Publikācijas  

.

 

Ziepjutrauks uz riteņiem

.

.

Hosento braucamais tapis no vecu veļasmašīnu detaļām.

..

Veļasmašīnas atvaļinājumā aizstāj "Mazgulis"

.

Nekad agrāk nevarēju iedomāties, ka arī veļasmašīnas varētu pieteikt streiku un atteikties mazgāt veļu. Pat Keisija bija ļoti pārsteigta, izlasot veļasmašīnu uzrakstīto vēstījumu "Netraucēt! Esam atvaļinājumā!"

.

.

Arī Doro velti izlēkājās pa veļasmašīnām - pie darba tās nebija piedabūjamas.

.

Lai situāciju atrisinātu un milzu netīro drēbju kaudze strauji sakristos, nācās lūgt palīdzību Lociņam un Hosento - viņi vienmēr kaut ko izdomās.

Bet, ja pavisam nopietni, tad jāatzīstas, ka man jau sen gribējās uzbūvēt savu mazgājamo aparātu, ievērojot seriāla "Fermas kolliju piedzīvojumu" dažādu aparātu un braucamo konstruēšanas tradīcijas - visu no grabažām jeb no tā, ko var sameklēt lielajā šķūnī. Mēģinu atcerēties pirmos aparāta apveidus, kas radās manā iztēlē - tur noteikti bija izmantoti divi vai trīs mūsdienīgo veļasmašīnu nerūsējošā tērauda rotējošie bunduļi. Vēlāk, kad man izdevās sadabūt vairākas veļasmašīnu "Rīga" tvertnes atseviški, jo to iepriekšējais "vācējs" kaut kāda iemesla dēļ mašīnas izjauca, izdomāju, ka "Mazguļa" būvēšanai izmantošu tos, bet beigās tas šķita pārāk sarežģīti un mazgāšanas procesam kā tilpumu noskatīju skārda vannīti no pagātnes.

.

.

Lociņš izlēmis, ka ūdens pacelšanai no dīķa vajag ļoti daudz lejkannu.

.

Vajadzēja atrisināt divus galvenos uzdevumus - ūdens piegādi un izgatavot pašu mazgāšanas mehānismu, kas nolaižas tilpumā. Pirmo uzdevumu uzticēju Lociņam un viņš nolēma, ka "Straumēnu" lielezera krastā būvēs akveduktu, kas sastāvēs no torņa ar ratu. Tas ar vēja spēku pacels ūdeni un novadīs līdz vajadzīgajai vietai cauri sarežģītai sistēmai no vecām lejkannām, veļaskatliem, noteku renēm un citām detaļām. Tās no kaudzes viņam palīdzēja izvēlēties Meja. Abus torņus no šķūņa gala aizvilkām uz krastu pēc tam, kad tika pabeigta sērija "Telefonu centrāle", līdz ar to ietaupīju diezgan daudz laika, kas būtu vajadzīgs to izgatavošanai no jauna. Sākotnējais plāns starp tiem uzbūvēt estakādi no egļu kārtiņām arī tika atmests, jo izrādījās, ka vajadzīgās detaļas var izvietot un savienot tāpat. Ļoti noderēja jauniegādātais ūdens sūknis, ar kuru no dīķa ceļam augšā ūdeni lopu dzirdināšanas un dārzu laistīšanas vajadzībām, jo vēja rats tornī bija tikai butaforija. Kad biju ieslēdzis sūkni, viss darbojās labi, tikai pāris lejkannas bija cauras, bet tas pārāk netraucēja.

.

.

"Mazgulis" sānskatā.

.

Kad ūdens apgāde bija nodrošināta, Hosento nācās izgatavot pašu "Mazguli" un viņš lieliski zināja, kā to uzbūvēt - ja Lociņa radiovadāmo zemledus makškeri no sērijas "Lociņš iet makšķerēt" nedaudz uzlabos, ar to varēs mazgāt arī drēbes! Zivis gan neķersies, bet, kā redzēsiet jau mazgāšanas procesā, ja noskatīsieties sēriju "Lielā veļas diena 10: Mazgulis", par neparasto ierīci ieinteresēsies kāda varde...

.

.

Šoreiz galvenais drēbju mazgātājs bija Hosento pats.

.

Lociņa zemledus makšķere tika pārveidota, tās kustīgās daļas pacelšanai un nolaišanai tika izmatots tas pats automašīnas loga tīrītāju motors ar reduktoru, bet mazgāšanas procesam vajadzīgo lāpstiņu kustināšanu turpu šurpu nodrošināju ar līdzīgu motoriņu, kuram klāt vēl turklāt viss loga tīrīšanas mehānisms. Ilgi nedomāju un par lāpstiņām izvēlējos veca elektromiksera daļas. Šoreiz "Mazguļa" darbināšanai izmantoju parastus slēdžus un ar radiovadīšanu nenoņēmos. Starp torņiem bija novilkta veļas aukla drēbju žāvēšanai un tā tika piestiprināta diviem veciem dārza ķerru riteņiem bez riepām.

.

.

Drēbes beidzot izmazgātas un filmēšana arī ir galā. Lociņš, Hosento, Keisija un Meja nu var atpūsties.

.

Kad notika "Mazguļa" darbināšanai jau kameras priekšā, mūs ar savu klātbūtni pagodināja arī gulbji, tādēļ varēju papildināt procesu ar interesantiem kadriem, taču man gribējās vēl kaut ko. Tā būs varde, kas sēdēs renē un vēros mazgāšanu! Neesmu nekāds veiklais varžu ķērājs un iepriekš tās filmēšanas vajadzībām man ķēra Justīne, taču šoreiz pēc daudzām neveiksmēm, soļojot apkārt dīķim, man vienu izdevās tomēr noķert. Varde tika nofilmēta un, nobijusies no Hosento, tā ienira vannā ar drēbēm. Slapjais Hosento ļoti iederējās drēbju mazgāšanas skatā, viņš bija tikko kā izbradājies pa dīķi.

.

  Video
.  

86. sērija "Lielā veļas diena 10: Mazgulis" (2023) "Great laundry day 10: Redneck style washer"


88. sērija "Lielā veļas diena 11: Ziepjutrauka autiņš" (2023) "Great laundry day 11: Soapbox car"


..

Neviena veļasmašīna filmēšanā nav cietusi!

.

Iespējams, tieši garlaikošanās paver ceļu jaunām idejām. Kamēr Hosento ar Keisiju mazgāja drēbes, viņam kļuva pagalam garlaicīgi. Veļasmašīnu motoru monotonā dūkoņa čaklajam sunim uzdzina miegu. Izgulējies un pat sapinies izmazgātajās biksēs, viņš meklēja sev kādu nodarbi. Vispirms paspēlējās ar gumijas pīlītēm, tad ar mašīnītēm un figūriņām no "Hosento fermas" rekvizītiem, un Hosim radās ideja pēc drēbju mazgāšanas beigām izjaukt veļasmašīnu un no dažādām tās daļām un citām grabažām uzbūvēt sev tādu "ziepjutrauka autiņu", kurā varēs sēdēt pats un braukt.

.

.

Hosento, bļoda ar gumijas pīlītēm un Keisija.

.

Uzreiz piebildīšu (un arī filmiņā tas bija sacīts divās valodās), ka sērijas "Lielā veļas diena 11: Ziepjutrauka autiņš" uzņemšanas laikā neviena no veļasmašīnām "Rīga" necieta. Visas detaļas tika paņemtas no grabažām. Spīdīgais bundulis un vienas veļasmašīnas apakša ar motoru tika atvesta no Tukuma elektromotoru darbnīcas. Tur arī dabūju kaudzīti ar sīkajām dataļām, bet "jauno laiku" mazgāšanas aparātu detaļas mājās man bija pašam, no tām jaunajam braucamajam izvēlējos stūres ratu un amortizatorus.

.

.

Hosis guļ, sapinies biksēs.

.

Skats ar gumijas pīlītēm, kuras Hosento velk ārā no ūdens bļodas, nebija plānots, taču viņš vairākas reizes to izdarīja pēc mana aicinājuma, un šie kadri ļoti labi papildināja domu par garlaicību. Tāpat nejauši tika uzņemta Hosento gulēšana, kad viņš sapinies izkārtajās biksēs. Tie patiesībā bija aizkadri, jo tajā brīdī tikai kaut ko gatavoju nākamajai ainiņai. Ieraudzīju viņu guļam un nekavējoties pagriezu kameru pret viņu.

.

.

Hosento ar mašīnītēm un figūriņām no "Hosento fermas". Sarkanajā mašīnā ir viņš pats, bet zilajā - Herta.

.

Par mašīnas pamatni izvēlējos daļu no izjauktā pirmā sarkanā trīsriteņu traktora, kurā Hosento sēdēja sērijā "Traktors". Uzreiz nolēmu, ka jaunais braucamais, atšķirībā no citiem, tiks krāsots, tādēļ virsbūves aizmugurējā daļa tika pie tumši zaļās krāsas, kura labi saderēja kopā ar sarkano. Brīdī, kad vēl tikai radās ideja par šo sēriju, biju domājis, ka jauno mašīnu patiešām darbinās divi universālie jaunlaicīgo veļasmašīnu motori, kuri var strādāt ne vien ar maiņstrāvu, bet arī ar līdzstrāvu no akumulatora, taču šo domu tāpat, kā iepriekš izgatavojot sešriteņu braucamo sērijai "Traktors 5: Piena vedējs", atmetu, jo problēmas tās pašas - nav metinātāja, kas motoru asīm piemetina zobratus, un trūkst arī ļoti jaudīgo (400 W) kontrolieru motoru vadīšanai un apgriezienu regulēšanai, tie jāiegādājas ārzemēs. Nevēlējos tērēt ne naudu (kuras nav), ne laiku, taču mašīnas vizualizācijai kaut kāds motors bija vajadzīgs. Uzbūvēju nelielu bloku ar kārtējo automašīnas loga pacēlāju motoru, kas griež blakus esošo veļasmašīnas "Rīga" ripuli ar siksnu. To piestiprināju paša "ziepjutrauka autiņa" priekšā, bet uzreiz aiz tā novietoju "Rīgas" veļas izspiešanas rulli ar visu rokturi jeb kurbulīti. Kad Hosento bija piemontējis rotošajai daļai spīdīgo veļasmašīnas "Rīga" bunduli no nerūsējošā tērauda, papildinājis to ar tumši zaļo paneli un stūres ratu, kopīgi pievienojām tam arī taurīti un senu dušas cauruli, kas tika atrasta Slokas mājas šķūnītī.

.

.

No šīm veļasmašīnu detaļām nāksies uzbūvēt "ziepjutrauka autiņu".

.

Mašīna tika pie alumīnija velosipēda riteņiem bez riepām, taču asis, par kurām izmantoju 0,8 mm skrūvstieņus ar uzgriežņiem, izrādījās braucamā "vājā vieta". Vēlāk kustībā tās ar grūtībām izturēja mašīnas un arī Hosento svaru, un liecās. Lai Hosento būtu ērtāk sēdēt, virsbūve tika papildināta ar senu veļas beržamo dēli.

Filmēšanas vajadzībām mašīnu ar Hosento aiz elektriskā gana drāts tuvplānos vilka Ieva, bet, kad vajadzēja filmēt tālos skatus un kamera atradās uz statīva, Hosi vizināju es pats. Bērnu kvadricikla akumulators darbināja vienīgi mašīnas butaforisko motoriņu ar ripuli...

.

.

Ritošā daļa un virsbūve jau samontēta.

.

Vēl sākotnēji tika iecerēts, ka Hosento brauks pa ceļu "ziepjutrauka autiņā" un aiz sevis vilks mazo veļas statīvu uz riteņiem, taču tas atkal pēkšņi likās par sarežģītu un, galvenais, problemātiski, jo kopējais filmējamais objekts būtu gandrīz sešus metrus garš un, kā to dabūt kadrā, es nezinu.

Ar šī raksta pirmo ievadbildi esam atkal nokļuvuši lielākajā veļasmašīnu muzeja ekspozīcjā ASV. Muzeja īpašnieks no ASV Lī Maksvels man raksta: "Man patika tava filma. Tavs kollijs ir ļoti labs aktieris! Jūs noteikti iegūsit balvu par saviem iestudējumiem un kļūsit slaveni ar tiem."
 

.

Jubilejas kopbilde un lielie darbi

.

Mūsu "Kolliju kino ®" studijas septiņu gadu jubilejai par godu šovasar ik pa laikam tiek uztaisīta kāda īpaša bilde un vienā no tām gribēju iemūžināt mūsu kollijus ar visiem braucamajiem kopā. Keisiju iesēdināju traktorā no sērijas "Traktors 3: Elektrospēks", Lociņš iekāpa sešriteņu traktorā no sērijas "Traktors 5: Piena vedējs", bet Hosento pats, kuram pieder visi braucamie, sēdēja savā "ziepju trauka autiņā" no sērijas "Lielā veļas diena 11: Ziepjutrauka autiņš". Aiz braucamajiem piestiprināju arī uzrakstu "Kolliju kino ®", bet pats bildēšanas process bija pagrūts, it īpaši Keisijas dēļ, kas nespēj pacietīgi nosēdēt uz vietas vairs gandrīz ne mirkli.

.

.

Keisija, Lociņš un Hosento.

.

Beidzot esmu ķēries arī pie "Aizmirsto lietu muzeja" jeb "Kolliju kino ®" studijas rekvizītu noliktavas sakārtošanas, šim mērķim uzbūvējot vairākas stalažas un aizņemot jau pusi no lielā siena šķūņa. Drīz arī veļasmašīnu "Rīga" koLLekcija tiks izvietota pārskatāmi. Patlaban man ir 55 "Rīgas". Noteikti te ievietošu vēl kādu bildi, taču "veļasdienu" uzņemšana šovasar turpinās un par to filmēšanu meklējiet nākamo rakstu, bet par mūsu jubileju varat uzzināt ko vairāk, ja izlasīsiet publikāciju Septiņi gadi piedzīvojumu.

.

.

0

 


 
 
 
 

2000-2023 © Kolliju portāls. Visas tiesības patur autors.

0