Intervijas  

.

Prāta spēles kollijiem un āžiem

.

..

Līzīte ar interaktīvo rotaļlietu "Tornis".

.

Daudzu aportēšanas spēļu autors Vecais Kollijs ir ķēries arī pie dažādu interaktīvo rotaļlietu konstruēšanas un izgatavošanas. Tās viņš izmanto filmējot savā jaunajā "Kolliju kino ®" studijā un paša organizētos pasākumos - "Rančo kollijā ®", "Biljardā ar āzi ®", "Dollijā pret kolliju ®", "Kazu Nostra SMART ®" un "Gudro kolliju spēlēs ®". Vecais Kollijs radījis arī pasaulē lielāko interaktīvo rotaļlietu dzīvniekiem ar nosaukumu "Biljards", bet par "Latvijas gudrāko kolliju 2017" šogad kronēta viņa Keisija, kurai ir arī ragains konkurents - baltais āzis Olimps.

.

Kādēļ tu nolēmi pievērsties interaktīvo rotaļlietu izgatavošanai?

Tam bija vairāki iemesli. Vienmēr esmu uzskatījis, ka suņa prāta attīstīšana ir tikpat svarīga kā darba un sporta iemaņas. Pēdējās nemaz nevar attīstīt, ja neliek lietā prātu, bet, lai suns domātu, viņa prāts ir jānodarbina.

Sākums bija ļoti vienkāršs - īpaši neko nekonstruēju, dažas idejas ienāca prātā pašas, tās "ieraudzīju" savās domās. Kaut ko pat pierakstīju un zīmēju skices, jo visu laiku neatlika laika, lai pieķertos interaktīvo rotaļlietu konstruēšanai un izgatavošanai.

.

.

Līzīte spēlē "Spainīšus", kuri pēc tam tiks uzlaboti un kalpos arī par ideju biljarda spēlei.

.

Ziemā istabā rīkoju "Gudro kolliju ziemas MINI sacensības 2017", kurās piedalījās četri mūsu kolliji - Līzīte, Romeo, Lociņš un septiņus mēnešus vecā Keisija, kā arī āzis Olimps. Mums ir liela rūpnieciski ražoto interaktīvo rotaļlietu kolekcija, kas netika iepriekš lietota, stāvēja un krāja putekļus uz skapja. Ņēmu tās savām mini sacensībām. Pāris vienkāršākās iekļāvām sacensībās, bet tālāk sekoja liela vilšanās, jo pārējās rotaļlietas nav piemērotas, lai tās lietotu "ātri, uz laiku", kā tas sacensībās būtu vajadzīgs. Zviedru slavenās Ninas Otosonas rotaļlietas izrādījās sarežģītas un neinteresantas šādiem mērķiem. Ļoti vajadzēja mini sacensībās iekļaut ceturto rotaļlietu, bet tās nebija. Pametot skatu uz riņķi, ieraudzīju konservbundžas, plastmasas spainīšus un tenisa bumbiņas. Trūkstošās rotaļlietas ideja radās zibenīgi - uz plastmasas spainīšiem liku desas gabaliņus, tiem virsū mazās tunča konservbundžas, bet uz tām uzmanības novēršanai un kā blakus kairinājumu (rotaļlieta taču!) novietoju tenisa bumbiņas. Lai suns vai āzis tiktu pie kārumiem, priekšmeti no spainīša jānomet zemē.

.

.

Lociņš ar uzlaboto "Spainīšu" versiju - spainīšiem ir paliktnis un konservbundžas nokrāsotas.

.

Kad ieraudzīju savu vienkāršo ideju darbībā, biju pārsteigts - dzīvniekiem ļoti šī rotaļlieta patika. Patika vairāk par citām. Gluži kā teicienā, ka viss ģeniālais ir vienkāršs.

Šogad notika arī īpašas "Gudro kolliju spēles ® 2017". Kādi ir tavi secinājumi?

Ļoti vēlējos kaut reizi sarīkot pasākumu kollijiem, kurā ir mazāk fizisko aktivitātāšu, bet vairāk domāšanas. Secinājumi radās par saimniekiem, nevis pašiem kollijiem. Redzēju, ka mājās kolliju īpašnieki neko tādu nedara ar saviem suņiem. No saimnieku puses nebija arī lielas intereses par šāda veida nodarbēm.

Par "Latvijas gudrāko kolliju 2017" kļuva viens no taviem kollijiem -  Keisija. Vai zināji, ka viņa ir tik gudra?

Keisijas prāta spējas biju pamanījis jau iepriekš. Tāpat viņas vēlmi un talantu vis kaut ko atrast, liekot lietā gan domāšanu, gan ožu. Jau pieminētajās "Gudro kolliju ziemas MINI sacensībās 2017" Keisijas labos rezultātus bija grūti nepamanīt. No četrām mini  sacensībās izmantotajām rotaļlietām, divas viņa salika visātrāk, bet divās citās bija otrā, vienu reizi atdodot pirmo vietu Lociņam, bet otro - āzim Olimpam.

Keisija šādas spēles spēlē ar ļoti lielu interesi un to dara arī ātri.

Kura no paša izgatavotajām interaktīvajām rotaļlietām tev patīk vislabāk? Kura ir izrādījusies visinteresantākā un visveiksmīgākā pēc savas konstrukcijas?

Tas, protams, ir biljards!

.

.

Arī Romeo labprāt uzspēlē biljardu.

.

Par biljarda prototipu var uzskatīt iepriekš pieminētos spainīšus, konservbundžas un tenisa bumbiņas. Tieši vērojot, kā dzīvnieki spēlē "Spainīšus", radās ideja par biljarda galdu.

Biljarda spēle tika izmantota šogad ne vien "Rančo kollijā ®2017", bet tika pat radīts jaunas un īpašas sacensības "Biljards ar āzi ®".

Āzim Olimpam ļoti patīk biljards, tādēļ izdomāju, ka tāpat kā Dolliju varu pretnostatīt kollijiem šovā "Dollija pret kolliju ®", arī āzi varu likt pretī kollijiem biljarda spēlē. Tādēļ radās šovs "Biljards ar āzi ®". Šogad bija šī šova izmēģinājuma versija, nākotnē "Biljardā ar āzi ®" tiks izmantotas trīs dažādas spēles, un šis šovs būtiski atšķirsies no "Dollijas pret kolliju ®", jo "Biljardā ar āzi ®" puse panākumu būs atkarīga no dzīvnieka prāta spējām, bet otra puse - no veiksmes, jo neviens nevar paredzēt, kādās atverēs bumbiņas ieripos, un cik punktu kopā tiks savākts spēles beigās. "Biljards ar āzi ®" vairāk ir azartspēles dzīvniekiem, tāds "kūts kazino".

.

.

Āzis Olimps ne vien sporto, bet arī aizraujas ar azartspēlēm.

.

Vai "kolliju kino ®" studijas jaunā īsfilma "Lauku biljards" ir veltīta tevis izgudrotajam interaktīvajam biljardam?

Scenārija pamatā ir tieši šis biljards. Tālāk jau tika izdomāts stāstiņš par to, kā lauku dzīvnieki sacenšas biljarda spēlē, bet fermas saimnieks asprātīgi izgatavo īpašu mini biljarda galdu pats sev.

Vēl viens no šī gada jaunumiem - īpašas prāta spēles kazām "Kazu Nostra SMART ®". Vai tajās piedalījās dalībnieki no visas Latvijas?

Piedalīties varēja kazas un āži no visas Latvijas, bet tas vairāk tika pasniegts kā tāds joks, jo neticu, ka kāds Latvijā nodarbojas ar kazu intelekta attīstīšanu un interaktīvo rotaļlietu spēlēšanu. Taču šāds piedāvājums no manas puses paliek spēkā arī 2018. gadā.

Arī šī šogad bija testa versija izklaidei un tajā tika spēlēts vienīgi biljards. Pēc šīs pa pusei laimes spēles rezultātiem nekādi nevar spriest par dzīvnieku prāta līmeni. Taču mēs sapratām, ka daudzām no kazām ļoti patīk interaktīvās rotaļlietas, tādēļ nākotnē centīšos viņām paredzētās spēles attīstīt.

Āzis Olimps ir ļoti talantīgs - gan sportisks, gan gudrs, turklāt vēl filmējas tavās īsfilmās un reklāmās.

Āzis Olimps ir ļoti talantīgs! To pamanīju jau tad, kad viņš bija pavisam mazs kazlēns. Atšķirībā no citiem kazlēniem, viņš ļoti domāja un vienmēr arī izdomāja risinājumu - piemēram, kā tikt ārā no aizgalda: palēkties pret ārsienu, no tās atgrūsties un pārlēkt pa diognāli, lai atspertos ar pakaļkājām no sienā iemūrēta zirga pakava, tad no tā augšā uz mūra siena, pēc tam no tās lejā zirgu staļļa koridorā.

.

.

Olimps pārvar šķēršļu joslu un filmējas jaunajai "Rančo kollija" reklāmai.

.

Olimps bija ļoti attapīgs, fiziski perfekti attīstīts un ļoti jauks pēc rakstura - mīlīgs un paklausīgs, neskatoties uz to, ka viņš piedzima "Straumēnu" ganāmpulka visnešpetnākajai kazai Ievai.

Ar Olimpu sākām strādāt jau no bērnības un viņš ne reizi vēl nav licis man vilties. Āzītis jau četru mēnešu vecumā piedalījās šovā "Dollija pret kolliju ® 2016" un filmējās "Rančo kollija ®" reklāmās. Tagad viņam ir arī pašam savs šovs - "Biljards ar āzi ®".

 

  Video
.

"Rančo kollija ®" reklāma (2017)


"Rančo kollija ®" reklāma (2016)


.

Dažādas interaktīvās rotaļlietas tiek izmantotas arī ikgadējā lauku šovā "Dollija pret kolliju ®". Kuram sacensībās labāk veicas - āzim Olimpam, aitai Dollijai vai tomēr kollijiem?

Olimps ir nepārspēts līderis jau divus gadus - gan "Dollijā pret kolliju ® 2016", gan "Dollijā pret kolliju ® 2017" interaktīvo rotaļlietu spēlēšanā viņam līdzīgu nav. Abas reizes viņš ar rotaļlietām tika galā divreiz ātrāk, nekā labākie no interaktīvo rotaļlietu spēlētājiem kollijiem - Keisija un Lociņš.

Dollijai tik ātri neiet ar spēlēšanu, aitiņa it visā ir daudz lēnāka par āzi vai kollijiem.

Teici, ka interaktīvās rotaļlietas reizēm tiks izmantotas arī jaunajā interneta realitātes šovā ar interesanto nosaukumu - "Kolliju portāla SARDEĻŠOVS ®"...

"SARDEĻSOVĀ ®" noteikti izmantosim visu labāko, ko Kolliju portāls 17 savas pastāvēšanas gados ir radījis, tai skaitā spēlēsim arī interaktīvās rotaļlietas.

Kādēļ savam jaunajam šovam devi šādu nosaukumu?

Biju plānojis "Rančo kollijā ® 2017" īpašu Sardeļu maršrutu (80. līmeni), taču to šogad neizdevās realizēt. Ideja šķita ļoti interesanta un negribējās to zaudēt. Izdomāju, ka no tā visa varu izveidot veselu realitātes šovu, tādēļ to nodēvēju par "Kolliju portāla SARDEĻŠOVU ®". Diemžēl pašu sardeļu maršrutu pļavā varēsim nofilmēt tikai nākamgad, jo nu jau klāt rudens. Šogad tam nepietika arī laika, jo tika īpaši daudz filmēts un fotografēts - gandrīz katru dienu, kad bija tam piemēroti laika apstākļi. "SARDEĻŠOVAM ®" esmu izgatavojis ļoti daudz speciāla inventāra un pilotsērija būs jāfilmē ziemā telpās, kam tagad arī gatavojas "Kolliju kino ®" studija.

.

.

Pagājušā gada "Rančo kollijā ® 2016" notika arī "Sierošana". Pastāsti, kas tā tāda? Kādēļ ne "desošana"?

To varētu saukt arī par "desošanu". "Sierošana" ir meklēšanas spēle, kurā sunim jāatrod paslēpti konteineri ar siera gabaliņiem tajos. Siers tika izvēlēts tādēļ, ka gan mūsu kollijiem, gan daudziem citiem zināmajiem ļoti garšo tieši siers. Siers, ja tā var apgalvot, ir izrādījies daudz motivējošāks par desu. Lai gan Romītis, piemēram, "meklē desu", proti, viņam meklēšana asociējas tieši ar desu. Arī biljarda spēlē suņiem izmantojam desu, bet kazām - rudzu maizi, kas sagriezta kubiņos.

Vai papildināsi savu interaktīvo rotaļlietu kolekciju? Teici, ka tev padomā rotaļlietas, kas prasa vēl augstāku intelekta līmeni.

Jā, ja laiks atļaus, ziemā esmu iecerējis izgatavot dažas daudz sarežģītākas interaktīvās rotaļlietas, taču tādas, kā jau minēju, ir par sarežģītu sacensībās, tās der, lai dažādos testos pārliecinātos par dzīvnieku spēju izdomāt un atrisināt uzdevumu. Interesantākos mirkļus noteikti parādīsim arī "Kolliju portāla SARDEĻŠOVĀ ®".

Vai domā, ka dzīvnieki tiks galā ar tām?

Esmu pārliecināts, ka tiks. Mani kolliji un āzis Olimps ir ļoti gudri dzīvnieki. Šādas spēles nederēs iesācējiem.

.

.

Tūlīt Dollija iedarbinās laika mašīnu ar interaktīvās sviras palīdzību un dosies ceļojumā uz savu bērnību (jērību).

.

Arī tevis izgatavotā "Laika mašīna" ir kā tāda lieta interaktīvā rotaļlieta...

Laika mašīna ir ierīce, kuru izgatavoju speciāli filmēšanai. Īsfilmā "Laika mašīna" četri kolliji, divi āži, aita, zirgs, meitene un balta vista ar laika mašīnas palīdzību nokļūst atpakaļ pagātnē, savā bērnībā. Laika mašīnu vajadzēja iedarbināt! Meitene to var izdarīt, nospiežot uz paneļa pogu, bet kā lai to iedarbina dzīvnieki? Tādēļ tika izgatavota speciāla interaktīvā svira ar kārumu un tenisa bumbiņu, un visi dzīvnieki, ieskaitot vistu, laika mašīnu arī iedarbināja. Viņi saprata, kā to ieslēgt jau pēc pāris reizēm.

Vai biljardam sekos vēl kāda "lielgabarīta" prāta spēle?

Jā, patlaban projektēju mini ķegļu spēli, kura pēc savs būtības būs līdzīga biljardam, tikai šoreiz nogāztās tenisa bumbiņas ripos pa speciālām renēm un nogāzīs galā sakārtotos ķegļus - tos pašus, kurus jau izmantojam kaniboulingā ®. Bez tam taps arī īpaša metamo kauliņu spēle dzīvniekiem, kurai vēl nav dots nosaukums. Gan biljards, gan mini ķegļi, gan metamo kauliņu spēle turpmāk tiks izmantota arī šovā "Biljards ar āzi ®". Tās ir jau manis iepriekš pieminētās trīs spēles, kurus kolliji varēs uzspēlēt ar āzi Olimpu.

.

.

Laika mašīnas priekšā redzama melna interaktīvā svira ar mikroslēdzi.

.

Kas ir interaktīvās sviras?

Tie ir "slēdži", ar kuru palīdzību dzīvnieki var iedarbināt dažādas ierīces.

Sākotnēji radās ideja izgatavot sviru / pedāli, kuru varētu iedarbināt, uzspiežot ar ķepu vai kāju, taču tad nolēmu izmantot mums tik ierasto interaktīvo rotaļlietu principu ar kārumu zem tenisa bumbiņas. Šādas sviras iedarbināšana, manuprāt, dzīvniekiem ir vieglāk iemācāma un saprotamāka.
Ierīces princips ir pavisam vienkāršs - tenisa bumbiņa tiek izkustināta no vietas un pa slīpu virsmu (reni) noripo nelielu attālumu un atduras pret īpašu atduri ar mikroslēdzi.
Interaktīvās sviras mikroslēdzis tiek dublēts ar ieslēgt paredzētās ierīces ieslēgšanas pogu - kā viena, tā otra var iedarbināt ierīcēs izmantotos relejus ierīču vadībai.
Esmu jau izstrādājis daudzkanālu interaktīvās sviras konstrukciju un drīz ķeršos pie to izgatavošanas. Ar šādām svirām būs iespējams darbināt gan vairākas ierīces vienlaicīgi vai to darīt secīgi un pakāpeniski.

Nākotnes "Biljardam ar āzi ®" tev padomā arī lielas elektromehāniskas spēles - pinbols un plinko, kuras dzīvnieki tieši darbinās ar interaktīvo sviru palīdzību. Vai šīs "spēļu mašīnas" jau top?

Vēl netop, ir tikai idejas. Pagaidām nav laika un arī visu vajadzīgo materiālu un detaļu. Tas ir nākotnes plāns. Šoziem esmu paredzējis izgatavot dažādas ierīces filmēšanas vajadzībām, piemēram, Burbuļatoru ® un Limpjūteru ®, gan jaunas interaktīvās rotaļlietas un šādus tādus mehānismus "Kolliju portāla SARDEĻŠOVAM ®".

Man tomēr visu laiku gribas pajautāt: kurš ir gudrāks - kollijs vai āzis?

Tā vispārīgi un kategoriski nevaru izcelt nevienu no viņiem. Loča un Keisija, piemēram, ir ļoti līdzvērtīgi. Katrā gadījumā droši varu apgalvot to, ka āzis spēj būt tikpat gudrs, cik kollijs, bet kollijs, savukārt, ir viens no pasaulē gudrākajiem suņiem.

.

.

Keisija ar Lociņu cenšas sadalīt metamdisku ® lidojošo šķīvīti - abiem tas ļoti patīk.

.

Vai pēdējā gada laikā esi izgudrojis arī kādu jaunu aportēšanas spēli?

Esmu gan un to interesenti pirmo reizi varēja izmēģināt "Rančo kollija ® 2017" laikā. Šo spēli esmu nosaucis par metamdiskiem ® un veltījis Keisijai. Man nepatīk tradicionālās, konservatīvās un citu uzspiestās sporta spēļu versijas, to varu teikt arī par pasaulē populāro suņu sporta veidu - frīsbiju. Lūdzu, nejauciet manus metamdiskus ® ar frīsbiju! Metamdiski ® ir "aportēšanas spēle ar lidojošo šķīvīti" un dažādiem punktu iegūšanas veidiem - laukuma sektori, krāsainas bundžas un riņķi jeb vārti.

.

.

"Uzmanību! Pilnīgs Straujups!"

.

Šogad tu esi izveidojis arī savu mākslas galeriju "Uzmanību! Pilnīgs Straujups!"

Jā, nolēmu beidzot publiski izstādīt dažas savas mini instalācijas. Vasarā bija iespēja aplūkot astoņus manus darbus, bet rudenī savai galerijai pievienoju nākamās sešas instalācijas. Nākamgad esmu iecerējis izstādīt arī dažas vides instalācijas, kuras būs visai kompaktas, taču par mini instalācijām, kuras var piekārt pie sienas, vairs nosaukt nevarēs, piemēram, "Gāze glāzē" un "Netek!"

Veiksmīgus izgudrojumus un radošu izdomu!

Paldies! Vairāk par mūsu prāta spēlēm lasiet sadaļā Interaktīvās rotaļlietas, bet ar manām instalācijām iespējams iepazīties arī virtuāli sadaļā "Vecā Kollija instalāciju izrāde".

,

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0