Intervijas  

 

.o

Meklējiet savos suņos talantus un attīstiet tos!

.

 

.

..

"Kollimpiādes ® 2017" uzvarētāji Afina Vejo Vaikai un Inga Petrova. Divās disciplīnās - "DOSAAF K-11 pionieru maršā" un bondzelēs tondzelēs ® pirmās vietas, bet trešajā - 9 mucu barelreisingā - 2. vieta. Afina apsteidza tādus pieredzējušus sportistus un iepriekšējo gadu "Kollimpiāžu ®" godalgoto vietu ieguvējus kā Tiffani Lesthard Sherbon, Rējējs Original Dark Chocolate, Elisy Abnet Solar Wind un Sherlock Of Blue Hills.

.

Kad vēroju Afinas pirmo startu „”Straumēnu” pavasara minisacensībās 2016”, apkārt stāvošajiem sacīju, ka šim kollijam ir milzīgs sporta potenciāls. Priecājos, ka neesmu kļūdījies un esmu ļoti priecīgs par Afinas uzvaru „Kollimpiādē ® 2017”. Afina kopā ar Ingu patlaban veiksmīgi piedalās adžiliti sacensībās un suņu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs un, iespējams, viņas pēdās sekos arī kucēns Veja.

Šodien par šo apbrīnojamo uzņēmību esmu nolēmis intervēt Ingu Petrovu.

.

Apsveicu ar uzvaru „Kollimpiādē ® 2017”! Man jau pēc pirmajām divām sacensību disciplīnām bija skaidrs, ka Afina nopelnīs pirmo vietu un lielo zelta medaļu. Taču izskatījās, ka tu pati esi pārsteigta? Kāpēc?

Paldies par apsveikumu!

Tas tiešām bija pārsteigums, taču ļoti patīkams. Es vienmēr esmu centusies nešaubīties par Afinas spējām, vienmēr esmu viņai ticējusi un ļoti daudz esam pie tā strādājuši treniņos, taču "Kollimpiādē ® 2017" bez mums piedalījās jau ļoti pieredzējuši kolliji, no kuriem vairāki jau šīs sacensības bija uzvarējuši iepriekšējos gados. Tādēļ varu teikt, ka Afinas uzvara bija dubultprieks.

Varu tikai apbrīnot tavu neatlaidību un vēlmi strādāt ar suni, jo jūs abas paspējat piedalīties visur – gan sporta un izklaides pasākumos, gan izstāžu ringos pašu mājās un ārzemēs, un – uzvarēt! No malas tas izskatās ļoti viegli. Cik bieži un intensīvi jūs trenējaties?

Mums ir viens obligāts adžiliti treniņš nedēļā, kas ilgst vienu stundu, un grupā esam pieci dalībnieki. Reizēm izmantojam iespēju doties uz treniņu divreiz nedēļā, ja kāds no citas grupas dalībniekiem nav varējis kaut kādu iemeslu dēļ ierasties. Tad uzaicina mūs ar Afinu. Mēs ļoti priecājamies par šīm papildiespējām. Afina ļoti gaida treniņus un strādā ar lielu azartu un atdevi.

Lai apmeklētu treniņu, vispirms no darba Rīgā jāaizbrauc pakaļ sunim uz Jūrmalu (35 km), pēc tam atkal uz Rīgu, tad uz Rumbulu (32 km), un pēc tam atkal atpakaļ (Kopā apmēram 169 km, tālāk nekā no Rīgas līdz Variebai - aut.). Protams, tas prasa ļoti daudz laika un līdzekļus, taču to kompensē prieks un gandarījums, kas tiek iegūts nodarbībās.

Gada sākumā tāpat regulāri reizi nedēļā braukājām arī uz hendlinga nodarbībām. Tajās apguvām gan vajadzīgās iemaņas, lai varētu sevi pienācīgi parādīt suņu izstādēs, gan arī apguvām socializāciju starp sev līdzīgiem un iemācījāmies nevajadzīgi nenovērst uzmanību no darāmā.

.

.

Pēc starta adžiliti sacensībās Afina Vejo Vaikai un Inga uzvar un iegūst "ABIJAS kaniboulinga kausu ® 2017".

.

Zinu, ka jūs izmantojat Latvijas labākās adžiliti treneres Svetlanas Krēsliņas padomus. Viņa pasaules adžiliti sacensībās šogad kļuva par vislabāko un kāpa uz goda pjedestāla pirmā pakāpiena.

Pie Svetlanas mēs trenējamais jau gadu un esam ļoti priecīgas par to. Viņas uzvara Pasaules čempionātā bija pelnīta. Jau vairākas reizes Eiropas un Pasaules čempionātos viņai bija godalgotas vietas un šogad beidzot viņa ir pirmā! Fantastisks rezultāts, jo konkurence bija ļoti liela.

Cik adžiliti sacensībās un kur jūs abas ar Afinu esat paspējušas piedalīties? Kādi ir panākumi?

Uz šo brīdi saskaitīju sešas sacensības.

Pirmās bija nacionālās adžiliti sacensības "Spring Cup 2017", kuras notika 20. un 21. maijā. Startējām klasē "A0 large" un attiecīgi abās dienās ierindojāmies 4. un 5. vietās. Pēc tām ar nelielu nokavēšanos ieradāmies uz "ABIJAS kaniboulinga kausu ® 2017", jo arī šo notikumu nevarējām palaist garām. "ABIJAS kaniboulinga kausu ® 2017" uzvarējām un ieguvām 1. vietu.

Otras sacensības jau bija ļoti nopietnas, ar CACIAG kategoriju - starptautiskās adžiliti sacensības "Riga Cup 2017", kuras norisinājās 19. un 20. augustā. Steigas dēļ sanāca dažādas kļūmes, jo 19. augustā abas ar Afinu piedalījāmies CACIB izstādē Belostokā (Polija) un tūlīt pat traucāmies mājup, lai varētu nākamajā rītā startēt Rīgas sacensībās. Mājās ieradāmies ļoti vēlu, bet mūsu starts "A0 large" klasē bija paredzēts ļoti agri. Tā rezultātā pirmajā maršrutā mūs diskvalificēja, bet otrajā saņēmām vairākus soda punktus. Man bija ļoti liels kauns gan treneres, gan savā priekšā, jo tās bija manas kļūdas! Afina klausīja lieliski, uztvēra pareizi visus manus žestus, taču mans nogurums paveica savu.

Devām vārdu pašas sev nākamajās sacensībās reabilitēties un 3. oktobrī devāmies uz Vīlandi (Igaunija), lai piedalītos nacionālajās adžiliti sacensībās. Tajās mēs "A0 large" klasē apsteidzām visus un izcīnījām 1. vietu. Pasacīt, ka mēs bijām laimīgas, nozīmē nepasacīt gandrīz neko! Mums burtiski gribējās lidot! Šīs sacensības tiesāja mūsu trenere un, vērojot "A1 large" klases maršrutu (par pakāpi austāks - aut.) secināja, ka mēs varējām iziet arī to. Mums ir, kurp tiekties!

.

.

Afina dodas pretī uzvarai.

.

21. oktobrī Zaķumuižā notika nacionālās adžiliti sacensības, kurās mēs "A0 large" klasē ierindojāmies 3. vietā.

4. un 5. oktobrī atkal radās problēma - Tartu (Igaunija) CACIB izstāde, bet Rīgā notiek adžiliti sacensības "Rudens kauss 2017", kuru rīko mūsu klubs. Ar treneri vienojāmies, ka mums vajag noslēgt Interčempiona titulu, tādēļ pēc iespējas piedalīsimies CACIB izstādēs. Ja pirmajā dienā Tartu nopelnīsim CACIB, otrajā dienā piedalīsimies adžiliti sacensībās Rīgā. Izstādē 12 suņu konkurencē savā ringā bijām pirmās un vajadzīgo titulu saņēmām. Pēc izstādes mazliet pastaigājāmies pa Tartu un steidzāmies atpakaļ uz Rīgu. Nākamās dienas "Rudens kausā 2017" savā "A0 large" klasē bijām ceturtās un tas bija mazliet skumīgi, jo tikai pavisam nedaudz pietrūka līdz 3. vietai (Kāda pazīstama sajūta! - aut.).

18. novembrī Panevežā (Lietuvā) piedalījāmies starptautiskajās CACIAG kategorijas adžiliti sacensībās un "A0 large" klasē no desmit suņiem Afina izcīnīja 2. vietu, neskatoties uz to, ka puse no dalībniekiem bija borderkolliji.

Lai apsteigtu borderkollijus, jābūt augstam līmenim. Patlaban jūs startējat adžiliti iesācēju jeb "A0 large" klasē. Vai drīz pāriesiet uz nākamo "A1 large"?

Ņemot vērā lielo skaitu "tīri" izietu "A0" klases maršrutu skaitu, mēs noteikti jau varam pāriet uz "A1", taču radusies neliela aizķeršanās ar viena šķēršļa pārvarēšanu (kas nav "A0" klasē - aut.). Afina nekorekti pārvar "šūpoles", kas agrāk nebija novērots. Šobrīd strādājam pie šīs problēmas novēršanas un ceram, ka nākamgad jau pāriesim uz "A1 large" klasi.

.

.

Kad ar Ingas precīzu metienu gandrīz visi aportēšanas spēles bondzeles tondzeles ® objekti nogāzti, Afinai atliek vien ātri atnest atpakaļ "wubba". Un tā piecas reizes.

.

Afina laikam pagaidām Latvijā ir vienīgais kollijs – profesionāls adžiliti sportists, kas piedalās sacensībās?

Adžiliti sacensībās kollijus no Latvijas neesmu sastapusi, bet Igaunijā piedalījās viens. Kolliji adžiliti sacensībās patiešām ir ļoti liels retums, taču pavisam nesen uzzināju, ka adžiliti treniņus apmeklē vēl divi kolliji. Tas priecē.

Adžiliti uzvar tas, kurš iziet maršrutu „tīri”, bez nogāztiem šķēršļiem un atteikuma tos pārvarēt, ātrums ir otršķirīgs, bet ļoti nozīmīgs. Taču izskatās, ka Afina var mēroties spēkiem pat ar borderkollijiem un šeltijiem.

Kollijiem ātrumā ziņā ar borderkollijiem un šeltijiem patiešām ir ļoti grūti sacensties, taču tas ir iespējams. Tad ir jābūt ļoti sportiskam un pareizi veidotam kollijam, nevis "dīvānsunim". Adžiliti taču piedalās arī vācu aitu suņi, malinua, Bernes ganu suņi, un dara to visai veiksmīgi. Kādēļ tad kolliji to nevarētu? Kolliji, tāpat kā borderkolliji, ir aitu un ganu suņi, viņiem visiem IR JĀSPĒJ SKRIET. Protams, ka "tīri" iziets maršruts ir ļoti svarīgs, tādēļ mēs ar Afinu piestrādāsim gan pie precizitātes, gan pie ātruma.

Kurš bija tas, kas nolēma aktīvi sportot – tu vai Afina pati?

Protams, ka Afina! Es novēroju viņā neprātīgu vēlēšanos darboties - azartu, uguntiņas acīs, un kā es šādā gadījumā varēju viņu nevest uz treniņiem?

No sākuma mūs vienkārši uzaicināja pavērot klātienē, kā notiek sacensības. Tas bija "Rudens kauss 2016". Afina ar lielu interesi vēroja sacensību laukumā notiekošo, mīdījās, smilkstēja un viņai tā vien gribējās izskriet laukumā un piedalīties. Šajā brīdi lēmums tika pieņemts. Noskaidrojām visu par treniņu norisi un vietu, un sākām tos apmeklēt. Jau pirmajā treniņā mums pateica, ka Afina ir vienkārši lielisks suns priekš adžiliti.

Es nespēju saprast tos cilvēkus, kuru suņi adžiliti laukumā pārvietojas ejot, un var redzēt, ka sunim tas neinteresē, ka suns to dara tikai viena iemesla dēļ - lai izpatiktu savam saimniekam. Kāda jēga šādā gadījumā trenēties un izniekot laiku? Vajag meklē citus suņa talantus un intereses, un attīstīt tos. Vai arī - ja saimniekam pašam ļoti gribas sportot, tad viņam jāizvēlas tāds suns, kam gribēsies nodarboties ar adžiliti.

.

.

Lai sacenstos ar Afinu adžiliti sacensībās, dažiem borderkollijiem vēl jātrenējas. Šajās sacensībās Afinai 2. vieta, bet kādi četri borderkolliji palikuši aiz viņas.

.

Vērojot Afinu no malas, šķiet, ka viņai nekad nav par daudz aktivitāšu. Ja kaut kam nelec pāri, tad nēsā bumbiņu. „Straumēnos” Afinai ir iespēja izmēģināt citas suņu sporta disciplīnas un spēles, kuras atšķiras no oficiālā adžiliti. Kura no Kolliju portāla piedāvātajām nodarbēm Afinai šķiet visinteresantākā?

No Afinas viedokļa visinteresantākās ir visdažādākās šķēršļu joslas, kaniboulings ®, kastings ®, pitch & go un dažas prāta spēles, piemēram, biljards.

Un kura vislabāk patīk tev? Vai ir kaut kas no mūsu ilgus gadus rīkotajiem pasākumiem, kas tev īpaši iespiedies atmiņā?

Protams, tas ir kaniboulings ® un pitch & go, kurā kādreiz piedalījāmies ar Princesi, pēc tam ar Afinu. Ļoti patīk tās oriģinālās šķēršļu joslas, kurām līdzīgu nekur citur pasaulē nav! Atmiņā palicis "Rančo kollija ® 2011" vides labirints, kuru es veicu ar Princeses veco mammu Niku uz rokām! Un cik interesanta bija salmu govs, kuru mēs slaucām! No šī gada disciplīnām patika "Lielā veļas diena ®  2017" un bondzeles tondzeles ®.

Vai bez adžiliti tev ir padomā vēl kāds suņu sporta veids, kuru gribētos izmēģināt un kuram varbūt pat pievērsties nopietnāk?

Pagaidām par to nopietni neesmu domājusi, jo tam būtu vajadzīgs papildus laiks. Mums patiktu dažādu triku apgūšana. Domāju, ka Afinai tas ļoti padotos.

.

.

Afina ar Veju ne tikai sporto, bet reizēm uzspēlē arī ģitāru.

.

Šogad jūs ar Afinu guvāt uzvaru arī „ABIJAS kaniboulinga kausā ® 2017”, kura šķita diezgan loģiska, jo daudzus gadus vērojot tevi, ir skaidrs, ka precīzākas metējas par tevi nav – pitch & go, kastings ®, kaniboulings ® ... Vai tu pati trenējies mest priekšmetus mērķī?

Nē, speciāli netrenējos, taču domāju, ka precizitātei ļoti noderēja ļoti senie amatiera līmeņa basketbola treniņi Rīgas Civilās aviācijas institūta Kalnu tūrisma sekcijā. Starp vispārējās fiziskās sagatavotības treniņiem un kāpelēšanu pa alpīnisma sienu mēs spēlējām basketbolu un reizēm trīs punktu metieni man ļoti labi sanāca.

Ja būtu jāizvēlas - kura no mūsu aportēšanas spēlēm tev patīk vislabāk – kastings ®, kaniboulings ®, kanikrokets ®, bondzeles tondzeles ® vai metamdiski ®? Kura nepatīk vai nepadodas?

Vislabāk man patīk kaniboulings ®, kastings ® un bondzeles tondzeles ®. Tādu spēļu, kas nepatīk, nemaz nav. Visas ir ļoti unikālas un milzīgs paldies tev par tavu satriecošo izdomu! Lai katru no tām veiksmīgi varētu spēlēt, vienkārši ir vajadzīgs zināms laiks, lai to apgūtu. Piemēram, dienā, kad "Rančo kollijā ® 2017" tika spēlēta jaunā aportēšanas spēle metamdiski ®, Afina vispār pirmo reizi dzīvē ieraudzīja lidojošo šķīvīti. Līdz šim viņa pārsvarā nēsāja bumbiņas un kociņus. Mēs pamēģinājām metamdiskus ® un man izdevās ieinteresēt Afinu gandrīz pirms paša starta. Mums sanāca un viņa uzreiz iemācījās atnest aizmesto šķīvīti, taču man pašai nebija iemaņu, lai izdarītu precīzus metienus.

.

.

Vejai Vejo Vaikai ir ļoti neparasta krāsojuma kreisā priekškāja.

.

Bez sportošanas abas regulāri braukājat pa visu pasauli un piedalāties izstādēs. Kādās valstīs Afina līdz šim ir bijusi un kādus titulus nopelnījusi?

Esam bijušas Lietuvā, Igaunijā, Bosnijā un Hercogovinā, Serbu Republikā, Slovēnijā, Polijā un Baltkrievijā.

Ja jāizklāsta sīkāk, tad vispirms 2016. gadā mēs noslēdzām Jauno čempionu Baltijas valstīs (Latvijā, Lietuvā un Igaunijā), bet 2017. gada aprīlī startējām Starpklasē un Valgā (Igaunija) saņēmām pirmo CAC un BOB. Vēlāk aprīlī CAC un BOB dabūjām arī Lietuvā.

2017. gada vasara mums ar Afinu bija ļoti veiksmīga. Neskatoties uz kažoka maiņu, jūnijā Minskā (Balktrievija) Afina dabūja 2 x CAC un saņēma Baltkrievijas čempiona titulu. Pēc izstādes Minskā ar draugiem uzreiz devāmies ceļojumā pa Balkānu valstīm. Ceļojuma laikā apmeklējām arī izstādes un kļuvām par Bosnijas un Hercegovinas čempionu (3 x CAC divās pilsētās), Serbijas čempionu, Slovēnijas čempionu (CAC un R.CACIB). Gribu pateikties ekspertiem, ka viņi, neskatoties uz Afinas kažoka maiņu, ļoti atzinīgi novērtēja viņas anatomiju, kustības un kopējo iespaidu. Tas bija ceļojums cauri visai Eiropai ar ļoti krāšņu vietu apmeklējumiem - Blēdas ezers Slovēnijā, Bosnijas un Horvātijas nacionālie parki, Adrijas jūras piekraste. Ceļojumi ir vēl viena no manām kaislībām.

2017. gada augustā Liepājā noslēdzām Latvijas čempiona titulu, bet 19. augustā bijām Polijā, kurā dabūjām CAC un R.CACIB, un tagad gaidām Polijas čempiona sertifikātu. Nesen saņēmām ziņu no kluba, ka Afina ir kļuvusi par Baltijas čempioni, pirms tam kļūstot par Latvijas, Igaunijas un Lietuvas čempioni.

Visbeidzot, 4. novembrī Tartu (Igaunijā) izstādē saņēmām BOS un pirmo CACIB.

Tuvā nākotnē plānojam apmeklēt divas izstādes Lietuvā - decembrī CACIB Viļņā un janvārī CACIB Kauņā.

.

.

Vakariņas trijatā (no kreisās): Princese, Afina un Veja.

.

Nojaušu, ka drīz Afinai sportot un piedalīties izstādēs nākamgad palīdzēs arī Veja, vai ne?

Jā, protams! Nolēmām Veju paņemt līdzi Afinai uz adžiliti treniņu "vienkārši paskatīties". Kā viņa vēroja Afinu un sekoja līdzi katrai viņas kustībai! Sapratu, ka Vejai piemīt tāda pati interese un sportiskais azarts kā Afinai. Ar Veju jau esam paguvušas apmeklēt divus sporta treniņus iesācējiem. Visvairāk Vejai patīk tuneļi. Ļoti drosmīga un azarta ziņā līdzīga Afinai. Un tas nozīmē, ka arī ar Veju mēs trenēsimies. Priekš manis galvenā ir suņa vēlēšanās.

Zinu, ka tev pašai ļoti patīk ceļot. Neprasīšu uzskaitīt valstis, kurās esi bijusi. Vai vari vienkārši nosaukt skaitli?

Skatoties pasaules kartē, saskaitīju 46 valstis. Varbūt kaut ko esmu arī izlaidusi...

Bez Afinas un Vejas mājās tevi gaida arī Princese, kura šogad decembrī svinēs 15 gadu jubileju. Viņa nebija tik sportiska kā Afina, taču izstāžu ringā viņa ir līdz šim vistitulētākais kollijs, kas bijis Latvijas Kolliju klubā. Kā ikdienā satiek Princese, Afina un Veja?

Princese ir mūsu īpašais lepnums! 21. decembrī viņai paliks 15 gadi. Jaunībā Princese arī bija ļoti sportiska, daudz skrēja, īpaši pēc aizmesta kociņa. "Kollimpiāde ®" un "Rančo kollijs ®" parādījās tad, kad Princesei jau bija septiņi gadi. Mēs nebijām domājušas par adžiliti un pirms Kolliju portāla pasākumiem nebijām mēģinājušas pārvarēt šķēršļu joslas, tādēļ Princesei pasākumos bija grūtāk visu iemācīties un izpildīt uz vietas. Esmu pārliecināta, - ja Princese jaunībā būtu trenēta adžiliti, viņai viss izdotos. Sacensībās viņas mīļākās disciplīnas bija pitch & go un kaniboulings ®.

.

.

Citnec Golden Princess Favorīts ar Multičempiona sertifikātu un kausu. Princese ir Latvijas Kolliju kluba līdz šim vistitulētākais kollijs.

.

Princesei šobrīd, atbilstoši savam cienījamajam vecumam, ir savs īpašs dienas režīms. Viņa vairāk laika pavada guļot, taču tad, kad ir nomodā, viņa labprāt pavada laiku savu mazmeitu kompānijā (Afinas un Vejas mammai, kā arī Princesei ir kopīgs vecvectētiņš - Dark Duke Double Scotch - aut.).

Princesei ir lieliska apetīte, bet viņas mīļākā aktivitāte patlaban - izstaigāties gar dīķi un atpakaļ. Ilgākām pastaigām pļavās viņai vairs spēka nepietiek, taču lejup pa kāpnēm no piektā stāva un atpakaļ augšā dodas pati. Pēc diendusas labprāt vēro jaunu kolliju spēles. Vakaros izprasa tradicionālo kārumu un ir iemācījusi to darīt arī Afinu un Veju.

Princese veselībai ļoti sekojam, dodam vitamīnus, glikozamīnu un citas nepieciešamās vielas, un veicam ikdienas higiēnu. Starp visiem cenšamies sadalīt savu mīlestību un uzmanību vienādi, nedodot iemeslu kāda suņa greizsirdībai. Man šķiet, ka abas mazmeitas dod Princesei spēku un paildzina viņas dzīvi.

Pirms pāris gadiem runājām par balto kolliju. Vai tu šobrīd neesi mainījusi savas domas un gribi tādu iegādāties arī tagad? Vai 2020. gadā brauksi uz Vāciju pakaļ kucēniem?

Baltais kollijs mājās būtu lieliski. Kad tas notiks, to parādīs dzīve.

Paldies! Veselību un panākumus!

.

 

 

.


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0