, kurā slaveno detektīvu spēlēja talantīgais krievu aktieris Vasīlijs Livanovs.

1859. gadā dzimušais skotu rakstnieks Artūrs Ignatiuss Konans Doils nebija tikai detektīvstāstu autors, viņš rakstīja arī zinātniskās fantastikas un piedzīvojumu romānus, pat lugas un dzeju. Konans arī bija viņa vārds, taču to viņš izmantoja kā sava uzvārda daļu. Pirmo reizi Šerloka Holmsa tēls parādījās 1887. gada detektīvstāstā "Etīde purpura toņos", bet par Holmsa prototipu kalpoja Doila bijušais universitātes pasniedzējs Džozefs Bells.

Pēc studijām Vīnē 1890. gadā Doils 1891. gadā Londonā atvēra acu ārsta praksi, taču, kā viņš rakstījis savā autobiogrāfijā, viņu neesot apmeklējis neviens pats pacients. Toties viņam atlicis daudz vairāk laika literārajai darbībai. Bez Šerloka Holmsa sāgas man no pusaudža gadiem spilgti atmiņā ir iespiedies izcilā spalvas meistara darbs "Zudusī pasaule".

Bez romānā "Bāskervilu suns" (1902) briesmoņa Artūram ļoti patika skotu kolliji un viņa suns Rojs pat tika tiesāts aizdomās par kaimiņa aitu nogalināšanu. Par to vairāk lasiet publikācija Sers Artūrs Konans Doils un viņa suns.

.

Nav noskaidrots

.

.

Šajā attēlā ar kucēniem redzama ASV balerīna un aktrise Sida Čarisa, taču viņas saistība ar kollijiem pagaidām nav noskaidrota.

.

.

Vai kādam no grupas "The Doors" un kuram konkrēti pieder rudais kollijs, pagaidām nav noskaidrots.

.

.

Tāpat pagaidām nav skaidrs, kāpēc grupas "The Rolling Stones" dalībnieks Kīts Ričards sēž uz poda kopā ar kucēnu.

 

.

Tēmas turpinājums rakstā Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 4.

.

  Izlasi arī
.  

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 6

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 5

»  Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 4

» Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums 2

» Slavenības izvēlas kollijus. Turpinājums

» Slavenības izvēlas kollijus
   

 

 


 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0