Intervijas  

 .

.

Divdesmit gadi kopā ar Lesiju un Šonu

.

..

"Laimīgo kolliju zemes ®" iemītnieki (no kreisās): Līzīte, Lociņš, Hosento un Keisija. Par godu jubilejai šī bilde pārtaps lielā vides bannerī.

.

Senākā un lielākā Latvijas suņiem veltītā mājaslapa - Kolliju portāls - šogad svinēs savu divdesmito jubileju, bet "Laimīgo kolliju zemei ®" uz pusi mazāk - desmit. Abas jubilejas - septembrī. Divdesmit gadus nemainīgi portāla autors ir Vecais Kollijs, kurš raksta, tulko, fotografē un filmē, tādēļ jubilejas reizē uzdosim viņam tieši 20 jautājumus.

.

Sāksim uzreiz ar galveno jautājumu. Kolliju portāls šogad svinēs savu 20 gadu jubileju. Kādi ir bijuši šie divdesmit gadi tavā vērtējumā?

Nevis svinēsim, bet atzīmēsim - tā būtu precīzāk sacīts.

Šajos divos gadu desmitos Kolliju portāls no viena kollija - Vento - mājaslapas

izauga par vislielāko suņu mājaslapu Latvijā un vislielāko kolliju resursu pasaulē.

Es biju pirmais, kas izveidoja savai šķirnei veltītu mājaslapu. Pirms mums bija pāris dzīvniekiem veltītu portālu, kuri visai ilgi nenodzīvoja.

Tagad Kolliju portāls atkal ir transformējies un kļuvis par "Laimīgo kolliju zemes ®" informatīvo platformu. Arī "Laimīgo kolliju zemei ®" šogad jubileja. Tā tika izveidota desmit gadus atpakaļ.

Savas pastāvēšanas laikā esam izgājuši cauri vairākiem neatgriezeniskiem etapiem. Bija mūsu periods kopā ar Irisu Stepi un kolliju izstādēm, tad nāca laiks, kad organizējām daudzus un dažādus sporta un izklaides pasākumus, piemēram, "Kollimpiādi ®" un "Rančo kolliju ®", bet tagad jau četrus gadus esam pievērsušies kino.

.

.

Hosento ir kļuvis par "Fermas kolliju piedzīvojumu ®" galveno tēlu.

.

Tu sacīji, ka jubilejas reizē gribētu runāt vairāk par kino, un esi nolēmis apvienot visas savas īsfilmas seriālā ar nosaukumu "Fermas kolliju piedzīvojumi ®".

Tāpēc, ka nesen nonācu pie atklāsmes, ka mūsu fermas kolliju piedzīvojumi ir kaut kas pa vidu starp Lesiju un auniņu Šonu. Bet ar nelielām atšķirībām.

Kādām?

Pirmkārt, mēs savās filmiņās neglābjam dažādās nelaimēs nokļuvušos dzīvniekus un cilvēkus, kā to dara Lesija, mums nav bīstamu situāciju. Es vispār izvairos no negācijām savos scenārijos. Otrkārt, atšķirībā no animācijas seriāla par Šonu, visi mūsu dzīvnieki ir īsti. Man ļoti nepatīk tagad tik plaši pielietotā datoranimācija kino, jo tā padara visu falšu. Trešā atšķirība - daudz kas, no tā, kas redzams uz ekrāna, patiešām ir reālas mūsu fermas ikdienas atspoguļošana, mūsu dzīve. Visbiežāk idejas filmiņu scenārijiem rodas tieši no ikdienā nofilmētajiem un bieži vien unikālajiem kadriem. Tālāk jau kaut kas tiek inscenēts un samontēts kopā. Taču mēs nekad neaizņemamies idejas no citiem, bet sižetus domājam paši.

Tātad, tevi ir ietekmējusi ne tikai Lesija, bet arī Šons.

Jā, "Auniņš Šons" ir mans mīļākais animācijas seriāls. Neko citu tik interesantu un asprātīgu neesmu redzējis. Šona autori ir vienkārši ģeniāli! Turklāt nevaru vien nopriecāties par tik precīzi izstrādātām vissīkākajām detaļām. Reizēm tas tik ļoti pārsteidz, ka pat nesaprotu, kā to var izdarīt? Turklāt visa darbība notiek fermā mums tuvā vidē!

Ir jau vēl daudz kas tuvs un mīļš...

.

.

Kadrs no animācijas seriāla "Auniņš Šons".

.

Vai vari precizēt?

Piemēram, kādreiz superpopulārais meksikāņu seriāls "Vienkārši Marija". Esmu to noskatījies reizes desmit! Tāpēc dažas lietas no tā ienākušas mūsu dzīvē. Piemēram, kad atvedām Hosento, ar Ievu kārtējo reizi skatījāmies "Mariju". Nedaudz izmainīju Marijas vecākā brāļa Hasinto vārdu un mūsu jaunais kollijs kļuva par Hosento. Zīmīgi, ka viņš arī ir kļuvis par "Fermas kolliju piedzīvojumu ®" galveno "seju". Vēl fragmentus no seriāla "Vienkārši Marija" iekļaušu pirmajā īsfilmā par lielo veļas dienu.

Vēl man ļoti patīk indiešu filma "Diskodejotājs" un populārzinātniskais seriāls "Mythbusters".

Tu jau arī pats esi kļuvis par izgudrotāju!

Ja precīzāk - es palīdzu kollijiem un āžiem izgudrot dažādas ierīces. Viņiem ir sava darbnīca "FarmPunkz electric".

Pie kādiem izgudrojumiem tu ar kollijiem un āžiem šovasar strādā?

Āzītis Plampačs tikko pabeidza savu "Plamparātu ®", lai varētu samazināt ķirbi, kas neietilpa vecā papes čemodānā, bet āzis Olimps vēl turpina darbu pie sava "Limpjūtera ®". Tā būs datorizēta ierīce dārzeņu šķirošanai. Starp citu, rudenī uzzināsim, vai ar "Plamparātu ®" var samazināt arī "Limpjūteru ®"? Es pats tagad darbošies pie īpaša viedpaneļa izstrādes, lai dzīvnieki varētu asināt savu prātu un apgūt dažādu krampīšu un citu aiztaisāmo atvēršanas iemaņas.

Vai tava "Veļasmašīnu vasara" ir izdevusies?

Par to varēšu spriest rudenī. Ir skaidrs, ka nevarēšu pavadīt tik daudz laika pie veļasmašīnām, cik būtu vēlējies.

.

.

"Veļasdienas" pavēlniece Keisija pirmā izmēģināja Spaiņošanu ®.

.

Pastāsti, lūdzu, īsumā mazliet par savu "Lielās veļas dienas" tetraloģiju!

Pirmā daļa saucas "Lielā veļas diena: Ziepju opera". Tajā kolliji uzlikuši mazgāt veļu, paši sasēdušies uz dīvāna pie šķūņa un aizrāvušies, skatoties seriālu "Vienkārši Marija". Viņi nepamana trīs āžus, kas nolēmuši "veļasdienu" pārvērst pa savam, pielietojot dažādas destruktīvas metodes. Otrās daļas nosaukums ir "Lielā veļas diena 2: Jautrās spēles". Tajā āžu radītā postaža ir novērsta, kazveidīgie saspundēti aplokā un veļas mazgāšana var tikt turpināta. Taču šoreiz kolliji nesēžas pie televizora ekrāna, bet nolemj turpat pļavā sarīkot dažādas interesantas mini sacensības. Pie šīm abām filmām patlaban strādājam.

Nākamgad esmu iecerējis uzņemt filmiņu "Lielā veļas diena 3: Bumbiņskrējiens", kurā pie "Straumēnu" lielezera kolliji un āži šoreiz draudzīgi mazgā veļu ar vairākām veļasmašīnām "Rīga", bet laiku īsinās, darbinot īpašu "bumbiņu skapi". Beidzot es esmu varējis iekļaut scenārijā savu seno vēlmi uztaisīt bumbiņu mašīnu! Pēdējā tetraloģijas daļa būs "Lielā veļas diena 4: Veļas zagļi", kuras stāsta pamatlīnija varētu būt šāda: Keisija mazgā veļu, taču uznāk negaiss un visaš izžautās drēbes salīst, tādēļ tās jāatstāj uz veļas striķa pa nakti. Taču nākamajā rītā atklājas, ka no striķa pazuduši vairāki drēbju gabali. Nākamajā naktī, kad spīd pilnmēness, tiek ierīkots slēpnis. Atklājas, ka veļas zagļi ir āži!

Jāpiebilst, ka esmu iecerējis vēl divas atsevišķas filmiņas par veļas mazgāšanu. Ziemas versijā tas būs "Ledus krokets", kad ūdens sūknis sabojāsies, veļasmašīnās un ārpus tām viss sasals, bet kolliji ar āžiem, gaidot atkusni,  varēs uzspēlēt īpašu ledus kroketa spēli. Vēl esmu sācis uzmetumu filmiņas scenārijam, kuras pagaidu nosaukums ir "Izgudrotāji". Sižeta pamatlīnija - fermā beidzas elektrības padeve, bet mazgājamo drēbju sakrājies daudz, tādēļ kolliji ar āžiem sacenšas un katra kompānija cenšas izgudrot savu veļasmašīnu. Vienu darbinās vējš, otru - benzīna motors ar ļoti, līdz pat bezjēdzībai sarežģītām pārnesumu sistēmām.

"Straumēnu" pļavā patlaban tiek būvētas dekorācijas sacensībām "Lielā veļas diena ® 2020". Kas tajās piedalīsies un kas dalībniekiem būs jādara?

Izmantojot gadījumu, rīkosim arī šādas sacensības. Tas būs sava veida eksperiments, jo šoreiz piedalīties varēs ne tikai kolliju īpašnieki, bet arī citu aitu un ganu suņu saimnieki. Viņiem vajadzēs mēroties spēkiem trijās dažādās disciplīnās. Tā būs īpaša šķēršļu josla ar veļasmašīnām "Rīga" un ļoti daudz izžautām drēbēm, caur kurām būs jāskrien un jālec, kā arī skriešana pa īpašu maršrutu ap veļasmašīnām jeb barelreisings. Trešā izklaide būs jauna aportēšanas spēle, kuru radījām īpaši filmēšanai - Spaiņošana ®. Tā pēc būtības ir līdzīga mūsu kastingam ®.

Piebildīšu, ka būs ne tikai "Lielā veļas diena ® 2020". Pēc šīm sacensībām mūsu kolliji kopā ar mani pašu piedalīsies īpašā "Mini veļas dienā ® 2020". Tas priekš pašiem un kino.

.

.

Pļavā tiek montētas dekorācijas. Te šogad paredzēta īsta "Veļasmašīnu vasara".

.

Vai šādi pasākumi notiks katru gadu?

Nē, es vēlos savu atlikušo dzīvo nodzīvot mierīgi fermā kopā ar saviem kollijiem un citiem dzīvniekiem, filmējot "Fermas kolliju piedzīvojumus ®", izgudrojot dažādas mašīnas un jautras spēles saviem dzīvniekiem. Publisku pasākumu vairs nebūs. Šoreiz tas sakrita ar manu "Veļasmašīnu vasaru".

Cik veļasmašīnu tev patlaban ir?

Man ir 27 veļasmašīnas "Rīga" un vēl dažas citu modeļu mašīnas.

Par tavu neparasto darbošanos ar veļasmašīnām ir ieinteresējies arī pasaulē lielākās veļasmašīnu kolekcijas īpašnieks.

Lī Maksvelam no Kolorado (ASV) pieder senu veļasmašīnu kolekcija, kurā šobrīd ir aptuveni 1 500 veļasmašīnas. Viņš seko mūsu darbībai un priecājas par mūsu video un bildēm. Interesants ir fakts, ka viņa superkolekcijā nav nevienas veļasmašīnas "Rīga", taču viņš par tādām bija dzirdējis. Esmu gatavs viņam palīdzēt un viņa kolekcijai sameklēt kādu "Rīgu", taču mums abiem nav skaidrs, kā šādu sūtījumu nogādāt no Variebas uz Kolorado, un cik tas varētu izmaksāt?

Kura bija tava pirmā filma?

Pirmo filmu "Brokastis" mēs uzņēmām 2016. gadā. Man tolaik vēl nebija vēlmes pievērsties īsfilmu filmēšanai. "Brokastis" tika iecerētas kā joks, kurā parādīsim, kā brokasto mūsu fermas iemītnieki. Biju ietekmējies no vecās krievu filmas "Jautrie zēni", kurā lopi izdemolēja viesību zāli. Sagribējās sarīkot vienkārši līdzīgu eksperimentu, izmantojot kazas. Mums tieši tovasar kāds bija atvedis veselu lērumu vairs nevajadzīgu trauku. Tie bija sakrauti kastēs un stāvēja šķūnī. Kad tad, ja ne tagad, pavaicāju sev? Stāsts par aizmāršīgo fermeri, kura lomā iejutos pats, tika izdomāts jau pēc tam.

.

.

Kadrs no pirmās īsfilmas "Brokastis".

.

Vai tu tagad kaut ko scenārijā būtu mainījis?

Es būtu saīsinājis dažus skatus. Toreiz man nebija nekādas pieredzes filmu veidošanā, es tikai mācījos. Ar videokameru kopā esmu jau 24 gadus, agrāk filmēju kolliju sacensības un izstādes, kā arī video savam arhīvam. Tagad mums ir pat sava darbnīca vajadzīgā inventāra izgatavošanai un iekārtota liela rekvizītu noliktava, kuru dēvēju par "Aizmirsto lietu muzeju".

Bez īsfilmām "Kolliju kino ®" studija ir uzņēmusi arī vairākas reklāmas. Rudenī tu esi nolēmis parādīt arī divas savas pirmās dokumentālās filmas.

Jā, tās būs "Vienkārši Hosento" un "Veļasmašīnu vasara". Lēnām gatavojos arī dokumentālajai filmai "Ceļs uz Laimīgo kolliju zemi". To droši vien saņemšos montēt tikai nākamgad.

Vai Lesija ir tavs dzīvesveids? Vai tavi sapņi ir piepildīti?

Jā, Lesija un Šons kā dzīvesveids, kino savas mājas pagalmā un pat veļasmašīnu "Rīga" ganāmpulks! Es priecājos, ka esmu dzīvs un varu nodarboties ar to, kas man visvairāk patīk! Taču ir palicis vēl viens nerealizēts sapnis - baltais kollijs.

Arī Lesijas treneri skatās tavas filmas!

Jā, reizēm skatās. Piemēram, Lesijas trenere Renāte Hiltla ļoti atzinīgi novērtēja mūsu šī gada asprātīgāko darbu "Televizors". Bet Holivudas aktieris Džons Provosts, kurš seriālā atveidoja Lesijas puisēna Timmija lomu, pēc "Televizora" noskatīšanās man atrakstīja: "Man ļoti patika! Tas bija brīnišķīgi!"

Arī filmu titri ir divās valodās - angļu un latviešu, jo vairāk par mūsu veikumu priecājas cilvēki citās valstīs - ASV, Krievijā, Japānā, Vācijā un citur. Turklāt, mūsu filmiņās neviens nerunā, tādēļ tās pieskaitāmas "mēmajam kino" un nav valodas barjeru.

.

.

Kadrs no topošās īsfilmas "Purva āzis" ar Žigulīti.

.

Cik filmas tu esi uzņēmis? Cik esi ieplānojis iekļaut "Fermas kolliju piedzīvojumos ®"?

Šobrīd interesenti var noskatīties trīsdesmit divas īsfilmas. "Purva āža" filmēšana ir pabeigta, taču filma vēl nav samontēta. Pie citu uzņemšanas vēl strādājam. Pavisam man ir idejas apmēram simts filmiņām, bet skaitlis nav prognozējams, jo gadās, ka pēc laika kādu nerelizētu ideju "izbrāķēju" vai apvienoju citā scenārijā, tāpat rodas jaunas idejas, kuras pierakstu un ik pēc laika papildinu.

Kas saņems "Rudi balto ordeni"? Vai tas būs sava veida fermas "Oskars"?

"Oskaru" varētu aizstāt ar āzi "Olimpu". Šādas balvas būtu pelnījuši visi mūsu kino dzīvnieki - kolliji Lociņš, Līzīte, Keisija un Hosento, aita Dollija, kaza Ieva, āži Olimps, Žigulītis un Plampačs. Bet "Kolliju portāla Rudi baltais ordenis" tiks pasniegts dažiem īpašiem cilvēkiem par sevišķu ieguldījumu Kolliju portāla attīstībā. Šis ordenis tiks pasniegts jubilejas reizē mūsu lielajā siena šķūnī.

Paldies! Laba vēlējumi jubilejā!

.


 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0