Publikācijas  

.

.

Ko kolliji dara ziemā?

.

.

Sākumā bija vārds.

..

.

Ievads

.

Viss sākās ar uzrakstu.

Nezinu, kas man bija uznācis, bet sagribējās paņemt sniega lāpstu un uz "Straumēnu" lielezera izveidot lielu uzrakstu "Kolliju portāls". Kad to biju paveicis un pārliecinājies, ka abos vārdos neesmu pieļāvis gramatiskas kļūdas, skatoties uz savu veikumu no vaļņa, sapratu, ka pāri uzrakstam vajag palaist skrienošus kollijus un to visu nofilmēt.

Noregulēju kameru, nostādīju Justīni vienā lielezera galā, bet Ievu otrā, un filmēšana varēja sākties. Viss izdevās, kā biju iecerējis. Kad mājās safilmēto materiālu apskatījos datorā, uzreiz sapratu, ka šie varētu būt lieliski fināla kadri Kolliju portāla ziemas reklāmas rullītim. Skats ar uzrakstu izdevās iespaidīgs. Atlika tikai izveidot nelielu stāstu un uzfilmēt vajadzīgo.

.

.

"Laimīgo kolliju zemes ®" pieturā atbraucējus sagaida Līzīte.

.

Atzīšos, ka man jau agrāk ir bijusi iecere kaut ko interesantu nofilmēt ziemā, savās piezīmēs pat atradu pierakstītu ideju mūsu pirmā interneta seriāla "Mans draugs kollijs" sērijai ar visai banālu nosaukumu "Ziemas prieki". Taču tad savās domās mocījos un nevarēju saprast, par kuriem ziemas priekiem stāstīt, un kā to visu sasaistīt kopā. Tagad uzraksts uz ledus "Kolliju portāls" pēkšņi salika manā prātā visu, kā vajag.

.

Fermas kolliji, kuri prot priecāties

.

Sapratu, ka man kolliji jāparāda kā darba suņi, kuri prot arī priecāties par dzīvi. Tas ir sevišķi svarīgi, dzīvojot visai skarbos apstākļos dabiskajā vidē - lauku fermā. Filmēt šo bija ļoti vienkārši, jo es tikai paņēmu kameru un uzņēmu mūsu parasto ikdienu, un gandrīz nekas netika inscenēts speciāli. Vienīgi blakus "Dollija parkam ®" novietoju sešas vienkāršas barjeras, pa trijām katrā pusē. Mūsu četriem kollijiem - Lociņam, Līzītei, Keisijai, Romeo un āzim Olimpam tie, protams, nekādas grūtības nesagādāja. Pa vidu tika iestarpināti tikko filmēti ziemas skati, kurus filmējām speciāli veļasmašīnu "Rīga" un kolliju kalendāra fotosesiju tapšanas laikā.

.

.

Pie Justīnes celtā sniegavīra. No kreisās: Līzīte, Lociņš, sniegavīrs, Keisija un Romeo.

.

Speciāli filmēšanai Justīne uzcēla ļoti skaistu sniegavīru, kuru pēc tam internetā kāds nodēvēs par paraugsniegavīru - skaists, kā no zīmētas multenes.

Kad nepilnus trīs minūtes garais video tika samontēts, sāku jau domāt par Kolliju portāla vasaras reklāmu, kurai dažas idejas jau biju izdomājis pērn. Taču...

.

Turpinājums nebija ieplānots

.

Pateicoties ziemas olimpiādei, pēc vairākiem gadiem visi kopā mājās noskatījāmies kērlinga spēli. Par kērlingu "Straumēnos" biju domājis jau pirms vairākiem gadiem, kad tiku izdomājis koncepciju ziemas "Kollimpiādei ®", kura tā arī nekad netika realizēta.

Burtiski nākamajās dienās bija paredzēta fotosesija un filmēšana veļasmašīnu "Rīga" un kolliju kalendāram. Tam visam bija jānotiek uz "Straumēnu" lielezera ledus, jo šoreiz mana iecerētā tēma bija "Slidotava" - veļasmašīna ar slidām un kolliji. Atkal galvā viss saslēdzās zibenīgi - slidotava, kērlings, veļasmašīnas...  Sapratu, ka bez kalendāram paredzētās fotosesijas varu uzņemt arī Kolliju portāla ziemas reklāmas 2018 otro daļu jeb turpinājumu - vēl jautrāku, krāšņāku un atraktīvāku.

.

.

Līzīte ķer kērlinga "akmeni".

.

Nopriecājos un ķēros pie darba. Galvenais bija ātri izgatavot kērlinga akmeņus. Par cik nekas piemērots neatradās, nolēmu trijām pieclitrīgām kvasa pudelēm nogriezt apakšas, ieliet tajās ūdeni un iesaldēt puļķus, aiz kuriem var slidināt "akmeņus" pa ledu. Lai "akmeņi" atšķirtos un padarītu tos vizuāli pievilcīgākus, divos no tiem iekrāsoju ūdeni - vienā tika ielieta zilā pārtikas krāsviela, otrā - "zilie graudiņi". Atstāju "akmeņus" ārā, lai tie paspētu sasalt, jo pēc divām dienām, piemērojoties prognozētajām laika ziņām, jānotiek iecerētajai filmēšanai.

.

.

Mūsu pirmā fotogrāfija no personīgās "Straumēnu" slidotavas. No kreisās: Līzīte, Lociņš un Keisija.

.

Jāsaka, ka šie pirmie kērlinga "akmeņi" tika veidoti kā maza parodija sporta inventāram, kas tapis lauku sētā no apkārt atrodamiem materiāliem. Iespējams, ka tos izgatavojuši paši dzīvnieki, jo, attīstot topošās filmiņas ideju tālāk, nolēmu, ka kolliju komanda kērlinga spēlē stāsies pretī āžu Olimpa un Žigulīša komandai.

Atlika vien notīrīt ledus laukumu kērlingam. Video redzams, ka to dara robots "Roomba", kuru pieskata Keisija, taču jāatzīstas, ka robots sniegu notīrīt nevar vis. Šis skats kalpoja jautrībai kā kolliju attapība.

.

.

Keisija izrīko robotu.

.

Ar ledus slaucīšanu "Roomba" tiek galā, ja vien neiesprūst sniega kupenās, kas kērlinga laukuma malās. Ledus laukums, tāpat kā iepriekš uzraksts, tika attīrīts ar parastu sniega lāpstu.

.

Ko kolliji dara ziemā?

.

Atcerējos arī par ziemā nerealizēto kaniboulingu ® un konservdžampingu ®. Gribējās savstarpējās fermas kolliju un āžu sacensības turpināt, un nu bija skaidrs, ka nekāda otrā ziemas reklāma tā nebūs vis - laika ziņā (pilnīgi nejauši!) sanāks vesela īsfilma, kurai devu nosaukumu "Ko kolliji dara ziemā?"

Bet tagad atgriezīsimies pie kērlinga.

Suņi rēja un labprāt kāpa uz ledus, kad tiem slidināja kērlinga "akmeņus", taču vienīgi Līzīte pāris reizes mēģināja noķert "akmeni" aiz koka puļķīša. Kērlinga "akmeņu" slidināšanu atkārtoti filmējām trīs dienas. Nē, ne tāpēc, ka nekas neizdevās, bet gan tāpēc, ka cerēju iegūt vēl interesantākus skatus, un tas beigās attaisnojās.

.

.

Lociņš pie rupora.

.

Grūtāk gāja ar āžiem uz ledus. "Āžu kērlings" tika safilmēts vienā dienā, vēl arī Olimpam vajadzēja pieiet pie speciāli izgatavotā rupora. Pie tā Olimps ēda kaltētas plūmes un šis skats tika dublēts vairākas reizes, līdz izdevās aptuveni tā, kā vēlējos. Viņš uz brīdi bija sacensību komentētājs.

Āži no kērlinga "akmeņiem" baidījās un, kad tos slidināju uz viņu pusi garām kamerai, metās bēgt vai atkāpās. Tas nederēja. Izveidoju viņiem īpašu kērlinga "akmeni" - kāpostgalva metāla bļodā, kurā iesprausts burkāns. Keisija pirms bļodas aizslidināšanas uz āžu pusi vēl tik jauki nolaiza burkānu uz atvadām! Kad "kāpostakmens" nonāk pie āžiem, Zigis zibenīgi aprij burkānu, bet Olimps stumda pa ledu un ēd kāpostu. Āži tika iekārdināti gan ar žāvētām plūmēm, gan burkāna ripiņām. Viņi ātri saprata izdevību un nākamajās dienās, kad turpinājām filmēt kērlinga "akmeņu" slidināšanu suņiem vai veļasmašīnu slidošanu, abi teciņiem skrēja no pagalma uz "Straumēnu" lielezeru "filmēties", traucējot visu procesu pārējiem. Viņiem ļoti patika veļasmašīnas, jo saprata, ka tur tiek glabāti kārumi.

.

.

Olimps sporto.

.

Ja hokeja starplaikos kādreiz tika demonstrēti daiļslidošanas paraugdemonstrējumi, tad šoreiz, atdalot skatus, daiļslidošanā tika iesaistītas divas veļasmašīnas "Rīga" un centrifūga "Centa". Veļasmašīnu slidināšanai tika izgatavota platforma ar īstām slidām apakšā. Platforma garām kamerai tika vilkta ar visparastāko elektriskā gana drāti, jo atrastā makšķeraukla bija pārāk tieva un visu laiku plīsa.

Pēc kērlinga visi dodas uz "Dollija parku ®", kurā jāpārvar konservdžampinga ® šķēršļu josla, kas tika salikta no krāsotām konservbundžām. Šīs dienas filmēšana notika 25. februārī - Līzītes 12 gadu dzimšanas dienā.

.

.

Līzīte pirms filmēšanas tiek pie sava klinģera. Viņai šodien 12.

.

Citudien nosūtījām Romeo uz interaktīvo rotaļlietu konkursu. Izvēlējos paša gatavoto interaktīvo rotaļlietu ar nosaukumu "Atsperes". Bija paredzēts, ka ar Romču šajā disciplīnā sacentīsies āzis Olimps, taču izdevās interesantāk, jo tagad Žigulītis jau zināja, ja filmēšana notiek ar visādām krāsainām mantiņām, tur var saēsties kārumus. Zigis vienkārši atnāca Olimpam līdzi un abi vienlaicīgi sāka risināt uzdevumu. Sevišķi attapīgais Olimps, kurš interaktīvo rotaļlietu spēlēšanā jau divus gadus pēc kārtas mūsu lauku šovā "Dollija pret kolliju ®"  ir bijis nepārspējams līderis un apsteidzis visus kollijus, arī šoreiz visu darīja zibenīgi un Zigim atlika vien apostīt no kārumiem atbrīvotos trauciņus. Filmā varam redzēt arī Žigulīša neapmierinātību - viņš cenšas iekost Olimpam ausī un pēc tam arī iebadīt.

.

.

Līzīte ķer āža Žigulīša katapultēto tenisa bumbiņu.

.

Pati pēdējā disciplīna bija kaniboulings ®. Neticami, bet kopš tā izgudrošanas mēs tikai pēc vairākiem gadiem izmēģinājām šo aportēšanas spēli ziemā.

Keisija sēdēja uz kabeļu spoles ar tējkannu un koka "kalkulatoru" jeb skaitīkļiem un uzskaitīja nogāztos ķegļus. Asprātīgi un negaidīti tika atrisināta Žigulīša iesaistīšana kaniboulingā ®. Ja jau iepriekšējās trijās disciplīnās dzīvnieki sacentās paši savā starpā, bez cilvēku līdzdalības, kas metīs suņiem tenisa bumbiņu? Zigis! Ātri tika izgatavota katapulta, pieskrūvējot vistu adžiliti "šūpolēm" tunča konservbundžu. Žigulītis ar katapultas palīdzību meta bumbiņu pa ķegļiem, bet kolliji skrēja tai pakaļ. Smieklīgs izdevās skats, kurā redzams, kā Žigulītis pirms bumbiņas aizmešanas bāž ārā mēli un "mēdās".

āzis darbināja katapultu? Tas lai paliek dzīvnieku treneru noslēpums.

.

.

Olimps cenšas ar lielo bumbu gāzt ķegļus pats.

.

Pretī kollijiem kaniboulingā ® bija jāstājas āzim Olimpam, taču zināms, ka viņš neskries pakaļ aizkatapultētām tenisa bumbiņām un tās nepienesīs. Ar humoru izmantojām lielo sarkano plastmasas bumbu. Olimps, protams, neko nepienesa, taču to arī necentāmies panākt. Āzis stumdīja lielo bumbu un meklēja kārumus starp ķegļiem. Kārumi kaniboulinga ® laukumā izkaisīti netika... Āzim tik ļoti iepatikās kaniboulings ®, ka viņš centās patvaļīgi iekļūt "Dollijas parkā ®" arī tad, kad notika kaniboulinga ® sacensību filmēšana ar Līzīti. Vienu reizi viņam izdevās izjaukt visu un Līzītes skatus nācās pārfilmēt atkārtoti.

Ieraudzīju, ka Justīne vizina gaili ragaviņās pa pagalmu, nofilmēju un nolēmu iekļaut šo skatu filmā. Gailis tika pie epizodiskas lomas - viņš sēž uz rezultātu tāfeles, kurā redzams, ka kolliju komanda ar 4:0 uzvar āžu komandu.

.

.

Lociņš ar interaktīvās sviras palīdzību iedarbina Ruba Goldberga mašīnu.

.

Tāpat kā Kolliju portāla ziemas reklāmā 2018, arī šoreiz biju iecerējis, ka finālā jāparādās uzrakstam "Kolliju portāls", taču vajadzēja to izdarīt asprātīgi. Tādēļ tika īstenots vēl viens sens sapnis un izgatavota Ruba Goldberga mašīna, kurā dažādi mehānismi secīgi iedarbina viens otru un tas viss beidzas ar planšeti, uz kuras uzrakstīts "Kolliju portāls", un redzams Justīnes zīmētais kollijs, kuru reiz izmantojām publikācijā Es lepojos ar savu ģimeni.

Šo aparātu iedarbināt tika uzticēts "Kolliju kino ®" studijas galvenajam aktierim Lociņam.

Samontēju īsfilmu "Ko kolliji dara ziemā?" vienā dienā un ar rezultātu esmu apmierināts. Filmas angliskais nosaukums ārzemniekiem "How collies have fun in the winter?"

.

Inventārs

.

Filmēšanai speciāli tika izgatavots ne tikai rupors uz podesta, platforma ar slidām veļasmašīnām, kērlinga "akmeņi" un radīta jauna "Laimīgo kolliju zemes ®" pieturvieta pie siena šķūņa, visvairāk laika aizņēma Ruba Goldberga mašīnas uzbūvēšana un regulēšana. Pie tās tika strādāts veselu nedēļu un tagad, kad pats esmu izgatavojis savu pirmo ķēdes reakcijas "mašīnu", varu atzīt, ka tas ir ļoti sarežģīti. Ne vienmēr tas, ko tu izdomā galvā, darbojas arī realitātē, nemitīgi ir jāizdara izmaiņas un jāmeklē pat konceptuāli jauni risinājumi. Bet pats sarežģītākais šādu ierīču būvēšanā ir laika trūkums, jo traucē radoši domāt un veltīt pietiekami daudz laika visādiem eksperimentiem. Šoreiz tas draudēja izjaukt visu ieceri, jo laika ziņas vēstīja, ka ziema beigsies jau pēc piecām dienām un veselu nedēļu būs plusos, tātad smukie ziemas skati būs pagalam. Ziemu aizkavēt centās arī āzis Žigulītis, kurš manu acu priekšā apēda stikla termometru, kas vairākus gadus karājās ceriņkrūmā pie mājas un "negaršoja" nevienam. Neuztraucieties, ar āzi viss kārtībā!

.

.

Lociņš lec pāri konservbundžām. Tās krāsojam vasarā.

.

Atkāpei jāpiebilst, ka par kazu un āžu ārprātīgo rijību vien kādreiz varētu uzņemt īsfilmu. Piemēram, kaza Ieva pirms dažiem gadiem no papīra maisa ēda cementu un pēc tam pa virsu vēl izdzēra pusspaini izlietototās mašīneļļas ("otrabotkas").

Dienā, kad bija jāfilmē Ruba Goldberga mašīnas iedarbināšana, mehānismi tika uzstādīti un pārbaudīti. Viss strādāja kā pulkstenis, taču, kad ieslēdzu kameru, vairs nekas nedarbojās tā, kā nākas. Mašīnas darbība tika nofilmēta ar 14. reizi. Tikai Lociņš visu izpildīja precīzi un nevainojami.

Žēl, ka nebija vairāk laika, jo gribējās uz ledus izveidot sarežģītus daudzu veļasmašīnu "Rīga" daiļslidošanas paraugdemonstrējumus...

.

"Ziemas rančo ® 2019"

.

Visa ziemas darbošanās bija ļoti interesanta un esmu nolēmis attīstīt arī ideju par kērlingu "Straumēnos". Pirmie mūsu "akmeņi" tiks šoruden nomainīti pret ļoti oriģināliem un interesantiem, esmu izdomājis arī dažādus kērlinga spēles paveidus izklaidei, kuru noteikumi krasi atšķirsies no īstā sporta.

Drīzumā izveidosim arī jaunu sadaļu ar nosaukumu Kērlings, kurā par savām iecerēm un to realizēšanas gaitu tiks pastāstīts plašāk.

Mūsu pirmā ziemas reklāma pārvērtās īsfilmā, savukārt, strādājot pie tās, tapa skaidrs, ka ir pienācis brīdis izveidot mūsu "Rančo kollija ®" ziemas versiju, kurai esmu devis nosaukumu "Ziemas rančo ®".

.

.

Tūlīt Keisija iedarbinās veļasmašīnu. Šāda varētu nākotnē izskatīties "Lielā veļas diena" ziemā.

.

Vai baltais pasākums kļūs par ikgadēju, vēl nav zināms. Ir sastādīta pirmā "Ziemas rančo ® 2019" programma, un tajā būs iekļauts gan kērlings, gan ziemas kaniboulings ®un konservdžampings ®, gan izveidota slidotava uz "Straumēnu" lielezera. To attiecīgi noformēsim ar krāsainu lampiņu un karodziņu virtenēm, un atskaņosim pasākumā retro mūziku. Vairāk par šo pirmo ziemas pasākumu varat izlasīt sadaļā "Ziemas rančo ® 2019".

Pats ceru, ka arī šis pasākums izdosies un tam būs turpinājums, jo ļoti gribas redzēt ziemas barelreisingu ap sniegavīriem, "Lielo veļas dienu ®" ziemā un krāsainās bondzeles tondzeles ® sniegā.

.

Sniegavīru armija

.

.

Lociņš un viņa sniegavīru armija.

.

Pašā pēdējā ziemas dienā paspējām nofilmēt un nofotografēt Lociņu ar miniatūru sniegavīru armiju, kuru nodēvējām par vienpadsmito. Arī šī vienkāršā iecere ir devusi man jaunas idejas turpināt filmēt nākamajā ziemā un tiek jau apkopotas idejas īsfilmas "Ko kolliji dara ziemā?" 2. daļai jeb turpinājumam, kurā Lociņš ar saviem sniegavīriem stāsies pretī āžu Olimpa un Žigulīša sniegavīru armijai. Kā tas viss notiks, un kas tiks darīts vēl, šajā reizē nestāstīšu.

.

Reklāmu tradīcija

.

Jau pērn, filmējot jauno "Rančo kollija ®" reklāmu 2017, biju iecerējis 2018. gadā uzņemt Kolliju portāla vasaras reklāmu 2018 un īpašu "Rančo Lielās veļas dienas" reklāmu. Idejas tiek apkopotas scenārijos un uzsākts darbs pie jauna inventāra izgatavošanas. Pateicoties mūsu labvēļiem no "iRobot", jau martā esam iegādājušies dažādas mantas un materiālus, izgatavojuši jaunus bannerus, lai šogad iecerēto varētu realizēt.

Ļoti ceru, ka izdosies izdomāt sižetu arī Kolliju portāla rudens reklāmai 2018, taču daudz kas būs atkarīgs no laika apstākļiem un rudens ražas. Pareizāk sakot, no tā, cik ļoti rudens raža garšos kazām un aitām, un cik daudz no tās varēsim pasargāt un paliks mums pašiem.

.

  Video
  .

11. sērija "Ko kolliji dara ziemā?" (2018) "How collies have fun in the winter?"


Kolliju portāla ziemas reklāma (2018)

   

Nobeigums ar atklājumu

.

Šī ziema ir bijusi gan grūta, gan ļoti veiksmīga. Tik daudz ziemā filmēts un fotografēts vēl nav bijis nekad. To darījām gandrīz katru dienu, kad laika apstākļi to ļāva. Gājām kopā ar suņiem kā uz darbu un pat Kolliju portāls veselu mēnesi palika bez papildinājumiem.

Man ziemas nekad nav patikušas, šī bija pirmā, kura mani patiešām ļoti iepriecināja.

.

.

Kad filmēšana beigusies, Līzīte un Lociņš atgriežas pie darba.

.

Pārņem ļoti liels gandarījums, ka man ir izdevies tas, ko līdz šim nav varējis neviens - parādīt, ko tad kolliji dara ziemā? Tas bija tikpat liels noslēpums kā tas, ko lācis ziemas miegā dara savā migā, kas laikam ir tā ļoti retā vieta, kurā vēl nav izdevies sabāzt novērošanas kameras.

Līdz 2018. gada martam cilvēki bija pārliecināti, ka ziemā kolliji guļ uz dīvāniem un pacietīgi gaida, kad saimnieki viņus aizvedīs uz kārtējos suņu šovu jeb zoopasākumu. Taču tagad izrādās, ka tā bijusi maldīšanās ilgu gadu garumā - kolliji ziemā baro un pieskata lopus, spēlē kērlingu, kaniboulingu ®, interaktīvās rotaļlietas un lec pāri konservbundžām.

Bet ko jūsu kolliji dara ziemā? Lūdzu, sūtiet mums savas bildes un video!

 


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0